Neznámý krokový motor

millcom
Příspěvky: 35
Registrován: 16. 12. 2016, 9:30

16. 12. 2016, 10:30

Chtěl bych tímto požádat některé z přítomných odborníků o radu. Jsem zde nový a v tomto oboru zatím naprostý laik - netrefujte se se tedy prosím do mne hned :) . Pro svého koníčka - práci se dřevem - již delší dobu uvažuji o cnc frézce. Nyní jsem získal kompletní mechaniku (pojezdy s lineárními ložiskami, trapézové srouby s maticemi a krokové motory) ze starého automatu na půjčování CD-ček. Prosím o pomoc s určením parametrů krokových motorů, které nemohu podle čísla nikde nalézt. Jedná se o motory 23HS2418 (Moons W0-97199). A pokud by mi někdo poradil, jak postupovat při realizaci byl bych vděčný. Mám v úmyslu jako vřeteno použít buď malý Dremel (nelíbí se mi házivost kleštiny a malý průměr nástroje), nebo, pokud to půjde tak raději motor Kress 600W na opracování překližky, měkkého dřeva a popř. plastu. Bohatě mi stačí formát obrobku A4. Ideální pro mne by byly osové rozměry kolem X=400, Y=300 a Z=50 mm. Předesílám, že přesnost zařízení 0,1÷0,2 mm je pro mne naprosto dostačující! Myslím, že pro jednoduchost bych to mohl řídit Arduinem, ale nevím si však rady s drivery pro tyto krokové motory. Jednak neznám jejich parametry a pak jsem četl mnoho ( i protichůdných) názorů na různá provedení driverů s různýmy čipy. To Arduino není nezbytné, pokud mi někdo dokáže poradit celou sestavu a doporučit i Software. Chtěl bych to řídit z NTB pře USB port - pokud to jde. A protože nejsem znalý v oboru řízení a programování cnc mašinek, uvítal bych spíše dopuručení na Software jdoucí grafickou cestou než přímé programovaní v grbl apod. I když už tuším, že se tomu nevyhnu :( . Mnohé díky za Vaše názory a evtl. radu či pomoc.
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

16. 12. 2016, 11:49

stavíš si před sebe dost velký úkol - listuj v tomto foru, hledej nápady a moc doporučuji najít někoho v tvém okolí, kdo už mašinku nějakou má a jeď se k němu podívat co vše tě čeká.
řešit typ krokových motorů a software je skoro předčasné.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
millcom
Příspěvky: 35
Registrován: 16. 12. 2016, 9:30

16. 12. 2016, 12:08

to chb: jsem rád za reakci, ale promiňte mi mou upřímnost - přesně pro tuhle odpověď jsem si na toto fórum nepřišel. Velký nebo malý úkol - to posoudím sám a zvládli ho jiní, proč bych to nemohl, nebo neměl zkusit? Mám, jak jsem v dotazu psal, prakticky kompletní a funkční mechaniku a myslím, že to samo osobě dává velkou naději dosáhnout úspěch. Spíše jsem očekával pomoc při hledání údajů o těch motorech a radu, jaké pro ně použít drivery.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 12. 2016, 12:44

pokud jsi na netu nic nenasel tak asi malokdo pomuze
da se to resit mnohdy alespon pokus omyl
jestli byli ty motory od te mechaniky asi by mohli stacit
ted jak to zapojit
nafot to aby jsme vedeli jak to vypada
pak se da radit dal

jakej driver
jak zjistit kterej drat kam

jak urcit limitni proud ktery nastavit

radi poradime ale bez fotka a dalsich informaci dost tezko
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

16. 12. 2016, 12:59

Začnu z druhé strany, jaký máš rozpočet? jaké máš vybavení dílny a co už jsi udělal. To není nějaká buzerace, ale prostý dotaz na tvé technické možnosti. Motor, na který se ptáš jsem taky nenašel, ale s 30 na konci už se dá motor najít. Teď si porovnej obrázek té 2430ky a 2418. Jsou si podobné? Pokud ano má tvůj motor 4 dráty ? Ano a jaká je jeho délka? 2430 je dlouhý 120 mm a můžeš do něj pustit 3A, délka je nějak (???)úměrná proudu a tak pokud bude tvůj motor dlouhej např. 60 mm 1,5A mu neublíží. Co se týká driverů, koupit low end driver a ještě ho připojit k neznámému motoru je cesta do pekel. Takže si kup třeba M542 od Leadshine a začni testovat motor. Vše se řídí STEP/DIR a když si zprovozníš jednu osu, na vozík dáš nějaké závaží a budeš jezdit sem a tam, tak brzo zjistíš, jestli je motor použitelnej nebo ne. Uvědom si, že už jenom to testování tě bude stát cca 2000korun. Driver+zdroj 24-30V ňáká ta ampéra + samozřejmě arduino nebo něco jiného na ty pulzy. A zase se vracíme nazpět k rozpočtu. Představa, že celý stroj uděláš za 5-10 tisíc je docela nereálná. Kromě vedení a šroubů budeš potřebovat kompletní mechaniku, kdyby jenom z AL profilů, tak je to tak 5 tisíc, ale stále spoustu komponentů budeš muset vyrobit, proto ten dotaz na technické možnosti. Soft je jednoduchý, koupíš si MACH3, ten teď stojí cca 20 dolarů. Akorát budeš mít asi problém s tím notebookem a USB portem. A zase jsme na začátku, představa, že když máš část mechaniky tak pořídíš zbytek za pár šupů je naprosto mylná a dokonce ta desetinka nebo dvě v přesnosti je hoňka jako hrom. Postavit malé CNC stojí hromadu peněz, času a potřebuješ opravdu hromadu vědomostí. Není problém poradit, vysvětlit a třeba i něco ukázat (oživit, otestovat ...) od tohoto forum tady je, ale na druhou stranu bude asi trochu problém najít tu někoho, kdo ti bude aktivně pomáhat se stavbou, přeci jenom období ekonomického romantizmu zkončilo v minulém století :-) Zamysli se nad tím, co jsem napsal, nemusíš mi psát že tohle jsi nechtěl slyšet, mě to je jedno, ale hlavně přečti si vlákna o stavbě mašinek, je jich tu spousta. A nazávěr si rozmysli, jestli by nebylo lepší třeba něco přivézt z Číny a dodělat. V každém případě by to bylo jednodušší a asi i levnější.
millcom
Příspěvky: 35
Registrován: 16. 12. 2016, 9:30

16. 12. 2016, 4:13

Já začnu pro změnu od začátku:
- v rozpočtu počítám s 15-20 tis.
- v elektronice se vyznám poměrně velmi dobře. Postavil jsem již desítky NF zesilovačů, digitálních čítačů, NF generátorů a dalších měřících přístrojů. Čili elektronické vybavení mé dílny je na dost vysoké úrovni - včetně osciloskopu.
- v cnc jsem úplný začátečník=laik. Samozřejmě, že již mám spoustu věcí načtených a něco (zatím málo) o tom vím. Ale momentálně tápu nad parametry toho motoru.
Na parametry toho motoru jsem se dotazoval proto, abych neobjednal driver a zjistil, že je nepoužitelný. Ten motor má rozměry 56x56mm a hloubku 54mm. Má dvě vinutí (4 drát), každé s odporem 1,5Ohm. S Arduinem jsem jej rotočil s externím napájením 5V, ale bohužel jsem nezměřil proud. Ne proto, že bych to neuměl, ale neměl jsem možnost (a ani znalost) nastavit max.proud a jelikož se motor prakticky hned docela ohřál a já ho nechtěl zničit, nechal jsem toho s tím, že se napřed pokusím zjistit, co je to vlastně za motor. Ten proud ještě změřím, ale předpokládám, že driver s výstupem 4A (2A na každé vinutí), by jej měl v pohodě uřídit - jistotu ale zatím nemám :-(.
K té mechanice - jak jsem psal, získal jsem kompletní pojezdy s lineárními ložisky a trapézovými šrouby. Zde tedy budou investice minimální. Pojezdy jsou perfektně (průmyslově) zpracované a mám je připravené pro všechny 3 osy. Co budu muset vymyslet a vytvořit, je uchycení pro motor, ale to je otázka mechaniky a já mám možnost externího přístupu k frézkám, soustruhům, vrtačkám a bruskám (známý má nástrojárnu).
Já tedy řeším tu stránku řízení motorů a software, který používat. Tady se přiznám, že mám ještě velké mezery ve vzdělání. Četl jsem již mnoho rádoby "zkušeností", někdy si i protiřečili a tak v tom mám trochu zmatek. Proto mne napadla ta myšlenka, zeptat se lidí, kteří v tom žijou a dělají a ti mi snad řeknou a poradí pravdivě, jakou cestou se dát. Pokud to nepůjde s ntb přes USB, také nemám problém postavit za pár stokorun jednoduché stolní PC a hnát to přes LPT port. Ve sběrných dvorech je pro tyto účely dostatek vyhovujících PC-ček prakticky zadarmo a nakonec i zdrojů proudu pro ty motory.
O tvé poslední větě, přiznám, jsem také uvažoval. Nicméně zatím netuším (ještě jsem se po tom nepídil) jakým způsobem funguje dovoz z číny (Clo, DPH, atd.). Byť jsou názory na mašinky z číny velmi protichůdné, přesto si myslím, že pro mou potřebu by bohatě např. CNC 2418 z Al...expresu za nějakých 230$ + poplatky vyhověla.
Pak mám samozřejmě tu možnost mechanické komponenty a ty motory, které mám, zde nabídnout (bude-li je někdo chtít) a tím získat část financí na tu "čínu".
Na druhou stranu mne ale láká zkusit to na vlastní kůži. Samozřejmě, že finance jsou jak jsem uvedl trochu ohraničené, ale zase pro ten pocit vyzkoušet postavit a rozhýbat vlastní mašinku ... je to lákavé.
Pokusil jsem se tedy přihodit pár fotek - snad se to povedlo. Kdyby se povedlo zjistit alespoň přibližná data toho motoru, budu rád.
Přílohy
X-osa1.jpg
Y-osa.jpg
Z-osa.jpg
K-motor 23HS2418 Moons.jpg
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

16. 12. 2016, 4:51

Tyhle motory mají hierarchické značení.
Takže v tom označení 23HS2418:
- 23 znamná motor nelikosti Nema23, tj. příruba 2.3"
- H znamená krokáč (Hybrid Stepping Motor)
- S znamená běžný krokáč s 200 polohami na otáčku
- 2 znamená délku motoru 2"
- 4 znamená počet vývodů, zde 4, tedy bipolární krokáč
- no a poslední dvojčíslí (zde 18) znamená konkrétní specifika motoru, kde v tom bohužel není žádný systém (jako že by třeba vyšší číslo znamenalo silnější atd.)

Takže bohužel asi budeš muset postupovat metodou okus-omyl.
Kdybych to dělal já, šel bych na to takhle: krokáč této velikosti bude zvládat proud tak 1.2-2.5A.
Takže bych si koupil levný ale slušný driver, který tohle s rezervou zvládně, např. https://www.aliexpress.com/item/New-CNC ... 04674.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Připojil bych to na nějaký zdroj tak 30-40V/1-2A a na generátor pulzů, a na driveru nastavil proud 1.5A. Nechal bych to chvíli běhat, a podle oteplení bych případně přidal nebo ubral proud. Pokud to bude pořád jezdit, tak to může mít teplotu tak do 50 C, pokud to bude v řežimu "chvíli jede, chvíli stojí", tak by měl být jen příjemně teplý, tak do 40 C.

Řízení pomocí Arduina (jak jsi psal) není vůbec blbost. GRBL je dneska velmi slušný a dobře použitelný systém, pak to skutečně budeš moct honit z toho notebooku. Pokud by sis na to postavil nějaké šrotové PC, tak doporučuji tvé pozornosti LinuxCNC.
hobbyrobot
Příspěvky: 379
Registrován: 27. 12. 2011, 9:24
Kontaktovat uživatele:

16. 12. 2016, 5:27

Mex píše:- no a poslední dvojčíslí (zde 18) znamená konkrétní specifika motoru, kde v tom bohužel není žádný systém (jako že by třeba vyšší číslo znamenalo silnější atd.)
Myslím, že to poslední dvojčíslí označuje proud fáze v 1/10 ampér. Vycházím z této tabulky.
Mex píše:GRBL je dneska velmi slušný a dobře použitelný systém
Už existuje GRBL verze 1.1, které podporuje kinematiku H-bot a laser .
jrt
hobbyrobot.cz, jederobot.cz
robodoupe.cz, forum.robodoupe.cz
millcom
Příspěvky: 35
Registrován: 16. 12. 2016, 9:30

16. 12. 2016, 5:40

díky Mexi za konkrétní informace o motoru a za popis cesty, kterou bych se měl dát. Docela jsi mne potěšil s názorem na grbl. Přiznám, že jsem k tomuto systému, byť g/m a q-kódy zvládám, poněkud skeptický. Domníval jsem se, že cesta přes grafický editor a export do dfx by mohla být pro mne jednodušší. Mám tím na mysli použití např. Inkscape - Processing a Gctrl. Jelikož jsem v současnosti ještě "nedotčený" Mach3 a nedokážu si zatím ještě představit jak ten systém v celku pracuje (programování, ovládání a řízení motorů) tak mám z toho docela obavu. Ale jak navrhuješ, pořídím napřed ty drivery a vyzkouším co umí ty motory. Zdroj mám celkem slušný s regulací 0-60V a s nastavitelným proudovým omezením v rozsahu 0-4A a navíc lze přepnout do proudového režimu, takže to mohu teoreticky vyzkoušet. Mohu poté k řízení těch driverů použít rovnou Arduino, nebo je třeba ještě nějaký výkonový hardware mezi Arduino a driver?
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

16. 12. 2016, 5:54

hobbyrobot píše:Myslím, že to poslední dvojčíslí označuje proud fáze v 1/10 ampér. Vycházím z této tabulky.
Ten odkaz mi nějak nefunguje.
Ale myslím, že to s tím proudem tak jednoduché nebude.
Takhle jsou konkrétní modely motorů z řady 23HC24 od Moonsu a jejich proudy:
23HS2403 2A
23HS2409 3A
23HS2416 2.6A
23HS2420 1.8A
23HS2428 2.8A
23HS2434 0.7A
23HS2438 1.15A
23HS2443 1.5A
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

16. 12. 2016, 6:08

millcom píše:díky Mexi za konkrétní informace o motoru a za popis cesty, kterou bych se měl dát. Docela jsi mne potěšil s názorem na grbl. Přiznám, že jsem k tomuto systému, byť g/m a q-kódy zvládám, poněkud skeptický. Domníval jsem se, že cesta přes grafický editor a export do dfx by mohla být pro mne jednodušší.
Moc jsem nepochopil jak to myslíš.
Ty GRBL/LinuxCNC/Mach atd. jenom hýbou osama stroje podle dodaného G-kódu. Jestli ten G-kód vyrobíš nějakou cestou přes DXF, nebo to namaluješ v nějakém CADu/CAMu/grafickém editoru, případně si ho napíšeš rovnou rukama - to na věci nic nemění. Všechny ty SW pro ovládání CNC (GRBL, LinuxCNC atd.) ti jenom řídí motory pro jednotlivé osy, a více nebo méně komfortně ti umožňují vypsat nebo namalovat na obrazovce co zrovna dělají.
millcom píše:Zdroj mám celkem slušný s regulací 0-60V a s nastavitelným proudovým omezením v rozsahu 0-4A a navíc lze přepnout do proudového režimu, takže to mohu teoreticky vyzkoušet.
Se zdrojem raději moc neexperimentuj, regulaci proudu nechej na driveru. Ty drivery nemají rády, když jim do toho zdroj kecá.
Takže nastav omezení třeba na 35V/2A a zbytek nechej na driveru.
millcom píše:Mohu poté k řízení těch driverů použít rovnou Arduino, nebo je třeba ještě nějaký výkonový hardware mezi Arduino a driver?
Pro pokusy stačí jenom Arduino a přidrátovat k tomu driver (stačí všehovšudy 2 signály pro každou osu, tj. DIR a STEP, no a samozřejmě napájení).
Pro sérioznější práci do budoucna to pak chce nějaký mezikus s konektory ala Arduino na jedné straně a s nějakou svorkovnicí na duhé straně, případně ještě doplnit nějaký interface pro pár vstupů třeba od koncáků (třeba optrony, ale jde to i nadrzo jen přímo připojit mikrospínače rovnou na vstupy Arduina). Nicméně pro začátek se bez vstupů klidně obejdeš, resp. je dobré si zapojit aspoň jeden, a to nějaký Total Stop.
hobbyrobot
Příspěvky: 379
Registrován: 27. 12. 2011, 9:24
Kontaktovat uživatele:

16. 12. 2016, 8:02

Mex píše:
hobbyrobot píše:Ale myslím, že to s tím proudem tak jednoduché nebude.
Takhle jsou konkrétní modely motorů z řady 23HC24 od Moonsu a jejich proudy:
A tohle jsou konkrétní motory od CHANGZHOU ACT MOTOR CO., LTD a jejich proudy :D :

23HS4406 0.62 A
23HS4610 1 A
23HS4620 2 A
23HS4428 2.8 A
23HS4630 3 A

Takže, přesně, jak jsi napsal, to poslení dvojčíslí může u každého výrobce znamenat něco jiného.
jrt
hobbyrobot.cz, jederobot.cz
robodoupe.cz, forum.robodoupe.cz
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

17. 12. 2016, 8:42

Já si myslím, že ty motory nebudou ten zásadní problém a upřímě řečeno jestli nastavím na driveru 1,5 nebo 2 ampéry je v zásadě jedno. Pokud se to nebude motoru líbit a bude se hřát a prostě uberu. Větší problém je ten vícechodý trapéz se strmým stoupáním. S rozpočtem kolem 20T bych já osobně prodal komponenty a koupil čínu.
millcom
Příspěvky: 35
Registrován: 16. 12. 2016, 9:30

17. 12. 2016, 6:00

@ lubbez: proč by měl být problém s vícechodým trapézem? Ty motory s ním běhaly. Nebyly sice v přímém náhonu, ale přes ozubený řemen. A já si ještě pořád mohu vybrat, jestli je na ozubeném řemenu nechám, anebo budu osy X-Y hnát přímo. Jinak řízené ty motory byly, jak jsem se dopídil, přes L298N - viz foto a mám ty motory 4, takže i prostor pro experimenty. A i kdyby byly pro mne nepoužitelné, tak koupit jiné 3 motory za nějaké 3 tis.také není problém. Zatím se mi nepodařilo odhalit, proč mne tady strašíte nějakými obrovskými rozpočty? Možná, že si nerozumíme, ale já chci postavit malou stolní cnc frézku, které se tedy možná podle jiného názvosloví říká router, nebo gravírka. Prostě něco podobného jako je třeba 4030 z Alibaby. Elektronika se mi vejde v pohodě do 6000,- včetně PC a Mach3 (údajně stojí 20$ jak sám píšeš). Takže dodělat mechaniku mě nemůže stát víc jak 5-6 tis. Zdroj mám, Arduino mám, vřeteno Kress (evtl. Dremel) mám taky a konstrukčních Al-profilů na rámy mám také dost. Kde je tedy problém, z čeho bych měl mít strach? Něco mi uniká?
Přílohy
cnc4030.jpg
L298N.jpg
L298N.jpg (6.78 KiB) Zobrazeno 9113 x
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

17. 12. 2016, 6:16

Kup si arduino uno, k tomu dosku s 3 driverami co sa pouziva na 3d tlaciarnach na pokisy to staci cena dohromady cca 12E, ak ti budu tieto drivery co tam si slabe daju sa pripojit externe. To L298 radzej schovaj do suflika.
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“