Délka vodičů driver -> motor

Uživatelský avatar
kibo
Příspěvky: 140
Registrován: 6. 12. 2016, 8:55
Bydliště: Znojmo

6. 4. 2017, 7:06

Ahoj
je nějak omezená délka vodiče driver -> krokový motor v řádech jednotek metrů?
Jde mi o to jestli se mám snažit propojit ovladač s motorem na co nejkratší vzdálenost např. 1,5 m, nebo můžu mít délku vodiče např. 4 m a umístit si rozvaděč dále od mašiny. Spojovací drát bude stíněný.

A ještě tam budou indukční snímače.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

6. 4. 2017, 7:13

2m 4m 10m to je v podstatě uplně jedno.. pokud tedy vezmeš doporučenej průřez .. kdysi jsem byl u jednoho hobíka co natáhl kabely k motorum ethernetovým kabelem.. prostě ITák .. ale bylo to stíněný a taky to chodilo :D tam prostě nějaká poučka o průřezu drátu vůbec nedává logiku
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

6. 4. 2017, 7:46

RaS píše:2m 4m 10m to je v podstatě uplně jedno.. pokud tedy vezmeš doporučenej průřez .. kdysi jsem byl u jednoho hobíka co natáhl kabely k motorum ethernetovým kabelem.. prostě ITák .. ale bylo to stíněný a taky to chodilo :D tam prostě nějaká poučka o průřezu drátu vůbec nedává logiku
UTP kabel je nahodou vybornej, on je totiz konstruovan na vysokofrekvencni proud a navic je twistovany tak, aby se jednotlive vodice neovlivnovali, v podstate je to do 3A to nejlepsi
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2565
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

6. 4. 2017, 8:22

RaS píše: ... kdysi jsem byl u jednoho hobíka co natáhl kabely k motorum ethernetovým kabelem.. prostě ITák .. ale bylo to stíněný a taky to chodilo ...
:-) - no, taky mám kabely od všech spínačů (referenční / koncové) vyrobené z IT kabelů a to ještě "BNC" - ty staré černé tenké koaxiály - přece to nebudu vyhazovat :-). Jsou sice trochu tvrdší na ohyb, ale zatím to maká :-). Taky ajťák ...
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

6. 4. 2017, 8:49

no mě teda příjde vhodnější do stroje lanko s nějakou rozumnou izolací aby se to dalo použít v energořetězech, odolávalo to olejům atd..ale chápu, že 5kč verzus třeba 60 a víc za metr je rozdíl..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 4. 2017, 8:57

ono hledani chyby ve stroji pote co se ti ten kabel bez vnejsich znamek uvnitr prelame docela vyskoli
jednou to vede podruhe ne
tezko neco zmerit

clovek si pak nadava
ono to neni o usetreni penez ale je to jen odklad investice s pekne hnusnym urokem
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

6. 4. 2017, 9:59

S utp kabelem mám bohaté a dlouholeté zkušenosti. Používal jsem ho ke komunikaci po 485 sběrnici. Oranžový a případně zelený pár ke komunikaci a hnědej a modrej k napájení. Když byla délka kabelů okolo 20 metrů, byl úbytek někdy i 2V a přitom odběr nepřesáhnul 1,2-1,4A. Lanko bylo podstatně lepší než drát. Krom toho, když dáš drátové utp pod omítku, tak se docela brzo přeruší. Když jsem poprvé repasoval svůj strojek, tak jsem taky uvažoval o řídící jednotce na zdi a kabelech ke stroji. V cnc shopu jsem koupil cca 40 m stíňáku 4x0,8mm2 a když jsem testoval 2,5 Nm motor na metrový kabel a na celé to klubo, byl v tom docela velký rozdíl. Čím delší, tím horši a na celé klubo už jsem neprotlačil ani 10 kHz.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

6. 4. 2017, 10:04

No a změřil jsi, jakou má to klubo (tedy ta cívka, kterou jsi tím udělal) indukčnost?
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

6. 4. 2017, 10:14

Ne, nemám čím. Přiznám se, že jsem spíš uvažoval kapacitu vedení.
atlan
Příspěvky: 3341
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

7. 4. 2017, 6:48

Bifilarne vinutie indukcnost nema. Zato budit motor co ma ohmicky 4R zez kabel co ma dalsie 4R moc rozumne nieje.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

7. 4. 2017, 11:11

Na levne utp pozor, jsou delane z nejakeho cinskeho kovu, odpor je mnohem vyssi nez u medenych
atlan
Příspěvky: 3341
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

7. 4. 2017, 11:28

No hej hitlerova med, lacne utp. Zila hrubku 0.35mm, zelezne alebo hlinikove jadro potiahnute vrstvou medi. Zle sa to cisti, po par ohnutiach lame, nedasa spajkovat. Fakt super ked to treba montovat.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 4. 2017, 8:01

atlan píše:Bifilarne vinutie indukcnost nema. Zato budit motor co ma ohmicky 4R zez kabel co ma dalsie 4R moc rozumne nieje.
Řekl bych, že je to značné zjednodušení. To konstatování "nemá indukčnost" je něco podobného jako třeba konstatování "karbidové nástroje se neopotřebovávají".
Ano, bifilární vinutí má výrazně nižší indukčnost než 1-drátové vinutí stejného počtu zívitů a ostatních podmínek. Ale samozřejmě indukčnost má stále (aspoň v reálném světě).
Ale teď proč to tak je - jde o to, že magnetické pole drátů tam a zpět se navzájem ruší. Jenže to celkem slušně platí jen tehdy, když jim do toho nekecá magnetické pole dalších vodičů. A zrovna u toho krokáče je tam ještě nejmíň jedno další vedení pro druhou cívku. U UTP kabelu, kde jsou definovaně a velmi přesně kroucené jak dráty v jenom páru, tak páry navzájem, to může být celkem slušné. U běžného nekrouceného kabelu (což byl případ pisatele) to bude asi o dost horší.

Naopak ten ohmický odpor se kupodivu zase tak moc projevit nemusí. Krokové motory se napájejí proudovým zdrojem. Takže do cívky motoru potečou pořád třeba 2A, na které je driver nastavený. Jen ty 2A udělají na vedení nějaký úbytek (při tvém příkladu by to bylo 8V). Takže pokud mám dost vysoké napájecí napětí driveru, stále to nemusí až tak vadit. Třeba při 40V napájení je to 20%, a to jsme vzali hodně extrémní příklad vysokého odporu přívodních kabelů 4R. Samozřejmě čím bude napájecí napětí driveru nižší a naopak proud motoru vyšší, tím to bude horší.
A pochopitelně o ty ztráty na vedení se zvyšuje spotřeba a zatížení zdroje a driveru.

Mohlo by být zajímavé s tím někdy prakticky zaexperimentovat na nějakém hodně dlouhém vedení.
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

7. 4. 2017, 9:04

Tak jsem měl dneska chvíli času, tak jsem otestoval jsště jednou klubo kabelu. Je to stíněný kabel 4x1mm2(lanko) a všechny čtyři žíly mají společné stínění. Celkový průměr vč. izolace je cca 12mm, ale je pěkně ohebné. Balík má průměr cca 30cm a je silný 8-10 cm. Tak zhruba 30 závitů, tedy cca 30 metrů. Měřil jsem to obyč multimetrem, takže výsledky jsou +- 200 procent. Odpor cca 1,8 - 2,5 ohmu, ale kapacita určitě 100 pF, spíš víc. Protože jsem měl na jednom konci konektor, tak jsem to nakonec připoji na Zko mé mašiny a pustil jsem do toho 15 minut vrtání. Výsledkem byl úlet Zka o cca 1,2mm, což je skoro 2000 kroků do mínusu a ve výsledku mnohem víc, protože kroky jdou nahoru i dolu. Stejný kabel mám v mašině, ale jenom 170 cm a to samozřejmě funguje naprosto bez problémů. Zdroj 38V, ampér hafo a driver Leadshine M542.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

7. 4. 2017, 9:19

Tak to je dost špatné, z toho bych na tvém místě neměl dobré spaní.
Schází tady ale důležité informace na jaký proud je driver nastavený a jak rychle jsi s tím jezdil.
Teď by bylo zajímavé tam místo toho dlouhého kabelu zapojit odpor 4R (předpokládám, že ten odpor 2R, o kterém jsi psal, byl myšlen na jednu žílu).
Hned by se i bez většího měření vidělo, jestli je problém v ohmickém odporu (tedy v úbytku na vedení, bez ohledu na otáčky motoru), nebo v dynamických vlastnostech vedení.
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“