sústruh rezanie závitov

QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

19. 1. 2007, 3:41

Je to jednoduché. Nejdřív podélný posuv stojí kousek před začátkem závitu a mach si pouze změří rychlost otáčení vřetene. Když zná rychlost otáčení vřetene vypočítá odpovídající rychlost posuvu a když dostane pulz ze snímače, tak spustí posuv. Rychlost posuvu včetně zrychlení je vypočítaná tak, aby v místě začátku závitu dosáhla správné hodnoty. Vyjetí ze záběru je také přesně načasované, to bylo vidět i na ukázkovém závitu ..... neměl žádný vyjížděcí zápich! Nůž prostě čistě vyjel z řezu. Moc pěkné :-) Žádný odkaz na fotky ani na popis nemám. V posledních 14ti dnech jsem přečetl o MACHu asi 500 stran textu, cca 1000 příspěvků na různých forech a viděl stovky fotek. Žádné poznámky jsem si nedělal, takže nevím, kde bylo zrovna tohle. Pokud někdo chce, tak si to určitě najde. Google funguje, tak ho využijte. Pro začátek bych doporučil návod k používání MACHu, je tam popsané i řezání závitů. Pokud někoho zajímá přesnost výsledných závitů, tak není problém se zeptat na foru, určitě to už někdo měřil.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

19. 1. 2007, 9:18

no rekneme ze nuz stoji pred meterialem a mach nameri dejmetomu 100 otacek/min pak zajede do materialu a otacky klesnou na 90 ot/min jak zarucite ze ten zavit nebude mit spatne stoupani? a netvrdte mi ze se otacky nezmeni uplne krasne pri soustruzeni slysim kolisani otacek kdyz vic zaberu
to by jste na rezani zavitu musel mit 2kw motor a jeste ho mit mirne pribrzdovanej kvuli skluzu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

19. 1. 2007, 9:43

v mém případě, kdy mám motor 6kW a setrvačnost velkou (už jenom samotná 250 univerzálka je při 500-1000 ot/min slušnej zásobník energie :-), k tomu motor, převody.... to pro řezání závitu na 15 průchodů určitě řešit nemusím.
Já bych se toho tak nebál, závit se může řezat na větší množství průchodů (třeba těch 15), takže zatížení při řezání běžných závitů se stoupáním 1-2mm nebude nijak velké.
Dejme tomu, že řežeme závit se stoupáním 1mm:
Pokud při zatížení poklesnou otáčky o 5% (ale tolik bych ani nečekal), tak u prvního závitu bude odchylka stoupání pouze 0.025mm u dalšího už to bude méně, protože zafunguje regulace. Tohle ani nedokážete změřit.
Nevím jakou přesnost stoupání potřebujete, ale tohle mi připadá naprosto dostačující. Když budu chtít závit přesný ve stovkách, tak dám přednost broušení před soustružením...... zatím jsem ale takovou přesnost nepotřeboval (kuličkové šrouby zatím dělat nehodlám)
Tak nějak to chápu po teoretické stránce já ...... jak přesné je to v reálu nevím.
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2007, 6:42

Mach meri rycholst otacek po kazdem impulsu z cidla,takze posun prubezne koriguje.Na P4-2GHz dokaze s prehledem merit rychlost
100x za otacku,pokud date na vreteno vhodny snimac.Zavit je pak zcela dokonaly.
walter
Příspěvky: 163
Registrován: 4. 12. 2006, 2:44

20. 1. 2007, 7:10

Jestli jsem tomu porozuměl Mach má možnost počítat otáčky a dokáže tím koordinovat pohyb jednotlivých os ? Má taky možnost nastavit i jiný počet impulsů na otáčku? Umí to na všech osách najednou , či pouze na jedné?
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2007, 9:50

Ta korekce může být opravdu třeba i 100x za otáčku, ale Art píše, že stačí i jednou. Podle toho výpočtu, co jsem tady uvedl by to tak i vycházelo. Možná pro velká stoupáni a pro "slabé lehké" soustruhy by se vyplatilo mít výstup třeba 10 x/otáčka. 100x/otáčka už je asi moc a nepřinese to žádné další zlepšení.

walter: Doporučuju otevřít dokumentaci MACHu a samotný MACH. Možnosti tam jsou obrovské. Jednak v nastavování samotných os, pak by také bylo možné použít vstupy MPG ( z rotačních snímačů).
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2007, 11:13

Pupak píše:Mach meri rycholst otacek po kazdem impulsu z cidla,takze posun prubezne koriguje.Na P4-2GHz dokaze s prehledem merit rychlost
100x za otacku,pokud date na vreteno vhodny snimac.Zavit je pak zcela dokonaly.

konecne informace ktera je pro tento zpusob dost zasadni

setrvacnost ale nemaji male soustruhy s 300w motorem a 80mm univerzalkou napriklad
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2007, 11:19

jeste mi pripada ze to bude asi nerealne na soustruhu s plynulou regulaci otacek paklize tam bude rizeni ktere mam treba na bowacke frezce
protoze tam kdz dam male otacky a chytnu rukou vreteno tak ctvrtniu vteriny stoji a pak zacne pridavat proud az to neudrzim
verim ze by se s takovou regulaci pri takhle nizkejch otackach to vreteno po najeti spolehlive zastavilo leda ze by se rezal 1cka zavit na 100x
zase nadruhou stranu kdyz by to makalo tak je to dobre
prave potrebuju riznout 0.75 stoupani a mam tam jen 0.7
asi ten zavit budu muset vyfrezovat :)
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2007, 4:46

Zkousel jsem ted rezat zavity na malem soustruhu s univ. 125 mm.
Cidlo 10 pulsu/ot. otacky 150/min. Zavit 0.8 mm na mosaz tyci prumer 20 mm delka zavitu 150 mm. Rezal jsem to ve 4 krocich po 0.2mm.
Vysledek nadhernej,ale predesilam,ze tam mam brousenej bezvulovej kulickovej sroub 16mm s 4mm stoupanim a fyz. krokem 0.005mm.
Ten sroub je tak dokonalej,ze jen schodim reminek a pouzivam normalni posun pres hreben a temer nulove treni v matici sroub roztaci v loziskach a tim padem nicemu nevadi.Nicmene PC s P3 886MHz to zvlada ridit bez nejmensich problemu.Jinak motor je klasickej 3f-async rizenej frekvencnim menicem.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2007, 4:49

Pupak a máš tam MACH, nebo to řídíš jinak?
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2007, 4:55

Ridim to zatim Machem3,ale uvazuju,ze tam dam enkoder se 150 tis. impulsy na otacku a dam tam jednocipa s malou klavesnickou a spec. SW jen na rezani zavitu.Zada se jen stoupani ,vyska a delka zavitu a bude.
Uz to mam skoro hotovy,ale ted na to nemam cas to dodelat.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2007, 5:14

pupak: Tak to jsem rád, že to opravdu funguje :-) Počítám s tím na svém soustruhu a z machu jsem tak nadšený, že bych nerad hledal něco jiného.
Proč chceš programovat jednočip, když to s tím machem funguje?
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2007, 5:29

Ja nemam ani potrebu CNC soustruhu.V podstate me zajima jen rezani zavitu a mit tam kvuli tomu PC mi pripada zbytecny,kdyz to zvladne jednocip za par korun.Cely se to vestavi do panelu a bude.CPU zvladne ridit i otacky vretene a reverzaci pres menic, takze to bude elegantni a jednoduche reseni bez PC.
Do budoucna chystam uz pomerne komplexni masinku obsahujici soustruh a frezovaci vreteno v 5 osem provedeni a tam se c CNC vyradim a Mach dostane zabrat.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2007, 5:42

Pupak: tak to jo. Až to řešení s jednočipem doděláš, tak dej vědět, měl bych o jeden kousek zájem :-)
Ta 5ax záležitost ...... to bude frézka i soustruh v jednom?
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2007, 6:30

Priznam se,ze to neni muj napad.Objevil jsem tuhle masinu na jedne vystave a uplne me nadchla.Ja ovsem budu vyrabet zmenseninu 1:3.
Original je dost monstrum.Je to kombinace portalove frezky a soustruhu,ale dokonale vymyslena.Pokud se to povede,bude do stat zato.
Ohledene toho rezani zavitu,tak tam je podminkou encoder alespon 100 tisic impulzu na otacku,jinak je problem s nastavenim libovolneho stoupani.
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“