Easy servo vs. servo motor

Zamčeno
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2018, 1:24

Pánové, nemůžu si pomoct, ale buď to Vám dělá dobře, když se z někoho vysmíváte, nebo neumíte číst. To je takový problém odpovědět na otázku? Pokud vím odpověď? Pokud nevím, tak raději držím hubu.
Frajeřina je umět a nefrajeřit, ne naopak.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2018, 1:25

grade065 píše:Ale mrosconi psal že to kupovat nebude takže jen "anketa"..... .
To neznáš Mariána , za čtrnáct dní bude řešit že to namontoval a že to nemá dynamiku a jak to kladivem zrychlit :lol:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2018, 1:31

Mrosconi píše:Pánové, nemůžu si pomoct, ale buď to Vám dělá dobře, když se z někoho vysmíváte, nebo neumíte číst. To je takový problém odpovědět na otázku? Pokud vím odpověď? Pokud nevím, tak raději držím hubu.
Frajeřina je umět a nefrajeřit, ne naopak.
No především ty nechápeš a zřejmě chápat nechceš ,vlastně je většina tvých dotazů o tom že chceš potvrdit tvoje nesmysly ,vlastně je to takové ,,házet perly sviním " nebo jak je to přísloví.
Myslím že ještě pár podobných výlevů a budeš si muset na všechno odpovědět sám.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2018, 1:40

Od Tebe Mistře stejně žádnou odpověď nikdy nedostanu, takže ti kteří chtějí, můžou nadále psát soukromě, což už delší dobu dělají. A jak jsem již napsal vícekrát. Nechceš-li poradit, tak prosím mlč. Máš-li nějakou věcnou poznámku, tak ji sem napiš. Myslím že tohle fórum čte více lidí, i když nic nepíšou a občas je to i pro někoho přínosné. Já jsem za toho nadšeného amatéra, který si chce nechat poradit. Chce slyšet názory jiných. Pokud ale považuješ za věcnou odpověď ironickou vysmívku a ještě ne k tématu, tak to sorky, ale nemáme si co říct.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2018, 2:12

Tak to bude asi tím že nechceš rozumět . Jiní odpověď dostaly ,tak čím to asi bude ?
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2018, 2:16

fmodel píše:Tak to bude asi tím že nechceš rozumět . Jiní odpověď dostaly ,tak čím to asi bude ?
...jaká byla má otázka?

Díky
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2018, 2:34

Chtěls nesmyslně převodovat krokový motor ,načež jsem ti odvětil jaké to má mít stroj přejezdy a pracovní rychlost a z toho plyne že je lepší použít servo BEZ převodů(když nevím váhu dílu stroje tak z praxe 750W by mělo stačit)a pak není vůbec žádnej problém .Byla to ta správná otázka z té tvé přehršle jiných??
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

16. 2. 2018, 2:52

Příklad z praxe,
frézka brother, osa Z na 30 lineárech , hmotnost s vřeteníkem a kolotočem nástrojů cca 250 Kg-ale spíš víc, plus případně nástroje cca dalších 30 kg.
Bez problémů v originálu 720W dc servo, cca 3Nm, max 15m/min. Na X a Y serva 400W, max 20m/min.
Opravdu nechápu jaký je důvod na frézku cpát motor 12 Nm který ten moment bude mít v nějakých trapných 400 otáčkách a tedy stejně rychlost s nějakým 5mm šroubem bude na přímo okolo 2 metrů. Díly velké setrvačnosti rotoru to bude z hlediska dynamiky utrpení.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2018, 3:37

Chlapi díky za odpověď. Já nechtěl převodovat krokáč, jen jsem se ptal, zda je to vážně tak dobré jak psal RaS a zda se to používá u dospělých mašin, Předpokládál jsem, že ne, ale jelikož jsme se o tom tady bavili, položil jsme tuto otázku.
Výběr motoru krokového motoru (easyservo) byl logickým výběrem, jelikož na diskuzi zaznělo, že servo není pro všechny. Když jsem porovnával momentové křivky jednotlivých motoru, tak mi vyšlo, že ekvivalent 750W serva je krokáč kolem 12Nm. A o tom byla ta původní diskuze. Zda je rozumné zvolit za podobné peníze easyservo s vším výkonem a mít velkou rezervu v nízkých otáčkách, což vzhledem k stylu obrábění má podle mně smysl, než aby to lítalo 20m/min. Chápu že u sériové výrob je čas drahý a tak přejezdy dělají hafo času, ale mně jde o stabilní a tuhou mašinu pro "pomalé" obrábění. Tak mi logicky vyšlo, že když krokáč má 12Nm přidržený moment, což je skoro o polovinu více než to servo, tak že bude pro mé potřeby lepší to easyservo než klasické servo. Z diskuze taky nebylo jasné, kdo je vítěz.

Můžu se tedy zeptat jinak? Jaké posuvy (tedy rychlost) běžně používáte při obrábění? Umíte porovnat odpor vedení takové čínské 1t mrchy co má rybiny s klíny (i kdyby byly dobře zaškrabány a mazány) a běžného lineárního vedení třeba od Hiwinu? Respektive co máte na svých mašinách za vedení?

Díky a sorky, že jsem na Vás nakřičel, ale někdy hold nemám smysl pro humor:)
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

16. 2. 2018, 4:08

Vše začíná od vřetene.
Pokud ti bude točit do 6 tis, nemá smysl dimenzovat mašinu do řezu na víc jak 2 m/min, je jasné že přejezdy je vždy mít co největší
Pokud budeš točit 6-12 je jasné že budeš potřebovat obrábět třeba 4m/min.
Pokud chceš obrábět okolo 3 tis otáčkama je jasné že to budou spíše větší úběry velkým nástrojem a tedy relativně málo přejezdů tak nemusíš řešit nic. Tam potřebuješ tedy spíš velký výkon pro malé otáčky.
Úplně nevím jak si přišel na to že servo 750W má 12 Nm, podle otáček na které je navržené má 2.5Nm pro 3000 rpm a 3 Nm pro 2000 rpm ( cca)
Pokud máš relativně lehkou mašinu je zbytečné servo převodovat, pokud bude mít stůl 600kg tak stejně není reálné aby se 700W servem jezdil napřímo třeba 8 metrů , a tak je nutné servo spřevodovat aby to bylo použitelný. Zkrátka určité věci spolu souvisí a každá sama o sobě je funční ale nevhodně zasazená nemá smysl a nefunguje.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2018, 4:44

Mrosconi píše: Můžu se tedy zeptat jinak? Jaké posuvy (tedy rychlost) běžně používáte při obrábění?
Když hrubuju formu(dural) třeba frézou pr60mm tak jedu řeznou rychlostí 400m/min a posuv kolem 2m/min potom zbytkové obrábění už je třeba kolem 3m/min a dokončování většinou rádiusovou 5m protože mi scházej otáčky na vřetenu .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2018, 5:00

OK, tomu rozumím. Ono 5t profi mašina asi bude o něco lepší než ta moje BFka:)

Na vážně. Chtěl bych se někdy pustit do vlastní konstrukce. Nechci předělávky a jeté mašiny z jediného důvodu. Chci s s tím hrát od začátku. Neživí mně to a pokud to nevyjde, nezrujnuje mně to.
Vyptávám se na ty stejné věci z jediného důvodu. Sto lidí, sto názorů. Něco přečtu, ale nemám zkušenosti z provozu, tak to potřebuji slyšet.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

16. 2. 2018, 5:18

Vyrábět od začátku mužeš pokud víš co děláš a máš to na čem udělat, jinak je to nesmysl. I kdyby jsi měl použít jen přesně obrobenou litinu z pořádný mašiny za 50-80 tis tak se ti to zkrátka vyplatí.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2018, 5:22

Já vím, stále se koukám po nějaké krabici, ale pořád nic nenacházím.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22394
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

16. 2. 2018, 6:03

Pred tydnem tu byla jedna super masina
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Zamčeno

Zpět na „Krokové motory“