Easy servo vs. servo motor

Zamčeno
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2018, 6:53

Jinak jestli si dobre pamatuju tak i tesla ma asynchronak a ten taky musi mit kroutak od 0 i kdyz ne nejvetsi ten az pozdeji
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

18. 2. 2018, 6:57

robokop píše:Jinak jestli si dobre pamatuju tak i tesla ma asynchronak a ten taky musi mit kroutak od 0 i kdyz ne nejvetsi ten az pozdeji
jo tesla má asinchron s měděným zástřikem rotoru.
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

18. 2. 2018, 7:16

Sory , ale vážně si připadám jak idiot.
Kažý motor má nějaký krouták, všechny elektormotory ho mají. Jestli má být závět že PMSM motor 1kw s průměrem rotoru 40mm a hmotností 2kg, má stejný krouták jako 5 kw asynchron s průměrem rotoru 100mm a hmotností 38 kg ( siemens) a že je to tedy stejný tak ok. Tesla má krouták relativně trapný, dohání to relativně velkým převodem. Ale to je jedno ( a měl jsem ho v ruce rozberaný). Pokud má být nějaké porovnání chce to porovnávat porovnatelné a ne to takhle motat. Nemůžu porovnávat motory, které mají rozdílný výkon, moment otáčky hmotnost, moment setrvačnosti a pak tvrdit že když má něco stejný přídržný moment ( který je možná dobrý pro statické věci ale v dynamickém projevu to je nic neříkající údaj) tak je to stejné. Chtěl bych vidět ten asynchron roztočený do maximálních otáček plně reverzovat za třeba 0.3 sec při 6tis rpm ( což ale pro rýpary smozřejmě možné je pokud použije 5x větší měnič a náhodou mi to nekápne).
To že to ten asynchron chvíli vydrží je sice hezké ale vzhledem k tomu že má řádově 3-5x větší odpor vinutí mu nedává moc velký možnosti přetížení a i ztráty budou dost značné.
Jednoduče řečeno každý elektrický točivý stroj má své výhody a nevýhody a ty je nutné znát pokud ho chceme vhodně použít. Pokud motor použijeme nevhodně tak nebude fungovat správně, ale to neznamená že je špatný, špatný je ten kdo ho hloupě použil. Důkazů toho co lze špatně použít je dost a dost.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2018, 7:19

tak to tady snad nikdo netvrdil
nebo jo?

v kazdem pripade je dobre ze jsi to zduraznil
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

18. 2. 2018, 7:28

Vzhledem k tomu že tu plno lidí neovládá fyziku ZŠ by si to taky někdo mohl myslet. Kolik lidí tady ví jaký je vztah mezi momentem, otáčkama a výkonem. Je to pořád dokola. Další věc je že skoro nikdo neví co vlastně potřebuje, tedy jaký moment při jakých otáčkách. Jaký je moment setrvačnosti dané sestavy aby mohl správně zpočítat výkon potřebný pro akceleraci a deceleraci. Pak se tu motají jablka a hrušky.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

18. 2. 2018, 8:25

lubos píše:... Pak se tu motají jablka a hrušky.
Rád bych se zastal robokopa a znovu mu poděkoval za pokus.
V tomto případě nejde o to porovnávat přesně nějaký výkonově shodný asynchron a PMSM ve funkci serva.
Celá kauza vnikla kvůli tvrzení kutila, že asynchron z principu neumí udržet moment při nulových otáčkách. Ostatní mu tvrdili že může, a robokop do dokázal praktickým pokusem.
A taky z toho plyne, že pro dříve zmíněný dřevostroj by to bylo použitelné řešení.

Standardní frekvenční měnič a standardní asynchron nejsou dělané na nějaké divočiny jako blesková reverzace atd. Jsou dělané na to, aby měly dlouho životnost a nízké výrobní náklady.
Ovšem dělají se i skutečná asynchronní serva, a ty už nějakou tu divočinu zřejmě snesou.

Já osobně tohle vlákno považuji za hodně přínosné.
lubbez
Příspěvky: 3147
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

19. 2. 2018, 8:12

Jen tak pro informaci, vlákno by se mělo rozdělit na dvě části. Na tu původní a pak na typy motorů. Co se týká toho pokusu s asynchroňákem. Když si na měniči pro vrtačku nastavím kmitočet od 0Hz, tak motor stojí a úplně volně. Dá se s ním nepatrně pootočit na obě strany, pokud chci víc, tak se brání úněrně tomu pootočení. Mám tam jenom 500W motor a ještě jenom skalární řízení, tedy ho nakonec přeperu. Teď mě napadá, že to nepatrné pootočení klidně mohla být vůle.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

26. 2. 2018, 6:48

Pánové můžu zase jeden stupidní dotaz? Můžu použít pro pohodlné vřetene obyčejný krokový motor? Jde mi o princip. To bych pak mohl závitová a pod. Co ale trvale dlouhodobě zatížení motoru při frézování? Vydrží to dlouho? Dejme tomu, že mám motor s potřebnými parametry, takže to netěsné. Jde mi jen o tu trvalou zátěž, třeba na maximální otáčky. Díky
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 2. 2018, 6:51

ne

Obrázek
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

26. 2. 2018, 7:22

Mrosconi píše:Pánové můžu zase jeden stupidní dotaz? Můžu použít pro pohodlné vřetene obyčejný krokový motor? Jde mi o princip. To bych pak mohl závitová a pod. Co ale trvale dlouhodobě zatížení motoru při frézování? Vydrží to dlouho? Dejme tomu, že mám motor s potřebnými parametry, takže to netěsné. Jde mi jen o tu trvalou zátěž, třeba na maximální otáčky. Díky
to si to po sobě nemůžeš alespoň přečíst, aby to dávalo nějaký smysl..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 2. 2018, 10:57

kutil_tim píše:Asi nedorozumění né ??
Musím se zastat kutila tedy sebe i když k tomu co tvrdil kutil jste došli sami ...
kutil_tim píše:můžeš se podělit jak může mít motor bez magnetů v 0 = nízkých otáčkách sílu jako prase ????.
to je něco na dotace ?
kutil_tim píše:prosím o odkaz jak to ti borci dělají síla jako prase při 0 otáčkách
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

26. 2. 2018, 11:02

kutil_tim píše:[..........
Asi nedorozumění né ??
Musím se zastat kutila tedy sebe i když k tomu co tvrdil kutil jste došli sami
I když to borci z garáže, musk, robokop s klecovými motory už umí pořád bude lepší motor s magnety než s klecí má totiž výhody pro které je nasazen v xxxxxx cnc strojích .
/// jaký je rozdíl mezi motory s magnetem(kumutátorem) a klecí ???
.........................
No zkusím to napsat co nejjednodušeji:
motory s magnety - (bez komutátoru) jsou podle mých skromných vědomostí 3f serva - tedy v podstatě to jsou synchronní motory s konstantním buzením
Motory s magnety a s komutátorem jsou stejnosměrné motory - jakoby s paralelním konstantním buzením
Motoru s klecí - by měly být 3f asynchronní motory kde se magnetické pole generuje indukcí v kleci na krátko na rotoru.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
grade065
Příspěvky: 1012
Registrován: 9. 1. 2015, 12:45

13. 6. 2018, 6:15

Ahoj lidi,
Mohl by mi někdo znalý objasnit k čemu jsou a jak se používají výstupy ALM a PEND na es driverech? Děkuji moc
Pro chlupatý koule mistra Kápě pečený na vohni!!
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

13. 6. 2018, 6:19

ALM by mel byt aktivovany kdyz odchylka prekroci maximalni povolenou a pohon spadne do chyby nebo pri jinych pricinach kdyz to spadne do chyby a nereguluje to polohu
PEND je tusim signal ktery by mel byl v 1 kdyz se pozadovana a skutecna poloha opravdu shoduji +- behem pohybu tyhle serva chodi trosku v zastihu oproti pozadovane poloze (plati hlavne pro vyssi rychlosti a hrubsi prevody)
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

13. 6. 2018, 6:32

http://www.leadshine.com/UploadFile/Down/ES-D1008d.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
strana 4.
Zamčeno

Zpět na „Krokové motory“