Easy servo vs. servo motor

Zamčeno
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 10. 2018, 1:00

Porad tu breci ze se zklamal s tim ci onim ale ppradit si nenecha a pprad ma svoji hlavu
Dobre mu tak
Alespon nam popozene ekonomiku a odpadove hospodarstvi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

14. 10. 2018, 2:00

Já nemluvím o BFce. Ptám se na rozdíly a na konkrétní zkušenosti. Evidentně tady nikdo s tímto typem zkušenost nemá. Obecně věci chápu. Ptám se na konkrétní rozdíly. Bohužel odpovědi jsou pořád ty samé. Takže kdyby se přece jen našel někdo, kdo má s tímto typem motoru zkušenosti a má i srovnání se dřevem, tak ať prosím napište.

Nemusíte mi stále připomínat, že serva budou lítat. To já nepotřebuji a proto jsem Vás prosil, ať se omezite na konkrétní příklad. Pokud ale 12Nm třeba při 200ot. Krokace není silnějších než 7.1Nm serva ve špičce, tak to vážně nechápu.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 10. 2018, 2:08

Mam s tim zkusenost v 8Nm verzi obyc krokac easy servo a servo delta
Prvni dva vypadavali pri beznem 3d obrabeni kvuli vetsi setrvacne hmote rezonancim a nedostatku momentu ve vyssich obratkach beznych pri 3d radkovani

Prvni dva budto ztrata kroku nebo ztrata polohy s indikaci chyby

Jedna a tataz masina
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

14. 10. 2018, 2:36

No jo, to je ale ekvivalent 200W serva. Nebo jakou si měl tu Deltu?

Díky
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

14. 10. 2018, 3:11

Marján, podla mňa najväčším problémom tvojich úvah je, že sa furt snažíš porovnávať dáke statické hodnoty záťaže, ktoré sa ale pri reálnej prevádzke daného stroja takmer vôbec nevyskytujú :roll:

Jediný statický komponent záťaže sa totiž vyskytuje akurát tak v prípade nekompenzovanej vertikálnej osi (Z), kde musí pohon konštantne kompenzovať silu vznikajúcu kombináciou hmotnosti osi a gravitácie. Vo všetkých ostatných prípadoch (obrábanie, polohovanie) je zaťaženie jednotlivých osí vysoko dynamické, a najvyššie hodnoty budú dosahované práve pri akceleráciách - teda dokým nestaváš dákeho úplného šneka :D

Ergo - tvoje porovnania ohľadom max. momentov daných pohonov sú teda vzhľadom k danej aplikácii (CNC frézka) často krajne nezmyselné. Keď už to chceš porovnávať, tak porovnávaj hodnoty pre max. preťaženie. Ak má servo uvedený max. kruťak 7.1Nm, tak to je tá hodnota, s ktorou treba počítať. Žiadna iná "mágia" sa tam nedeje (a i keby sa diala, do výpočtov by to zahrnuté byť nemalo).

A nie, Easy-Servo nie je servo. Easy-Servo je krokový motor so spätnou väzbou, využívajúci dáke zo základných princípov servo-riadenia. Nič viac, nič menej. Na sofistikované servo systémy od renomovaných výrobcov (včetne všetkých extra-funkcií a vychytávok) sa to ani zďaleka nechytá. Samozrejme to je aj patrične poznať na rozdieloch v cenách.. teda aspoň donedávna ešte bolo :roll:

Ohľadom rýdzo-čínskej ponuky sa neviem moc vyjadriť, keďže tam mi chýbajú akékoľvek osobné skúsenosti, no napr. taká DELTA (Taiwan) patrí k tým lepším z "cenovo-dostupných" výrobcov. Jednoznačne sa nejedná o žiaden "čínsky šmejd" - teda dokým sa ti do rúk nedostane dáka kópia/padělek :D

Hoši z nemeckej CNC-scény testovali a porovnávali (v reálnych podmienkach) najlacnejšie čínske AC servá, s EasyServom. Konkrétne integrované AC-servo od JMC (180W/0,57Nm), v porovnaní s EasyServo or LeadShine (2,2Nm). Ak si to dobre pamatám, tak výsledok bol taký, že po dostatočnom manuálnom odladení (nemá to auto-tune) mu frézka behala viac ako 2-krát rýchlejšie, pri viac ako 2-násobných akceleráciách. A to sa nejednalo o žiadne pár-kilové pidi-žvejkátko na podopretých tyčiach, ale o celkom slušnú ocelovú portálovku na velkých lineároch.
 
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 10. 2018, 3:14

Možná to tady už někde je, ale nemám sílu to v těch stovkách postů hledat. Napiš sem prosím o jakém stroji nebo potenciálním stroji vlastně mluvíš.

Ty evidentně toužíš po těch EasyServech. Tak proč do nich nejdeš? Nebo proč si nekoupíš aspoň jedno a nezkusíš to? Nebo proč nenabídneš třeba flašku CZ_Pascalovi a nejdeš to k němu okouknout, a pak třeba druhou flašku někomu s podobným strojem na servech a nejdeš to okouknout k němu?
Jednou vidět je lepší než 100x číst. Kdybys o tom furt jenom četl, tak bys taky asi moc nechápal, co chlapi na tom šukání mají, že.

Neviděl jsem podklady a zdroj Tvých výpočtů, ale ta čísla mi přidají dost přemaštěná. Většinou se největší část výkonu spotřebuje na akceleraci, a to ještě často hlavně na akceleraci rotačních součástí, ne těch posuvných. Takže takový 1 Nm motor s běžným šroubem celkem zvládá i to, když si na osu Z sedneš, on tě při obrábění povozí nahoru a dolů.

Jinak ta EasyServa asi nebudou špatná, bude se to zřejmě snadno ladit a pak používat. Takže kdybych se něčeho bál, tak spíš toho, aby to nebylo příliš "easy", tady aby to bylo trochu nastavitelné, pokud nebude něco vyhovovat. Ale neznám je, takže jenom teoretizuju.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

14. 10. 2018, 4:42

Chlapi díky za reakce a cenné rady. Myslím, si, že ať si o mně myslíte cokoliv, může být diskuze přínosní ostatním. Sice tady píše max 10 lidí, ale myslím si, že daleko více lidí, možná ještě větších debilu něž jsem já to čte a i když nice nepřispěje, možná si něco uvědomí. A přijde mi, že takových co nechápou princip krokáče a serva je tady více. Takže pokud máte nervy, tak odepisujte i nadále.

Každopádně všem děkuji:)
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2421
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

14. 10. 2018, 4:48

Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

14. 10. 2018, 5:22

Díky, viděl jsem včera. Škoda jen, že nevím jaký tam byl ten krokový motor. Je jasně, že pokud tam má rovněž 5mm šrouby, tak to servo při těch rychlostech vždy vyhraje.

Nevím, možná je to špatná úvaha, ale já vycházel z jednoduché logiky. Spočítm si potřebný kroťák z pohledu dynamiky i statiky a maximální otáčky. To co mi vyšlo jsem bral jako minimální potřebný krouťák a podle toho dobral motor. A
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2421
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

14. 10. 2018, 5:29

Mrosconi píše: 14. 10. 2018, 5:22 Nevím, možná je to špatná úvaha, ale já vycházel z jednoduché logiky. Spočítm si potřebný kroťák z pohledu dynamiky i statiky a maximální otáčky. To co mi vyšlo jsem bral jako minimální potřebný krouťák a podle toho dobral motor. A
Je špatná, dynamiku jednoduše spočítat nelze - neznáš sestavu stroje z pohledu vibrací, navíc každý proces obrábění je jiný.
Stačí bohatě vycházet z toho co už někdo udělal 100x před tebou, stejně tam vždy je rezerva.
Takže asi už nemusíš dumat nad tím co je lepší, ale do čeho půjdeš :D
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10101
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

14. 10. 2018, 5:34

Mrosconi píše: 14. 10. 2018, 2:00

Nemusíte mi stále připomínat, že serva budou lítat. To já nepotřebuji a
Protože jsi nikdy pořádně nefrézoval na cnc .

Je to stejnej blábol jako když tě budu přesvědčovat že EVF ultrazoom je lepší než všechny zrcadlovky protože nemusím tahat objektivy ,dělat si starosti s prachem na čipu a nemusím řešit hloubku ostrosti protože z EVF je ostré úplně všechno( i ta oprýskaná zeď kterou jsem chtěl rozmáznout.)Nevím jak už ti to jinak připodobnit .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

14. 10. 2018, 5:46

Mrosconi píše: 14. 10. 2018, 4:42 Chlapi díky za reakce a cenné rady. Myslím, si, že ať si o mně myslíte cokoliv, může být diskuze přínosní ostatním. Sice tady píše max 10 lidí, ale myslím si, že daleko více lidí, možná ještě větších debilu něž jsem já to čte a i když nice nepřispěje, možná si něco uvědomí. A přijde mi, že takových co nechápou princip krokáče a serva je tady více. Takže pokud máte nervy, tak odepisujte i nadále.

Každopádně všem děkuji:)
Vidíš to Mariane, já myslel, že jsme Tě na srazu přesvědčili ;-)
Na druhou stranu Ty jsi takový průkopník slepých uliček ;-) ;-)
Bohužel Tvé poznání Tě pak stojí spoustu času a i peněz.
Na druhou stranu je super, že ty slepé uličky ukazuješ a říkáš tím svým následovníkům,
že je mnohem lepší se učit na chybách druhých.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

14. 10. 2018, 6:46

.... jednu věc jsem nezmínil při popisu svůch zkušeností s těmi EasyServomotory - rezonance :!:

V tomhle ohledu jsem byl docela zklamán. Od 3-fázového KM a ještě zpětnovazebně řízeného jsem očekával daleko menší rezonance, ale skutečnost je taková že ani sebelepší zpětnovazební smyčka asi zcela neodstraní rezonance, které jsou tak nějak vrozené každému KM.

V nízkých otáčkách kde má zpětná vazba spoustu času si vyhrát s polohou každéno mikrokroku je to EasyServo suprový, tam jsou jakékoliv rezonance naprosto potlačeny - to je úplně brutální zlepšení.

Když se ale dostanu do středního pásma, tak už se ty rezonance začnou projevovat. Frézka sice jede spolehlivě a nehrozí ztráta kroku nebo polohy, ale už začíná nepěkně kňučet. Ve vyšších frekvencích už je to čistokrevný boj o udržení polohy zpětnou vazbou u KM který mele z posledního.

Jezdím tak nějak (rychloposuv) na hraně spolehlivosti 6800mm/min (stoupání trapézu 4mm/ot) S osou Z -(mírně předepnutý jednomaticový kuličkáč 5mm/ot) nějakých 8500mm/min.

(Akcelerace mírných 550 mm/sec^2)

Takže asi tak... :roll:

Pokud ti stačí šnečí rychlosti a nevadí trocha kraválu, tak je to EasyServo dostatečné. Pokud chceš trochu dynamičtější pohyb (jak akcelerace tak maximálka) tak je to servo samozřejmě někde úplně jinde. Jinde jak sývmi schopnostmi tak bohužel i cenou :(
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

14. 10. 2018, 9:00

Pascala díky. Jsem rad za Tvé zkušenosti. Nějak tak jsem stále doufal, že to bude lepší.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

15. 10. 2018, 6:05

Ja jsem pred casem nasel zajimave vypadajici serva (na prvni pohled). Mam v planu je vyzkouset, ale zatim jsem se k tomu nedostal. Tak jestli mas chut experimentovat...
https://www.ebay.com/itm/1KW-4-N-M-220V ... k:154:pf:0
Zamčeno

Zpět na „Krokové motory“