Driver Trinamic TMC2130 - rezonance motoru

Odpovědět
Paik
Příspěvky: 192
Registrován: 23. 6. 2009, 11:24

7. 3. 2018, 10:17

Ahoj,

Původně jsem myslel, že tohle budu publikovat, až bude vše hotové, ale bohužel jsem vyčerpal všechny nápady a nevím jak si dál poradit s vibracema motoru při určitých otáčkách.

Vyvinul jsem driver 2x TMC2130 s řídicím procesorem. Driver je poměrně chytrý a umí monitorovat teplotu driveru, teplotu motorů a podle ní řídit otáčky ventilátorů. Konfigurace se přes USB, UART nebo CAN naláduje do registrů driveru.
Driver má 3 tlačítka a LCD pro rychlé přenastavení základních parametrů. Jeden IN, jeden OUT programovatelný pin.
Vše je galvanicky odděleno ADUM oddělovačem s vlastním měničem. Driver umí 40V@2,5 peak, pro oba motory.
DSC_2646.JPG
Pro pohodlné nastavení veškerých registrů jsem napsal aplikaci, aby šlo ladění jednoduše.
Výstřižek.PNG
StealthChop funguje bez problému, bohužel jenom do 7 RMP. To je pro mojí tiskárnu málo :-/
SpreadCycle je schopný dostat motor do mnohem vyšších otáček, ale dělá větší hluk.

To by bylo na úvod a teď k tomu dotazu.

Řeším jenom mód SpreadCycle.
Mikrokok 32 + interpolace na 256.
1A peak @ 24Vin

Chování motoru i vibrace je o poznání lepší, než u klasických driverů DRV8xxx a Axxxx.
Bohužel se při určité frekvenci a jejích násobcích (4 kHz, 8 kHz, ...) motor rozvibruje tak, že skáče 3mm do výšky po stole.
Maximum vibrací se frekvenčně pohybuje s nastaveným proudem nahoru a dolu.

Vyzkoušel jsem všechny nastavení mikrokroků 4-256.
Různé nastavení Toff (čas slow decay).
Různé nastavení hystereze HSTART a HEND.
....
Ale chování motoru bez změny.

Proudovou sondou jsem naměřil téměř sinus bez nelinearit kolem nuly nebo kdekoli jinde.

Přemýšlel jsem nad mechanickým tlumení vibrací, ale potřebuju pro tiskárnu akceleraci kolem 3000mm/s2 a rychlosti kolem 300mm/s. Což by se závažím na hřídeli nešlo. :-/

Nenapadá vás co by to mohlo způsobovat, resp. co vyzkoušet?

tmc2130.bmp
(3.06 MiB) Staženo 262 x
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

7. 3. 2018, 10:57

Pokial ten motor nemas namontovany pevne v konstrukcii samozrejme tahsiej ako ten motor skoda sa dalej o niecom bavit.

Cinania tam davaju tusim 4 rychle diody na motor ci to niecomu pomoze neviem. Ale vyskusat to mozes.
Vid odkaz

Newest!Free shipping 4 pcs/lot TL-Smoother new kit addon module for 3D pinter motor drivers use for Delta Kossel,MakerBot,Reprap
http://s.aliexpress.com/7fIVfqAr?fromSns=Copy" onclick="window.open(this.href);return false; to Clipboard
Paik
Příspěvky: 192
Registrován: 23. 6. 2009, 11:24

7. 3. 2018, 6:46

Motor sice na pevno nemám, ale zkoušel jsem ho silně přitlačit ke stolu a rozdrnčel se mi celý stůl.
Ve stroji bude přišroubovaný na 3mm tl. železném držáku a pak už jenom 3m řemenu kolem dokola tiskárny.
Ale až mi dojede ve čt tisk, chystám se drivery přehodit.

Ty diody slouží k posunutí charakteristiky driveru kolem nuly u motorů s malým odporem.
To jsem zkoušel u driverů typu DRV8xxx a bez výsledku.

Každopádně to není můj problém, já mám sinusovku pěknou. Viz příloha výše.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 3. 2018, 6:57

ta montaz motoru je absolutne zasadni
bez toho bych to mereni nenazyval merenim

staci truhlarska sverka ale musi to byt urcite napevno
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

7. 3. 2018, 7:50

mě se stávalo na tiskárně že při určitých rychlostech se na osw x rozvybroval řemen a to hodně , jediné co pomáhalo bylo stažení proudu na driveru , ale až na takovou hodnotu že neměl takřka žádný moment , motor je nějaká minebea , na y mám vizualně totožný motor ale má jiné označení takjsem dal ten samý na x a pohoda. má zhruba dvojnásobný odpor je možný že je zapojen seriově , dál jsem to nezkoumal ale mohl by jsi to vyzkoušet na jiném motoru , každý má tu polohu rezonancí jinde - některý motory ani nemají sklony k rezonancím je to hodně o výrobci. já jen abys marně neladil driver a problém nebyl ve špatné konstrukci motoru.
Paik
Příspěvky: 192
Registrován: 23. 6. 2009, 11:24

9. 3. 2018, 7:42

Minebea motory mám na všech osách :-D a právě kuli vibracím řemene jsem stavěl nový driver.
Na starých driverech tiskárna drnčela celá.

Každopádně jsem včera driver provizorně připojil a byl jsem hodně překvapený z výsledku.
Rezonance tam sice jsou ale ne v takové míře, jak jsem si myslel.

Zatím jsem to projel jen zkusmo, ale 300mm/s i 3000mm/ss to zvládá.
Uvidíme jak bude vypadat výsledek po 20-ti hodinách tisku.

Odkaz na videjoo:
https://photos.app.goo.gl/KIQnEMDvXwCsMfJs2

Díky za reakce P
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“