CD30x a spínaný zdroj

Odpovědět
OndrejK
Příspěvky: 2
Registrován: 20. 11. 2018, 11:07

20. 11. 2018, 11:36

Dobrý den,

prosil bych o radu. Potřebuji ke krokovému motoru SX23-2727 a driveru CD30x od Microcomu vyspecifikovat vhodný spínaný napájecí zdroj. Dříve jsme použili pro dočasné napájení tohoto driveru spínaný zdroj na 48V DC, 10A a ten nám shořel a tak jsme dodali doporučení lineární zdroj PS20/30. Jenže nyní bych potřeboval použít jeden tento krokový motor a driver a napájet ho 24V DC. To, že klesne moment a pod. mi nevadí, jedná se pouze o lineární posun malého měřidla. Mám vyspecifikovaný zdroj Mean Well SDR-240-24, který dle informací výrobce snese pulzní zatížení (i s PWM regulací driveru). Ovšem problém může nastat, když se bude driver snažit při brzdění motoru dodat energii zpět do zdroje. Jiné zdroje mi nevyhovují, potřebuji na vstupu i 110V/60Hz a mít jen jeden zdroj v malém rozváděči. Je možno zdroj ochránit před zpětným dodáním energie ze zátěže? Případně jak toto vyřešit.

Děkuji.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 11. 2018, 1:23

Co na tom původním spínačáku odešlo?
Spínačáky se u krokáčů běžně používají. U slušného zdroje není důvod, aby tam něco odešlo.
Jestli chceš fakt slušný zdroj na dobré peníze, tak se podívej na zdroje PowerLD.
http://www.amtek.cz/cs/Aktuality/
Ve tvém případě by to byl DG-240. Ten ti určitě neodejde.
Mám s nima společné to, že jsem pro ně kdysi dělal zkoušky těch zdrojů, když je začínali vozit. A vyšly tak dobře, že je od té doby sám používám.
Že spínačák jede od nějakých 100V a umí 60Hz je běžné.

Samozřejmě obvod pro umoření zpětně generové energie se dá udělat. Vpodstatě je to výkonová "zenerka", tj. skutečně Zenerova dioda nebo jiný absolutní komparátor a k ní napojený výkonový tranzistor a případně ještě nějaký brzdový odpor. Ale v tomhle případě to teda podle mě určitě nebude nutné. Leda snad že bys vozil nějaké hodně velké setrvačné hmoty, ale i tak by to pravděpodobně vyšlo.

Jinak kondenzátor je tvůj kamarád. Pokud bys chtěl být na svůj zdroj, ale hlavně na to další co je k němu připojeno, hodný, tak tam přidej dodatečnou kapacitu na výstup těch 24V.
OndrejK
Příspěvky: 2
Registrován: 20. 11. 2018, 11:07

21. 11. 2018, 7:15

Děkuji moc za odpověď,

na dvou zdrojích Omron (S8VK-G24048), tedy 48V DC/ 5A nám odešly kondenzátory. Na zdroje PowerLD se právě dívám - díky za typ. Jen mi přijde (tedy alespoň vzhledově a uspořádáním svorek) velká podobnost se zdroji Mean Well. Což samozřejmě může být po el. stránce jinak. Za zdroj dám i přepěťovou ochranu (pro vykrytí případných špiček napětí) a kondenzátor.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 11. 2018, 2:28

Jen info: vevnitř rozhodně MeanWell není. Vždyť jsem psal, že je to _dobrý_ zdroj. ;-)

Myslel jsem si to (s těmi kondenzátory). Používat kondenzátory na hraně je bohužel nepěkný důsledek katování kostů poslední doby.
Proto když dostanu nějaký zdroj k posouzení, tak to je vždy hned druhá věc, na kterou se zaměřuju - dimenzování kondenzátorů, jejich parametry a případně i výrobce.
Ta první věc je zkratová odolnost - pokud zdroj nevydrží 5x opakovaný zkrat za nepříznívých podmínek, tak se s ním dál ani nezabývám, škoda času.

Nasazení externí kapacity je v případě použití motorů dobrá věc. Na těch 24V tam dej 35V kondenzátory pokud jsou od slušného výrobce, pokud je to no-name, tak raději 50V. A pokud možno na 105 stupňů C. Pak tam žádnou další ochranu dávat nemusíš, to už by bylo zbytečné.
Jinak je-li to možné, tak na tom zdroji trochu stáhni výstupní napětí. Takže ne třeba 24.5V, ale spíš 23.5V, nebo aspoň rovných 24V.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

21. 11. 2018, 4:31

Pokud ti jde o jeden kousek, mrkni treba na bazos. Napr. TDK LAMBDA rada HWS600 je uplne jina liga https://pc.bazos.cz/inzerat/95585988/Na ... WS-600.php
Mel jsem to rozebrane, kupodivu filtracni kapacity jsou docela male, ale jsou tam na vystupu nejake civky a jak je to udelane jsem dal nekoumal.
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“