Detekce ztraty kroku driverem

Odpovědět
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

28. 3. 2019, 1:35

Pouzivate nekdo v praxi? Je to k necemu, nebo je to nepouzitelne?

Pri hledani driveru pro vetsi motor jsem narazil na zajimavy obvod DRV8711. Ma moznost zmeny spousty parametru rizeni, nebylo by marne vyzkouset jaky maji vliv na chod motoru apod. Driver na zaklade mereni prubehu proudu a napeti je udajne schopen detekovat jestli motor stoji nebo se toci coz by se mi celkem hodilo, protoze bych si usetril komplikace s enkoderem. Tohle jsem nasel i u jinych driveru, jestli je to ale k necemu netusim.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 3. 2019, 2:03

Autaři používají hlášku "objem ničím nenahradíš".
V pohonařině by se dala použít modifikovaná verze "enkodér ničím nenahradíš". ;-)

Ten obvod umí poznat stojící motor. Ale když už motor opravdu stojí, to už je hodně fatální případ. Buď najel na doraz nebo už naprosto nestíhá rychlost krokování. Ale myslím, že častější je nějaký občasný výpadek nějakého malého počtu kroků. Aspoň u mě to tak většinou bylo, když už k nějakému problému došlo. A to tímhle asi nezdetekuješ, řekl bych.
Nicméně v ruce jsem ho neměl, tak jenom teoretizuju. Pokud to ale hrozí a o něco tam jde, tak enkodér/resolver je kámoš.
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

28. 3. 2019, 2:39

V DS pisou, ze se da nastavit citlivost zmineneho alarmu na ztratu jednoho az osmi kroku, tak by to snad melo nejak fungovat.
Ale jak je tomu ve skutecnosti, zjistim nejspis az navrzenim a postavenim tohoto driveru.

Enkoder je enkoder, to je jasny. Detekci ztraty kroku pomoci enkoderu mam zmaklou a pouzivam, ale kdyby tohle nejak presvedcive fungovalo, usetrilo by to spoustu mechaniky a elektroniky kolem tohoto, na kterou casto nebyva moc mista. Proto se ptam jestli s tim uz nekdo nepracuje. Je to jen takova doplnkova ochrana, pokud se ve stroji neco nezkoni, je vzdy navrzeny tak ze ke ztrate kroku nikdy nedojde a enkoder a spol. se vlastne nikdy nezapoji do akce.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 3. 2019, 3:23

Tak to jsem opravdu zvědavý.
Budeš to stavět? Výsledky by mě rozhodně zajímaly. Já už sice dneska pro všechno, kde na něčem záleží, používám serva nebo aspoň silně předimenzované krokáče. Ale třeba by se to mohlo někdy hodit.
Po letmém přečtení to chápu tak, že u roztočeného motoru, který vynechá pár kroků, to nezabere. Ale zabere to u stojícího, který se nestačí díky příliš ostré rampě rozjet.
Ale Ty to máš asi načtené líp, takže zřejmě budeš blíž realitě.
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

28. 3. 2019, 4:17

Asi se do toho pustim. Jak se to ve skutecnosti bude chovat mi ale taky neni moc jasne, tezko oddelit co je realita a co marketingove mlzeni. Chtel bych vyzkouset i to mnozstvi nejruznejsich nastaveni ktere nejsou u beznych driveru dostupne, jestli na neco budou mit vliv.
Jak to budu mit hotove, hodim zde dokumentaci, nikde jsem komercne vyrabeny driver s timto obvodem nenasel, krome nejake vyvojove desky od TI.

Servo je servo, ale pouzivat ho na veci typu 3D tiskarna, nejake manipulatory apod. je zbytecne drahe. Ja hlidani pouzivam u stroju kde krokace staci, ale muze se stat ze neco upadne ze stroje, apod. tak aby masina nedelala pul hodiny uplne blbosti nez si toho nekdo vsimne. Stalo se mi treba, ze pojebanej ptak vletel do haly, sedl na stroj, posral ho a shodil do nej sluchatka - otikovky. To te proste nenapadne :-) Presne na takove pripady bych to chtel. Taky by se to dalo pouzit jako endstop kdyz neni mozne z nejakeho duvodu pouzit koncovy spinac.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 3. 2019, 4:52

t256 píše: 28. 3. 2019, 4:17 pojebanej ptak vletel do haly, sedl na stroj, posral ho a shodil do nej sluchatka - otikovky
:lol:
Dost dobré.
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“