Použití EM806 s menšími motory

Odpovědět
StoupaCZ
Příspěvky: 540
Registrován: 2. 6. 2017, 8:12

14. 4. 2019, 1:16

Ahoj,
najde se někdo, kdo poradí jestli mohu použít driver LeadShine EM806 s menšími motory (Nema 17, Nema 14)? Plánuji stavbu CNC routeru, ale předtím jsem si chtěl vyzkoušet postavit 3D tištěnou 5-osou robotickou ruku. Nechce se mi kupovat čínské drivery s TB6600, ale chtěl bych rovnou koupit lepší drivery, které pak použiju u CNC routeru. Motory u ruky jsou ale menší.

Někde jsem se dočetl, že EM drivery jdou SW nastavit (napětí, proud) ještě jemněji než základními přepínači.

Moje otázka tedy míří k tomu, jestli to někdo takto provozujete, případně zda byste očekávali nějaký problém (např. s indukčností), či na jaké motory se při výběru případně zaměřit?
Sieg SX4, Interkrenn IKD-400, Vernier Minishape 28
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

14. 4. 2019, 1:29

Použít EM806 na menší motory rozhodně nebude problém.

Driver EM806 umožňuje nastavit potřebný proud a stejně tak si oměří indukčnost motoru aby měl ideálně nastavenou proudovou smyčku.

Jdeš na to správně že kupuješ rovnou drivery s pořádnými parametry a nastavitelností :wink:

Pro ty menší motory můžeš ty EM806 napájet nižším napětím, ale myslím že ani to by nemělo být zapotřebí.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

14. 4. 2019, 7:44

Ten driver jde podle popisu nastavit od proudu 0.35A, takže to i s malými motory pojede.
Ale je to dobrý nápad? Zkus se nad tím ještě zamyslet.

Nějak moc neumím najít scénář, kdy by to bylo opravdu výhodné. Ale naopak dost těch, kdy to výhodné nebude.
Jsou 4 možnosti:
- nedoděláš ruku ani frézku
Pak kupuješ zbytečně drahé drivery, které ti budou k ničemu.
- doděláš ruku a pak i frézku
Drivery použiješ na ruku. Ale až dostavíš frézku, tak pak tu ruku rozmontuješ a zahodíš? Asi těžko. Kabeláž a všechno už budeš mít hotové na ty velké drivery, takže stejně budeš kupovat nějaké další a nějak to předělávat.
- doděláš ruku ale frézku ne
Máš zbytečně drahé, velké a předimenzované drivery.
- ruku neuděláš, ale uděláš rovnou frézku
Jedině v tomto případě by to snad dávalo nějaký smysl.

Malé Pololu drivery, které na tu ruku v pohodě stačí, pořídíš už někde kolem 100 Kč. A než případně dojde na tu frézku (pokud na ni vůbec dojde), tak třeba zjistíš, že krokáče už jsou out a že bys stejně raději serva.
Kupovat drivery (ale elektroniku obecně) dopředu "pro strýčka Příhodu" podle mě není moc dobrý nápad. Výjimkou je, kdyby to bylo v nějaké mega-akci s nějakou výraznou slevou, nebo kdybys to výhodně kupoval použité atd. Ale kupovat to normálně v krámě za plnou cenu ne.
StoupaCZ
Příspěvky: 540
Registrován: 2. 6. 2017, 8:12

16. 4. 2019, 7:08

Tex, samozřejmě máš pravdu s tím, že nemá cenu kupovat elektroniku do zásoby. Měl bych asi doplnit, že na ruce jsou i 2 motory Nema 23, které si vezmou 3A, a na to už malé Pololu drivery stačit nebudou :(
Původně tam byly plánované drivery s TB6560 na všechny osy.
Na ruku mám již většinu materiálu, kromě driverů, motorů a pár drobností. Po odzkoušení věcí co mně zajímají (kinematika, řízení na základě vstupů z kamery apod.) plánuji ruku odstavit a drivery použít na ten router.

Asi půjdu cestou kompromisu, použiju levné drivery na menší motory a na větší zkusím ty EM806, alespoň si vyzkouším, jak budou případně běhat s malými motory.

Každopádně díky všem za odpovědi.
Sieg SX4, Interkrenn IKD-400, Vernier Minishape 28
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“