bipolarni a unipolarni - kde je rozdil

Odpovědět
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

23. 7. 2006, 8:23

Jaky je rozdil?

podle nasledujiciho obrazku vam popisu jaky je rozdil u techto motoru a co je kdy a jak vyhodnejsi
Obrázek

na obrazku nahore je videt motor tak jak jej muzete nejlepe dostat od vyrobce
tj. kazde vinuti je vyvedene
casto se stava ze motor nema vyvedene vsechny konce a ze je tedy uvnitr jiz nejak propojeny a tim predurceny k nejakemu druhu rizeni

motory o kterych zdepisu jsou dvoufazove maji tedy dva vstupy a kazdy z nic ma dva stavy a to jak v bipolarnim tak unipolarnim rizeni

v unipolarnim tyto dva stavy prepiname buzenim dvou civek v bipolarnim zmenou polarity

spravnou sekvenci prepinani stavu na obou vstupech dochazi k postupnemu pohybu

podpojmem vstupy rozumejte tedy fazi A a fazi B

podpojmem stavy rozumejte privedeni nebo neprivedeni napeti na vinuti konkretni faze

v pripade bipolarniho vynutiu motoru s vyvedenymi pouze celymi civkami
tj takovy motor ma 4 draty a nejaky odpor namerite mezi dvema draty a stejny pak mezi zbyvajicimi dvema
tyto dva pary vsak nemaji odpor mezi sebou (rozumejte nejsou nijak propojene)
je jedine mozne rizeni a to bipolarne pomoci H mustku
to je takove zapojeni tranzistoru ktere umoznuje zmenit polaritu zateze
o tom bude podrobnejsi clanek nekdy priste v elektronice

ted bych ho nazval H mustkem tj. cernou skrinkou ktera ma vstupy a a b
ktere znaci polaritu v pripade a +vinuti- a v pripade b -vinuti+

tyto dva mustky semusipripojit na vinuti takovehoto motoru
a proto musi byt dva pro kazdevinuti jedno

jak ukazuje obrazek nahore je mozne takto pripojit i motor s vyvedenymi vsemy konci vinuti (8 dratu) - dve varianty dole vlevo a nebo motor puvodne urceny pro unipolarni rizeni a ridit ho bipolarne (seriova varianta dole vlevo) takovy motor ma 6 dratu a v bipolarnim rezimu dva zustanou nezapojene a pouzije se cele vinuti na delku

po pripojeni na H mustky je mozne na kazdy zdvou vstupu A a B motoru poslat dve polarity stavem mustku a a b

tj stavy
Aa
Ab
Ba
Bb
pri spravne sekvenci se potom motor otaci


paklize mate vyvedene vsech 8 dratu
pak je mozno motor pripojit dvema zpusoby k mustku

seriove a paralelni viz obrazek

tyto dve zapojeni vyuzivaji toho ze vynuti je v puli rozpojene a vyvedene
tim padem je mozne manipulovat impedanci cele faze tak ze vinuti zapojite za sebe seriove a tim zdvojnasobite pocet zavitu a zvetsite impedanci a nebo paralelne
v seriovem pripade motor snese mensi proud ale i pri mensim proudu generuje velikou silu protoze magnetickepole vznika v dvjnasobne civce
ma vyssi impedanci proto je potreba vyssi napeti soucasne to omezuje chod ve vyssich otackach s cimz ale nemaji kvalitnejsi budice problemy
staci mit omezovac proudu

paralelni zapojeni vyzaduje pro stejny ucinek vyssi proud ale zase nema problem ve vyssich otackach

volba zapojeni je zavisla na limitech napeti a proudu vaseho budice

ja mam maxproud 3.5A coz znamena ze musim pouzivat seriove zapojeni protoze pri paralelnim bych nemohl dosahnout potrebneho proudu, v tomto zapojeni se do motoru dostava energie v podobe vyssiho napeti
nez v paralelnim zapojeni
jde o motory 4Nm SX-2740 od microconu


unipolarni zapojeni je jednodussi na elektroniku a trosku levnejsi
ovsem je to chudsi bratricek bipolarni varianty

jde o to ze se nepouziva mustek a pro danou fazi se generuje magneticke pole obou smeru (stavu) tak ze se na prostredek celeho vinuti pripoji zdroj a oba konce se pak stridave uzemnuji prez tranzistory
viz obrazek vpravo dole
toto se dela pro obe faze
staci tedy na jeden motor 4 tranzistory patricne ochranene proti spickam z vinuti
je to velmi jednoduche ale vysledny kroutici moment neni takovy jako u bipolarniho zapojeni

osobne jsem uz s timto skoncil

toto zapojeni se najde u motoru s 6ti draty kdy po mereni najdete dve trojice spolu nepropojenych dratu

a kazda trojice ma dvakrajni a jeden stredovy vodic
dvakrajni maji spolu dvojnasobny odpor nez krajni a prostredni

a nebo ho muzete zapojit u motoru se 4mi draty tak jako vidite na obrazku vpravo dole

tim ze se motor zapoji unipolarne vznikaji 4 tranzistory ktere ve spravne sekvenci spinani roztoci motor

paklize nejste zdatny elektronik neni stale problem zapojit si motor unipolarne z ridit ho z PC

paklize chcete ridit motor profesionalneji je potreba mit zapojeni bipolarni a prislusny budic
takove zapojeni ale vyzaduje vetsi zkusenosti a doporucuji nejaky overeny nakup namisto pokusu, zabere to hodne casu a vysledek asie nebude 100% nekolik clenu tohoto fora vyvinulo bipolarni elektroniku vcetne obvodu pro rizeni sekvence a myslim ze jsou velmi zdarile

priste zkusim napsat necomaloo mikrokrokovani

uvitam zpresneni a opravy mych chyb

neuvitam pripominky na chybejici mezery mezi slovy - zlobi me mezernik :-)
nick309
Příspěvky: 30
Registrován: 7. 1. 2008, 3:49

7. 1. 2008, 3:57

Chcem sa spytat ze ci tie motorceky su bipolarne alebo unipolarne na gravirovanie.sk?

->http://www.gravirovanie.sk/krok.%20mot. ... motorok.ht
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

7. 1. 2008, 9:10

a proc se nezeptate tam?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
nick309
Příspěvky: 30
Registrován: 7. 1. 2008, 3:49

9. 1. 2008, 7:01

Vsak na to je toto forum :wink:
Monteg
Příspěvky: 1480
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

10. 1. 2008, 6:37

O tom pochybuji že na to je to to forum :x
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 1. 2008, 8:55

jestli je na toto forum tak urcite v jine sekci
komercni produkty zde maji sve sekce aby se to neprolinalo do celeho fora a jejich autor mohl snadno najit tyto prispevky a odpovidat na ne
v pripade ze takove vlakno chybi staci vyrobit nebo pozadat o dalsi sekci me a ja ji vyrobim
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
jančo
Příspěvky: 58
Registrován: 17. 7. 2006, 12:14
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

12. 1. 2008, 7:35

Motorčeky na spomínanej stránke sú osem vývodové, teda dajú sa zapojiť aj bipolárne aj unipolárne.
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“