Nepresnost posunu - motor + kulickovy sroub

vilgefortz66
Příspěvky: 19
Registrován: 22. 8. 2017, 10:13

13. 8. 2020, 10:36

robokop píše: 11. 8. 2020, 4:42 Takovyhle artefakty dost casto dela sisaty sroub/matice
Zkus povolit sroubky co ti drzi matici aby to na nich viselo nebo bylo prinejmensim hodne volne s vuli a pak zkus dalsi tisk co to udela.
Ona kdyz hazi tak se to ruzne cele zacne prekrucovat a dela to prave takove nestejnomerne vrstvy
Zkusil jsem. prava verze jsou povolene sroubky. Leva je standardni verze. Je to jine, ale nedokazu rict, zda realne lepsi nebo horsi.
2020-08-13 23.27.03.jpg
vilgefortz66
Příspěvky: 19
Registrován: 22. 8. 2017, 10:13

16. 8. 2020, 8:40

milan584 píše: 12. 8. 2020, 8:01 A proč bys to měl povolovat - přece chceš měřit co to dělá za provozu - a ne v nějakým povoleným stavu. Za provozu to taky snad nemáš povolený, ne?
Sehnal jsem hodinky, co umi merit mikrometry, tj. 0.001mm. Pritahl jsem na to linearni vedeni 75mm johansonku, trochu to porovnal, pak zjistil, ze krokovani o 0.1mm dela vibrace, ktere na tech hodinkach ukazuji nahodne hodnoty, jak se to chveje, takze jsem krokoval 0.01mm, coz nevibruje tak, aby to nejak ovlivnovalo ty hodinky. Jel jsem vzdy 2mm.

Na Y se to pri tom posuvu pohlo o 0.005mm, ne stejne rychle s kazdym krokem, nektery krok s tim nepohnul vubec, nektery trochu. Ale tech 5 tisicin uz muze byt i chyba mereni.

Na X se to pri posuvu o 2mm pohnulo o 0.017mm, pouze timto jednim smerem, mozna ne stejne rychle, ale nevracelo se to, pokud ano, tak o mene jak 0.001mm.

Z toho mi pripada, ze je to rovne nakonec docela obstojne.

X jsem premeril jeste uplne novyma hodinkama, co maji presnost 0.01mm, tak tam uz to bylo trochu odhadem, ale vyslo to stejne.

Ta pruzna spojka haze zhruba 0.1mm a haze na obe strany - rucicka jezdi tam i zpet.

Mozna dulezita vec, co sice byla videt na tech fotkach, ale mohla zustat bez povsimnuti. Ten sroub je pevne uchyceny pouze na jedne strane - horni. Dole je pres pruznou spojku primo v motoru, kvuli nedostatku mista tam neni lozisko, co ten sroub drzi. Nevim, jak moc to muze vadit, kazdopadne jsem pres vikend vyrobil na soustruhu tvrdou spojku z mosazi, tak to zkusim vymenit, zda to neco prinese.

Dale jsem zkusil vytisknout takovy kalibracni predmet a zmeril na nem pasametrem tloustu jednotlivych vrstev. Vychazela +- 2.5mikro. Coz je na jednu stranu asi dost dobry vysledek, na stranu druhou to uplne neodpovida deklarovane presnosti sroubu, ta C7 by mela mit asi 70mikro na 300mm, jestli to chapu spravne. Takze na 2mm by to melo byt asi 0.5mikro a tedy to mam 5x horsi.

Co me napada jako moznost - viz ta fotka, matka sroubu neni uchycena uplne tesne u voziku na Z ose a ty cinsky hiwin voziky nejedou stoprocentne stejne plynule (mozna i tim, jak se do nich casem dostava prach) a tedy by se mohlo stat, ze na tom plastovem dilu to trochu zapruzi v nekterych momentech a v nekterych to naopak dozene spravnou pozici. A reseni by bylo udelat ten dil kovovy.

A taky mi prijde, ze to ma na tom Z backlash mozna 0.03mm, ale to se mi nezda, ze by mel byt problem, kdyz je pri tisku pohyb jen jednim smerem.
vilgefortz66
Příspěvky: 19
Registrován: 22. 8. 2017, 10:13

19. 8. 2020, 11:02

Tak vyreseno, problem byl v tom uchytu pres pruznou spojku s motorem, kdyz tam chybelo pevne uchyceni toho sroubu. Kdyz jsem to vymenil za tvrdou mosaznou spojku, prestalo to delat. Rovnez i hodinkama je videt, ze to posouva mnohem presneji.

Jen nevim, zda to ma nejakou jinou vhodnejsi opravu nez tu pevnou spojku.
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1348
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

19. 8. 2020, 12:28

vilgefortz66 píše: 19. 8. 2020, 11:02 Jen nevim, zda to ma nejakou jinou vhodnejsi opravu nez tu pevnou spojku.
Šroub axiálně/radiálně zachytit do samostatného ložiska (ložisek) a poté tam vrátit tu pružnou spojku. Otázka jestli to není kulomet na vrabce, ale pak by to bylo strojařsky čisté.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
prcek
Příspěvky: 692
Registrován: 31. 10. 2016, 2:26

19. 8. 2020, 12:34

Teda, pochybne ulozeni sroubu jsem zaznamenal nekde k zacatku vlakna, ale myslel jsem, ze lineary to udrzi, tak jsem se na to neptal.
Cekal bych, ze linearni vedeni bude tuzsi, nez pruzna spojka.
--
Všechno je snadné, než to zkusíš sám.
vilgefortz66
Příspěvky: 19
Registrován: 22. 8. 2017, 10:13

19. 8. 2020, 12:46

to linearni vedeni to udrzi. ale jak se ten sroub na te spojce ruzne krouti, tak on dela malicky posuv nahoru a dolu a to vadi (nenameril jsem, ze by se to hybalo i do stran).

Bylo tam indikaci, ze krok o 1mm (=pul otacka sroubu) byl jednou 0.95mm a podruhe 1.05mm. A vzdy periodicky takto. Takze ten linar to podle me stranove udrzel, jen to vlneni sroubu zpusobovalo dodatecne vertikalni pohyby.

Jeste je mozna trochu problem, ze ten 8mm sroub je pruzny, takze je ochotny se trochu vlnit, oproti tomu 12/16mm.

Ta pevna spojka to, zda se, udrzi. Je tedy otazka, zda se snazit tam vyrobit nejakou silenou konstrukci na lozisko (radioaxialni uchyt je nahore na konci sroubu) nebo se spokojit s tim, co je.
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“