Microcon

wocko
Příspěvky: 51
Registrován: 7. 1. 2018, 3:52

7. 8. 2021, 8:13

Ahoj nemá někdo zkušenost s motorem od microconu už není nejmladší. Dám do přílohy.

Zajímalo by mne jestli ten zvuk je typický pro tyto motory a potom jejich docela zahrivani poměrně brzy po zapnutí i když jsou v klidu.

Děkuji.
wocko
Příspěvky: 51
Registrován: 7. 1. 2018, 3:52

7. 8. 2021, 8:17

YouCut_20210807_210907027.mp4
(12.89 MiB) Staženo 208 x
wocko píše: 7. 8. 2021, 8:13 Ahoj nemá někdo zkušenost s motorem od microconu už není nejmladší. Dám do přílohy.

Zajímalo by mne jestli ten zvuk je typický pro tyto motory a potom jejich docela zahrivani poměrně brzy po zapnutí i když jsou v klidu.

Děkuji.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

7. 8. 2021, 9:12

Jaký a jak nastavený máš driver? Jinak to funguje? Zahřívání i v klidu je normální, stále tam jde proud (pokud je zapnutý driver).
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 827
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

8. 8. 2021, 9:13

Normální mi to nepřipadá já jsem tyto motory provozoval asi 20 let a s tím jsem se nesetkal. Měl jsem sestavu se zbastlenými drivery od Sahose, na jedné mašině mám SX 23 a sm 34 ty provozuji s drivery Leadshine. Bez jakýchkoliv problémů - v klidovém stavu jsou tiché - trochu se hřejí, ale nic dramatického. Jede mi to naplno celou směnu.

Já bych to asi řešil počkáním na to, až se motor s konečnou platností vys****** a pak jeho výměnou - dnes se podobný dvoufázový krokáč dá sehnat za několik stovek, nebo bych to rovnou vyměnil za nějakou cloosed-loop sestavu.
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

8. 8. 2021, 10:03

Zvukem se neznepokojuj, je to zpusobeno rizenim proudu do civek motoru. Nektery driver to dela min, jiny vic. Jsou i takove, ze kterych lezou podobne prijemne zvuky jako kdyz skrabes nehty po tabuli. Je mozne to nastavenim driveru potlacit (pokud to umoznuje), ale ovlivnis tak vlastnosti pohonu. Ze hreje motor v klidu je taky normalni, proud jaky do nej driver v tomto rezimu pousti se da vetsinou nastavit.
Tim samozrejme nevylucuju, ze je nacaty i driver, mozne je vsechno, bez mereni to nezjistis.
lubbez
Příspěvky: 3154
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

8. 8. 2021, 2:50

To je tvůj stroj a dříve to nedělalo? Pokud je ten zvuk novinka, tak bych zkusil dát nový driver, jen tak na zkoušku. Takovej obyčejnej low end s Toshibou stojí 2 stovky a s tou NEMA23 si hravě poradí. Další problém můžou být kondíky na zdroji i driveru.
wocko
Příspěvky: 51
Registrován: 7. 1. 2018, 3:52

8. 8. 2021, 3:22

Ahoj dekuju za odpovědi.

Me dovednosti co se elektriky týče konci u nějakého toho vypínače takže co se driveru a podobně jsem odkázaný na pomoc druhých.
Tuto sestavu (motory, elektronika) jsem před hodně lety koupil s krizovym stolem od pana který si to stavel sám on na rozdíl odemne se živil jemnou elektronikou. Prodal to za cenu krizového stolu už to nepotřeboval. Měl prostě už postavenou lepší :-) a na téhle ho štvalo to pískání je fakt že říkal že to je vlastnost těchto motoru. Tak jsem se chtěl zeptat i jiných. Spíš mi jde o to teplo. Pravda je ze motory se ohreji na určitou teplotu a dal už ne ale připadá mi že jsou docela horký.
Co se týká nastaveni tak jelikož prodávající ovládal frezku v DOSu a neměl žádný zkusenosti s Machem tak mi vytiskl nastaveni pinů.
Nevím přesně kam některé údaje vložit.
Ten základ Step a Dir k motorům jsem nastavil motory se pohybují normálně frezuji ale jsou tam další a nevím přesně kam v nastavení je zadat.

Ofotim a dám do přílohy.

Děkuji.
Přílohy
20210808_160200.jpg
Uživatelský avatar
zz912
Příspěvky: 1355
Registrován: 25. 5. 2008, 7:16

8. 8. 2021, 6:44

Z te tabulky Ti nikdo nic nerekne. Musis prozkoumat tu elektroniku. To relatko muze byt na ovladani vretene, nebo na cokoliv jineho. Ty vstupy mohou byt na Emergency STOP, a na 3ks koncaku a 3ks referaku, ale taky odhad.

Co se tyce teploty, tak si ji zmer, a pokud bude do 80°C, tak bych nic neresil.

Pokud budes resit vymenu elektroniky, mrkni na me stranky. zz912.webnode.cz.

Pokud mas nekoho, kdo by Ti to umel a byl ochotny zkontrolovat, tak jej vyuzij, jinak bych frezoval do doby nez to chcipne a pak to resil.

Zkus vypojit kabel od paralelniho portu, jestli Ti tam neleze nejaky sum z paralelniho portu.
LinuxCNC - MESA 7i96
zz912.webnode.cz
wocko
Příspěvky: 51
Registrován: 7. 1. 2018, 3:52

9. 8. 2021, 2:02

Ta teplota určitě není 80 to bych se snad i spálil. Ruku na něm udrzim tak bych to tipoval okolo 50 stupňů.
Když to porovnám s druhou frezkou což je Čína cnc 6040 tam jsou motory úplně chladné možná při delší práci jsou vlažný ale to je třeba jiná technologie nebo jiný druh ovladačů nevím jen tipuji. V porovnání jsou tiché a studené :-)
Ještě bych měl dotaz co se stane když motor neutahne krok třeba z důvodu že stůl do něčeho narazí.

Děkuji.
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 827
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

9. 8. 2021, 2:24

Ztráta kroku z hlediska motoru neznamená celkem nic - prostě se nepootočí. Pokud do něčeho narazí, nebo se někde zasekne, tak jdou do něj z řídícího systému další pulsy, dokud nedojede program. Motoru to neublíží - s vyjimkou, že by visel nekolik desítek minut a program by do něj posílal další pulsy - to se pak přehřeje a spálí.

Naproti tomu ztráta kroku znamená posun, nebo rozhození souřadnic, takže když se pak rozjede, pracuje v souřadném systému jinde, než má. Vždy je nutné při ztrátě kroku mašinu stopnout a zreferovat, aby si systém našel nulové body na všech osách, nebo alespoň na ose, kde se to stalo.
wocko
Příspěvky: 51
Registrován: 7. 1. 2018, 3:52

9. 8. 2021, 2:53

Děkuji za info to že bude jinde když ztratí krok je mi jasné šlo mi o tu mechaniku jestli se neomele nějaké ozubení či co je uvnitř krok. motoru.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 8. 2021, 3:10

Jestli můžu doporučit, tak až budeš příště natáčet nějaké zvuky, dej tam i nějaký referenční.
Takže to třeba nechej chvíli jet a pak zastavit. Aby bylo srovnání, jak moc to řve při stání na místě.
Pokud nemáš žádné srovnání, tak pokud dostatečně vytočíš citlivost mikrofonu, tak takový zvuk natočíš třeba i za téměř úplného ticha.

Na hluk má vliv nastavení driveru, jakou hodnotu a jaký průběh má proud, který tam driver posílá pro udržení polohy. Ale i motor, jak má volné vinutí a jak se teda můžou dráty v cívkách třepat (tohle může trochu souviset se stářím motoru).

Na oteplení má opět vliv hlavně driver, jaký proud posílá do stojící osy (tj. jak je nastaven). Ale opět trochu i motor, jak je namotaný. U motoru to ale nebude záviset na jeho stáří, to se časem nezmění. Bude to záviset na jeho konstrukci.

Jinak v krokovém motoru nic není. Vše je bezkontaktní. Takže jediné mechanické komponenty jsou ložiska. Takže teoreticky to jediné, co bude životnost mechanicky omezovat, jsou jen ta ložiska. Podobně jako třeba u asynchronních nebo BLDC motorů, a na rozdíl třeba od DC motorů.
V čem se ale případně může trochu projevovat stáří, to je slábnutí permanentních magnetů. Pak bude mít motor při daném proudu menší moment.
wocko
Příspěvky: 51
Registrován: 7. 1. 2018, 3:52

9. 8. 2021, 3:28

Děkuji všem za hodně info jste skvělí.
pavel-gravos
Příspěvky: 318
Registrován: 27. 1. 2008, 4:30

9. 8. 2021, 3:52

Podle videa se ten motor netocil, a k tomu tenhle hrozny zvuk.
Vypada to, ze driver se snazil motorem tocit, a ono to neslo.
Neco zadreneho, lozisko treba?
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

9. 8. 2021, 4:02

Nektere drivery podobne zvuky v urcitych rezimech opravdu vytvari. Nebylo by od veci konecne napsat o jaky driver jde.
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“