arduino cnc shield problém s motormi na osi y

Odpovědět
fezoj
Příspěvky: 2
Registrován: 3. 2. 2022, 9:29

9. 2. 2022, 5:42

ahojte, prosím o radu, staviam malú gravírovačku a rozhodol som sa použiť na riadenie Arduino UNO s cnc shieldom, na osi Y mám dva motory preto som použil všetky štyri sloty a osadil som 4 drivery DRV 8825. Môj problém je v tom, že mi na osi y nechcú bežať dva motory súčasne, ak jeden s nich odpojím ten druhý sa točí, spolu len drnčia, niekedy sa potočí jeden, potom zase druhý, prípadne sa jeden točí akoby opačne, skúšal som aj iné motory, stále to isté, dva netočia, jeden áno, je jedno na ktorom drivery osi Y je pripojený.
Krokový motor NEMA 17 17HS4401S
Arduino Uno+ CNC shield ver.3
driver 8825, nastavený Vref. 0,75
zdroj 12V 300W
firmware GRBL 0.9j
max. feedrate 300 mm/min
akceleracia 10mm/sec
na firmware som menil akurát rýchlosť z 500 na 300 inač je všetko ako bolo, motory na osi Y zatiaľ nie sú spojene so závitovkou, na osiach X a Z áno, tie bežia bez problémov.
Ďakujem za každú radu.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 2. 2022, 6:05

Píšeš, že po odpojení jednoho z motorů to běží.
To odpojíš opravdu jen motor od driveru nebo i vyndáš driver?

Je to hodně divné a nelogické chování. Takže i chyba bude nějaká nelogická.
Dost by pomohlo, kdybys namaloval jak to máš přesně zapojené, případně udělal fotku. Při tom malování si člověk často sám uvědomí nějakou chybu.

Když má každý motor svůj driver, tak je výkonová cesta pro každý motor samostatná. Spojené je to jen na vstupu motorů.
Tak to snad může vypadat jen na nějaký problém se silovou částí.
Zdroj 12V/300W je dimenzovaný až až, takže omezení by snad mohly dělat jen nějaké extrémně tenké kabely, nebo špatný kontakt na těch 12V.

Některé CNC shieldy mají chybu/vlastnost, že na nich schází propojení zemí 5V a silových 12V. Třeba zrovna jeden, který mám já, to má takhle blbě.
Máš spolehlivě propojené země 5V a 12V?

Nesouvisející věc: nahraj si do toho Arduina novější GRBL. Aktuálně je snad poslední stále verze 1.1h. Je tam proti verzi 0.9 dost opravených věcí.
Tohle ale s problémem nesouvisí.
fezoj
Příspěvky: 2
Registrován: 3. 2. 2022, 9:29

10. 2. 2022, 4:21

Mex píše: 9. 2. 2022, 6:05 Píšeš, že po odpojení jednoho z motorů to běží.
To odpojíš opravdu jen motor od driveru nebo i vyndáš driver?

Je to hodně divné a nelogické chování. Takže i chyba bude nějaká nelogická.
Dost by pomohlo, kdybys namaloval jak to máš přesně zapojené, případně udělal fotku. Při tom malování si člověk často sám uvědomí nějakou chybu.

Když má každý motor svůj driver, tak je výkonová cesta pro každý motor samostatná. Spojené je to jen na vstupu motorů.
Tak to snad může vypadat jen na nějaký problém se silovou částí.
Zdroj 12V/300W je dimenzovaný až až, takže omezení by snad mohly dělat jen nějaké extrémně tenké kabely, nebo špatný kontakt na těch 12V.

Některé CNC shieldy mají chybu/vlastnost, že na nich schází propojení zemí 5V a silových 12V. Třeba zrovna jeden, který mám já, to má takhle blbě.
Máš spolehlivě propojené země 5V a 12V?

Nesouvisející věc: nahraj si do toho Arduina novější GRBL. Aktuálně je snad poslední stále verze 1.1h. Je tam proti verzi 0.9 dost opravených věcí.
Tohle ale s problémem nesouvisí.
Ďakujem za radu dnes som sa tomu venoval a závadu som odhalil, problém bol v silovej časti, skontroloval som napájací kábel a v jednom mieste som našiel nepatrný zásek a zistil som preseknutie žily, držalo už len pár vlákien možno asi ako 0,5 prierez, kábel som vymenil a osa Y pracuje ako má. Ešte raz vďaka, bol by som chybu hľadal kade-tade.
Odpovědět

Zpět na „Krokové motory“