Pohon pro časosběrový kamera/foto slider

rosta.kopecky
Příspěvky: 9
Registrován: 28. 2. 2013, 1:12

28. 2. 2013, 2:02

Dobrý den všem kutilům,
potřeboval bych poradit s výběrem a zprovozněním časosběrového slideru. Již mám sestavený prototyp viz. foto, ale motor zatím není. Požadavkem není nutnost plynulého pohybu, ale pohybu, který bude přerušovaný. Úplně nejvíce to vystihuje toto video: http://www.youtube.com/watch?v=8umM6Qny9xM" onclick="window.open(this.href);return false; Přerušovaný pohyb je zde z toho důvodu, že při použití fotoaparátu v noci musím být expozice třeba 10-15 vteřin a kdyby se při této expozici fotoaparát hnul, tak bude záběr ve finále rozmazaný, tím pádem nepoužitelný. Jakákoliv rada bude dobrá! Postupně doplním novinky ve výrobě. Díky!
Přílohy
SLIDER.jpg
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

28. 2. 2013, 2:18

Tak proč nejít tou samou cestou Lego NXT jednotka plus lego servo
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
rosta.kopecky
Příspěvky: 9
Registrován: 28. 2. 2013, 1:12

28. 2. 2013, 2:57

Lego NXT mi přijde zbytečně drahá pro toto použití.
Uživatelský avatar
PAKO.ll
Příspěvky: 1448
Registrován: 10. 2. 2012, 3:24
Bydliště: ŠKVOREC
Kontaktovat uživatele:

28. 2. 2013, 3:09

to je pravda,nejlacinější jsem potkal za 2ku
https://www.facebook.com/pages/Volman-% ... =bookmarks" onclick="window.open(this.href);return false;
Volman MN80, Volman M6 ,Volman NOF a další litinové smetí...
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

28. 2. 2013, 8:50

Proč se to musí posouvat?
Já jsem pořizoval statické časozběrné snímky (foťák stojí), ale tohle mi uniká.

Jinak bych to udělal zubovým řemínkem v metráži (neprokluzne a nemusí se moc napínat) a pohon něco takového http://www.gme.cz/motory-s-prevodovkou/ ... -p671-008/
Pokud je třeba posun o nějakou přesnou vzdálenost přidal bych kolečko jako clonku a optickou závoru.
Řízení procesorem nějaká ATmega8, LCD pro nastavení o kolik a kdy posunout.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
rosta.kopecky
Příspěvky: 9
Registrován: 28. 2. 2013, 1:12

28. 2. 2013, 8:54

Je to modifikace časosběrových videí. Výsledek by měl být následující: http://www.youtube.com/watch?v=1R76I3NU6R0" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

28. 2. 2013, 9:09

pěkný, ale v Čechách to někde na den necháš, a nemáš nic :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

28. 2. 2013, 9:47

rosta.kopecky píše:Je to modifikace časosběrových videí. Výsledek by měl být následující: http://www.youtube.com/watch?v=1R76I3NU6R0" onclick="window.open(this.href);return false;
Ha, to je celkem dobré!

Jinak nějaké připomínky:
pro efekt to chce mít tyče nejspíše co nejdelší a vzhledem k hmotnosti bych zvolil 2m Al trubky.
koncepci bych přepracoval a udělal jen pohon vozíku bez kladek.
mezi vodícími tyčemi bych napnul lanko a na vozíku by byl bubínek na kterém by bylo lanko 3x omotáno, bubínek by měl oblý "závit" se stoupáním 3mm. Při průměru lanka 2mm a průměru bubínku 30mm vychází na otočku posuv asi 94mm což při šířce bubínku dělá 30 otočení tedy maximální posuv 3m.

Výhoda řešení je že lanko se napne hodně, celý systém je tuhý a přesto na otáčení je potřeba minimální síla (lanko se na jedné straně bubínku odvíjí a na druhé navíjí)
Dále vše je na vozíku a poškození se minimalizuje
Tření lanka na bubínku je tak vysoké že je vyloučeno aby vozík popojel sám, ani rukou to nepůjde přetáhnout.
Pevnost 2mm lanka bývá přes 200kg takže taky v pohodě.

A cena :lol:
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

28. 2. 2013, 11:34

nestačil by na řízení pojezdu jenom časovač? Stejně budeš posílat pulzy do foťáku, aby vyfotil snímek ...... a tak by to vždycky mohlo zároveň (nebo raději se zpožděním, ať to má klid na focení) na předem nastavenou dobu sepnout proud do motoru. Ten by o kousek popojel a čekal na další pulz. K tomu koncáky, aby se ošetřil doraz ......... žádná složitá elektronika by nebyla nutná.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2013, 6:15

kdyz ona je uz jednodussi elektronika s tou atmegou :lol:
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2013, 10:11

robokop: Jenom v případě, že to dokážeš naprogramovat ..... a to většina lidí nedokáže. Zbastlit časovač s 555 podle návodu dokáže každý trochu zručnější kutil.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2013, 10:20

no zacinam mit pocit ze se to prave hodne obraci k tomu druhemu extremu
tedy koupit nejake arduino + pololu pripojit tech 6 dratu a pryc od elektroniky a vzorecku ke klavesnici a software
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2013, 3:34

robokop píše:kdyz ona je uz jednodussi elektronika s tou atmegou :lol:
Moje slova :)

A pokud by to někdo chtěl udělat bez LCD a klávesnice dá se připojit k procesoru potenciometr třeba s rozsahem 1-100s. Jeden na nastavení doby pojezdu, jeden na nastavení doby ustálení a jeden na dobu spouště.
Potom si snadno "nakroutím" 5s pojezd / 30s prodleva / 1s focení - výstup by byl dvě relátka.

A pro po, tohle klidně naprogramuji zájemci zdarma.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2013, 7:30

Cjuz: to je slovo do pranice :-) Tak to se hlásím jako první zájemce. Mám pár projektů na kterých bych časosběrné video pro dokumentaci užil a nějakou tu mechaniku bych poskládal i z těch pokladů co jsem za roky nashromáždil (tedy bez dalších nákladů a nutnosti velkého vkladu práce). Díky za nabídku, opravdu do toho jdeš?
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2013, 8:41

No jasně :mrgreen:

Asi bych to řešil takto:
Procesor Atmel Mega 8 (PDIP 28)
PORT D displej LCD 2x8 (nemusí být připojený, to se ošetří volbou na pinu PC5 jestli s nebo bez) / (stojí v GM asi 60kč), LCD je vždy lepší, je vidět nastavené časy a při spuštění běží odpočet a ukazatel kolik fotek se již udělalo.
PC0 až PC3 - potenciometry pro nastavení časů / 0-pojezd, 1-prodleva, 2-focení (puls), 3-prodleva po vyfocení
PB0 - relé motor
PB1 - relé foťák
PB2 - relé zapnout foťák (mám již velmi staré řízení s AT2051 a to funguje tak že zapne foťák, vyfotí a vypne foťák. Používám pro periodu třeba 5minut)

Procesor může spínat malé relé s 5V cívkou přímo nebo s pomocným tranzistorem přímo motor. To už bude na každém co využije.
Koncáky bych dal přímo na vozík a vypínal rovnou motor, prohánět to přes MCU je asi zbytečné.

Můžete přidat další nápady co by se mohlo hodit.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Odpovědět

Zpět na „Servomotory“