Pohon pro časosběrový kamera/foto slider

Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6946
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

1. 3. 2013, 8:45

a co tam naprogramovat i driver pro krokový motor , zabere to čtyři výstupní piny
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2013, 9:49

packa píše:a co tam naprogramovat i driver pro krokový motor , zabere to čtyři výstupní piny
No jo, ale nepojede to na dvě tužkové baterky. Taky odběr je mnohem větší a spolehlivost posunu menší. Ono krokáč není taková holka pro všechno jako stejnosměrný motor od číňana.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2013, 10:07

A dal by se ten výstup pro fotoaparát naprogramovat na ovládání modelářského serva? Používám na letadlech takovéto držáky a je to pro mě optimální řešení. Dvouzvratná páka na jednu stranu zapne foťák a na druhou vyfotí snímek.

Obrázek

Stařší verze v chodu: http://www.youtube.com/watch?v=Ho5nh4ar ... r_embedded" onclick="window.open(this.href);return false;
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2013, 10:46

Já bych dal i na pohon vozíku modelářské servo. Je to malé, odběr v pohodě, převody už to v sobě má. Dalo by se to řídit přímo tím švábem, nebo ze serva vykuchat elektroniku a použít ho jenom jako zpřevodovanej elektromotor. Na krokáč bych se asi vykašlal. Nastavování s pomocí LCD by bylo super. Za těch pár korun navíc to určitě stojí (když to tedy někdo naprogramuje)
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

2. 3. 2013, 8:11

No já jsem si foťák upravil (vyvedl ovládací konektor), ale nejspíše to moc lidí nedělá :shock: (Třeba do nějaké zrcadlovky bych taky nevrtal (asi))
Obrázek

Jinak ovládat relé jde i když to je trochu horší. Nejsem si jistý jakou logiku by to mělo mít?
Mohu generovat klidový puls 1ms a pak přesouvat servo +/- 0,5ms ale není možné nastavovat ty koncové pozice. Pokud by tam muselo být nějaké nastavení či na to dělat třeba menu v LCD - to jsme již někde jinde.

Pro vozík by servo šlo i když se musí stejně vykuchat - má potenciometr pro necelou jednu otáčku.
Navíc cena v porovnání motoru s převodovkou u GM je horší a převod je "slabý" (serva točí moc rychle pro plynulý posun vozíku)
Třeba pomalé levné servo má 0,2s/60° což je 1,2s/otáčka. Vhodnější je levný motor s převodovkou, je celokovová, otáčky cca 0,5/s a uložení hřídele je v mosazi.
PS: Ovšem vždy záleží na konstrukci
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 3. 2013, 8:38

jsou viceotackovy modelarsky serva napriklad na plachetnicich se to pouziva
mozna by slo pouzit to
z toho jednocipu by to mohlo stacit ridit pwm na jednom pinu
nekde na webu jsou k tomu i programy a examply
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

2. 3. 2013, 11:11

robokop píše:jsou viceotackovy modelarsky serva napriklad na plachetnicich se to pouziva
mozna by slo pouzit to
z toho jednocipu by to mohlo stacit ridit pwm na jednom pinu
nekde na webu jsou k tomu i programy a examply
:roll: Proč to dělat jednoduše a levně když to jde složitě a draze.
Všechno jde použít, možností je hodně a vím že jsou serva na navijáky u modelů plachetnic. Bohužel stále je to mnohem dražší.

Vemte si třeba tohle http://www.gme.cz/motory-s-prevodovkou/ ... -p671-037/
Obrázek
18ot/min = 3,3s/otáčka, síla 5kg/cm, napájení devítivoltovka. A cena 321,-.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 3. 2013, 11:28

to je fakt, kdyz ty vlastne nepotrebujes zpetnou vazbu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

2. 3. 2013, 12:19

Jo, ten motor s převodovkou bude vycházet lépe než serva a cena je také v pohodě. To by šlo.
Co ta elektronika? Určitě by se dalo najít něco hotového, ty požadavky jsou celkem minimalistické. Třeba něco takového:
http://www.pololu.com/catalog/product/1227" onclick="window.open(this.href);return false;
Má to rovnou i driver pro dva motory (že by se druhý použil na pohon točny? Tedy udělat to jako dvouosou záležitost.)
rosta.kopecky
Příspěvky: 9
Registrován: 28. 2. 2013, 1:12

2. 3. 2013, 6:07

Tak si takhle čtu a čtu a čtu a najedenou jsem pochopil, že tomu opravdu nerozumím... Tak to vezmu trochu jinak. Byl by někdo ochotný se podílet na konkrétní výrobě k uvedenému slideru? Ideálně okolí Prahy/Střední Čechy kvůli osobnímu potkání a konzultaci. Samozřejmě za odměnu! Přiznám se že mám hlavu jako balón :shock: a jsem si jist, že sám si to dohromady nedám.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

2. 3. 2013, 6:26

rosta.kopecky: ale vždyť se to začíná krásně vylupovat :-) Ještě chvilku vydrž a vypadne tady pěkný slider :-)
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

2. 3. 2013, 7:01

No aby řeč nestála tak jsem načrtnul zapojení. (vím, bez kondíků, nelekejte se elektronici)
Podle mě to ani nemá cenu dávat na desku, i když to nebude zrovna hezké zapojil bych pár drátků rovnou na patici MCU a hotovo.
Pokud bych ovládal foťák servem tak odpadnou ty dvě relé a místo jednoho se zapojí přímo motor posuvu.
Napájení 3 tužkové baterky by byly asi optimální.

Seznam součástek by byl:
80kč MCU Mega 8 + patice precizní
62Kč Displej LCD8x2
80Kč Potenciometry 4ks i s knoflíkem
50Kč Tranzistory, rezistory, kondíky a ostatní drobotina

Celkem 350Kč (vždy to vyjde víc než si spočítáme, že)

Obrázek

Větší obrázek zde: https://sites.google.com/site/cjuzzujc/home/docasne


Program by po zapnutí zobrazil na cca 5s nastavení potenciometrů (aby byla jistota) a pak začalo časování.
Dva řádky v LCD bych použil 1-odpočítávání času kroku, 2-počet vyfocených snímků
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
rosta.kopecky
Příspěvky: 9
Registrován: 28. 2. 2013, 1:12

2. 3. 2013, 7:06

Cjuz píše:No aby řeč nestála tak jsem načrtnul zapojení. (vím, bez kondíků, nelekejte se elektronici)
Podle mě to ani nemá cenu dávat na desku, i když to nebude zrovna hezké zapojil bych pár drátků rovnou na patici MCU a hotovo.
Pokud bych ovládal foťák servem tak odpadnou ty dvě relé a místo jednoho se zapojí přímo motor posuvu.
Napájení 3 tužkové baterky by byly asi optimální.

Seznam součástek by byl:
80kč MCU Mega 8 + patice precizní
62Kč Displej LCD8x2
80Kč Potenciometry 4ks i s knoflíkem
50Kč Tranzistory, rezistory, kondíky a ostatní drobotina

Celkem 350Kč (vždy to vyjde víc než si spočítáme, že)

Obrázek

Větší obrázek zde: https://sites.google.com/site/cjuzzujc/home/docasne


Program by po zapnutí zobrazil na cca 5s nastavení potenciometrů (aby byla jistota) a pak začalo časování.
Dva řádky v LCD bych použil 1-odpočítávání času kroku, 2-počet vyfocených snímků
Mě se to líbí :D a na jaký motor by to šlo?
Uživatelský avatar
garulus
Příspěvky: 462
Registrován: 21. 8. 2009, 1:10
Bydliště: United Kingdom(England)
Kontaktovat uživatele:

2. 3. 2013, 7:50

Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

2. 3. 2013, 8:02

Motor jakýkoliv stejnosměrný s převodovkou do pomala (nebo upravené modelářské servo).
Vzhledem k napájení by bylo vhodné aby jel i na 3,5V a odběr nebyl větší než 0,5A (při zátěži)

Je třeba vyladit poměr mezi zatížením, rychlostí, odběrem a hmotností. Protože se doba pojezdu bude nastavovat ve vteřinách je lepší když bude posun vozíku třeba 1cm/s.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Odpovědět

Zpět na „Servomotory“