Pohon pro časosběrový kamera/foto slider

pavel7890
Příspěvky: 52
Registrován: 15. 7. 2010, 10:49

2. 3. 2013, 9:04

pokud bych chtěl jít úplně nejjednodušší cestou, tak bych šel do obyčejnýho modelářskýho serva, kde po vymontování poťáku získám nekonečné otáčky. Rychlost otáčení se pak řeší šířkou implusu. Pro vlastní ovládání stačí 8 pinový PICAXE, který más spoustu funkcí pro ovládání serva už zabudované a naprogramuje to i "neprogramátor". Pro zadaní funkcí lze použít potenciometr. Sakumprásk 4-6 součástek podle způsobu nastavení funkce pojezdu.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

2. 3. 2013, 9:23

nojo, cena nad 350kč pěkná, ale zase za těch 60 dolarů by to bylo hotové a bez práce a v provedení lepším než navrhované vrabčí hnízdo ........ a to jsem nehledal nic s ohledem na cenu, ta deska na kterou jsem dával odkaz byla to první co mi přišlo do cesty. Je otázka, jestli za těch pár stovek navíc není lepší koupit hotovou desku s LCD , tlačítky a budičem motorů a na nějaké bastlení vlastní elektroniky se nevykašlat.
K motorům ........ ten převodový motor vychází asi nejlépe, i když servo i krokáč určitě lze použít také.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

2. 3. 2013, 9:37

pavel7890 píše:pokud bych chtěl jít úplně nejjednodušší cestou, tak bych šel do obyčejnýho modelářskýho serva, kde po vymontování poťáku získám nekonečné otáčky. Rychlost otáčení se pak řeší šířkou implusu. Pro vlastní ovládání stačí 8 pinový PICAXE, který más spoustu funkcí pro ovládání serva už zabudované a naprogramuje to i "neprogramátor". Pro zadaní funkcí lze použít potenciometr. Sakumprásk 4-6 součástek podle způsobu nastavení funkce pojezdu.
Jsou zde nějaké nevýhody.
- Servo je stále pod proudem (výdrž baterií)
- Není zde jistota udržení pevné pozice (servo stále tiká a o něco se snaží, zvláště levná serva nemají regulátor nic moc)
- Servo je dělané pro rychlý pohyb a tudíž "samosvornost" je malá, nějaká zrcadlovka ho může přetáhnout dolů
- Těžko připojím k 8 pinům LCD, tři serva (posun, focení, zapnutí), napájení a 4 potenciometry pro nastavení. (Nastavení časů procesu focení je důležité, každý foťák to má jiný a každé focení je jiné)

No a PIC nenaprogramuji ani já a to jsem programátor :D

PS: Ovšem iniciativě se meze nekladou


Pro QNX:
Mám pár takových vrabčáků desítky let, fungují stále a spolehlivě. Ano není to hezké, ale kdo to vevnitř vidí :oops: . Prostě za půl hoďky zapojit, přilepit tavným lepidlem a je klid.
Každý může investovat podle uvážení, ale kdo to bude programovat?
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
rosta.kopecky
Příspěvky: 9
Registrován: 28. 2. 2013, 1:12

3. 3. 2013, 8:35

Cjuz píše:No aby řeč nestála tak jsem načrtnul zapojení. (vím, bez kondíků, nelekejte se elektronici)
Podle mě to ani nemá cenu dávat na desku, i když to nebude zrovna hezké zapojil bych pár drátků rovnou na patici MCU a hotovo.
Pokud bych ovládal foťák servem tak odpadnou ty dvě relé a místo jednoho se zapojí přímo motor posuvu.
Napájení 3 tužkové baterky by byly asi optimální.

Seznam součástek by byl:
80kč MCU Mega 8 + patice precizní
62Kč Displej LCD8x2
80Kč Potenciometry 4ks i s knoflíkem
50Kč Tranzistory, rezistory, kondíky a ostatní drobotina

Celkem 350Kč (vždy to vyjde víc než si spočítáme, že)

Obrázek

Větší obrázek zde: https://sites.google.com/site/cjuzzujc/home/docasne


Program by po zapnutí zobrazil na cca 5s nastavení potenciometrů (aby byla jistota) a pak začalo časování.
Dva řádky v LCD bych použil 1-odpočítávání času kroku, 2-počet vyfocených snímků
Myslíte, že se do toho mám pustit??? :roll:
pavel7890
Příspěvky: 52
Registrován: 15. 7. 2010, 10:49

3. 3. 2013, 8:45

jak říkal QNX, proč trávit dlouhý čas nad něčím, co je vymyšleno. Kup to za 60 dolíků a ušetři spoustu času na focení :)
rosta.kopecky
Příspěvky: 9
Registrován: 28. 2. 2013, 1:12

3. 3. 2013, 9:00

pavel7890 píše:jak říkal QNX, proč trávit dlouhý čas nad něčím, co je vymyšleno. Kup to za 60 dolíků a ušetři spoustu času na focení :)
Tento odkaz? http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dl ... ink:top:en" onclick="window.open(this.href);return false;
to tam ma frajer za necele 3 dolary... A jak by se to ovladalo?
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

3. 3. 2013, 9:27

rosta.kopecky píše:
pavel7890 píše:jak říkal QNX, proč trávit dlouhý čas nad něčím, co je vymyšleno. Kup to za 60 dolíků a ušetři spoustu času na focení :)
Tento odkaz? http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dl ... ink:top:en" onclick="window.open(this.href);return false;
to tam ma frajer za necele 3 dolary... A jak by se to ovladalo?

Ne myslel tento: http://www.pololu.com/catalog/product/1227
Ovšem někdo na to bude muset udělat program a rozchodit to - je to jen HW

Já jsem ochotný udělat náznak toho co jsem posílal (mohlo by se mit to taky časem hodit).
Ale jak vlasně ovládáš foťák? Servem, přímo, jinou krabičkou?

EDIT: Možná bych začal mechanikou a řízení až jak se to vyvine
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

3. 3. 2013, 9:31

Už jsi si udělal nějakou finanční a materiálovou rozvahu? Jaké to má být celkové provedení „profi“ na trvalý provoz, nebo jenom na odzkoušení s tím že se to třeba časem zase zrecikluje? Podle těchto kritérií bych volil být tebou komponenty a celkovou koncepci. Co jsem třeba koukal, tak mám pocit že ty tvé navrhované tyčky v prvním příspěvku se mi zadají na udávanou hmotnost slabé. Nebudou se moc prohýbat? Taky motor co navrhoval Cjuz má kroutící moment jenom kolem 5kg/cm, takže to bude chtít další převod, pokud by jsi chtěl použít nějaké kladky větší než 1cm.
Hoď nám sem co nejvíc informací, ať se můžeme od něčeho odpíchnout, lidí co ti poradí je tu dost :D
Uživatelský avatar
garulus
Příspěvky: 462
Registrován: 21. 8. 2009, 1:10
Bydliště: United Kingdom(England)
Kontaktovat uživatele:

3. 3. 2013, 9:49

Jednoznacne PROFI :!: :D

Sorry :D
Přílohy
CameraSlide.JPG
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

4. 3. 2013, 5:27

garulus píše:Jednoznacne PROFI :!: :D

Sorry :D
No a proč tam je krokáč? Máme přece lineární motory :mrgreen:
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

4. 3. 2013, 7:47

Cjuz píše: ...
Já jsem ochotný udělat náznak toho co jsem posílal (mohlo by se mit to taky časem hodit).
Ale jak vlasně ovládáš foťák? Servem, přímo, jinou krabičkou?

EDIT: Možná bych začal mechanikou a řízení až jak se to vyvine
Když budu hovořit za mě, můžu ti pomoct s tou mechanikou, ale pro její návrh potřebuji znát celkovou dráhu pohybu, skutečné zatížení vozíku, minimální a maximální rychlost posunu vozíku, jakou vyžaduješ přesnost při přesunech. Z těch údajů se dá pak spočítat požadovaný pohon, vybrat způsob tahání...
rosta.kopecky
Příspěvky: 9
Registrován: 28. 2. 2013, 1:12

4. 3. 2013, 3:49

jova píše:
Cjuz píše: ...
Já jsem ochotný udělat náznak toho co jsem posílal (mohlo by se mit to taky časem hodit).
Ale jak vlasně ovládáš foťák? Servem, přímo, jinou krabičkou?

EDIT: Možná bych začal mechanikou a řízení až jak se to vyvine
Když budu hovořit za mě, můžu ti pomoct s tou mechanikou, ale pro její návrh potřebuji znát celkovou dráhu pohybu, skutečné zatížení vozíku, minimální a maximální rychlost posunu vozíku, jakou vyžaduješ přesnost při přesunech. Z těch údajů se dá pak spočítat požadovaný pohon, vybrat způsob tahání...
Dám dohromady všechny možné podklady a hodím to sem. Díky!
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

4. 3. 2013, 6:00

Mechanik by se hodil já k tomu většinou přistupuji amatérsky a tvořím ze zkušeností.

Za mě co jsem ze sekvenčního focení odsledoval:

- Foťák může jet "pomalinku" do 1cm/s, pokud budu dělat fotku po nějkých 0,5cm a čas focení i s posuvem bude 15s tak na dráze 1m udělám za 50minut 200 fotek - což je na videjko asi 10s (nic moc)
pokud budu chtít dělat delší záběry bude potřeba jet pomaleji a dělat snímek třeba každých 1mm. Ošulit se to nedá, není možné nasnímat moc obrázků na jednom místě protože je video trhané.
Vozík musí být tuhý tak, aby se vyloučilo že po posunutí bude jinde vodorovná osa (video se pak chvěje). Spíše myslím že když budou delší teflonová pouzdra a vozík bude volně ležet na vodících tyčích měl by být pohyb plynulý dostatečně.
Zatížení vozíku bych viděl na zrcadlovku (do1kg) i když pro kvalitu videa se stejně fotí s menším rozlišením a následně se video upravuje. Tedy často stačí běžný kompakt. Možná je větší zátěž žádoucí aby s tím hned neházel menší větřík.


Motor s převodovkou budu mít brzo k dispozici tak vyzkouším jak se samosvorný - kolik udrží na hřídelce bez protáčení a přitom s periodickým posuvem.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

5. 3. 2013, 12:42

Mrknul jsem na parametry profi řešení za 2500USD.
Zatížení 70kg horizontálně, 15kg vertikálně
Minimální rychlost 1m/450dní
Max. rychlost 1m/3,85s
Přesnost polohování 0,1mm
Délka posuvu podle modelu od 0,5m do 2,5m
Spotřeba proudu 0,3-4A
Výdrž Baterie až 40 hodin (nízká zátěž, horizontální posun)
Údaje platí pro model s pohonem pomocí nějakého serva, levnější model je i v provedení s krokáčem (ale tam jsou jiné parametry)

Tak podle toho by mohlo vyhovovat:
Minimální krok polohování 0,1mm
Minimální rychlost je daná programem, protože to je dané pouze dobou zastavení v poloze.
Maximální rychlost bude omezená možností zvoleného posuvu, ale asi by to mohlo být podstatně pomalejší než 1m/3,85s.
Délka posuvu pokud možno volitelná (univerzální ovládání pro různé délky)
Zatížení by mělo stačit menší, třeba 2kg vertikálně a několikanásobek této hodnoty v horizontální poloze
Jako posuv bych zvolil nějaký hliníkový profil na který by se odlil z kluzné hmoty protikus. Nízká cena, dostatečná přesnost, tuhost, minimální rozměry a minimální pracnost. Možná zvolit profil do kterého se vejde i akumulátor, elektronika a motor, tedy něco s dutinou kolem 30x60mm (to je pro ten převodový motor o kterém se zde psalo). Nejlépe nějaký profil _O_ do óčka nacpat vnitřnosti, kolem paciček udělat vedení posuvu.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

5. 3. 2013, 5:22

Al profily mají třeba zde http://www.minitec.de/en//Web/produkte/ ... ctions.php
V zastoupení OPTICONTROL.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Odpovědět

Zpět na „Servomotory“