roztočení ss servomotoru

Odpovědět
PeS-turn
Příspěvky: 21
Registrován: 24. 1. 2014, 10:02

12. 10. 2017, 11:25

Zdravím
Jak moc náročný nebo jestli vůbec reálný bude roztočení dc servomotoru z přílohy? S Komunikací se stávajícim systémem z počátku devadesátejch let nepočítám.
Narouboval jsem ho jako pohon naháněčky na soustruh. Stačilo by roztočení v obou směrech na nastavený otáčky na měniči nebo driveru signálem ze systému.
Takže otázka je, jestli se tenhle motor nechá efektivně roztočit i frekvenčním měničem nebo musí být driver a řízení systémem. Elektrikou jsem nepolíbenej, tak omluvte mojí naivitu :)
Původní driver, siemens simoreg, kterej sloužil k pohonu os mám,ale nevidim reálně řídit to přes něj. Foto taky v příloze. Případně uvítám tip na nějaký měnič třeba z bazoše.
Dík za odpověď
Přílohy
servomotor
servomotor
štítek serva
štítek serva
simoreg
simoreg
simoreg
simoreg
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

12. 10. 2017, 2:42

PeS-turn píše:Zdravím
Jak moc náročný nebo jestli vůbec reálný bude roztočení dc servomotoru z přílohy? S Komunikací se stávajícim systémem z počátku devadesátejch let nepočítám.
Narouboval jsem ho jako pohon naháněčky na soustruh. Stačilo by roztočení v obou směrech na nastavený otáčky na měniči nebo driveru signálem ze systému.
Takže otázka je, jestli se tenhle motor nechá efektivně roztočit i frekvenčním měničem nebo musí být driver a řízení systémem. Elektrikou jsem nepolíbenej, tak omluvte mojí naivitu :)
Původní driver, siemens simoreg, kterej sloužil k pohonu os mám,ale nevidim reálně řídit to přes něj. Foto taky v příloze. Případně uvítám tip na nějaký měnič třeba z bazoše.
Dík za odpověď
No vzhledem k tomu, že je DC motor, tak je frekvenční měnič nepoužitelný.
Pro DC motor bys potřeboval DC zdroj s regulací PWM.
To asi dělá ten původní driver včetně regulace ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
PeS-turn
Příspěvky: 21
Registrován: 24. 1. 2014, 10:02

12. 10. 2017, 4:39

Sice jsem uplně nechtěl slyšet, že cesta povede krz ten simoreg, ale aspoň nějaká vyhlídka :-) V tématu "Weiler UD 24" měl Lukashom problém se simoregem a testone psal
fígl, jek je možné funkčnost driveru a motoru ověřit:

testone:
"najdi a stáhni dokumentaci ke tvému Simodrive (tj. k té bedně s elektronikou řídící motory (serva) + použitým servům (motorům)
určitě tam najdeš zapojení konektorů rozhraní mezi řídícím systémem (Sinumerik, Heidenhain.....atd....Mach......LinuxCNC....atd) , a pohony (Simodrive)
pokud je použito analogové rozhraní +-10V, stračí ti pro zkušební rozhýbání stroje (ověření funkčnosti pohonů) jen pár drátů a tužková baterka
odpojíš rozhraní mezi ŘS a pohony
uvolníš pohony signálem ENABLE (obvykle +24V na příslušný vstup pohonů a na analogový vstup +-10V připojíš tu tužkovou baterku
pak se to rozjede jedním nebo druhým směrem
POZOR pojede to sice pomalu, ale nekontrolovaně, bacha na mechanické kolize, dorazy a tak
tím jsi i s jen základními elektrodovednostmi schopen rozhýbat motory a tím funkčnost pohonů vyzkoušet
můžeš proházet mezi sebou karty jednotlivých os a tím najít chybu"

K tomu simoregu mám snad komplet schémata, tak tam zkusim vyčíst co a kam připojit.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 10. 2017, 5:35

Presne tak
Musis tomu poslat nejaky enable a potenciometrem urcis otacky
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mardako
Příspěvky: 136
Registrován: 14. 5. 2017, 2:04

12. 10. 2017, 9:34

PeS-turn píše:Zdravím
Jak moc náročný nebo jestli vůbec reálný bude roztočení dc servomotoru z přílohy? S Komunikací se stávajícim systémem z počátku devadesátejch let nepočítám.
Narouboval jsem ho jako pohon naháněčky na soustruh. Stačilo by roztočení v obou směrech na nastavený otáčky na měniči nebo driveru signálem ze systému.
Takže otázka je, jestli se tenhle motor nechá efektivně roztočit i frekvenčním měničem nebo musí být driver a řízení systémem. Elektrikou jsem nepolíbenej, tak omluvte mojí naivitu :)
Původní driver, siemens simoreg, kterej sloužil k pohonu os mám,ale nevidim reálně řídit to přes něj. Foto taky v příloze. Případně uvítám tip na nějaký měnič třeba z bazoše.
Dík za odpověď
Tak to máme skoro stejné.
Mě to zatím na frézce chodí.
Budu rád jestli se ti podaří driver rozjet a dáš sem popis co který drát znamená.
Nějaké schéma v dokumentaci taky mám.
20170910_161954.jpg
20170910_161904.jpg
Mardako
Příspěvky: 136
Registrován: 14. 5. 2017, 2:04

24. 12. 2017, 1:05

PeS-turn píše:Zdravím
Jak moc náročný nebo jestli vůbec reálný bude roztočení dc servomotoru z přílohy? S Komunikací se stávajícim systémem z počátku devadesátejch let nepočítám.
Narouboval jsem ho jako pohon naháněčky na soustruh. Stačilo by roztočení v obou směrech na nastavený otáčky na měniči nebo driveru signálem ze systému.
Takže otázka je, jestli se tenhle motor nechá efektivně roztočit i frekvenčním měničem nebo musí být driver a řízení systémem. Elektrikou jsem nepolíbenej, tak omluvte mojí naivitu :)
Původní driver, siemens simoreg, kterej sloužil k pohonu os mám,ale nevidim reálně řídit to přes něj. Foto taky v příloze. Případně uvítám tip na nějaký měnič třeba z bazoše.
Dík za odpověď
Ahoj
Podařilo se ti to roztočit ?
Odpovědět

Zpět na „Servomotory“