vyber serva

Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

19. 10. 2018, 4:06

chtel bych upgradovat pohony frezky, jakym sevem nahradit tyto motory 57STH76-2804A a na kolik by to vyslo penizku?
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

19. 10. 2018, 4:44

podle jistého trolla serva nebrat :D
mrkni k profcomu na delty, mají tam myslím od 100W
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

19. 10. 2018, 4:51

Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

19. 10. 2018, 9:09

No s takýmto minimom informácií sa len ťažko dá dobre poradiť.. :roll:
Servo okolo 200W (no i 100W by mohlo stačiť) - a to je asi momentálne všetko :D

• Parametre stroja? (typ, rozjazdy, váhy, šróby/lineáre)
• Parametre týkajúce sa polohovania/obrábania (požadované rýchlosti, druh obrábaného materiálu, atď, atď.)
• Je preferované STEP/DIR riadenie, alebo sa nebrániš ani prechodu na systém riadený po zbernici?
• Aký riadiaci systém momentálne používaš? (Mach, LinuxCNC, Arduino/rPi, dačo integrované s touch-panelom?)
• Je podmienkou zachovanie stávajúceho riadenia?
• Budget? (aspoň cca)

Tie servá čo nalinkoval CZ_Pascal sú overené a za tie peniaze celkom OK (lacnejšie servo-riešenie asi nenájdeš). Je to integrované 2-in-1 prevedenie (motor+driver v jednom). Problém by mohol byť s ladením, keďže je ho potrebné v tomto prípade robiť manuálne.

Nevýhody oproti "bežným servám" sú:
• potreba externého zdroja/napájania (24-50VDC, s rezervou cca 250-300W/motor)
• absencia auto-tuningu (pre ideálny chod stroja je systém potrebné manuálne odladiť)
• absencia rôznych vychytávok (ako napr. kompenzácia rezonancií/vibrácií mechanickej sústavy, a pod.)
• driver na tele motora (časom sa môžu vyskytnúť problémy spôsobené vibráciami - napr. uvolnená súčiastka na plošnom spoji)
• len klasický inkrementálny enkóder s relatívne nízkym rozlíšením (2500imp/ot.) - rovnako ako napr. u EasyServa
• potreba dlhších signálnych vedení (signál STEP/DIR ku každému motoru) v spojení s absenciou diferenciálnych vstupov = zvýšená citlivosť na rušenie z okolia

Keďže sa ale vážne jedná asi o najlacnejšie dostupné AC-servo riešenie na trhu, tak sa daktoré z tých nedostatkov dajú ešte odpustiť..

Výhodou je, že ak sa to raz podarí dobre naparametrovať/odladiť (na danú mašinu), tak je výsledok o nemalý kus lepší ako za použitia ~2Nm EasyServa (overené v testoch). A to za cca tie isté prachy.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

19. 10. 2018, 9:38

Když už je o tom řeč, jak se takové servo dá "ladit"? Co všechno se dá pomocí toho počítače naprogramovat? Je k tomu potřebný nějaký speciální soft?
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

19. 10. 2018, 10:08

jova píše: 19. 10. 2018, 9:38Když už je o tom řeč, jak se takové servo dá "ladit"? Co všechno se dá pomocí toho počítače naprogramovat? Je k tomu potřebný nějaký speciální soft?
Ak by sa to malo poňať všeobecne, tak je to téma na celú knihu (a to docela tlstú) :D

No ak to obmedzíme len na tento konkrétny prípad (iHSV57/60 od JMC), tak tam to je hlavne o ladení PID-ky a dákych základných parametrov riadenia. Čo všetko tam vieš ponastavovať sa dá vyčítať z manuálu (strana 18+) viď príloha.

Soft je dostupný priamo od výrobcu (JMC), a na pripojenie k počítaču ti postačí klasická RS232 linka, resp. USB/RS232 prevodník.

iHSV57-30-18-36 (180W) http://www.jmc-motor.com/product/980.html

a práve pozerám, že na stránkach už majú k dispozícii aj 400W verziu :o
iHSV60-30-40-48 (400W) http://www.jmc-motor.com/product/978.html (no na "Alíkovi" zatiaľ nič)
 
Přílohy
Integrated Servo Motor English Manual.pdf
(1.73 MiB) Staženo 564 x
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 10. 2018, 6:45

zase vybirame z toho nejlevnejsiho?
jak to dopadlo naposledy?
jak to dopadne az se pod ty konektory dostane bordel?
co regulacni smycky? ma to ff kdyz uz tak malej encoder?
Nejaky maly napeti, to nebude mit prilis dynamiku ne?

Docela dost otazniku za me
V ruce jsem to nemel

Ale mel jsem v ruce kvalitni serva a tohle vypada jinak
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

20. 10. 2018, 7:30

tak to je docdla darda, pry to ma stat o kousek vic jak krokace, ale petinasobek se mi nezda jako okousek
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

20. 10. 2018, 7:54

Pokud se ti tohle zdá jako darda tak na serva rovnou zapomeň :!: :shock:
Jak vidíš, tak Robokopovi se to naopak zdá až neuvěřitelně levné (a samozřejmě z jeho pohledu a zvyklostí na trochu jiný level má částečně pravdu, jak se začneš pravidelně vozit v mercedesu, tak ti oktávka už tak nevoní, ale oproti traktoru to je pořád slušný upgrade)

Tuto variantu jsem nadhodil právě proto, že jsem tušil že budeš pokukovat po něčem ze spodní finanční hranice.

Nějaký FeedForward tam je, ale v ruce jsem to zatím neměl, tak samozřejmě pouze vařím z toho co jsem kde na netu našel.

Nicméně z toho co jsem našel je to honě oblíbené u německých bastlířů (soudě dle poměru informací co k tomu kdo zatím na netu pustil a lokace spokojených zákazníků co to na Alíkovi koupili)

Samozřejmě těch 180W je tak trochu na hraně aby z toho byla nějaká raketa, ale po rozumném spřevodování by to mělo být zase o nemalej kousek dál než je EasyServo této velikosti (Nema23). A cenově to je myslím o pořádný kus levnější než to Easy Servo.

Uvědom si že nenahrazuješ jen ten krokáš, ale i driver. Tohle je "vše v jednom" včetně výhod a nevýhod z toho plynoucích (myslím že OompaLoompa to dobře trefil a poopsal)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 10. 2018, 8:12

Ono kdyz porovnas nejlevnejsi krokac s nejlevnejsim servem tak v tom rozdil bude

Ty krokace motaj deti nekde na hline bez strechy nad hlavou

Pro ty serva musis mit serizovaci stolici
Musis tam mit navic encoder a kdyz ma byt kvalitni tak jen ten predci cenu krokace nekolikrat

Pak je potreba zapocitat kazdy detail jako co k tomu potrebujes za prislusenstvi aby jsi to sestavil

Krokac upulzujes z LPT i kdyz na prd
Ale servo uz je rychlejsi a upulzovat lepsi servo to chce slusnej interpolator

Slusbej krokac treba berger lahr taky neni za 500

Chtelo by to trosku se podivat po cenach kolik co stoji nejen na aliexpresu
Tj. Nevybirat nejlevnejdi z nejlevnejsiho

Kdyz na aliku budes vybirat to drazsi z mozneho tak se dostanes na uroven nejlevnejsich solidnich komponent
Kdyz nejlevnejsi tak se dostanes na uroven nefunkcniho braku viz vse za 30kc na sobotnim trhu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

20. 10. 2018, 8:42

to je mi jasny, spis premyslim, jestli mi ta investice prinese o tolik nasobnou uzitnou hodnotu, 99% prace mam 3d a prakticky nemam kam spechat, vetsinou to rano pustim a jdu do prace, nebo odpoledne a jdu na pivo, takze mne zrychleni obrabeni moc netankuje

p.s. oktavku ani mercedes bych vzivote nechtel, oboji jsou hrozny krapy
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

20. 10. 2018, 8:56

Co to urcite prinese:

Vyssi resnost v constant velocity modu, jedes 3d takze se te constant velocity tyka

Vyssi akcelerace takze zrychleni v oblastech kratsich vektoru, v tvem pripade 3d taky hadam zkraceni vyrobniho casu treba o pulku

Absolutni spolehlivost oproti krokaci
Kdyz jedes dlouhe programy a nejsi u masiny tak vetsi klid ze to nikam nezabloudi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

20. 10. 2018, 8:59

robokop píše: 20. 10. 2018, 6:45 zase vybirame z toho nejlevnejsiho?
jak to dopadlo naposledy?
jak to dopadne az se pod ty konektory dostane bordel?
co regulacni smycky? ma to ff kdyz uz tak malej encoder?
Nejaky maly napeti, to nebude mit prilis dynamiku ne?

Docela dost otazniku za me
V ruce jsem to nemel

Ale mel jsem v ruce kvalitni serva a tohle vypada jinak
Samozrejme - kvalitou, parametrami, a funkciami sa to s "dospelým" servom od renomovaného výrobcu porovnávať nedá. Ale to ani cenou, za ktorú by si v prípade toho "dospeláka" často nedostal ani len set káblov :lol:

V ruke som to nemal ani ja (a asi ani nikdy nebudem), no malo to v rukách kopec iných "hobbistov" (pozor, nemýliť si s hobbitmi :!:), ktorý to testovali a porovnávali priamo na mašinách práve k tu často diskutovaným zakliatym closed-loop krokáčom (EasyServo). Po odladení bol výsledok v prospech tohto, podotýkam lacnejšieho riešenia.

Pre hobbistu, ktorému je aj táto suma evidentne už priveľa (teda ak som druhý tazatelov príspevok pochopil správne :shock:) je to v porovnaní s inými alternatívami (napr. EasyServo) více muziky za méně peněz - a to je asi zároveň aj celá pointa.

Parametre, regulačné smyčky, a všetko okolo možností nastavenia/softvéru si do minúty dokážeš dohladať vo vyššie priloženom manuále, ktorý narozdieľ od klasického "dospeláckeho" 500+ stranového bazmegu má len niekoľko desiatok strán :mrgreen:
 
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

20. 10. 2018, 9:24

filla píše: 20. 10. 2018, 8:42 to je mi jasny, spis premyslim, jestli mi ta investice prinese o tolik nasobnou uzitnou hodnotu, 99% prace mam 3d a prakticky nemam kam spechat, vetsinou to rano pustim a jdu do prace, nebo odpoledne a jdu na pivo, takze mne zrychleni obrabeni moc netankuje
Ak robíš prevažne 3D, tak tam vážne nie je o čom. V tom prípade ti aj to najlacnejšie servo bude asi 100-krát lepšie ako klasický krokáč.

Ak ti vôbec nejde o rýchlosť, tak aspoň o spolahlivosť/presnosť by ti mohlo ísť. Ono nechať mašinu bežať celý deň a potom dojsť o celý výsledok pár minút pred koncom z dôvodu straty kroku tiež nie je moc zábava. A aj celkovú spotrebu by asi bolo dobré spomenúť - tie servá ti za celý cyklus spapajú výrazne menej ako keď ti to celý deň "žvejká" na krokáčoch.

A ako bonus budeš mať daktoré obrobky hotové skôr ako stihneš ráno dopiť kafé :lol:
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

20. 10. 2018, 9:28

robokop píše: 20. 10. 2018, 8:56 Co to urcite prinese:

Vyssi resnost v constant velocity modu, jedes 3d takze se te constant velocity tyka

Vyssi akcelerace takze zrychleni v oblastech kratsich vektoru, v tvem pripade 3d taky hadam zkraceni vyrobniho casu treba o pulku

Absolutni spolehlivost oproti krokaci
Kdyz jedes dlouhe programy a nejsi u masiny tak vetsi klid ze to nikam nezabloudi
s linuxcnc to jede konstantni rychlosti, takze i kdybych nastavil dlouhe rampy, tak to bude obrabet stejne rychle a krokace mi nikdy nevysadily, protoze jsou predimenzovany, leda by zdechnul driver, coz u serva muze taky, nebo se posere rs a zmetek je na svete
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Odpovědět

Zpět na „Servomotory“