ISEL4433 a servá - pomoc s výberom

Odpovědět
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

1. 3. 2020, 8:29

Ahojte,
chystám sa už nejakú dobu na update mojej hliníkovej krásavice a chcem jej nadeliť miesto KM servá. Momentále chodí (docela dobre 1500-2000 mm/ min) s konfiguráciou M542 drivre a KM 57HS09 1,3 Nm pri 36V + smoothstepper ethernet. Stroj má guličkové skrutky zo stúpaním 5 mmna priamo (XY) a s prevodom 1:2 na Z.

Páčia sa mi (hlavne cenou) tieto servá:
https://www.cncshop.at/Servo-Systems

Nemá však zo servopohonmi absolútne skúsenosti, preto by som sa rád opýtal nasledovné:
1. Aký výkon serva vybrať, aby to približne zodpovedalo 1,3nM KM (zrejme lepšie radšej silnejšie)
2. Je potrebný prevod do pomala medzi servom a skrutkou?
3. Majú tieto servá nejaké výrazné nevýhody pre ktoré by ste ich nedoporučili?

Ďakujem, s pozdravom Andrej.
6.jpg
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

1. 3. 2020, 8:48

Pokud dobře koukám tak v tom odkaze nejsou servomotory, ale pouze krokové motory s integrovaným driverem, takže stále to samé.
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

1. 3. 2020, 9:09

Aha, pravdu máš Honzo, ja som to celé evidentne dobre nedočítal. Každopádne systém je closed loop, čo by zabraňovalo strate kroku (aspoň by malo) oproti súčasnej konfigurácii. Každopádne, poznáte to niekto, alebo máte vyskúšanú nejakú cenovo dostupnú servozostavu (nemusí byť za každú cenu profi) pre tento účel?
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

5. 3. 2020, 9:49

Mám taky tento stroj,
proč ho chceš předělávat na serva?
Podle mě zbytečné já jej používám s origo KM a bohatě to stačí,
Pokud by jsi chtěl můžu ti půjčit na vyzkoušení 2Nm closed loop na jednu osu aby jsi viděl co se z toho dá dostat.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

5. 3. 2020, 9:33

lubos píše: 5. 3. 2020, 9:49 ...
Ahoj Luboš,
ja ani tak moc nechcem servá, ale rád by som mal stroj, kde strata kroku nebude ohrozovať frézovanie. Zatiaľ v podstate nemám zásadné problémy, smoothstepper dosť pomohol. Tie "servá" z môjho odkazu vyššie sú vlastne closed loop krokáče, ktoré by mali túto podmienku splniť a cena je prijateľná. No ale som predsa len zverolekár, tak sa radšej pýtam, aby som nekúpil nejakú kravinu.

Veľmi pekne ďakujem za ponuku. Myslím, že ak to dobre chodí v súčasnej konfigurácii s 1.2Nm, 2nM by pri closed loop malo byť v pohode. Čo povieš?
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

6. 3. 2020, 9:17

Ahoj
úplně v pohodě. Já používám origo motory protože k tomu mám elektroniku se SW a nemohl jsem je vyměnit. Na některých jiných strojcíh jsem ty 2Nm co mám zkoušel a třeba na osu Z jsem byl schopný dát 80 kg závaží a nebyl jsem schopný to utrhnout při posunu pomocí kolečka. Klidně ti pošlu jeden set na vyzkoušení a uvídíš sám.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

6. 3. 2020, 12:35

zverodoktor píše: 5. 3. 2020, 9:33 ja ani tak moc nechcem servá, ale rád by som mal stroj, kde strata kroku nebude ohrozovať frézovanie. Zatiaľ v podstate nemám zásadné problémy, smoothstepper dosť pomohol. ...
Na jen trochu rozumně navržené mašině a správně zvolených poměrech síly motorů a rychlosti posuvů to s těmi ztrátami kroků zas není tak divoké.
Mám na frézce (čínská 3040z, ale už dost předělaná) ty nejlevnější drivery a krokáče. Jezdím sice pomalu (max. F2400), ale ztrátu kroků znám jen z literatury. Dělal jsem tam i obrábění v tahu 6 dnů po 24 hodinách, na konci byla nula prostě nula. A to jsem jel jen přes LPT (ale na LinuxCNC).

Navíc pokud píšeš, že Smoothstepper pomohl - pak je problém v něčem jiném než v chybějící zpětné vazbě.
Ten Smoothstepper odstranil ztráty kroků při jejich generování. Pokud se bez něho ty kroky ztrácely (tj. nebyly vůbec vygenerovány), tak ani nejlepší servo s interface DIR/STEP by na tom nic nezlepšilo.
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

6. 3. 2020, 8:41

Mex píše: 6. 3. 2020, 12:35 .
Ja to musím uviesť na pravú mieru, teda začnem pekne od začiatku. Isel som kúpil z druhej ruky, bola v ňom pôvodná elektronika, ale software nie. Tak som sa dohodol s predajcom, že si za zľavu elektroniku nechá ako náhradný diel (mal taký stroj aj v dielni). Kúpil som drivery, zdroje a na doporučenie kamaráta, ktorý zo stratou krokov mal problém, rovno aj smoothstepper. V reále, na tomto stroji mi kroky nikdy nemizli, dôvod na smoothstepper bola referencia.
Následne som vymenil aj krokáče, tie staré nejak dobre nechodili (stroj sa asi 12 rokov nepoužíval, bol dakde v sklade). Vtedy krokáče zo spätnou väzbou boli ešte na mňa moc drahé.
No a frézoval som celkom k spokojnosti. Prevážne drevo, plasty a 3D reliéfy, tak spozorovať nejakú stratu pár krokov nebol dôvod.
No ale ako to tu na fóre už nejakú dobú čítam, nadobudol som pocit, že s krokáčmi bez spätnej väzby a naviac s MACH3 je priam utópia pracovať bez straty krokov.
Chcel by som sa po "detskej pauze :) " znova pustiť do obrábania, ale už aj hliníka a mosadze a tam by ma to už mrzelo (vyrábal by som aj dielce, kde je presnosť potrebná, nielen obrázky).

No a to je ten dôvod, prečo ma napadla výmena, keď som zbadal dnešné ceny. Naviac niečo by som asi ešte utŕžil za predaj mojích driverov a krokáčov.
lubos píše: 6. 3. 2020, 9:17 .
Nakoľko si to skúšal, nieje dôvod ešte testovať. Keďže jednak poznáš Isel a poznáš aj tieto krokáče, tvoj príspevok je rada na nezaplatenie. Ďakujem.
Momentálne mi to behá z 1.2Nm docela dobre.
Ďakujem za štedrú ponuku, ale bolo by jednak treba krokáč posielať cez republiku tam a nazad a ešte by som sa aj bál, že ho nedaj bože pokazím :) .

Len by som sa spýtal, používal si krokáče od toho výrobcu, čo som dával odkaz? Prípadne by som bol vďačný za referenciu osvedčeného výrobku a jeho zdroja.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

9. 3. 2020, 5:05

zeptám se takhle:
vodkud seš, a jak moc to spěchá? :D

už mi tu pár rokov ležia profi servo sety s tzv. "general purpose" riadením (vč. analogu a step/dir), 200-400W, s brzdou, používané ale v dobrom stave (drajvre top, motory ok).

Stále žijem v predstave, že ich možno dakedy ešte využijem :roll: no pravda taká, že step/dir som už veľmi dlho nevidel, a času na "srandičky" tiež už moc niet :? tak zvažujem, že by som posunul ďalej (skôr ako sa toho ujmú mravce) :D

ak by bol záujem a nevadilo by, že s nastavením/aplikáciou by som vedel asistovať najskôr asi až dakedy v priebehu Apríla - na výhodnej cene by sme sa už určite dohodli :)

PS: ten cncshop.at v tom má teda riadny guláš :roll: v názve servo, v popise krokáč, a na fotke iHSV57 (integrované low-cost servo od JMC číňana) - za tie prachy síce nie úplne zlé, no v porovnaní s dačím "dospeláckym" → škoda slov :mrgreen:
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

11. 3. 2020, 11:49

Ahojte,
tak som zase na dráte :-).
OompaLoompa píše: 9. 3. 2020, 5:05 ..
No popravde to neponáhľa vôbec. Nakoľko mám 3 týždňovú dcéru, nejaké chodenie do dielne moc nehrozí a tobôž nie rozoberanie CNC v nejakej dohľadnej dobe.
Ale keď už si ponúkol, opýtam sa. O servách moc toho neviem, akurát že všetci sú z nich nadšení a že majú spätnú väzbu.
V prvom momente prerábka by ideálne mala vyzerať tak, že vyskrutkujem staré krokáče, naskrutkujem nové motory, prehodím drivery a život ide ďalej. To asi s tými to servami nebude možné. Či?
Ten cncshop.at v podstate okopíroval to, čo tým motorom nadelil v názve čínan. Je to proste 3F krokáč zo spätnou väzbou, volajú to easyservo.

teraz som mal chvíľu čas a hľadal na ALI.
Zistil som, že sa predávajú motory zo zabudovaným driverom, také ako v prvom mojom poste.
A potom sety, kde je driver zvlášť, :
HBS57.jpg
Tie zo zabudovaným sa mi moc nepozdávajú kvôli mizernému chladeniu. No a tie drivery čo sú zvláš existujú 2 druhy:
HBS57 a HB808C

Je v nich nejaký rozdiel?

Andrej.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

12. 3. 2020, 1:09

zverodoktor píše: 11. 3. 2020, 11:49V prvom momente prerábka by ideálne mala vyzerať tak, že vyskrutkujem staré krokáče, naskrutkujem nové motory, prehodím drivery a život ide ďalej. To asi s tými to servami nebude možné. Či?
Minimálne to budeš musieť celé prekáblovať a z mechanického hladiska vymeniť motorové spojky, prípadne aj konzoly.

Po správnom zapojení a oživení by sa mal na mašine urobiť aspoň základný auto-tune, nastaviť parametre riadenia (hlavne aby to sedelo s machom/smoothiesteprom), a môžeš fičať. Hádam :lol: (ja nem Machista)

Ak chceš, môžem poslať ~700str manuál, pre dlhé prebdené noci :mrgreen:
zverodoktor píše: 11. 3. 2020, 11:49Ten cncshop.at v podstate okopíroval to, čo tým motorom nadelil v názve čínan. Je to proste 3F krokáč zo spätnou väzbou, volajú to easyservo.
Nie. Platí presne to, čo som o tom už napísal.

Názov a foto → AC servo
Popis a špecifikácie → Easy-servo (krokáč)

Klikni link iHSV57 z predošlého postu. A pridám ešte tento: JMC
zverodoktor píše: 11. 3. 2020, 11:49Tie zo zabudovaným sa mi moc nepozdávajú kvôli mizernému chladeniu. No a tie drivery čo sú zvláš existujú 2 druhy: HBS57 a HB808C ... Je v nich nejaký rozdiel?
To je skôr otázka pre číňana, čo tam tie nálepky lepí :D

HBS57 → 70V, motor Nema23 (57mm)
HB808C → 80V, motor Nema24? (60mm)

inak prašť jak uhoď :)
Odpovědět

Zpět na „Servomotory“