Levný 180W servomotor

Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 865
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

28. 12. 2021, 12:06

Modros píše: 23. 12. 2021, 4:01 to DLC vlevo je nejlepší s čím sem kdy dělal...
A teď fór - ten jsem vůbec neobjednával :shock:
Poslali mi ho jako dárek navíc :o :D
A to jsem objednával celkem jen asi za 56usd :)
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 865
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

28. 12. 2021, 12:21

Tak po prvních testech nasucho -
Motor je opravdu gumový jako na videu.
Ale zas na 2100rpm akceleruje za 25ms, což by mohlo evokovat že se zátěží by mohl být pevnější.
Jen pozor, při 24V napájení víc jak 2100rpm nedává. Předpokládám že při 36V těch 3000rpm pojede, a jelikož je do 50V, tak při střízlivých 42V by těch 3600rpm mohl dávat. Což je poměrně zásadní, pač to vypadá, že tu gumovost se asi nepodaří úplně odstranit, takže tento neduh bude muset dohánět právě otáčkama -> čili převodovým poměrem. A jelikož není vůbec problém točit 1200rpm s obdobným 4Nm krokáčem - a to je rychlost kdy má stále sílu na to přerazit 8mm frézu - tak po aplikaci převodového poměru se bude muset tohle servo hodně točit aby předčilo krokáč. A bude to mít jen tak tak.

Ale s tou gumovostí si ještě půjde snad pohrát. Je tam pár parametrů které by mohly eliminovat rezonanci motoru při více tvrdém nastavení tuhosti. A taky se ještě projeví celá sestava.

Jen podotýkám, že serva jsem nikdy nenastavoval, ale u tohohle mi přijde software velmi přehledný, srozumitelný a zajímavý, a i jako laik mám poměrně přehlednou možnost najít si ty nejvhodnější parametry motoru v daném stroji. O možnosti automatického hledání optimálních parametrů během provozu nemluvě.
Software jinak běží úplně normálně ve win8.1 i win10. Problém se spuštěním vůbec žádný.
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 865
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

28. 12. 2021, 5:21

Takže, asi takhle.

Seru na krokáče.

Lidi, jestli vyloženě nelovíte koruny nebo jste si nedali za cíl postavit co nejlevnější CNC frézku (což je v zásadě protimluv), nebuďte hloupí a připlaťte si za tohle servo. Jedním slovem mazec!

Současný stav - 4Nm krokáče Nema23 s digitálním driverem DM556T na 40V napájení, kdy je tahle kombinace schopna vyždímat na 16/5 kuličkovém šroubu PRACOVNÍ rychlost 7.000mm/m (což je rychlost kdy nemám šanci přetlačit pohyb vozíku) a jog rychlost až 9.000mm/m.

Stav s tímto servem iS57T při 40V- rychlost 16.000mm/m, akcelerace 1500mm/s2 (bojím se víc, škube se celá mašina), po správném nastavení momentu hybnosti (který detekoval vcelku podezřele nízko) šla hodnota tuhosti oproti nezatíženému motoru nastavit až na 18 - ale lépe nechat 16, čili ona obávaná gumovost je víceméně smazána. Zbývají jen plusy.

Hluk nula, servo ani nevrní. Ale hluk nebyl ani s tím krokáčem, ten driver DM556T to s ním válí velmi dobře. ...narozdíl od modrých čínských desek... :lol: Hlučný jsou teď akorát všechna ložiska jak šroub sviští :D Asi je všechny vyměnim, už by si to zasloužily.

S tou tuhostí v hodnotě parametru 16 je to teď asi tak, že když plynule zaberu na hřídeli (rukou, 3cm průměr), tak se ani nehne. Když ho překvapím prudkým záběrem, hnu tak max o 10stupňů, ale do zlomku vteřiny je zpátky na pozici a nedá se. Úplně si nejsem jistej jestli by se dal takový prudký záběr vytvořit přes kuličkáč tlakem na hlavu, takže v reálu si myslím že to vůbec nevadí.
Maximální otáčky při 40V opravdu vyskočili až na 4000rpm. Nemá s tím vůbec problém.

Když to nějak spočítám -
3x 4Nm krokáč na čínský modrý desce (TB6xxx) - max 1600mm/m, cena cca 4000,-Kč
3x 4Nm krokáč na driveru DM556T - max 7000mm/m, hladký pohyb, cena cca 5000,-Kč
3x Serva iS57T - max 16.000mm/m, vysoká akcelerace, tiché, hladké, cena cca 7.500Kč.
No má smysl řešit krokáče? :roll:

Ještě pro ty, co netuší k čemu je dobrý když je to rychlý -
až budete frézovat jeden obdélníček půl hodiny, budete se mlátit do hlavy. Posuv 1600mm/m je opravdu málo. Jednak vás to dřív či později bude štvát, jednak budete ve dřevě pálit nástroje, 3D reliéfy raději úplně vypustíte, a až budete dělat těch obdélníčků dvacet (a to zcela jistě přijde a ne že ne), stejně si slíbíte že si k vánocům ty serva nadělíte.
Vemte to asi takhle: na frézce nejvíc práce oddřou dvě věci - vřeteno, a motory. Je blbost na těhle dvou věcech šetřit.
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

28. 12. 2021, 5:38

Pipik píše: 28. 12. 2021, 5:21 Takže, asi takhle.

Seru na krokáče.

Lidi, jestli vyloženě nelovíte koruny nebo jste si nedali za cíl postavit co nejlevnější CNC frézku (což je v zásadě protimluv), nebuďte hloupí a připlaťte si za tohle servo. Jedním slovem mazec!

Současný stav - 4Nm krokáče Nema23 s digitálním driverem DM556T na 40V napájení, kdy je tahle kombinace schopna vyždímat na 16/5 kuličkovém šroubu PRACOVNÍ rychlost 7.000mm/m (což je rychlost kdy nemám šanci přetlačit pohyb vozíku) a jog rychlost až 9.000mm/m.

Stav s tímto servem iS57T při 40V- rychlost 16.000mm/m, akcelerace 1500mm/s2 (bojím se víc, škube se celá mašina), po správném nastavení momentu hybnosti (který detekoval vcelku podezřele nízko) šla hodnota tuhosti oproti nezatíženému motoru nastavit až na 18 - ale lépe nechat 16, čili ona obávaná gumovost je víceméně smazána. Zbývají jen plusy.

Hluk nula, servo ani nevrní. Ale hluk nebyl ani s tím krokáčem, ten driver DM556T to s ním válí velmi dobře. ...narozdíl od modrých čínských desek... :lol: Hlučný jsou teď akorát všechna ložiska jak šroub sviští :D Asi je všechny vyměnim, už by si to zasloužily.

S tou tuhostí v hodnotě parametru 16 je to teď asi tak, že když plynule zaberu na hřídeli (rukou, 3cm průměr), tak se ani nehne. Když ho překvapím prudkým záběrem, hnu tak max o 10stupňů, ale do zlomku vteřiny je zpátky na pozici a nedá se. Úplně si nejsem jistej jestli by se dal takový prudký záběr vytvořit přes kuličkáč tlakem na hlavu, takže v reálu si myslím že to vůbec nevadí.
Maximální otáčky při 40V opravdu vyskočili až na 4000rpm. Nemá s tím vůbec problém.

Když to nějak spočítám -
3x 4Nm krokáč na čínský modrý desce (TB6xxx) - max 1600mm/m, cena cca 4000,-Kč
3x 4Nm krokáč na driveru DM556T - max 7000mm/m, hladký pohyb, cena cca 5000,-Kč
3x Serva iS57T - max 16.000mm/m, vysoká akcelerace, tiché, hladké, cena cca 7.500Kč.
No má smysl řešit krokáče? :roll:

Ještě pro ty, co netuší k čemu je dobrý když je to rychlý -
až budete frézovat jeden obdélníček půl hodiny, budete se mlátit do hlavy. Posuv 1600mm/m je opravdu málo. Jednak vás to dřív či později bude štvát, jednak budete ve dřevě pálit nástroje, 3D reliéfy raději úplně vypustíte, a až budete dělat těch obdélníčků dvacet (a to zcela jistě přijde a ne že ne), stejně si slíbíte že si k vánocům ty serva nadělíte.
Vemte to asi takhle: na frézce nejvíc práce oddřou dvě věci - vřeteno, a motory. Je blbost na těhle dvou věcech šetřit.
no tak toje paráda , já na svoji novou mašinku koupil 2ks easi serva nema32 8Nm. a na zetko zatím nemám tak vezmu tohle .
nebudeš ještě objednávat že bych se s tebou svezl ?
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 865
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

28. 12. 2021, 6:03

8Nm?? Ty jsem dával na tu obří portálovku co jsem stavěl, co jen portál váží bratru 200kg. A zvládaj to s rychlostí až 70.000mm/m (pracovní 36.000). Trošku zbytečné, ale rezerva se hodí, dá se říct.
To stavíš něco podobného?
viewtopic.php?t=32603

Jinak ano, budu objednávat během ledna. Můžem ukecat cenu při větším počtu :-)
Budu brát i jiný věci, kdybys potřeboval. Budu stavět takovou ne úplně klasickou portálovku, 2500x1300, po dnešku tam určitě dám tyhle serva plus jeden 8Nm krokáč na čtvrtou osu.
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

28. 12. 2021, 6:16

těch 8 je hodně , ale byly v akci za stejno co 4 tak jsem je vzal , nebude to portál bude to klasika konstrukce .
Uživatelský avatar
Charon
Sponzor fora
Příspěvky: 5235
Registrován: 27. 7. 2019, 4:31
Bydliště: Praha

27. 1. 2022, 7:49

Ahoj
Byl bys tak laskav a zmeril mi rozmery toho serva? A roztec upevnovacich sroubu a prumer hridele? Pomohlo by mi to v projektu co pro me kamarad páchá.
Pak by me zajimal soft, da se nekde stahnout, nebo bys ho mohl poskytnout?
Moc diky
Na hobíka to asi jde...
SM16A, FN20, 3E710B, CDC7-2, HO02, CO2laser, Fiber a tak
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2572
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

28. 1. 2022, 7:42

Jenom dotaz hobika - nemá to ENABLE vstupy. Dokonce v manuálu je na to explicitní upozornění.
Na běžných driverech krokáčů ENAble je a dá se jimi okamžitě odepnout pohon - přes spínač/rozpínač nezávislý na žádné elektronice.
Jak se to vyřeší tady?
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

28. 1. 2022, 9:35

Má to ENABLE vstup, když do něj pustíš napětí tak můžeš volně točit rotorem.
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2572
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

29. 1. 2022, 12:11

jova píše: 28. 1. 2022, 9:35 Má to ENABLE vstup, když do něj pustíš napětí tak můžeš volně točit rotorem.
Na svorkovnici/konektorech ho nevidím a v manuálu taky ne. Bavíme se o tomtéž?
Kostka těžko vysvětlí úsečce, natož bodu, že život má i jiné dimenze než má ten jejich ...
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

29. 1. 2022, 7:43

Omlouvám se, máš pravdu ten typ co má Pipik ho nemá, nevšimnul jsem si toho.
Já mám: JMC iHSV57-30-18-36-01-BY a tam je:
https://mecheltron.com/en/product/ihsv57
Modros
Příspěvky: 1674
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

29. 1. 2022, 8:14

proto je nejlepsi mit estop stykacem na zdroje driveru......buch a ses bez stavy....nezavisle na elektronice....to uz proste nikam nepojede
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
StoupaCZ
Příspěvky: 543
Registrován: 2. 6. 2017, 8:12

29. 1. 2022, 9:34

No myslím, že je to ovládáno pomocí pulse/dit, tak na enable ti stačí přidat jedno AND hradlo na výstup pulse z řídící jednotky a druhý vstup toho hradla bude enable. Výstup samozřejmě na vstup pulse toho serva. Kde nejsou kroky, není ani pohyb. Jen to vyžaduje trochu bastlení.
Sieg SX4, Interkrenn IKD-400, Vernier Minishape 28
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5196
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

29. 1. 2022, 10:09

Modros píše: 29. 1. 2022, 8:14 proto je nejlepsi mit estop stykacem na zdroje driveru......buch a ses bez stavy....nezavisle na elektronice....to uz proste nikam nepojede
To bohužel ale nemusí platit vždy.
Uvědom si, že některé stroje potřebují řízeně zastavit, a to nemusí jít právě bez té šťávy kterou mu v mladické nerozvážnosti utrhneš ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

29. 1. 2022, 12:09

StoupaCZ píše: 29. 1. 2022, 9:34 No myslím, že je to ovládáno pomocí pulse/dit, tak na enable ti stačí přidat jedno AND hradlo na výstup pulse z řídící jednotky a druhý vstup toho hradla bude enable. Výstup samozřejmě na vstup pulse toho serva. Kde nejsou kroky, není ani pohyb. Jen to vyžaduje trochu bastlení.
Kroky tam sice nebudou, ale servo bude držet polohu, stejně jako krokový motor bez pulsů. Aspoň tak se chová to moje. Abych s ním mohl volně otáčet, musím tam přivést ten povel enable, nebo mu vypnout napájecí napětí.
Odpovědět

Zpět na „Servomotory“