Delta servo z Aliexpresu

zedisdet
Příspěvky: 11
Registrován: 28. 2. 2021, 6:52

5. 10. 2021, 10:03

Zdravim.
Nikde jsem to tu nenasel tak se zeptam. Nema nekdo zkusenost se servem Delta z Aliexpresu?

https://fr.aliexpress.com/item/32968510 ... 1300%22%7D

Je to opravdu Delta nebo nejaka kopie?

Dalsi dotaz, tusim ze se te funkci cesky rika "elektronicka vacka" tzn jedno servo jako master, a druhe podrizene a plne synchroni treba v pomeru 1:2 Tohle Delta jiste umi, jen jsem v dokunetaci nenasel, teda spis nevim jak se te funkci rika anglicky.
Potreboval bych servo s touto funkci pro retrofit spec. siciho stroje na prosivani tezkych latek. Je to souradnicovy stroj , v podstate cnc. Muj plan je pouzit CncLinux , kartu Mesa a dostupne AC serva. Stroj je momentalne osazen DC servama a pro chapac je pouzit krokovy motor. Je to italska konstrukce a tezce poruchova. (jeste doplnim fotky)
Otazka teda je, zda Delta z Aliexpresu bude vhodna , ci se vyplati to koupit jinde nebo uplne neco jineho.
Diky snad je to pochopitelne.
zedisdet
Příspěvky: 11
Registrován: 28. 2. 2021, 6:52

5. 10. 2021, 10:43

Jeste fotky pro predstavu co to vlastne je.
IMG_20211005_110718.jpg
IMG_20211005_110650.jpg
IMG_20211005_110921.jpg
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

5. 10. 2021, 12:01

Jestli je to originál asi nikdo neřekne ale???
Cena u nás je motor 5714.-
driver 8655.-
celkem 14370.-

Čína 400 + 110 = 510 + 21.8 = 11100.-
Plus připočítame clo
Bez záruky
Bez možnosti cokoliv řešit

Nevím jestli to ještě platí ale pro členy fóra byla sleva 10% robokop to nějak domlouval

Vyplatí se to???

Co se týče spojení dvou driveru tak B2 poskytuje výstup s enkodéru A B Z myslím že by neměl být problém jej zapojit na vstup pulsů druhého driveru a v něm si nastavit potřebný dělící poměr.
Ale to by musel říct někdo fundovaný osobně jsem to nezkoušel
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

5. 10. 2021, 1:29

Nějak ta serva spřáhnout by se asi povedlo.
Ale má to smysl?
Pokud řídíš to master-servo, tak přece úplně stejně můžeš řídit i to slave-servo. A poměr si nastavíš jaký chceš.
Navíc máš kdykoli možnost to snadno změnit, případně je od sebe "rozpojit", udělat třeba nezávisle homing každého zvlášť (pokud by to k něčemu bylo) atd.
chb
Příspěvky: 3802
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

5. 10. 2021, 1:36

já to víc pochopil, že to slave servo bude slepě následovat to master servo ve smyslu, třeba když master servo nestihne rampu tak to slave ji "řízeně" nestihne také.
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Uživatelský avatar
OompaLoompa
Příspěvky: 459
Registrován: 28. 6. 2017, 1:45
Bydliště: Západný Slovakistan

5. 10. 2021, 3:09

zedisdet píše: 5. 10. 2021, 10:03Dalsi dotaz, tusim ze se te funkci cesky rika "elektronicka vacka" tzn jedno servo jako master, a druhe podrizene a plne synchroni treba v pomeru 1:2
Anglický výraz je Master/Slave, no či tento režim dáke DELTY aj priamo podporujú, to netuším.

Ak tam budeš dávať LCNC, dá sa to tam pomerne jednoducho poriešiť "softwérovo" - tj. emulovať master/slave režim cez riadiaci systém.
Nebude to síce tak dokonalé ako v prípade priamej podpory, no pre tvoje potreby by to mohlo stačiť.
zedisdet
Příspěvky: 11
Registrován: 28. 2. 2021, 6:52

5. 10. 2021, 3:51

Monteg: Ja bohuzel(bohudik,jak se to vezme) bydlim ve Francii. Nenasel jsem tu zadneho normalniho prodejce, vsude ceny vazne premrstene a kdyz cena ujde prijde mi ze to jsou jen prekupnici z ciny. Zajimalo me zda to uz tady nekdo z aliexpresu testoval. A ta cena 14370,- je s Dph nebo bez?

Mex: Ano smysl to ma. Delaji to tak vsichni vyrobci podobnych masin. Jde toho mit to synchroni jako by to spojene pres hride(a prevod), protoze ne vzdy to ridi system. Jsou pripady, kdy hlavne obsluha nebo servisak musi manualne otocit s osou siciho stroje a druhy motor s chapacem se musi otocit take aby nedoslo k potkani chapace s jehlou. A jak pise Chb , pokud se neco stane nestandartniho , podrizeny motor stale jen slepe nasleduje mastra az do chvile kdy driver hodi chybu pro prekroceni momentu, nadproud atd.
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

5. 10. 2021, 6:44

Tohle jsou ceny bez daně:

https://eshop.profcom.cz/
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

5. 10. 2021, 7:21

Hmm. Takže když někdo vypne elektriku a otočí osou, tak je celá synchronizace v háji.
Pokud tam teda nedáš nějaké absolutní enkodéry.

Určitě bych zvazbil přes systém.
A to sledování jednoho motoru druhým při ručním protáčení můžeš udělat (za chodu systému) i při vazbě přes systém.
Že "ostatní to tak dělají" ... no ti ostatní tam tady dávají DC serva a dělají to tak, že je to poruchové (viz první post).
zedisdet
Příspěvky: 11
Registrován: 28. 2. 2021, 6:52

5. 10. 2021, 8:25

Takze na Aliexpresu i s postou za : 10.500,-
na Profcon bez posty (coz u me dela jeste min 1000kc) za 17.300,-
Ale neni jasne zda je to, to same. No jeste zkusim procist cizi fora.

Mex: Pri vypnutem napajeni motoru kolize nehrozi. Ta hlava je sklopna aby se pod ni dalo zajet s ramem , jiz pripavaneho plata. No a pri vypnutem napajeni je hlava sklopena, takze zadna kolize byt nemuze.
A ano poruchove to je, protoze konkretne tenhle stroj je vazne nedomyslenej nebo spis doslova "zbastlenej" ze tri na sobe nezavislich casti. Prvni cast pocitac s oknama, druha je interpolacni deska zrejme pro nejaky cnc obrabeci system a posledni cast je ovladani siciho stroje. No a casto se stava ze neco spolu nekomunikuje. Pak se stane ze masina se hybe podle vzoru ale nesije to, nebo to sije na miste, nebo nejde ovladat interpolacni karta a nedela to nic, pripadne to funguje ale s nactenym predchozim vzorem a neda se to zmenit. Co ale kupodivu funguje skvele je prave ta synchronizace. Navic, jen tenhle nejstarsi stroj ma DC serva, druhy stroj ktery tu mame je mechanicky indenticky uz ma AC serva do Sanyo Denki, s driverem Sanmotion RS1. Akorat ta synchronizace je 1:1 a tak prevod pro chapac 1:2 se dela ozub. remenem. Vekove jsou ty stroje asi tri roky od sebe a novejsi uz ma jen jeden system na vse a chodi to o poznani lepe.

A uprime, proc to tahat pres system , kdyz uz ta fuknce je v driverech. Pres system mi to neprijde moc elegantni. Nicmene dekuji za postrehy a rady ;)
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

5. 10. 2021, 8:35

Z aliexpresu se ve Francii neplatí DPH a clo???
Zajímavé
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

5. 10. 2021, 8:45

zedisdet píše: 5. 10. 2021, 8:25
Mex: Pri vypnutem napajeni motoru kolize nehrozi. Ta hlava je sklopna aby se pod ni dalo zajet s ramem , jiz pripavaneho plata. No a pri vypnutem napajeni je hlava sklopena, takze zadna kolize byt nemuze.
...
A uprime, proc to tahat pres system , kdyz uz ta fuknce je v driverech. Pres system mi to neprijde moc elegantni.
Při vypnutém napájení jistě nic nenabourá. Ale po zapnutí elektriky jsou přece ty motory přece proti sobě rozjeté, ne? Takže pak po zapnutí napájení osa láskyplně vyvalí stěnu stroje.

A proč přes systém?
Protože je to mnohem pružnější a můžu si s tím programově dělat co chci.
A hlavně se neupisuju k používání nějakého jednoho konkrétního výrobku. Vendor-locking je tak hrozná věc, že stojí zato vydat i velké úsilí, abych se mu vyhnul (můj pohled na věc).

Pokud se to zvazbí přes systém, tak to nebude mít žádnou nevýhodu. Ale výhodou bude, že klidně můžu místo nějaké konkrétní Delty použít třeba servo XYZ nebo dokonce krokáče, a bude to taky fungovat. Navíc třeba moderní EtherCATové nebo jiné sběrnicové místo DIR/STEP.
No ale je to tvůj boj.
Zaujalo mě to hlavně proto, že je to do oblasti textilu. A já dělám hodně do oblasti řízení v textilu. Tak jsem se na to se zájmem podíval.
Uživatelský avatar
gekonko
Příspěvky: 334
Registrován: 24. 10. 2014, 11:23
Bydliště: Bratislava

5. 10. 2021, 9:16

Urcite pouzi serva ktore tuto funkciu priamo podporuju.
Zviazanie priamo cez serva ide radovo v inom takte, ako dosiahnes cez nadradeny system. S tym suvisi vysledna dynamika a presnost.
Toto je hlavne dolezite pri rychlych dejoch...
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

5. 10. 2021, 9:22

gekonko píše: 5. 10. 2021, 9:16 Urcite pouzi serva ktore tuto funkciu priamo podporuju.
Zviazanie priamo cez serva ide radovo v inom takte, ako dosiahnes cez nadradeny system. S tym suvisi vysledna dynamika a presnost.
Toto je hlavne dolezite pri rychlych dejoch...
To jako že s masterem dokáže jezdit dynamicky, ale s master+slave už ne? ;-)
zedisdet
Příspěvky: 11
Registrován: 28. 2. 2021, 6:52

5. 10. 2021, 9:44

Monteg: Uz jsem Aliexpresu koupil i daleko drazsi veci a zaplatil jsem jen to co bylo uvedeno na webu. Nic vic mic min. Jestli ta dan a clo je uz v tom netusim, nejspis ne, nicmene nikdo ji do ted po me zaplatit nechtel.
Edit: Monteg: Moje chyba, zapomel jsem tu v uvodu napsat, ze ten retofit budu delat sam pro sebe. Tzn dan mi nikdo neproplati, ci nevrati.

Mex: Zadne lasky plne vyvaleni stroje se nekona. Driver samozreme moc dobre chape ze po zapnuti napajeni neni synchronizovany. Je to proste, nez se sklopi hlava, serva najdou nulovou pozici. Synchro pres drivery maji i jine stroje napric znackama, proto jsem se toho chtel drzet, asi vedi proc to tak je. Chapu kam tim miris, ale nebyt toho ze musi byt oddelena hlava a chapac stroje byla by sychronizace os udelana natvrdo mechanicky pres remen . Ja to zase beru tak ze cim mene toho bude muset delat system (PC) tak tim lepe. A pokud takova fukce je i u 20let starejch japonskejch driveru , ocekaval jsem ze to u dnesnich dospelejch driveru pujde taky. A pises ze tam muzes dat cokoliv. Ja samozrejme na Delte netrvam, jen jsem to bral jako overenou znacku a od cinama na dobre penize. Mas nejaky typ co tam dat za prijatelnou cenu a pritom to nebude neco osizeneho jako jsou vylozene cinske drivery bez poradne dokumentace a bez softu pro ladeni?
Odpovědět

Zpět na „Servomotory“