Delta servo z Aliexpresu

Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

5. 10. 2021, 10:05

zedisdet píše: 5. 10. 2021, 9:44 ... Ja to zase beru tak ze cim mene toho bude muset delat system (PC) tak tim lepe. ...
Jasně. Tak tím je to vysvětleno.
Já jsem zastánce přesně opačné strategie - nedělat natvrdo nic, co můžu řídit a umožnit tomu "tvárnost" teď i do budoucna.
Když už tam ten řídicí systém je, tak ať taky něco dělá a nefláká se.

Každopádně držím palce, ať retrofit dopadne dobře.
My, co děláme do textilu, budeme do budoucna velmi důležití. Když už energie zdražují nade všecky meze, tak poslední šance, když už si lidi nebudou moct zatopit je, že se pořádně oblíknou a přikryjou.
zedisdet
Příspěvky: 11
Registrován: 28. 2. 2021, 6:52

5. 10. 2021, 10:19

Mex: Tohle je na vyrobu madraci.
Mas pravdu, jen par veci lidi opravdu potrebujou. A to zradlo , teplo a obleceni. A jaky je tvuj obor v textilu?
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

5. 10. 2021, 11:13

zedisdet píše: 5. 10. 2021, 10:19 Mex: Tohle je na vyrobu madraci.
Mas pravdu, jen par veci lidi opravdu potrebujou. A to zradlo , teplo a obleceni. A jaky je tvuj obor v textilu?
Já dělám řízení do průmyslu obecně.
Ale v poslední době to bylo dost do oblasti řízení velkoprůměrových pletaček.
Sancho Panza
Příspěvky: 1035
Registrován: 6. 3. 2021, 12:50

6. 10. 2021, 5:20

zedisdet píše: 5. 10. 2021, 10:03 Zdravim.
Nikde jsem to tu nenasel tak se zeptam. Nema nekdo zkusenost se servem Delta z Aliexpresu?

https://fr.aliexpress.com/item/32968510 ... 1300%22%7D

Je to opravdu Delta nebo nejaka kopie?

Dalsi dotaz, tusim ze se te funkci cesky rika "elektronicka vacka" tzn jedno servo jako master, a druhe podrizene a plne synchroni treba v pomeru 1:2 Tohle Delta jiste umi, jen jsem v dokunetaci nenasel, teda spis nevim jak se te funkci rika anglicky.
Potreboval bych servo s touto funkci pro retrofit spec. siciho stroje na prosivani tezkych latek. Je to souradnicovy stroj , v podstate cnc. Muj plan je pouzit CncLinux , kartu Mesa a dostupne AC serva. Stroj je momentalne osazen DC servama a pro chapac je pouzit krokovy motor. Je to italska konstrukce a tezce poruchova. (jeste doplnim fotky)
Otazka teda je, zda Delta z Aliexpresu bude vhodna , ci se vyplati to koupit jinde nebo uplne neco jineho.
Diky snad je to pochopitelne.
Pošta
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

6. 10. 2021, 5:37

Mex píše: 5. 10. 2021, 11:13 Já dělám řízení do průmyslu obecně.
Ale v poslední době to bylo dost do oblasti řízení velkoprůměrových pletaček.
To jsi mně připomněl, jak jsme kdysi (někdy okolo r. 1980) zkoušeli vyrábět DIGIPLET. Mechanicky v pohodě, jen tu elektroniku nějak v Dubnici soudruzi neuměli. Když to náhodou chvíli pletlo, tak i vícebarevné včeličky byly. No, nakonec se zůstalo u starých dobrých mechanických Metinů.
Uživatelský avatar
gekonko
Příspěvky: 334
Registrován: 24. 10. 2014, 11:23
Bydliště: Bratislava

6. 10. 2021, 9:07

Mex píše: 5. 10. 2021, 9:22 To jako že s masterem dokáže jezdit dynamicky, ale s master+slave už ne? ;-)
Zviazat sa to da aj cez arduino, hybat sa to bude.
Akurat odozva systemu bude ina.
Mas s elektronickymi prevodovkami, elektronickymi vackami a master slave konfiguraciou skusenosti?
To co mu odporucas je cesta do pekla :lol:
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

6. 10. 2021, 3:45

gekonko píše: 6. 10. 2021, 9:07
Mex píše: 5. 10. 2021, 9:22 To jako že s masterem dokáže jezdit dynamicky, ale s master+slave už ne? ;-)
Zviazat sa to da aj cez arduino, hybat sa to bude.
Akurat odozva systemu bude ina.
Mas s elektronickymi prevodovkami, elektronickymi vackami a master slave konfiguraciou skusenosti?
To co mu odporucas je cesta do pekla :lol:
Si doufám děláš srandu.
I kdybych svázal motory seberychlejším způsobem, tak to nikdy nebude rychlejší, než přímé úkolování obou.
Plyne to jaksi z principu - ta vazba prostě musí čekat, až se pohne master servo. A teprve pak, když se zjistí změna polohy enkodéru, může začít startovat slave servo.
Pokud systém naopak řídí obě serva aktivně sám, tak prostě oba motory dostanou příkaz ve stejném okamžiku, a ve stejném okamžiku se taky začnou hýbat.

Vezmi si třeba CNC, které má na jedné ose 2 motory. Co myslíš, že je lepší:
- aby byl řízený jen jeden, ten druhý nějak hlídal jeho pohyb a podle toho startoval taky
- nebo aby byly řízené oba

No - nevím jak ty. Ale já rozhodně nechám řídit oba.

Ale jak už jsme psal - je to boj tazatele (a případně tvůj). Já jsem k tomu své řekl a hádat se o tom nebudu. Je mi to fuk.
Uživatelský avatar
gekonko
Příspěvky: 334
Registrován: 24. 10. 2014, 11:23
Bydliště: Bratislava

6. 10. 2021, 4:45

Mex píše: 6. 10. 2021, 3:45 Si doufám děláš srandu.
I kdybych svázal motory seberychlejším způsobem, tak to nikdy nebude rychlejší, než přímé úkolování obou.
Plyne to jaksi z principu - ta vazba prostě musí čekat, až se pohne master servo. A teprve pak, když se zjistí změna polohy enkodéru, může začít startovat slave servo.
Pokud systém naopak řídí obě serva aktivně sám, tak prostě oba motory dostanou příkaz ve stejném okamžiku, a ve stejném okamžiku se taky začnou hýbat.

Vezmi si třeba CNC, které má na jedné ose 2 motory. Co myslíš, že je lepší:
- aby byl řízený jen jeden, ten druhý nějak hlídal jeho pohyb a podle toho startoval taky
- nebo aby byly řízené oba

No - nevím jak ty. Ale já rozhodně nechám řídit oba.

Ale jak už jsme psal - je to boj tazatele (a případně tvůj). Já jsem k tomu své řekl a hádat se o tom nebudu. Je mi to fuk.
To su veci ktore si myslis, alebo veci ktore vies?

Ak mas master slave konfiguraciu, tak mas plne pod kontrolou referovanie, aj najazd na synchronizacnu polohu.
OP sa nevyjadril, ale jedna z moznosti prevadzky, napr pri nastavovani je, ze master servo mas vo follow-up mode, mozes nim volne otacat a slave os bude sledovat polohu podla definovaneho prevodu/ vacky.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

6. 10. 2021, 5:00

gekonko píše: 6. 10. 2021, 4:45 To su veci ktore si myslis, alebo veci ktore vies?
Samozřejmě, že nevím.
Ale už jsem na obrázku servo viděl. Takže základ už mám.
zedisdet
Příspěvky: 11
Registrován: 28. 2. 2021, 6:52

6. 10. 2021, 5:24

Panove klid...

Oba zpusoby maji sve pro a proti. V mem pripade pujdu cestou svazani dvou serv Master/slave, protoze jak uz jsem psal, byt to normalni sici stroj je tam jen jeden motor a synchronizace by byla mechanicka pres prevody , remeny atd. No a muj zamer je priblizit se tomu samemu jen se dvema vzajemne synch. motory. Tzn ridit jen jeden a druhy at jede podle neho dle nastaveni, v mem pripade to bude pomer 1/2.
Jen doplnim ze je to jen blbej sici stroj, neni to raketoplan, jeslti bude mit slave 0,5microsek zpozdeni tak se to nema sanci nikde projevit. A ani arduino do toho pokud mozno tahat nechci.

Sancho Panza : diky. ted vim ze mam hledat funkci E-CAM a E-GEAR

A nevim jestli se muzu ptat na tohle vlakne , nebo spis zalozit nove v CncLinuxu.
Jde mi toho zda v CncLinuxu je moznost "zacouvat" v programu. Kdyz napr. dojde , nebo se pretrhne nit pri siti, zda bych mohl nejakym ovladacim prvkem, zajet zpet na dane misto a pokracovat dal. A tim "zacouvat" nebo "zajet zpet" nemyslim skocit o radek nahoru v Gcodu, to by bylo moc hrube, siklo by se neco presnejsiho.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

6. 10. 2021, 5:27

Nedávno jsem se na to couvání ptal (protože drátořez) a prý to jde.
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

6. 10. 2021, 5:40

zedisdet píše: 6. 10. 2021, 5:24 No a muj zamer je priblizit se tomu samemu jen se dvema vzajemne synch. motory. Tzn ridit jen jeden a druhy at jede podle neho dle nastaveni, v mem pripade to bude pomer 1/2.
čo sa stane, ak niekto pri vypnutom stroji pootočí jedným z motorov?
bude možné na začiatku, pri zapínaní stroja ich nechať nastaviť sa? tj pomocou nejakej rutiny si nájdu počiatočnú polohu, potom už pôjdu master-slave.
inak sa môže stať, že to bude búrať.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

6. 10. 2021, 5:52

r4cv: Budeš to muset vždy zreferovat, nebo použít serva s absolutním enkodérem (ale pokud tam je převod, tak ti to stejně nepomůže a musíš referovat).
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

6. 10. 2021, 7:42

To je sice fajn, ale medzi drivery musis vlozit nieco, co umozni to referovanie. A to je ten system, co pisal mex.
Ak to das napriamo driver-driver, tak ako budes referovat?
Proste po zapnuti to stuhne, ale vzajomnu polohu to riesit nebude. Na to el.gearing nestaci.
zedisdet
Příspěvky: 11
Registrován: 28. 2. 2021, 6:52

6. 10. 2021, 9:19

r4cv: Uz jsem tu psal jak je to udelane na stejnem stroji jen s modernejsim rizenim a AC servama od Sanio Denky.
Bez napajeni je hlava sklopena takze se nemuze potkat jehla s chapacem, v tehle sklopene poloze se to z referuje. Obe serva najedou na nulu(sign Z z enkoderu) a od te doby je to synchroni. A to jak tu referenci udelas je uz na tobe, at to provedes pres system, nebo rutinou v driveru a nebo dokonce rucne. Ty Sanio Denky drivery ,staci po zapnuti s otocit s mastrem rukou pres sign Z a je fuk jakym smerem, slave servo si najde nulu (Z) a je to.
Odpovědět

Zpět na „Servomotory“