AC servo jako pohon vřetene malé vyvrtávačky

Odpovědět
Roman Stoklasa
Příspěvky: 40
Registrován: 21. 10. 2014, 3:17
Bydliště: Roštín
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2022, 11:13

Dobrý den, asi se podobné téma už řešilo, bohužel se mi nepodařilo je dohledat. Mám starší malou souřadnicovou vyvrtávačku, která má kvůli odlehčení hlavy řešen pohon vřetene přes bowden. Bohužel původní řízení šlo dávno do háje, provizorně jsem tedy připojil asynchronní motor s měničem. Nicméně včera se mi podařilo zakousnout vrták a bowden namotat. Už mě toto řešení nebaví, bowden byl tak jako tak hlučný a vřeteno díky němu mělo jemně kolísavý chod.
Jako schůdné řešení se mi jeví bowden úplně odstranit a přes ozubený řemínek připojit AC servo, nejspíš z aliexpressu (koupil bych set i s driverem).
Otázka je, zda mi bude stačit 400W motor (vrtám do 6 mm) a zda půjde servopohon ovládat analogově přes spínač a potenciometr.
AC servo chci kvůli kompaktním rozměrům a nízké hmotnosti, nic velkého na tu hlavičku posadit nemůžu. Děkuji předem za rady a přikládám fotku vyvrtávačky.
Přílohy
IMG_20180628_160650498.jpg
Modros
Příspěvky: 1652
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

20. 1. 2022, 11:20

podíval bych na řezné síly největšího nástroje a podle toho volil pohon, to si musíš spočítat ty, když to zpřevoduješ v rozsahu otáček na tvé nástroje tak z toho odvodíš potřebný výkon
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2022, 11:27

AC servo bych klidně použil. Třeba jen nějaké bazarové, to se dá koupit za 1-2k a k tomu vhodný frekvenční měnič, který bude umět řídit AC servo. Pak to můžeš ovládat i tím potenciometrem. Nějaký AC servo set z Alíku bude vyhovovat také, ale musíš vybrat něco s vhodným řízením. Každý servodriver ti analogové řízení neumožní.

Nebo koupit nějaký BLDC set. Nebo naroubovat nějaké AC servo na BLDC driver.
Roman Stoklasa
Příspěvky: 40
Registrován: 21. 10. 2014, 3:17
Bydliště: Roštín
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2022, 11:34

No nevím, jak si to spočítat. Vrtám často do nástrojovky či titanu, max těch 6 mm. Přítlak dle citu. Původní pohon měl rozsah 500-3500 otáček, což bych rád zachoval. Není to nějaká produkční mašina a já jsem asi víc umělec, než technik :D . Nicméně ten frekvenčák jsem nakonec podle manuálu nastavit dokázal. AC serva jsou pro mě španělská vesnice a proto se takhle polopatě ptám. Nerad bych si nechal něco poslat z Číny, abych pak zjistil, že je mi to úplně k ničemu...

edit QNX: jak poznám na měniči, že umí řídit servo? A jak poznám na tom servosetu, že lze řídit analogově? Nevím, jestli chci čekat, až se v inzerci něco vhodného objeví. Nemám to na hobby a nechci, aby mi nějak neúměrně stála. Samozřejmě vrtat na čem mám, ale v téhle přesnosti odečítání (umí to 0,001 mm) nikoliv. Mám ji docela hezky vybavenou a to najíždění přes mikroskop je moc fajn.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

20. 1. 2022, 12:19

Co použít AC servo k šicímu stroji? Je to kompaktní, spolehlivé, je to s driverem a dá se to řídit analogově. Možná bych ten řemínek dal na nedrážkované řemenice a obráceně, tedy tou rovnou stranou a při kousnutí vrtáku to jenom proklouzne a neočešeš řemínek. (funguje mi to na pilce už pár let) Je to sice takové trochu low endové řešení, ale na druhou stranu nemusíš řešit servomotor a k němu frekvenčák kterej s motorem bude pracovat a kterej není ani náhodou levnej. Pokud bych necítil, že mám kompletní řešení "pod kontrolou" a že mám dostatečnou intelektuální převahu, protože ve chvíli kdy to nebude fungovat ti většinou nikdo neporadí, tak bych šel do věci, která je odzkoušená a funguje spolehlivě jako celek.
Roman Stoklasa
Příspěvky: 40
Registrován: 21. 10. 2014, 3:17
Bydliště: Roštín
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2022, 12:27

lubbez: koukal jsem na to taky. Ta 550W varianta by asi šla. Nemáš rozměry toho motorku? A jak vyřešit to ovládání? Potřebuju nezávislý poťák a snímač, to ovládání, co to má, nepřichází v úvahu. Vrtačka má nožní spínač a rád bych ho zachoval.
AC servo se mi líbí, protože je kompaktní, v té 400W variantě má průřez 60x60 mm.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

20. 1. 2022, 1:30

Už teď jsi tam nějaký motor měl. Takže víš, jaké měl parametry. A jestli pro práci výkonově vyhovoval.
Navíc zatím zřejmě sežral kus výkonu ten bowden.

Pokud si koupíš nějaký servoset, tak pokud to má být bez další elektroniky a chceš analogové ovládání, tak musí umět řízení +-10V nebo 0-10V.
Pokud to neumí a bude mít (u levných setů obvyklejší) jen řízení DIR/STEP, tak si k němu musíš pořídit (koupit nebo postavit) nějaký aspoň jednoduchý generátor pulzů.

Pokud bys chtěl AC servo honit frekvenčním měničem, musí umět připojit synchronní motory. To zdaleka není každý.
A pak jde o to, jestli synchronní motor bez zpětné vazby, což sice často lze, ale má to pak dost mizerné vlastnosti v nízkých otáčkách. Nebo s použitím enkodéru, což pak sice dává dobré vlastnosti, ale je třeba sladit typ enkodéru na servu s tím, co umí měnič. A bude to asi dražší řešení.

Kdyby to bylo moje, použil bych levný servoset s řízením DIR/STEP a k němu si dal generátor pulzů. Ale je to ovlivněno tím, že si ten generátor umím postavit, takže by to pro mě bylo jednoduché a levné. I když generátor pulzů se dá snadno postavit na i nějakém Arduinu za 100 Kč, a návodů bude plný internet. Tak jediný problém bude si na to udělat nějakou krabičku.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

20. 1. 2022, 1:48

Roman Stoklasa píše: 20. 1. 2022, 12:27 lubbez: koukal jsem na to taky. Ta 550W varianta by asi šla. Nemáš rozměry toho motorku? A jak vyřešit to ovládání? Potřebuju nezávislý poťák a snímač, to ovládání, co to má, nepřichází v úvahu. Vrtačka má nožní spínač a rád bych ho zachoval.
AC servo se mi líbí, protože je kompaktní, v té 400W variantě má průřez 60x60 mm.
V té šlapce je poťák, takže úprava jednoduchá. Co se týká serva, jak píše mex, 400W servo s driverem na 200v - step/dir nebo spíš cw/ccw seženeš za pár tisíc a k tomu buď něco udělat, nebo případně koupit https://www.aliexpress.com/item/32966072951.html tohle nebo něco podobné.
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

20. 1. 2022, 1:48

už som ponúkol na predaj (SZ) set servo+menič, ktoré spolupracujú a vedia požadované nastavenie.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2022, 2:38

Roman Stoklasa: Poznáš to prostudováním údajů u měniči, většinou až podrobnějším studiem manuálu. Ten nápad s použitím "servomotoru" k šicímu stroji je dobrý. Tam jsou dobré BLDC motory i s řízením. To bude levnější a funkční řešení.
Roman Stoklasa
Příspěvky: 40
Registrován: 21. 10. 2014, 3:17
Bydliště: Roštín
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2022, 9:06

Díky moc za podněty. r4cv mi udělal nabídku na zprovozněnou sestavu https://www.youtube.com/watch?v=3L-iXDtN9Ug , mohlo by to pro mě být ready made řešení. Zajímalo by mě, jaké výhody má servo oproti BLDC motorům?
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

20. 1. 2022, 9:09

BLDC motor je v podstatě konstrukčně to samé jako synchronní AC servo. Není tam žádná ostrá hranice. Toho z videa je na pohon vrtačky škoda, ale jestli to je za dobrou cenu, tak proč ne :-)
Roman Stoklasa
Příspěvky: 40
Registrován: 21. 10. 2014, 3:17
Bydliště: Roštín
Kontaktovat uživatele:

23. 1. 2022, 10:49

Pro mého švýcarského mazlíka to rozhodně škoda není :D 8) .Každopádně když už to mám rozebraný, rozhodil jsem i vřeteno a dohledal specifikace ložisek. Jsou tam dvě jehlový klece (no spíš klícky) a dva axiální kroužky, dle katalogu to má dost velký rezervy. Takže otáčky toho serva využiju.
Odpovědět

Zpět na „Servomotory“