Cinske MGN12, "jakoHIWIN" MGN12 a HIWIN MGN12

Odpovědět
misil
Příspěvky: 150
Registrován: 25. 2. 2014, 11:00

29. 12. 2016, 12:24

Ahoj,
stavim si malickou CNC frezku a snazim se o rozumny kompromis cena/presnost. Cili jsem jako lineary vybral kolejnicky MGN12 a k nim dlouhy vozik MGN12H.
Protoze pomerne casto nakupuji na eBay, nemohl jsem si nevsimnout prodejcu 40cm dlouhych kolejnicek MGN12 s jednim vozikem za cenu kolem 650Kc.
Treba tohle (http://www.ebay.com/itm/CNC-part-MR12-1 ... 2092545408.
Protoze na kazdou kolejnicku pocitam s dvema voziky, priobjednal jsem samostatne vozicky MGN12H (http://www.ebay.com/itm/Steel-MGN12H-Li ... 2421010533, jeden za cca. 180Kc...

Po rozbaleni nastalo prekvapeni. Nejen ze samostatne vozicky nepasovali na kolejnice (kolejnice asi o 0,5mm mensi), ale ani vozicek z jedne kolejnice nepasoval na jinou!
To, ze vozicky co dorazili na kolejnickach nepasovali na jinou si vysvetluju jedine tak, ze cinan vyrabi na opotrebovavajicich se nastrojich a pak to proste nejak sparuje aby to sedelo - protoze samostatne to vsechno fungovalo prekvapive dobre a pro puvodni ucel - 3D tiskarnu typu delta - by nebyl problem.

Nicmene napsal jsem cinanovi co mi dodal kolejnicky, jak si to predstavuje oznacovat je MGN12, kdyz maji podstatne jine rozmery a on mi bez kecu nabidl vraceni poloviny penez. Ok, to beru.
-----------------------
Po nejake dobe jsem smejdil po Alibaba.com (vybiral jsem 2,5W laser) a narazil na dalsiho cinana co prodaval brandovane HIWIN za slusnou cenu (oproti cenam v CR). Neco jsme si napsali a vypadlo z ni (sikmook se prezentoval jako slecna), ze vyrabeji dva druhy kolejnic. Jedno jsou brandovane HIWIN z nerezove oceli s logem, krabickou a vsim ostatnim. Druhe jsou vyrabene na stejne lince, ale z loziskove oceli = podstatne levnejsi a trochu mensi vydrz. Prodejce tento (https://shbqjd.en.alibaba.com/product/6 ... block.html

Objednal jsem na zkousku od obojiho po osmi domcich a kolejnice narezane na 2x 200, 400 a 550mm. Prvni frezka vyrobi druhou a tu prodam. Uz asi treti den mi psali otravni celnici, ale vsichni vime jak se to dela, takze asi +450Kc za dph a zastupovani od posty.

A ted k vysledku - oproti puvodni cine o dva rady presnejsi. Oboje ("jakoHIWIN" az po vycisteni a namazani) krasne plynule jezdici a bez pozorovatelne vule v zadne ose. Oboje mezi sebou kompatibilni - HIWIN (s logem) vozicky na "jakoHIWIN" kolejnicich a obracene. Tohle uz nejakou vystupni kontrolou evidentne proslo. HIWIN vozicky prijdou naolejovane a samostatne zavarene v relaxacni folii. Jen s rezanim kolejnicek si cinan moc hlavu nelamal a konce jsou sice zabrousene, ale k pravemu uhlu ma ten rez hodne daleko a delka dvou stejnych kolejnic mu vysla +-4mm. Aspon ze diry zacinaji ve stejne vzdalenosti od zacatku kolejnic - cca. polovina rozestupu. Za tu cenu u me dobre.

Po nejake dobe mi to nedalo a prikoupil jsem jeste dva vozicky HIWIN MGN12H z CNCshop.cz Nejen ze vypadali uplne stejne jako HIWIN od cinana (baleni, umisteni loga, tvar, barva), ale jedno z nich navic na kolejnici dost hnusne drhlo. Cert vi, co si o tom myslet...

Jo, ted ceny:
MGNR12 kolejnice 12mm, 1m CHINA-HIWIN=1700,- CHINA-jakoHIWIN=551,- CNCshop.cz=4600,-
MGN12H Z1 Hvozík 12mm dlouhý   CHINA-HIWIN=340,- CHINA-jakoHIWIN=120,- CNCshop.cz=890,-
POSTOVNE z ciny 3KG 1100,-
DPH+zastupovani 550,-

Cili za cenu cele sady koupene v CR (17700,-) jsem mel obe sady z ciny (HIWIN 6630,- / "jakoHIWIN" 2227,-) + postovne + dph, a jeste mi skoro polovina castky zbyla.
Pro hodne velka loziska se to asi moc nevyplati, cim tezsi balik tim drazsi postovne, ale pro tyhle male mrchy asi neni lepsi volby :) Teda pokud trochu umite anglicky a
muzete platit pres PayPal.

Linkovany Alibaba prodejce se timto da povazovat za overeneho a seriozniho.
Takze snad to nekomu pomuze :)

-----------------------
P.S. Dostali se mi nedavno do ruky opet MGN12 kolejnice z eBay (evidentne jiny vyrobce - chybi vodorovna drazka na spodni strane kolejnice) a tentokrat uz rozmery skoro pripominaji HIWIN (jdou na ne nasadit samostatne koupene eBay vozicky), ale opet co kus to original - stejny vozik je na jedne kolejnici s vulema a na druhe skoro nejezdi. Takze taky bacha, evidentne uz tyhle lineary vyrabi v cine kazdej druhej :)
darc
Příspěvky: 296
Registrován: 25. 12. 2014, 9:24
Bydliště: Malinovo

29. 12. 2016, 3:28

Pekny clanok, bohuzial mam podobnu skusenost... nastastie to preslo vsetko bez cla..
Kupoval som 15mm verziu.
Z jedneho obchodu mi predali 3 kusy s ciernymi vozikmi a jeden kus s farebnym ako je hiwin.
Samozrejme ze vzajomne nekompatibilne.
ale kedze som potreboval na kazdu kolajnicu este po jednom voziku, kupil som este extra 4 voziky,
Ze to nepasuje vzajomne ani nebudem pisat, samozrejme ze podla oznacenia by malo..
Nakoniec som od cinanky vybojoval gratis jednu kolajnicu a 4 voziky aby boli vzajomne kompaktibilne..a mal veci na dve osi (povodne som pytal 5 vozikov ale asi to dievcina nepochopila)
mozno to raz pouzijem pre nejaky projekt.. lebo po zhodnoteni vsetkych za a proti so kupil radsej kolajnice a voziky v Raveo.
misil
Příspěvky: 150
Registrován: 25. 2. 2014, 11:00

30. 12. 2016, 9:34

tohle vypada ze je primo vyrobce, a ten navic dela primo pro HIWIN ten by nic jineho poslat nemel :)

A dalsi lineary budu brat taky od nej a to ty HIWINy, precijen je to uplne totez co koupis u nas ale za tretinu ceny...

--------------
jo, vypada to ze veci pro CNC uz dela v cine na dvore kazdej druhej smudla.
Co ja mam zkusenost, tak veci ktere komplet dela stroj jsou v cajku, ale jak na to musi sahnout cinan rucne (jinak nez ze to jenom posklada) tak od toho dal.

Kdysi jsem kupival z eBaye drzaky na kalene tyce. Odlitek v cajku, opracovani taky, ale pak musel rucne vrtat diry na srouby a ty trefoval tak +-1mm :))
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

30. 12. 2016, 10:49

Porovnanie je pekné, ale...

Prečo si kupoval HIWIN z e-shopu a nie priamo od HIWINu? Veď ho máte v Brne.
Ja som bral veci z Brna a okrem presnosti, kvality a rýchlosti mám aj záruku a použiteľné doklady do účtovníctva (ak treba).
rezanie koľajníc na mieru bez problémov, kolmo a rozmerovo presne, aj poloha prvého otvoru.

Pre info ceny koľajníc:
HGR20R - 70eur/1000mm
HGR25R - 57eur/700mm
HGR35R - 112eur/1090mm

ceny sú bez DPH, aby to bolo porovnateľné.

Hlavne v budúcnosti môžem objednať náhradný vozík a určite bude pasovať.
00alkskodi00
Příspěvky: 153
Registrován: 20. 11. 2014, 6:31

25. 5. 2021, 5:38

misil píše: 29. 12. 2016, 12:24 Ahoj,
stavim si malickou CNC frezku a snazim se o rozumny kompromis cena/presnost. Cili jsem jako lineary vybral kolejnicky MGN12 a k nim dlouhy vozik MGN12H.
Protoze pomerne casto nakupuji na eBay, nemohl jsem si nevsimnout prodejcu 40cm dlouhych kolejnicek MGN12 s jednim vozikem za cenu kolem 650Kc.
Treba tohle (http://www.ebay.com/itm/CNC-part-MR12-1 ... 2092545408.
Protoze na kazdou kolejnicku pocitam s dvema voziky, priobjednal jsem samostatne vozicky MGN12H (http://www.ebay.com/itm/Steel-MGN12H-Li ... 2421010533, jeden za cca. 180Kc...

Po rozbaleni nastalo prekvapeni. Nejen ze samostatne vozicky nepasovali na kolejnice (kolejnice asi o 0,5mm mensi), ale ani vozicek z jedne kolejnice nepasoval na jinou!
To, ze vozicky co dorazili na kolejnickach nepasovali na jinou si vysvetluju jedine tak, ze cinan vyrabi na opotrebovavajicich se nastrojich a pak to proste nejak sparuje aby to sedelo - protoze samostatne to vsechno fungovalo prekvapive dobre a pro puvodni ucel - 3D tiskarnu typu delta - by nebyl problem.

Nicmene napsal jsem cinanovi co mi dodal kolejnicky, jak si to predstavuje oznacovat je MGN12, kdyz maji podstatne jine rozmery a on mi bez kecu nabidl vraceni poloviny penez. Ok, to beru.
-----------------------
Po nejake dobe jsem smejdil po Alibaba.com (vybiral jsem 2,5W laser) a narazil na dalsiho cinana co prodaval brandovane HIWIN za slusnou cenu (oproti cenam v CR). Neco jsme si napsali a vypadlo z ni (sikmook se prezentoval jako slecna), ze vyrabeji dva druhy kolejnic. Jedno jsou brandovane HIWIN z nerezove oceli s logem, krabickou a vsim ostatnim. Druhe jsou vyrabene na stejne lince, ale z loziskove oceli = podstatne levnejsi a trochu mensi vydrz. Prodejce tento (https://shbqjd.en.alibaba.com/product/6 ... block.html

Objednal jsem na zkousku od obojiho po osmi domcich a kolejnice narezane na 2x 200, 400 a 550mm. Prvni frezka vyrobi druhou a tu prodam. Uz asi treti den mi psali otravni celnici, ale vsichni vime jak se to dela, takze asi +450Kc za dph a zastupovani od posty.

A ted k vysledku - oproti puvodni cine o dva rady presnejsi. Oboje ("jakoHIWIN" az po vycisteni a namazani) krasne plynule jezdici a bez pozorovatelne vule v zadne ose. Oboje mezi sebou kompatibilni - HIWIN (s logem) vozicky na "jakoHIWIN" kolejnicich a obracene. Tohle uz nejakou vystupni kontrolou evidentne proslo. HIWIN vozicky prijdou naolejovane a samostatne zavarene v relaxacni folii. Jen s rezanim kolejnicek si cinan moc hlavu nelamal a konce jsou sice zabrousene, ale k pravemu uhlu ma ten rez hodne daleko a delka dvou stejnych kolejnic mu vysla +-4mm. Aspon ze diry zacinaji ve stejne vzdalenosti od zacatku kolejnic - cca. polovina rozestupu. Za tu cenu u me dobre.

Po nejake dobe mi to nedalo a prikoupil jsem jeste dva vozicky HIWIN MGN12H z CNCshop.cz Nejen ze vypadali uplne stejne jako HIWIN od cinana (baleni, umisteni loga, tvar, barva), ale jedno z nich navic na kolejnici dost hnusne drhlo. Cert vi, co si o tom myslet...

Jo, ted ceny:
MGNR12 kolejnice 12mm, 1m CHINA-HIWIN=1700,- CHINA-jakoHIWIN=551,- CNCshop.cz=4600,-
MGN12H Z1 Hvozík 12mm dlouhý   CHINA-HIWIN=340,- CHINA-jakoHIWIN=120,- CNCshop.cz=890,-
POSTOVNE z ciny 3KG 1100,-
DPH+zastupovani 550,-

Cili za cenu cele sady koupene v CR (17700,-) jsem mel obe sady z ciny (HIWIN 6630,- / "jakoHIWIN" 2227,-) + postovne + dph, a jeste mi skoro polovina castky zbyla.
Pro hodne velka loziska se to asi moc nevyplati, cim tezsi balik tim drazsi postovne, ale pro tyhle male mrchy asi neni lepsi volby :) Teda pokud trochu umite anglicky a
muzete platit pres PayPal.

Linkovany Alibaba prodejce se timto da povazovat za overeneho a seriozniho.
Takze snad to nekomu pomuze :)

-----------------------
P.S. Dostali se mi nedavno do ruky opet MGN12 kolejnice z eBay (evidentne jiny vyrobce - chybi vodorovna drazka na spodni strane kolejnice) a tentokrat uz rozmery skoro pripominaji HIWIN (jdou na ne nasadit samostatne koupene eBay vozicky), ale opet co kus to original - stejny vozik je na jedne kolejnici s vulema a na druhe skoro nejezdi. Takze taky bacha, evidentne uz tyhle lineary vyrabi v cine kazdej druhej :)
Ahoj

Zaujímalo by ma ako to vypadá s tymy čínskymi hiwin a tými originál číňanmi lebo ja som si dal urobiť cenu hiwin Čína a original Čína a jedno stalo 112 eur a druhé asi 450 eur tak neviem či ísť do hiwin Čína alebo nechať originál činu :D
misil
Příspěvky: 150
Registrován: 25. 2. 2014, 11:00

26. 5. 2021, 7:43

asi zalezi na co to mas... ty cinske Hiwin mi jezdeji na frezce doted. Ty druhe jsem pouzil na ruzne pripravky a kraviny kde jen potrebuju aby to hezky jezdilo a na presnost se nehraje...

Takze neporadim. Chtelo by to mit na dvou stejne vytizenych masinach, aby mohl clovek porovnavat.
00alkskodi00
Příspěvky: 153
Registrován: 20. 11. 2014, 6:31

26. 5. 2021, 8:02

V pohode dik za odpoveď, nebudem špekulovať :)
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

26. 5. 2021, 9:25

Na svém prvním laseru jsem měl 12mm noname lineáry, po roce a půl jsem si všimnul, že gravírovaná čára je hrbolatá. :-( Při prohlídce jsem zjistil, vozík co jezdí s čočkou má vůli a ty příčné spíš asi ne????? Sice vozík s čočkou a zrcátlem jezdí stále sem a tam, ale krokáč byl dobrej, GT2 řemen taky a vozík ne. Mažu speciálním mazivem na rychlý pohyb. Tak jsem koupil Čínske Hiwin. Rozměry byly překvapivě roznílné cca +1,5mm, ale montážní díry byly stejné. Po seřízení už jsem na mašinu nemusel nikdy šáhnout (tedy kromě mazání). Noname bych už si nikdy nekoupil.
misil
Příspěvky: 150
Registrován: 25. 2. 2014, 11:00

27. 5. 2021, 4:47

jasny ze typicke noname jsou sunty. Vetsinou ani nejde prehodit vozicek na jinou listu, protoze je to sparovane z "chybovych" kusu podle namerenych toleranci :)

Ja tenkrat bral primo od vyrobce z Alibaby ty Hiwiny a Hiwiny z loziskove oceli. Oboje stejne rozmery a plne kompatibilni, evidentne ze stejne linky. Lisilo se to jen tim materialem a na tech levnejsich nebylo vygravirovane HIWIN logo. Nicmene i ty levnejsi byli 2x drazsi nez noname. Tam si myslim ze az tak velkej rozdil pro obcasne pouziti nebude, ale jak jsem psal, muselo by se to zkusit. Na CNC co pojede 16h denne bych to nedal, na laser co pouziju par hodin 3x tydne asi v pohode.
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“