Lineární pojezd - "pila na kámen/kov/dřevo"

Odpovědět
tomaslad
Příspěvky: 28
Registrován: 22. 10. 2013, 10:55
Bydliště: Praha

14. 2. 2014, 9:21

Zdravím místní odborníky. Chci si vyrobit univerzální stolní pilu. Konstrukce pro představu je analogická jako jsou tovární motorové řezačky na dlažbu-obklady, kde na 2 vodících tyčích je uložen motor v lineárních ložiscích, či u China made asi jen v nějakých posuvných futrech, diamantový kotouč, vodou chlazený, obvyklá délka asi tak metr.
Po letech bastlení jsem identifikoval svou potřebu , že kromě pokosových pil, cirkulárek a stolnich rozbrusá potřebuju pilu na dlouhé podelné řezy, a to maximálně univerzální z hlediska druhu řezaného materiálu, tj. dřevo /kov /dlažba / kámen. Protože mám velký montážní/svařečský stůl 120 x 250 cm, tuhý, ohraněná tabule plechu 3mm, tak na podélnou stranu si udělám tento forichtung, v podstatě to bude integrálni částí toho stolu, tj. svářečský/montážní stůl bude zároveň stolem té "pily", kterou v případě potřeby na stůl umístím nějakými pevně definovanými montážními přípravky/klipsnami, tak aby kotouč přesně lízal hranu stolu. Tj. 2 tuhé nosné tyče, "pojízdný vozík" a nejspíše 230 mm Bosch 2,2 kW úhlový rozbrus pevně ukotvený do toho pojízdného vozíčku. Bude to i naklopitelné na 45 stupňů, abych mohl třeba řezat kamenické rohy, prostě řezy pod úhlem.

V lineárech se ale vůbec neorientuji, takže poprosím o rady/názor. Základní podmínky: rozpon 220 cm, váha rozbrusu a vozíčku dohromady odhaduji na 15 kg. Přesnost... sice obecně požadavek na co nejpřesnější řez po celé délce, ale logicky nepotřebuju žádné desetiny mm. Co mám použít, jaký systém, jaký průměr tyče, kolik to tak cca může stát - uvítám praktické postřehy a poznatky. Díky
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7201
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

14. 2. 2014, 6:11

to čemu se tady na foru říká "lineár" je přesně broušená ocelová kolejnice tvaru širokého X a po ní jezdí vozík s obíhajícími kuličkami
to je pro tebe asi nevhodné, není to samonosné, musí to být přišroubováno k nějakému tuhému a a předpokládá se přesně obrobenému nosnému prvku
v případě správného uložení je to velmi lehce, přesně a bez vůle pohyblivé
z principu tomu nesvědčí nečistota, prach (a už vůbec ne brusný!!!!!), je to určeno pro pojezdy zakrytovaných obráběcích strojů

taky bys mohl použít broušené natvrdo chromované tyče které používají hydraulikáři pro výrobu hydr. pístnic, vyrábí se to ve všech možných průměrech v 6 m tyčích,
kus Ti prodá třeba p. Kindl http://www.hydraulikakindl.cz/" onclick="window.open(this.href);return false; a určitě i někdo jiný, myslím že se to dá dohnat i v nějakém e-shopu
má to rozměr cca 0,04 pod nulu, na to si dej jako pojezd co chceš (lin. ložiska, pouzdra, kladky...)
je to rovné, broušené, z poctivého mat., nerezne to, 1 bm stojí dle průměru stovky až tisíce Kč pr. 30 tuším kolem 1000.- / 1 bm
pr. na délku 2,5 m čím větší tím lepší, 30 mm (ve dvojici) bych viděl jako abs. minimum, tomuto principu se tu říká nepodepřené tyče

nejlevnější a pro daný účel dostačující by podle mě bylo použít masivní jekl, třeba 120x120x6 nebo 8, dát ho na štorc a na vozík dvě kladky s drážkou V natvrdo a jednu odpruženou hodně silným perem tak aby jezdily po protilehlých hranách toho jeklu, ty silnostěnné jekly bývají i docela rovné, možná by stačil i 80x80 nebo i 70x70, ale silnostěnný
prach tomu moc nevadí, v desetinách to jezdit bude, pro popsaný účel mi to připadá jako optimální řešení
dát to celé na panty a uklízet to odklopením do svisla ke zdi
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
tomaslad
Příspěvky: 28
Registrován: 22. 10. 2013, 10:55
Bydliště: Praha

14. 2. 2014, 9:37

Testone: diky, dobre konkretni postrehy a tipy. Ten masivni jekl nastorc me zaujal asi nejvice jako vodici element a po strane nize vyosene by jezdil ten "vozicek" s upevnenym rozbrusem, ty tyce z pistnic zaujaly hned jako II v poradi - v podstate konstrukcni analogie bezne rezacky na dlazbu. Prach jsem vzal v ted uvahu, tj zadna loziska, jednoduchost a robustnost.... Nez jsme polozil tento dotaz, jel jsem mentalne v rovine nejakych kladek a vinglu na pojezdove brany
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

14. 2. 2014, 10:02

Vše je potřeba domyslet. Když se řeže kámen, tak je všude spousta vody, a s tím obrusem vzniká brusná pasta, všechno rezaví, ten obrus se dostane tam, kam nemá a když to chce člověk vyčistit, tak jedině Wapkou. Do kanálu se to pouštět nedá, musí se to usazovat v usazovacích nádržích a vodu honit čerpadlem a usazený kal vybírat, jinak by se člověk nedoplatil. Předělával jsem místnímu kameníkovi takovou pilu, hrozné monstrum to bylo, protože řezal žulu na náhrobky, tak se ta pila musela výškově přestavovat z toho důvodu, že potřeboval odřezávat pouze určitý rozměr (aby se šetřilo žulou a také proto,, že ta pila by velký záběr nevydržela). Rěšilo se to čtyřmi ozubenými hřebeny, jejichž pastorky byly spřaženy kuželovými koly. Posuv byl obrovským trapezovým šroubem, protože síla do řezu byla značná.
Určitě bych ale nekombinoval pilu na kámen a na dřevo. A na kov, to už vůbec ne.
www.mosaznevyrobky.cz
tomaslad
Příspěvky: 28
Registrován: 22. 10. 2013, 10:55
Bydliště: Praha

14. 2. 2014, 10:18

Uvedomuji si, ze ta chladici voda je logicky problem, strika to, koroze vsude kolem a bordel jeste vetsi. Primarne to chci mit v tomto modu na slinutou velkoformatovou dlazbu, kamen jen v pripade realne potreby. Pak je ovsem vychodisko nedelat to integralni soucasti svarecskeho stolu, coz jsem zamysel, ale udelat samonostnou stihlou masivni "jednojeklovou" konstrukci s vozikem a realne to mit v dilne na stojaka v klidu a kdyz je potreba rezat dlouhe rezy cehokoliv, hodit ten cely forrichtung ven na nejake stabilnejsi kozy a jet. Delka ne 2,5, ale 2,05 metru, staci... Jinak rezat rozbrusem drevo - specialnim na to urceny SK kotoucem jde prekvapive dobre. Nechci mit na kazdy matros jednoucelovy stroj, nechci mit z toho ani plnohodnotny ekvivalent formatovaci truhlarske pily za 100.000 :D
Machi
Příspěvky: 113
Registrován: 14. 6. 2013, 9:21

30. 4. 2014, 9:53

přesně jak to tady popisuješ funguje stolařské CNC nářezové centrum po horním vedení běhá agregát s pilou osa X= agregát na řezání Y=pohyblivé dorazy stolu Z= pouze pro drážkování jinak zcela chybí. po nastavení šířky osa Y se spustí pneu přítlak a provede se řez.
Od vize přes návrh po odlitek
MakerBot Z18, Předělávka SVPS2 CNC.
NetolishJ
Příspěvky: 1
Registrován: 26. 6. 2015, 12:29

26. 6. 2015, 12:38

Dovolil bych si ještě otevřít toto téma a poprosit místní odborníky. Potřeboval bych podobný "pojezd"
jako autor původního dotazu, ale jen pro cirkulárku - tedy řezání dřeva (spárovky, lamino).
Docela se mi líbí rada s hydraulickými tyčemi. Jenže jsem v tomto směru úplný laik, mohl
by mne někdo zkontrolovat. Tyče by měly být na koncích upevněny k nějakému podstavci.
Na tyčích lineární ložiska a na nich připevněná vlastní deska na které bude řezané dřevo?
Na jaké "špeky" si mám dát pozor?
Existuje i levnější řešení než lineární ložiska? (nepřesnost pár desetin není u nábytku
kritická).

Dík Jirka
patoj
Příspěvky: 1
Registrován: 13. 11. 2015, 1:07

13. 11. 2015, 1:21

Zdar, řeším právě úplně stejnou věc. Přesné řezání dřeva. Formátovací pily jsou drahé. Co použít tyto výrobky? http://Www.Hennlich.cz" onclick="window.open(this.href);return false;.
Kluzná vedení a pouzdra.
Jirka
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

19. 4. 2019, 5:14

Rád bych obnovil téma. Řeším takovou lepší samodomo pilu na dlažbu. Mělo by to vypadat podobně jako na obrázku - tzn. dvě vodící tyče průměr 40, naklápěcí mechanismusm, pilový (nízký) asynchroňák 2,2 kW, 2800 ot/min.
Co se těch tyčí týče, tak bych nejspíš použil ty už doporučované chromované pístní tyče. Je to za rozumnou cenu oproti těm indukčně kaleným přesným. Na toto určení to bude asi dostatečné.
Nicméně pak je tu druhá věc a to lineární ložiska. Líbí se mi třeba od SKF LQBR, nicméně cenově to je úplně mimo. Máte tu někdo již něco vyzkoušeného, o čem se ví, že něco vydrží? Na Ali a eBay je toho dost s různýma cenovkama, otázka je, jak jsou na tom s kvalitou. V ČR jsem za rozumno většinou narazil na tom, že je vše do průměru 30 mm a nebo pak ultra profi za desítku a vejš za pár případně za ten double od SKF, co je na obrázku.
Přílohy
fullsizeoutput_2e19.jpeg
9381_lqbr.jpg
9381_lqbr.jpg (7.14 KiB) Zobrazeno 5324 x
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

19. 4. 2019, 5:29

Tohle bych tam vubec nedaval, musi se to mazat a tuk s prachem ti udela brusnou pastu a pujde to cele rychle do kopru. Kdyz mi rezali dlazbu, meli tam obycejne vysoustruzene kladky.
Kde kupujes ty pistni tyce, mi nejak moc levnejjsi nez ty kalene brousene neprisly. Prum 40 jsem nedavno kupoval za cca 1000,-Kc/m
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

19. 4. 2019, 6:49

Kde jsi za tyhle kačky kupoval? Koukal jsem třeba na Arkov nebo na podobné shopy a všude rozdíl právě docela velký. Druhá věc, že ty klasické by asi rezly. To by leda musely být z nerezi.
Kladkám bych se rád vyhl, řešení s těma tyčema se mi líbí víc. Má to tak většina těhlech pil, takže to nějak fungovat musí. Možná to chce kvalitní stírátka/těsnění.
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4878
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

19. 4. 2019, 7:05

Aktuálně pilu na dlažbu řeším, tedy nákup nikoliv kutění. Na profi strojich jsou přesně, jak bylo napsáno pouze kladky a i ty je nutné občas čistit. Kámen dřevo je příliš velký rozdíl v otáčkách. 2800 je OK na šutr či beton na dřevo by to chtělo podstatně víc.
t256
Příspěvky: 2831
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

19. 4. 2019, 7:43

Ja je bral z arkovu https://www.arkov.cz/p/tyc-w-40-h6-cf53 ... ina-216401
Jak se divam, tak bud zdrazili nebo jsem si pamatoval cenu bez dane.
Na stroji co jsem videl kladky jezdily prave po tech tycich. Stiratkam bych u brusneho prachu neveril, dovnitr se svinstvo casem dostane vzdycky a jakmile tam jednou bude, uz bude jen brousit a brousit. Ze to takhle delaji je mozne, pokud se na tom moc nereze, zaruku to nejspis dozije a dal je jim to jedno.
Uživatelský avatar
Jimmy
Příspěvky: 523
Registrován: 12. 12. 2014, 9:19
Bydliště: Pardubice

19. 4. 2019, 8:09

Další možností je použití manžet/prachovek, které to celé zakryjí. Ještě zvážím obě varianty.
Každopádně tak jako tak by se mi hodilo nějaké info k těm ložiskům. Máte někdo něco vyzkoušeného? Bude rozumně fungovat i ten totální lowend z Ali?
Soustruh SN320, Obrážečka Strigon GH400, CNC router Pacer Cadet, TIG AC/DC
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“