prichyceni kluznych pouzder k desce

opio
Příspěvky: 2
Registrován: 30. 9. 2016, 9:02

30. 9. 2016, 12:25

Ahoj,
bez zkusenosti, zkousim navrhnout svoje prvni CNC mensich rozmeru (XY deska 40x40). Vysledek nejistej, proto s minimalni cenou. Resim prichyceni kluznych lozisek k deskam.

http://zbozi.arkov.cz/c/175-loziska-a-p ... ure&page=1" onclick="window.open(this.href);return false;

Kdesi na videu sem videl lepeni primo k desce, kdyz byly nasazeny na tycich. Prichyceni se mi nelibilo, ale bylo zajisteno, ze budou v ose a deska rovne.

Loziskove domecky jsou vetsinou kolem 300 a to je pro prvni verzi moc penez.

Nadlo me resit nejakym levnejsim "domeckem"
http://www.kovaz.cz/polypropylenova-pri ... -4x-48247/" onclick="window.open(this.href);return false;
delaji je v materialech polyprop, polyamid, hlinik.. i s hladkym vnitrkem, snad i v metrickych jednotkach

Lozisko by se prilepilo k pulce (nebo upnulo do obou) a nasazenim na tyce a prilepenim k desce by se zajistily stejne podminky jako v tom videu.

Z nastroju mam v podstate jen vrtacku a stojan :) takze minimalni moznosti vyrobit neco slozitejsiho.
Neni to uplnej nesmysl? Diky za rady
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8909
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

30. 9. 2016, 12:45

opio píše:Kdesi na videu sem videl lepeni primo k desce, kdyz byly nasazeny na tycich. Prichyceni se mi nelibilo, ale bylo zajisteno, ze budou v ose a deska rovne.
Já použil jekl a šrouby, ale já to dělal hlavně kvůli úspoře místa (resp. menší vzdálenosti osy od desky)..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
hobbyrobot
Příspěvky: 379
Registrován: 27. 12. 2011, 9:24
Kontaktovat uživatele:

30. 9. 2016, 3:36

opio píše:... bez zkusenosti, zkousim navrhnout svoje prvni CNC ... Resim prichyceni kluznych lozisek k deskam...
Jen pro přesnost, prodejce píše že: "Kluzná ložiska jsou vhodná pro otáčivé a kývavé pohyby" , takže je otázkou, jak se budou chovat, pokud se budou po vodící tyči posouvat. Já bych se bál, že mazivo z nich se bude po té tyči roztírat a při zpětném pohybu se už do ložiska nevrátí.
jrt
hobbyrobot.cz, jederobot.cz
robodoupe.cz, forum.robodoupe.cz
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

30. 9. 2016, 7:08

Neobsahuju mazivo.
hobbyrobot
Příspěvky: 379
Registrován: 27. 12. 2011, 9:24
Kontaktovat uživatele:

30. 9. 2016, 7:56

atlan píše:Neobsahuju mazivo.
No, já v katalogu čtu: "Puzdra samomazné pórovité na báze železa a bronzu sýtené olejom"
jrt
hobbyrobot.cz, jederobot.cz
robodoupe.cz, forum.robodoupe.cz
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

30. 9. 2016, 8:37

Podla toho na ktore pozeras, ja som pozeral na tie co mazat nepotrebuju. Okrem toho sytene olejom, to ani nezpoznas ze nieco zanecha na tyci
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

30. 9. 2016, 8:49

do te doby nez zacnes obrabet
to se ti ta tyc na tech mistech krasne obali prachem
nasledne zadirani je na snade
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8909
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

1. 10. 2016, 11:00

Jaký průměry tam vlastně plánuješ? Samotný kuličkový ložiska bez domečků jsou poměrně levný.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
opio
Příspěvky: 2
Registrován: 30. 9. 2016, 9:02

2. 10. 2016, 9:59

Kluzny loziska doporucil kolega v projektu, ma s nimi zkusenosti ve vetsich konstrukcich (mimo cnc). Cena na prototyp dobra.
Uchytky od kovazu nakonec ne.. pro prichyceni trubek neni velka presnost potreba a podle toho pry vypadaji.
Thomeeque píše:Jaký průměry tam vlastně plánuješ? Samotný kuličkový ložiska bez domečků jsou poměrně levný.
Uvazovali jsme vodici tyce a trapez 10 nebo 12mm (mame motorky SX17 0.5Nm od microconu).
Vsazeni lozisek do jeklu je pekny reseni, opravdu stacilo jen vypodlozit je ze strany? Prosel sem celou galerii/videa, vypada to paradne!
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8909
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

2. 10. 2016, 11:15

Tyče 12mm nebo dokonce 10mm jsou při dýlce 400mm dost tenký, kdysi jsem dělal takovou kalkulaci pro Lifyho, tak jsem to teď zrecykloval:
tyce_kalkulace_opio.png
Dole jsou 12mm tyče zatížený 10kg, průhyb v prostředku téměř 3 desetiny, nahoře 25mm (Z 16mm) zatížený 100kg (!), průhyb je stále dvakrát menší. Cenový rozdíl ani ne 1000Kč. Ložiska 4isp, tyče Arkov.

EDIT: sry, u ložisek jsem dal ceny bez DPH, s DPH je to 1060 vs. 2100.
opio píše:Vsazeni lozisek do jeklu je pekny reseni, opravdu stacilo jen vypodlozit je ze strany? Prosel sem celou galerii/videa, vypada to paradne!
Díky za pochvalu! Teď dokonce ani vypodložený nejsou, což je trošku záhaha, musim říct :oops: Optimální to asi nebude, ale drží to pěkně, za celou dobu se to ani nehlo.

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

3. 10. 2016, 6:39

ta kalkulace je pro tyc letmo, nebo ukotvenou? a co vozik, je s nim pocitano, potom je pruhyb na koncich lozisek a nikoliv uprostred
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8909
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

3. 10. 2016, 9:46

Na trojúhelníčkách (letmo), je to spíš pro představu, pevnost ukotvení bude záležet na konstrukci, může to brát jako nejhorší scénář. S vozejkama se počítá, jako délka jde do vzorce sloupec "rozjezd".

Obrázek
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

3. 10. 2016, 10:16

tuhle chybu jsem udela taky, s ukotvenymi konci to je pak upne jinak, 2x tyc 12 L300 ukotvena do bocnic pres zavit v ose a vozikem 70mm ma pruhyb pri 5kg 2 setiny (hlazenka 11600) kalena na tom bude lepe
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8909
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

3. 10. 2016, 10:28

Letmo to vychází 6 setin, to neni zas tak dramatickej rozdíl a pokud budou ty bočnice třeba z překližky, bude to zase jiný (o překližkovejch držácích ani nemluvim :)). A jak píšu, šlo o to, aby si (původně) Lify udělal nějakou představu, kde se to zhruba pohybuje a co s takovou tyčí těch pár mm (a korun) navíc udělá, ne dát mu nějaký absolutní hodnoty (upevnění šroubama v ose jsem mu btw. taky tlačil, ale odolal všemu :D). Nicméně uznávám, že to stálo za vyjasnění :) T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10118
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

3. 10. 2016, 11:06

Už se na tu překližku vys..e když to neumíte udělat tak jako Gulliver 65 nebo jakej má nik tak je to mrhání časem a výsledky na hov..o .Pokud nemáte vybavení na slušný obrábění tak nejlevnější je vyřezat na laséru z ocelovejch plechů a to podle rozměrů mašiny min 6mm až do 15mm a budete to mít i s dírama na spojovák .Pokud se tu někdo ze stavitelů projeví jako konstruktérskej typ tak to může nakreslit pro ostatní ,jo a ty tyče bych dával dvakrát silnější než si myslíte :wink: rezonance je prevít a na kolejnicový lineáry zapomeňte pokud nemáte kde slušně obrábět .
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“