Cinske MGN12, "jakoHIWIN" MGN12 a HIWIN MGN12

Odpovědět
misil

29. 12. 2016, 12:24

Ahoj,
stavim si malickou CNC frezku a snazim se o rozumny kompromis cena/presnost. Cili jsem jako lineary vybral kolejnicky MGN12 a k nim dlouhy vozik MGN12H.
Protoze pomerne casto nakupuji na eBay, nemohl jsem si nevsimnout prodejcu 40cm dlouhych kolejnicek MGN12 s jednim vozikem za cenu kolem 650Kc.
Treba tohle (http://www.ebay.com/itm/CNC-part-MR12-1 ... 2092545408.
Protoze na kazdou kolejnicku pocitam s dvema voziky, priobjednal jsem samostatne vozicky MGN12H (http://www.ebay.com/itm/Steel-MGN12H-Li ... 2421010533, jeden za cca. 180Kc...

Po rozbaleni nastalo prekvapeni. Nejen ze samostatne vozicky nepasovali na kolejnice (kolejnice asi o 0,5mm mensi), ale ani vozicek z jedne kolejnice nepasoval na jinou!
To, ze vozicky co dorazili na kolejnickach nepasovali na jinou si vysvetluju jedine tak, ze cinan vyrabi na opotrebovavajicich se nastrojich a pak to proste nejak sparuje aby to sedelo - protoze samostatne to vsechno fungovalo prekvapive dobre a pro puvodni ucel - 3D tiskarnu typu delta - by nebyl problem.

Nicmene napsal jsem cinanovi co mi dodal kolejnicky, jak si to predstavuje oznacovat je MGN12, kdyz maji podstatne jine rozmery a on mi bez kecu nabidl vraceni poloviny penez. Ok, to beru.
-----------------------
Po nejake dobe jsem smejdil po Alibaba.com (vybiral jsem 2,5W laser) a narazil na dalsiho cinana co prodaval brandovane HIWIN za slusnou cenu (oproti cenam v CR). Neco jsme si napsali a vypadlo z ni (sikmook se prezentoval jako slecna), ze vyrabeji dva druhy kolejnic. Jedno jsou brandovane HIWIN z nerezove oceli s logem, krabickou a vsim ostatnim. Druhe jsou vyrabene na stejne lince, ale z loziskove oceli = podstatne levnejsi a trochu mensi vydrz. Prodejce tento (https://shbqjd.en.alibaba.com/product/6 ... block.html

Objednal jsem na zkousku od obojiho po osmi domcich a kolejnice narezane na 2x 200, 400 a 550mm. Prvni frezka vyrobi druhou a tu prodam. Uz asi treti den mi psali otravni celnici, ale vsichni vime jak se to dela, takze asi +450Kc za dph a zastupovani od posty.

A ted k vysledku - oproti puvodni cine o dva rady presnejsi. Oboje ("jakoHIWIN" az po vycisteni a namazani) krasne plynule jezdici a bez pozorovatelne vule v zadne ose. Oboje mezi sebou kompatibilni - HIWIN (s logem) vozicky na "jakoHIWIN" kolejnicich a obracene. Tohle uz nejakou vystupni kontrolou evidentne proslo. HIWIN vozicky prijdou naolejovane a samostatne zavarene v relaxacni folii. Jen s rezanim kolejnicek si cinan moc hlavu nelamal a konce jsou sice zabrousene, ale k pravemu uhlu ma ten rez hodne daleko a delka dvou stejnych kolejnic mu vysla +-4mm. Aspon ze diry zacinaji ve stejne vzdalenosti od zacatku kolejnic - cca. polovina rozestupu. Za tu cenu u me dobre.

Po nejake dobe mi to nedalo a prikoupil jsem jeste dva vozicky HIWIN MGN12H z CNCshop.cz Nejen ze vypadali uplne stejne jako HIWIN od cinana (baleni, umisteni loga, tvar, barva), ale jedno z nich navic na kolejnici dost hnusne drhlo. Cert vi, co si o tom myslet...

Jo, ted ceny:
MGNR12 kolejnice 12mm, 1m CHINA-HIWIN=1700,- CHINA-jakoHIWIN=551,- CNCshop.cz=4600,-
MGN12H Z1 Hvozík 12mm dlouhý   CHINA-HIWIN=340,- CHINA-jakoHIWIN=120,- CNCshop.cz=890,-
POSTOVNE z ciny 3KG 1100,-
DPH+zastupovani 550,-

Cili za cenu cele sady koupene v CR (17700,-) jsem mel obe sady z ciny (HIWIN 6630,- / "jakoHIWIN" 2227,-) + postovne + dph, a jeste mi skoro polovina castky zbyla.
Pro hodne velka loziska se to asi moc nevyplati, cim tezsi balik tim drazsi postovne, ale pro tyhle male mrchy asi neni lepsi volby :) Teda pokud trochu umite anglicky a
muzete platit pres PayPal.

Linkovany Alibaba prodejce se timto da povazovat za overeneho a seriozniho.
Takze snad to nekomu pomuze :)

-----------------------
P.S. Dostali se mi nedavno do ruky opet MGN12 kolejnice z eBay (evidentne jiny vyrobce - chybi vodorovna drazka na spodni strane kolejnice) a tentokrat uz rozmery skoro pripominaji HIWIN (jdou na ne nasadit samostatne koupene eBay vozicky), ale opet co kus to original - stejny vozik je na jedne kolejnici s vulema a na druhe skoro nejezdi. Takze taky bacha, evidentne uz tyhle lineary vyrabi v cine kazdej druhej :)
darc

29. 12. 2016, 3:28

Pekny clanok, bohuzial mam podobnu skusenost... nastastie to preslo vsetko bez cla..
Kupoval som 15mm verziu.
Z jedneho obchodu mi predali 3 kusy s ciernymi vozikmi a jeden kus s farebnym ako je hiwin.
Samozrejme ze vzajomne nekompatibilne.
ale kedze som potreboval na kazdu kolajnicu este po jednom voziku, kupil som este extra 4 voziky,
Ze to nepasuje vzajomne ani nebudem pisat, samozrejme ze podla oznacenia by malo..
Nakoniec som od cinanky vybojoval gratis jednu kolajnicu a 4 voziky aby boli vzajomne kompaktibilne..a mal veci na dve osi (povodne som pytal 5 vozikov ale asi to dievcina nepochopila)
mozno to raz pouzijem pre nejaky projekt.. lebo po zhodnoteni vsetkych za a proti so kupil radsej kolajnice a voziky v Raveo.
misil

30. 12. 2016, 9:34

tohle vypada ze je primo vyrobce, a ten navic dela primo pro HIWIN ten by nic jineho poslat nemel :)

A dalsi lineary budu brat taky od nej a to ty HIWINy, precijen je to uplne totez co koupis u nas ale za tretinu ceny...

--------------
jo, vypada to ze veci pro CNC uz dela v cine na dvore kazdej druhej smudla.
Co ja mam zkusenost, tak veci ktere komplet dela stroj jsou v cajku, ale jak na to musi sahnout cinan rucne (jinak nez ze to jenom posklada) tak od toho dal.

Kdysi jsem kupival z eBaye drzaky na kalene tyce. Odlitek v cajku, opracovani taky, ale pak musel rucne vrtat diry na srouby a ty trefoval tak +-1mm :))
r4cv

30. 12. 2016, 10:49

Porovnanie je pekné, ale...

Prečo si kupoval HIWIN z e-shopu a nie priamo od HIWINu? Veď ho máte v Brne.
Ja som bral veci z Brna a okrem presnosti, kvality a rýchlosti mám aj záruku a použiteľné doklady do účtovníctva (ak treba).
rezanie koľajníc na mieru bez problémov, kolmo a rozmerovo presne, aj poloha prvého otvoru.

Pre info ceny koľajníc:
HGR20R - 70eur/1000mm
HGR25R - 57eur/700mm
HGR35R - 112eur/1090mm

ceny sú bez DPH, aby to bolo porovnateľné.

Hlavne v budúcnosti môžem objednať náhradný vozík a určite bude pasovať.
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“