Není předpětí jako předpětí

Odpovědět
woodoo81
Příspěvky: 2
Registrován: 30. 12. 2016, 9:42

30. 12. 2016, 3:47

Zdravím všechny,

rád bych Vás zkušenější požádal o radu ohledně předpětí lineárních vedení.
Z dostupných materiálů jsem vyrozumněl, že vlastě existují dva "druhy" předpětí lineárů:
a) předpětí docílené většími kuličkami ve vozících (tzv. předpětí "od výrobce") a
b) předpětí docílené vzájemným uložením paralelních vedeních a/nebo vozíků tak, že na sebe navzájem působí tlakem, který zmenšuje vůle v nepředepnutém (nebo nedostatečně předepnutém) lineárním vedení.

Předně je výše popsané správně?!

Máte někdo zkušenosti s oběma "druhy" předpětí? Který je lepší nebo více používaný? Používá se v praxi kombinace obou?

Existují nějaké nevýhody předepnutého lineárního vedení? Dovedu si představit, že zvláště u b) může docházek k nadměrnému namáhání a tím i zkrácení životnosti. Má s tímto někdo z Vás zkušenosti?

Co je podle Vás lepší řešení při přestavbě CNC stoje pro domácí použití? Investovat do nových předepnutých lineárů a ušetřit jinde nebo použít stávající lineární vedení a předepnout ho podle b) za předpokladu, že stávající lineáry jsou jako nové a v dostatečné třídě přesnosti?

Pro úplnost pár parametrů přestavovaného CNC stroje:
- konstrukce a velikost: velmi podobná např. http://www.cnc1.eu/sk/kompasf600.htm" onclick="window.open(this.href);return false;, jen všechny části (včetně stolu) jsou s plných Al desek 15-30mm (žádné profily). Šroubené spoje budou navíc lepené epoxidem. S litinovou mašinou se to nedá srovnat, já vím, ale robustnost konstrukce bude doufám o třídu výš než u levné čínské produkce... :roll:
- váha: kolem 170kg
- změřená přesnost polohování: 0.02mm
- požadovaná přesnost obrábění Al slitin a jiných barevných kovů: alespoň 0.04mm <== toho teď mašina nedosahuje - jeden důvodů proč laboruji s tím předpětím...
- cinske vreteno 2.2kW <== moc nevím, jak dobré/špatné je. Sem by právě šla investice, kdybych "ušetřil" na lineárním vedení...

Rád bych aby bylo možné s tímto strojem zajet do Al alespoň na 40% průměru 5mm hluboko s 6mm frézou při jen o málo menších než doporučených řezných rychlostech (pro daný nástroj) a celé se to nerozehrálo jako akordeon. Chlazení mám řešené lihovou mlhou.
Jinak těžište práce bude v umělých hmotách a nejrůznějších kompozitních materiálech. Al a jiné barevné kovy tak max 25% (dle projektu).
Slitiny železa obrábět neplánuji. Kdyby přesto došlo na nejhorší, budu brousit a kur**t nástroje, jako správný hobbík. :wink:

Předem děkuji za postřehy, rady a KONSTRUKTIVNÍ kritiku. Tu nekonstruktivní taky unesu, ale děkovat, za ní nebudu. :evil:

Přeji všem úspěšný Nový rok!
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2016, 4:42

Jediné předpětí v obráběcích strojích je dané velikostí kuliček( nebo válečků u těžké řady lineárního vedení) .Běžně se používaj tři až čtyři stupně předpětí (u HW Z0-Z3 ) Jiný způsob je dle výrobců nepřípustný pokud nejde o tzv lineární bloky.Nevýhoda větší tření o pár procent nižší životnost tu ale v amatérských podmínkách nedokážeš posoudit.Klady zná každý kdo řešil CNC obráběcí stroje na profesionální úrovni. Předpětí Z0-Z1 je tak na manipulátor a různé pojezdy ,Z2 lehké obrábění dřevo /plast ,Z3 standartní CNC obráběcí stroje. Z1 dokáže degradovat stroj i o dvě třídy.Pokud máš lineáry jako nové nebo nové daj se překuličkovat na požadované předpětí.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
woodoo81
Příspěvky: 2
Registrován: 30. 12. 2016, 9:42

30. 12. 2016, 5:40

Díky fmodel za info a super tip na překuličkování - o tom jsem nevěděl... :)

Všichni se tady shodnete, že jakákoliv jiná forma předpětí než ta docílená většími kuličkami ve vozíku je nesmysl?
Chápu, že výrobci nic jiného "nepodporují" - byli by sami proti sobě, protože by se jim snížil prodej mnohem dražších předepnutých lin. vedení.
Předepnutí tlakem (viz b) v úvodním příspěvku) je ale například běžné u klasických radiálních ložisek nejen v přesných strojích, ale i RC autech atd. Překvapilo by mě proto, že by něco podobného, nebylo možné in u lineárních vedení... :?

Je tady někdo s praktickými zkušenostmi s výše popsaným?
Pokud mi napíšete, že to prostě nejde, taky mi pomůžete a ušetříte spoustu času. :)

Předem díky!
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“