Uložení dlouhých lineárů

Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

29. 1. 2017, 3:32

Ano, vlnovka je velmi snadno dosažitelná, to mě taky napadlo. Ale taky mě napadlo, že bych ji mohl poměrně snadno odhalit pomocí pravítka a barvy. Ale dostávat roviny obou plocháčů do stejné výšky je nesplnitelný úkol, nenapadá mě způsob jak to změřit, chybí mi referenční bod (podlaha to nejspíš nebude a přefrézovaná pracovní plocha bývá obvykle poslední bod stavby). Spíš mi ale přijde kruciální zajistit, aby obě plochy byly ve vzájemné rovině, což už není tak nereálný. Ať už vodováha, nebo jedno dlouhé pravítko a opět barva. Pravítko se sice na té vzdálenosti zřejmě o nějakou tu setinku prohne, takže plochy nebudou zcela dokonale v jedné rovině, ale zase se prohne ve všech bodech stejně a nikde není napsáno že kolejnice nesmí v ose svírat nějaký úhel, jsou-li přitom stále rovnoběžné. A tím pravítkem by se mimo jiné odhalilo i případné kroucení plocháčů.
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

29. 1. 2017, 3:48

mluvíš o setinách já se obávám, že sotva budeš honit desetiny v té délce tímto způsobem.. mimochodem ty pravítka a různé měřící přípravky máš? já jen abys nakonec nezjistil, že je levnější obrobit ten dlouhej kus najednou.. a šroubovat tam obrobenou základnu pro lineár, hřeben
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

29. 1. 2017, 7:11

Pipik píše: a nikde není napsáno že kolejnice nesmí v ose svírat nějaký úhel, jsou-li přitom stále rovnoběžné. A tím pravítkem by se mimo jiné odhalilo i případné kroucení plocháčů.
Předpokládám, že máš na mysli podepřené tyče. Pro "opravdové" kolejnice jsi to nemyslel, že?
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

30. 1. 2017, 3:02

Vím kolik stojí třeba taková strojní vodováha ;) A kvůli stavbě jedné frézky za dva roky ji nebudu kupovat. Pravítka a měřící přípravky můžu mít zapůjčené. Co nemůžu, to je obrobit to celé. Proto se snažím najít alespoň přijatelné a trochu funkční řešení, RaSi. Nebudou se na tom obrábět ingoty. Maximálně tak překližka.
Bavím se o linerárech, ne podepřených tyčích. U tyčí bych to tak nehrotil. Ale zase to nejsou "opravdové" kolejnice, jsou to jen opravdový čínský kolejnice :)
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

30. 1. 2017, 3:12

RaS píše:mluvíš o setinách já se obávám, že sotva budeš honit desetiny v té délce tímto způsobem.. mimochodem ty pravítka a různé měřící přípravky máš? já jen abys nakonec nezjistil, že je levnější obrobit ten dlouhej kus najednou.. a šroubovat tam obrobenou základnu pro lineár, hřeben
Počkat - navrhuješ připravit si masivní základnu (ne plocháč, byť 20mm tlustej v přesnosti h11), která by se obrobila, a teprve ta by se přišroubovala k základnímu krmelci, teda konstrukci? Protože nad tím by se dalo uvažovat a teoreticky bych měl někoho kdo by dvě samostatné dlouhé masivní tyče obrobil. Snad, teda, doufám...
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

30. 1. 2017, 3:22

Nenech se vyblbnout :wink: vodováha 0,03/m se dá koupit za 5-800Kč a na X ti rozumný zvlnění nevadí pokud použiješ jednu stranu portálu kyvně na čepu a druhou na pružným uložení(pružinový plech nebo alespoň nerez) ,to znamená že ta s čepem je hlavní vodící a druhá je vedená s kompenzací (to ale neznamená že to teď bude stavební šlágr a každej kdo bude stavět stolní hračku to bude preferovat ).
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

30. 1. 2017, 4:09

jen tak na okraj, dle katalogu hiwin, je u presne kolejnice odchylka 0.03, pokud budu pocitat s nejhorsi moznou variantou, tak i kdybych je namontoval na super presne obrobenou plochu, tak mi tam vznikne docela slusny schodek, nebude to tem kulickam ve voziku vadit?
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

30. 1. 2017, 4:22

to filla Teď nevím na kterej příspěvek reaguješ ?
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

30. 1. 2017, 5:08

Pipik píše:
RaS píše:mluvíš o setinách já se obávám, že sotva budeš honit desetiny v té délce tímto způsobem.. mimochodem ty pravítka a různé měřící přípravky máš? já jen abys nakonec nezjistil, že je levnější obrobit ten dlouhej kus najednou.. a šroubovat tam obrobenou základnu pro lineár, hřeben
Počkat - navrhuješ připravit si masivní základnu (ne plocháč, byť 20mm tlustej v přesnosti h11), která by se obrobila, a teprve ta by se přišroubovala k základnímu krmelci, teda konstrukci? Protože nad tím by se dalo uvažovat a teoreticky bych měl někoho kdo by dvě samostatné dlouhé masivní tyče obrobil. Snad, teda, doufám...
jo tak sem to myslel.. prostě mít něco dlouhého se dá obrobit snadněji než něco dlouhého a širokého.. na tom můžeš mít referenční hranu díry pro uchycení na konstrukci, závity na vedení prostě vše udělané přímo nějakou odpovídající mašinou..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1289
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice
Kontaktovat uživatele:

30. 1. 2017, 7:52

A nestačilo by to dlouhé 1960mm.

https://stroje.bazos.cz/inzerat/7036619 ... voziky.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
Uživatelský avatar
Juro
Příspěvky: 1612
Registrován: 19. 3. 2007, 12:14
Bydliště: Kamanová (Topoľčany)

30. 1. 2017, 8:31

Sprav to takto ako vravi Ras. Dve drazky a mas to vyriesene.
Len treba najst firmu, ktora ti takyto dlhi kus vyfrezuje.
Vynalozis menej namahy, ako keby si to potom rovnal a neviem co este robil.
Přílohy
20131210_112503v.jpg
rocnik 1976 -stolár, trosicka uz aj strojar.
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

30. 1. 2017, 10:41

Ok. Zkusíme to po RaSovo. Zítra se popídím kdo kde by to za nějaký rozumný peníz obrobil. Kdyby jste věděli o něčem v okolí ČB, uvítám námět. Až když neseženu tak to holt risknu. Ještě mi teda zraje v hlavě jeden šílený způsob, ale mohl by fungovat. Vlastně dva - jeden šílenější než druhý :mrgreen: Ty ale vyzkouším na něčem menším. Mě nikdy nebavilo chodit po vyšlapaných cestách... :)
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

30. 1. 2017, 10:56

Pipik píše: Mě nikdy nebavilo chodit po vyšlapaných cestách... :)
No ,ale kolikrát při tom člověk šlápne do hov... :D
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Pipik
Příspěvky: 850
Registrován: 9. 11. 2016, 3:32
Bydliště: České Budějovice

31. 1. 2017, 12:22

fmodel píše:
Pipik píše: Mě nikdy nebavilo chodit po vyšlapaných cestách... :)
No ,ale kolikrát při tom člověk šlápne do hov... :D
No jistě, pač na netradičních cestách leží obvykle netradiční věci :)
Jsem zarytej optimista, na všem najdu něco pozitivního, v tomto případě něco funkčního. Mě nezlomíš ;)
Ten blbec, kterej to vyrobil, pač mu zapoměli říct že to nejde vyrobit :wink:
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2017, 6:49

takovejch je tu plna kafilerie nedokoncenych projektu
ono i na tech proslapanych cestach najdes spoustu temer neresitelnych problemu

natoz na tech neproslapanejch
tam najdes i uplne neresitelny a co pak s tim
vyhodit a zacit znova?

prijemnou zabavu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“