Uchycení lineárního vedení

eroplanos
Příspěvky: 22
Registrován: 21. 11. 2018, 2:57

20. 9. 2019, 10:51

Ahoj,

Chtěl bych se zeptat na váš názor jednoho způsobu uložení lineárního vedení..

Většinou se používá možnost doražení obou kolejnic vždy na jednu jejich boční plochu rovnoběžně frézovaných drážek v nějaké masivní základní desce + dále jednu řadu (pár) vozíku dorazit k vyfrézované hraně pohyblivé desky (druhý pár vozíku nemá definovanou polohu aby uložení nebylo přeurčené).
4000.PNG
Při mé osové vzdálenosti kolejnic cca 600 mm nemám možnost v okolí obě drážky nechat vyfrézovat na jedno upnutí. Tak mě napadla možnost všechny 4 vozíky přirazit k rovnob. drážkám (na jedno upnutí) desky ( a přip. je pojistit šroubem s kužel hlavou v kombinaci s lož. válečkem).
1000.PNG
2000.PNG
Poloha jedné kolejnice by byla také definována buď drážkou nebo doražena na např. 4 kolíky v řadě. Druhá kolejnice bude "na volno" a vymezila by se po průjezdu té pohyblivé desky s vozíky, tím by se za postupného utahování šroubů zajistila rovnoběžnost kolejnic.

Původně jsem chtěl použít alu profil (těžká řada) s origo drážkou 15 mm kam přesně zapadla kolejnice, ale kvůli pochybám o rovinnosti drážky bych použil profily bez drážky a dal tam ty kolíky, příp. mezi kolejnice a profil dám ještě 10 mm desku. U těch profilů se mně ale líbí, že jsou eloxovány, čímž díky tvrdé vrstvě na povrchu nedojde k vymačkání hliníku.

3000.PNG
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

20. 9. 2019, 12:04

ofrezovani na jedno upnuti nezajisti soubeznost ploch, jen dojde jen ke zkopirovani geometrie stroje na obrobene plochy, to jen k tomuto urban legend, jina v tvem pripade je to burt, pac ta konstrukce bude tak gumova, ze si to nejak sedne, takze nejake dosedaci plochu jsou vyhozene penize
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
shaolin
Příspěvky: 1175
Registrován: 11. 9. 2011, 7:17

22. 9. 2019, 12:31

Veru, počúvaj tu skúsených. Akonáhle to spojazdníš a bude to frézovať, nebude sa ti chcieť to prerábať a upravovať. Na drevo a plasty velké rezné síly nepósobia pokial budeš rozumne postupovať, ale pružná konštrukcia ti bude neustále vibrovat a chvieť sa, čo je v tomto prípade dóležitejšie.
Si myslím že keď máš vozíky, kúpiť kolajnicu vkuse bude lacnejšie ako celá podopretá tyč.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

22. 9. 2019, 3:43

Lineární vedení se nejčastěji upíná opřením jedné kolejnice o hranu a druhá kolejnice se nastavuje na přesnou vzdálenost (třeba hodinkama). Samozřejmě je možné mít opěrné hrany pro obě kolejnice, ale tohle bych předpokládal u sériové výroby a hlavně to klade dost vysoké nároky na přesnost stroje, co to bude obrábět. Já sám jsem teď šrouboval Hiwin 15, 980mm dlouhé. Jedno vedení jsem opřel o hranu a dotáhnul, pak jsem na kolejnici dal vozík s držákem hodinek. Hodinky jsem nastavil tak, aby kulička byla cca kolmo na broušenou drážku pro kuličky. Cca do hodiny jsem měl i druhou kolejnici ustavenou pod 0,01mm oproti druhé.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

22. 9. 2019, 7:39

lubbez píše: 22. 9. 2019, 3:43 Hodinky jsem nastavil tak, aby kulička byla cca kolmo na broušenou drážku pro kuličky. Cca do hodiny jsem měl i druhou kolejnici ustavenou pod 0,01mm oproti druhé.
Kolejnice se vyrovnává přes vozík. Hodinky se opřou o broušenou (funkční) plochu vozíku.
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

22. 9. 2019, 8:08

A proč přes vozík? Mě to přijde jedno.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

22. 9. 2019, 8:21

Protože není takový problém při pronesení na dlouhé páce proti rovné ploše, narozdíl od oblinky, či šikminy u válečkových provedení
kiko01
Příspěvky: 1572
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

22. 9. 2019, 9:40

A vies si zmerat osobitne rozdiel roztece a rozdielnej vysky, co zrejme hodinkami na drahe guliciek netrafis (bude to vektor obidvoch zloziek) kedze neviem aka cast kruhoveho vyseku je na kolajnici - je to stvrt-kruh ?
lubbez
Příspěvky: 3148
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

22. 9. 2019, 11:06

Pokud mám dvě plochy obrobené při jednom upnutí do stroje, myslím tím do kvalitního a přesného obráběcího stroje, tak lze předpokládat, že výška obou obrobených podložek je stejná. Zrovna tak předpokládám, že samotná kolejnice lineárního vedení má taky přesné rozměry a troufám si říct, ža výrazně přesnější, než dokážu změřit. Jediný problém může být v prohnutí kolejnice. To je ale eliminováno přišroubováním k té podložce. První kolejnici přimáčknu ke hraně a dotáhnu definovaným momentem. V tu chvíli jsem si pořídil jednu výchozí přímku, ke které budu dorovnávat druhou. Na té první jezdí těžce předepnutej vozík na kterém ke přišroubovanej držák hodinek. Jedná se o dostatečně robustní spojení. Drážka pro kuličky svou přesností určuje kvalitu vedení, lze ji tedy považovat za ideální místo pro měření. Pokud hodinky nastavím řekněme pod úhlem 45° (ale není to podmínkou) jsem schopen měřit vzdálenost mezi oběma kolejnicemi. Protože jsou obě kolejnice identické a přišroubované na podložku o stejné výšce není ten úhel hodinek až tak důležitej, protože každá část kružnice by měla být robnoběžná s protější kolejnicí. Jedinej problém tady je, že první kolejnice je dotažená na definovaný moment a ta druhá je dotažená méně. Původně jsem uvažoval k měření použít i druhý vozík, ale měl jsem problém nastavit hodinky tak, aby byly kolmo k boční broušené ploše. Nejsem strojař a tedy mé řešení nemusí být optimální, ale když jsem na kolejnice dal všechny 4 vozíky a přišrouboval na ně stolek, tak pohyb po celé délce kolejnic byl bezproblémový.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

22. 9. 2019, 11:16

Teorii máš pěknou, ale v praxi se to šteluje na vozíky. Na rameni třeba 300 mm by jsi to asi nedal. Na větším ani nemluvě.
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“