Epoxidové pryskyřice jako podklad pod lineáry?

Modros
Příspěvky: 1648
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

21. 10. 2021, 8:50

Ještě mě napadá proč to vlastně potřebuješ když umíš ty plochy brousit přece né? naposled tu padala čísla 0.000000000000001 po tvém broušení...drž se toho co ti jde
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
lubbez
Příspěvky: 3146
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

31. 10. 2021, 11:01

Dělat z někoho blbce, nebo se mu pošklebovat je vcelku snadné a na tomhle fóru oblíbené, v poslední době čím dál tím víc. Tím nemyslím příspěvek přede mnou, ale všeobecně.
Já sám jsem kdysi (cca před 8 lety) taky řešil problém jak udělat drážku na lineár na 30mm tlusté broušené desce. Samozřejmě se mi to nepovedlo a musel jsem použít náhradní řešení. Epoxy - přesněji speciální lepidlo na kov, co se s ním lepí křídla letadel. (třeba L29) Absence opěrné hrany je nepříjemná, ale i to jde vyřešit. Abych si ulehčil práci při případné výměmě lineárů, přilepil jsem tímhle lepidlem broušenou lištu k usazenému lineáru a pohoda. Při proměřování geometrie jsem zjistil, že na 650 mm délky jsem "ulítnul" něco okolo 0,1mm. Tak jsem to dohnal osou Y a ejhle, vše OK. Celá mašina naprosto běžně drží 0,05 mm jak v duralu 7075, tak i v 12060. Rozměry jsou 480x650mm, ale obrobky do 150mm.
Proč o tom píšu, minulý rok jsem udělal nějakou dietní chybu s mazáním a zadřel se mi jeden vozík. Protože nedení bylo použité už jako starší, koupil jsem nové, těžce předepnuté. Jeden lineár jsem sundal snadno, ten ruhý s opěrnou přilepenou deskou ne. Prostě to lepidlo přilepilo lineár s kaleným povrchem ke kalené desce tak, že po použití síly (značné) zůstaly na desce 3 kousky urvaného povrchu lineáru. Zbytek je jasnej, kompletní demontáž, sehnat brusírnu a ještě to není komplet smontované, protoža byly nějaké choroby ..... :-( Samozřejně mi přišla lukrativní zakázka zrovna na tuhle mašinku.
Epoxy - mezi námi hobíky dvou a více složkové lepidlo bych v žádném případě nezatracoval, protože to je moderní vysoce efektivní technologie. Akorát musí člověk vědět, co použít. Já sám "dělám" plasty SLS 3D tisk, používám lepidla a to vše v průmyslovém nasazení 24/7 a ještě se mi nic "neutrhhlo".
Ovšem samonivelační epoxy je krásné sci-fi.
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“