linearni vedeni jako osa Z zvedaná modelářskym servem

Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 5. 2019, 6:45

mexi a co se zeptat na autarskem foru kde je nejvhodnejsi nakopat zeleznou rudu na sve nove auto?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
t256
Příspěvky: 2819
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

12. 5. 2019, 7:16

Ono je taky otazka kolik se toho dneska vrta, ja delam par der prakticky uz jen pro konektory a elektolyticke kondiky.
Jestli by nebylo spis rozumnejsi a i pri bastleni masiny zabavnejsi udelat stroj pro praci s smd jako treba tento https://www.youtube.com/watch?v=CRSLbo_8nTQ
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

12. 5. 2019, 7:17

souhlas
nakonec zjistis ze nove zajimave obvody jsou stejne uz jen v smd
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
t256
Příspěvky: 2819
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

12. 5. 2019, 7:21

Nebo treba tohle je zajimavy system pro domaci osazovani, s tim polorucnim navadenim.
https://www.youtube.com/watch?v=F9bRd8wS6GU
t256
Příspěvky: 2819
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

12. 5. 2019, 8:41

Mex píše: 11. 5. 2019, 7:08 ...Nebo koupit na Aliexpressu levné DC vřeteno. Sice to taky není žádná hitparáda, ale přece jen už je to něco úplně jiného než modelářský motor s upínačem. Něco jako třeba tohle: https://www.aliexpress.com/item/3298815 ... 2988154067
Tady to nekdo meril a nic moc. Nevim nakolik to bude pouzitelne na vrtani. Ten upinac je na hrideli jen nasunut a zajisten tim cervikem? To mi taky neprijde jako zadna vyhra.
https://youtu.be/NhS6TWdcCA0?t=256
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2421
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

12. 5. 2019, 9:16

opez píše: 12. 5. 2019, 6:35 Jj Mexi mas pravdu nejakou dobu jsem se rozmyslel jestli to tu napisu, chodim sem dlouho, ale jen si ctu. Klasicky dotaz hobika amatera dopadne takhle vzdy :-)
A ano mate pravdu je to nesmysl, ale bavi me to.

Udelam to na tom servu ( zvedne motor tesne nad pcb a pusti) to nejjednodusi
Pokud to opravdu chceš tak ze serva vykuchej potenciometr, nahraď ho jen odpory.
Na hřídel ze serva dej klasickou M4 závou tyč, nebo šroub (na vedení motoru matky)
No a konce stačí jen přes diody dát koncáky, aby když systém řekne jeď dolů - sjelo to jen o potřebný kousek.

Má to velkou sílu, můžeš si dovolit udělat tužší vedení vrtacího motorku.
Celek bych ještě předepnul nějakou pružinou.
Samozřejmě pokud bys měl digitální servo s velkou silou tak si dovedu představit že to přepákuješ a budeš s tím hýbat takto, ale na pouhé nadzvedávání zapomeň. To samozřejmě zjistíš sám, udělej vedení motoru bez zdvihu, dej tam desku a vyzkoušej si rukou co to bude dělat.

Na vedení klidně použít části ze starých mechanik - přesné, včetně futer, nic lepšího zadarmo těžko vymyslíš.
IMG_20190512_101321_resized_20190512_101340852.jpg
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
opez
Příspěvky: 78
Registrován: 19. 11. 2012, 1:46

12. 5. 2019, 11:08

Cdromka to nejak zakonponuju
Servo uvidim
Diky
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

12. 5. 2019, 12:24

Nenechal bych se znechutit, pokud má byt cesta cílem se něčemu přiučit :wink:
Že to jde budiž důkazem třeba zde:

Místní zdroje zkušeností:
viewtopic.php?f=43&t=11124
viewtopic.php?f=29&t=12459
Pro další místní zdroje stačí v rozšířeném hledání zadat různé kombinace DPS (PCB) + jména místních autorů (Thomeeque, Cjuz), kteří něco podobného mají odzkoušeno a podělili se o to :)
Jinak by to mohlo časem dopadnout tak, že si i ten rohlík a chleba budeme objednávat v čajně, bo tady to nikdo nebude umět ... :twisted:
t256
Příspěvky: 2819
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

12. 5. 2019, 12:56

Nikdo mu tu nechce nic znechutit, jen se mu snazime rict, ze je lepsi stavit neco co bude realne pouzivat, nez stroj ktery skonci po prvnim nebo druhem pouziti nekde na skrini kde se na nej bude prasit dokud ho nevyhodi.
To video bych bral spis jako dukaz jak mizerne to funguje. Vzdyt neni schopny bez zkratu nakreslit ani desku s historickymi DIP pouzdry :-)
To uz bych radeji postavil treba 3d tiskarnu, kde kdyz zjistis ze je kresleni tistaku na hovno, stale budes mit pouzitelny stroj pro neco jineho. Osobne by mne na mou tiskarnu nenapadlo montovat fixu ani ve snu, kdyz byt i jen s pomoci prenosu toneru mam desku hotovou v nesrovnatelne kvalite za minutku nebo dve.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 5. 2019, 5:37

t256 píše: 12. 5. 2019, 7:16 Ono je taky otazka kolik se toho dneska vrta ...
Netuším, jaké tišťáky dělá původní tazatel.
Já vrtám poměrně dost. Dělám většinou prototypy a pokusné věci, takže tam se to jen hemží konektory a pinovými lištami.
Samozřejmě běžné součástky, snad s výjimkou nějakých výkonových prvků, už mnoho let používám jen v SMD provedení.
A protože teď jsem konečně začal bojovat s prokovenými otvory, tak tam je pak vrtání samozřejmě o to víc. Navíc s vysokými požadavky na přesnost a kvalitu děr.
t256 píše: 12. 5. 2019, 8:41
Mex píše: 11. 5. 2019, 7:08 ...Nebo koupit na Aliexpressu levné DC vřeteno. Sice to taky není žádná hitparáda, ale přece jen už je to něco úplně jiného než modelářský motor s upínačem. Něco jako třeba tohle: https://www.aliexpress.com/item/3298815 ... 2988154067
Tady to nekdo meril a nic moc...
Pokud jsi myslel měření toho DC vřetene (ne jen toho upínače na běžný modelářský motor), tak to jsem tady psal já.
Takhle vřetena mají jednu slabou stránku - příliš tenkou a měkkou hřídel. Takže po delší době frézování většími nástroji nebo dokonce po lehké havárce se hřídel snadno ohne a začne házet.
Měl jsem taky tento problém. Ale protože jsem potřeboval dělat a nemohl čekat na nové vřeteno, tak jsem si vyvinul vysoce odbornou a těžce profesionální "svěrákovou metodu" rovnání toho hřídele. Hodinkama se změřila velikost a směr odchylky, pak se upínač chytil do svěráku (ideálně přes nějaká prizma) a škubnutím poměrně velkou silou rukou za motor se to po tisícinkách srovnalo. Když si s tím člověk pohrál, tak to pod stovku u kleštiny dostal bez problémů.
Měl jsem i levné kleštiny z Číny, které samozřejmě nebyly dokonalé (i když byly dost dobré). Tak jsem si změřil a na kleštině označil kterým směrem háže. Stejně tak na vřetenu. Takže pak jsem upínal nástroj tak, aby se tyto dvě odchylky vzájemně kompenzovaly.
Na vrtání je to použitelné slušně. Nejmenší vrtáky mám 0.15mm, s těmi nebyl do tišťáku žádný problém.
Píšu to všechno v minulém čase, protože pak jsem si pořídil vřeteno Atas, takže tohle DC už nepoužívám.
t256 píše: 12. 5. 2019, 12:56 ... To video bych bral spis jako dukaz jak mizerne to funguje. Vzdyt neni schopny bez zkratu nakreslit ani desku s historickymi DIP pouzdry ...
Myslím, že ani malování tišťáku nemusí být úplně zavrženíhodná metoda. Zvlášť pokud se to spojí s vrtáním na jedno upnutí.
Jen všemu je potřeba dát to, co to potřebuje.
Zrovna tady na tom videu on používá zvedání pisátka servem. V praxi pak s tím fixem flákne o tišťák, a to díky nepřesnosti serva ještě určitě pokaždé jinak.
Výsledkem je, že po pár čarách rozmátí hrot té fixy. Takže i když na začátku měl hrot a tedy i tloušťka čáry třeba 0.3mm (což už je slušně použitelné), tak na konci bude mít tak 0.7mm nebo i víc, navíc možná ještě v různých směrech různě.
Pokud se kreslí fixem, je třeba pisátko položit na tišťák jemně a hlavně pisátko musí být odpružené, aby mohlo kompenzovat nerovný povrch cuprextitu.

Jestli opravdu za každou cenu chceš používat modelářské servo a ne šroub, tak se zkus zamyslet nad modifikací takového serva. Jsou na internetu různé projekty na náhradu elektroniky serva tak, že místo potenciometru používají enkodéry. Pak se ten enkodér namaluje na nějaký převod hned za motor, takže stačí poměrně hrubé dělení, to se dá vytisknout na laserovce a použít běžné levné optozávory. Případně použít elektroniku OpenServo, která pak myslím umožňuje úkolovat servo i nějakým digitálním protokolem - UART, I2C atd.
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“