linearni vedeni jako osa Z zvedaná modelářskym servem

opez
Příspěvky: 78
Registrován: 19. 11. 2012, 1:46

11. 5. 2019, 5:33

Co byste mi doporučily jednoduchy plotr kreslení plošnaku.
Chci přidat motorek s vrtačkem na odvrtání děr. https://www.ebay.com/itm/Mini-Motor-0-3 ... SwSupbr8Yd
Nebo ten posuv udělám krokačem a řemenem.

Némate nějaký nápad na jednoduche řešení

není to můj ale ten typ konstrukce https://www.youtube.com/watch?v=YUxcEV3zvNY
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

11. 5. 2019, 8:33

Myslím že nejlepší je plošňák nakreslit a nechat vyrobit v zámoří.
Stojí to pár korun akorát to trochu déle trvá.
A není to jen tak, návrh dělá opravdu dost, kde se dá hodně ušetřit / pokazit - takže umět udělat dobré podklady, aby z toho na profi strojích vypadlo to co má smysl je cenější než ho umět zbastlit doma.

Pokud to opravu chceš dělat doma, tak zrovna s tou vrtačkou to bude oříšek.
Nejde úplně o otáčky, ale o tuhost - vrtáš hodně malými průměry a bez tuhéhého vedení (což nemá ani ten motor) tu bude po desce poskakovat, díra bude rozklepaná, měď má otřepy a odlupují se plošky, díra nemusí být tam kde chceš, a vrták to může odskákat.

Prostě na naučení a vyzkoušení procesu je to ok, na výrobu použitelného spoje to nevidím.
https://youtu.be/XuqSO70I5R8
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
turnigy
Příspěvky: 1761
Registrován: 2. 9. 2018, 6:13

11. 5. 2019, 8:52

Ak bude meď v strede dierky odleptaná, tak by z vŕtaním nemal byť problém, navedie si to vrták do dierky samé. Ale v číne sú plošáky také lacné, že toto sa oplatí robiť maximálne na nejaké malé prototypy a tie si vyvŕtaš aj ručne.
Tos C45-2000
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 5. 2019, 9:03

K tomu bych jen doplnil ze to neni tak jednodyche jak to vypada

Udelat opravdu spolehlivy a fukncni stroj a vyladit cely proces je velmi narocne

Prosel jsem si tim a v zasade nic to neprinaselo
Lepsi je to fakt nechat nekde udelat
Kvalita nesrovnatelne lepsi a cas mezitim muzes vyuzit efektivneji nez slepymi ulickami
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 5. 2019, 7:08

Cjuz píše: 11. 5. 2019, 8:33 Myslím že nejlepší je plošňák nakreslit a nechat vyrobit v zámoří.
Stojí to pár korun akorát to trochu déle trvá.
A není to jen tak, návrh dělá opravdu dost, kde se dá hodně ušetřit / pokazit - takže umět udělat dobré podklady, aby z toho na profi strojích vypadlo to co má smysl je cenější než ho umět zbastlit doma...
Dovolím si trochu nesouhlasit.
Nevíme sice, co má tazatel za záměry, jakou elektroniku chce vyrábět. Ale podle techniky, do které chce jít, to zřejmě nebude nějaký super vysoký level. A při výrobě jednoduché elektroniky typu různých blikátek, meteostanic atd., tam se toho výrobou v Číně moc nenaučí. Nakonec tišťák mu může navrhnout autorouter, podklady pro výrobu vygeneruje skript od Číňana, takže od návrhu schéma už je to jenom klikání na připravené ikony.

Hodně často tady chodí doporučení nechat si to udělat. Ale pak je otázkou, jestli není rovnou lepší si koupit hotový výrobek, než ho nějak bastlit. Dneska se vyrábí skoro všechno.
Případně to extrapolovat ještě dál - je ten výrobek vůbec třeba? Nakonec k životu stejně stačí jen mobil s fejsbůkem, telka a pivo. ;-)

Ale k věci. Pokud se do nějaké stavby pustíš, zkus to udělat co nejmenší. Udělat velkou a tuhou mašinu asi nezvládneš, takže něco musíš obětovat. A pro tento úkol je lepší obětovat rozměr, ale zachovat aspoň nějakou tuhost. Odstrašující příklad je to, co poslal Cjuz. Pokud by to ten borec udělal 3x menší, tak to možná mohlo aspoň nějak fungovat.
Navíc u malého stroje budeš případně moct využít nějaké komponenty pro 3D tiskárny, které jsou velmi levné a snadno dostupné (řízení, drivery, krokáče atd.).

Kdybych to dělal já, tak si napřed pořídím vřeteno a vyzkouším, jestli to bude plnit má očekávání. Tys sem postnul nějaký nástavec na běžný motor. Je to sice levné, ale když k tomu přidáš cenu nějakého slušného motoru, tak už to tak levné nebude. Kdyby to fungovalo, tak fajn. Ale pokud by to měl být jen marný pokus, tak je to skoro škoda. A ono to tak zřejmě dopadne, protože běžné motory nebudou moc dělané na axiální zatížení.
Tak se možná zkus zamyslet, jestli nepoužít něco jako Dremel. Nemusí to být zrovna takhle relativně drahá značka, ale různé podobné věci do ruky často prodávají i jiné firmy. A někdy i třeba v akcích za dobré peníze.
Nebo koupit na Aliexpressu levné DC vřeteno. Sice to taky není žádná hitparáda, ale přece jen už je to něco úplně jiného než modelářský motor s upínačem. Něco jako třeba tohle: https://www.aliexpress.com/item/3298815 ... 2988154067
Vůbec jsem nehledal nejlepší nebo nejlevnější, vzal jsem první, co mi vypadlo z vyhledávače.

No a pak bych zkusil s tím vřetenem zajít za nějakým kámošem, co má 3D tiskárnu. To, co případně postavíš, bude zřejmě tuhostí asi tak na úrovni 3D tiskáren. Tak si vyrob nějaký jednoduchý držák, namontuj to vřeteno na tu tiskárnu a zkus, jestli ti výsledek bude vyhovovat. Jestli ano, tak pak má smysl uvažovat dál. Vrtal bych to někde v rohu tiskárny a ne uprostřed stolu, tam to bude mít tuhost přece jen trochu lepší.

Tvé vlákno se jmenuje "...modelářským servem". Podle mě na prakticky jakékoli použití modelářského serva zapomeň. Linearita a přesnost těchto serv (aspoň těch běžných levných) je vhodná tak na zvedáni pisátka, kde to má jenom 2 polohy a v podstatě to nahrazuje zvednutí elektomagnetem. Ovládat tím něco v oblasti obrábění je podle mě nereálné.

Myslím, že hodně závisí ještě na další věci. Z pozorování okolí mám pocit, že nějaká stavba CNC má aspoň teoretickou šanci tehdy, pokud daný stavitel už má za sebou nějaké jiné projekty, aspoň řádově srovnatelné. Pokud má být nějaké CNC prvním projektem takového zájemce, tak to snad skoro nikdy nedopadne. Pokud teda nemá nějaké zázemí třeba v práci nebo u dobrých kámošů.
t256
Příspěvky: 2820
Registrován: 19. 1. 2012, 4:49

11. 5. 2019, 7:35

Jako ze na hrani nebo nauceni urcite dobre, ale jestli takto opravdu planujes vyrabet tistaky, tak na to zapomen. Skonci to tak jako u vsech co se o to pokouseli pred tebou. System fungovat bude, ale bude to pomale a nepresne, takze stejne skoncis u fotocesty, toner transferu, nebo uplne jednoduche veci proste rychleji nakreslis rucne. Pri dnesnich rozmerech soucastek se stejne jednodtranne desky uz moc pouzit nedaji a oboustranou si doma neudelas. Ja na objednani desek nevidim nic spatneho, cas ztraceny otrockou praci pri jeji vyrobe muzes venovat navrhu a vyrobe vlastniho zarizeni.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 5. 2019, 7:48

Zasadni problem i pro profi masiny na tistaky
Prohnute desky ktere neni jak upnout nez na vakuum
Nestejnomerna tloustka desky

Zasadni problem i u profi masin

Cas venuj designu el. A desky nech vyrabet
Alespon te ten cas ktery ziskas navic nauci dukladne kontrole podkladu pro vyrobu a designu abys to umel navrhnout na prvni dobrou misto metody pokus omyl.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 5. 2019, 8:04

Ale on chce jen vrtat, ne frézovat.
Já na frézce taky tišťáky jenom vrtám, pak optickým procesem leptám. Já pak ještě na konci frézuju obrys, to on už by asi na svém stroji nezvládal.
Mimochodem ohnutý tišťák se dá v ruce celkem snadno srovnat. Není to na hromadnou výrobu stovek kusů, ale u pár kousků to není problém.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 5. 2019, 8:06

Pokud jen vrtat tak je to snazsi
Ale ty vrtaky chtej taky svy
Tj. presnou bezvulovou masinu

Ale jinak trochu nechapu potrebu cnc vrtacky na par prototypu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
opez
Příspěvky: 78
Registrován: 19. 11. 2012, 1:46

11. 5. 2019, 8:40

Diky za odpovedi.
Ano je to jen na odvrtani der.
Obcasny plosnak co mam v nepajivem poli typu arduino a par soucastek nic profi.

Myslite ze je blby napad motor nechat vrtat ciste gravitaci?

A z ceho udelat nejmene nakladnou hobi osu Z zdvih od 10 do 50mm?
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 5. 2019, 8:46

robokop píše: 11. 5. 2019, 8:06 ...
Ale jinak trochu nechapu potrebu cnc vrtacky na par prototypu
Třeba pro mě bylo vrtání tišťáků vždy ta nejhorší část výroby PCB. Když je ostrý vrták a vysoké točky, tak nějaké vedení odleptanou ploškou uprostřed moc nepomůže, klidně to vyvrtá hladkou díru o půlku průměru vedle.
Tišťáky vrtané na CNC jsou prostě jiná liga. Aspoň u mě to tak je, možná má někdo ostřejší oči.
Už jsem dokonce zvažoval si udělat spodní vrtání, aby to člověk mohl zaměřovat přesně shora a neměl to zkreslené pohledem zešikma kolem vřetene.
Ale CNC vrtání to vyřešilo tak elegantně, že už nic jiného neřeším.
Navíc napřed vrtám a pak leptám, a to by se ručně taky dělalo blbě, resp. chtělo by to další technologický krok - nanést na to provizorní obrazec děr a po vrtání ho zase sundat.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 5. 2019, 8:52

opez píše: 11. 5. 2019, 8:40 ...
Myslite ze je blby napad motor nechat vrtat ciste gravitaci?
A z ceho udelat nejmene nakladnou hobi osu Z zdvih od 10 do 50mm?
A jak to vrtání zahájíš? To na ten tišťák necháš roztočené vřeteno spadnout? Modelářské servo poskakuje jako koza. Navíc na vrták třeba 3mm může být váha vřetene málo, na vrták 0.5mm zase moc.

Malý krokáč a šroub. Prostě klasická osa Z v malém provedení.
A pokud bys byl extra šikovný, tak ještě odpružený přítlačný kroužek, přes který pak středem jde vrták.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

11. 5. 2019, 9:39

Já mám (měl) pouze dva způsoby.
1. rukou nakreslit, vyleptat a ručně vyvrtat - deska do půl hoďky hotová (tak před 15 lety)
2. udělat pořádný projekt a zadat výrobu

Teď už jsem línej i ručně kreslit, leptat a vrtat - takže vezmu univerzální desku a zbastlím to na ní.
Samozřejmě se jedná o drobnosti.

Ono správný návrh desky je věda, nejde jen tak někam šupnout součástky. To je podle mě směr kam by se měli mladí ubírat.
Pokoušet se o vlastní výrobu samozřejmě neodsuzuji, ale než to dělat blbě to radši vůbec.
Za mě než vyhodit hromadu peněz za pochybné CNC, tak radši investovat do kvalitní ruční vrtačky. (a vrtáků)
.
IMG_20190511_222310_resized_20190511_102401862.jpg
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

11. 5. 2019, 10:43

Stejně je to sranda. Jsme na CNC fóru, ale většina přispěvatelů zrazuje tazatele od toho, aby si postavil vlastní CNC a na něm něco vyrobil.
Místo toho mu radí, aby si ten hotový výrobek rovnou koupil, a to ještě z Číny.

Je to jako by třeba na nějakém autařském fóru lidi ostatní nabádali, aby se vykašlali na auta a jezdili všude vlakem.
;-)
opez
Příspěvky: 78
Registrován: 19. 11. 2012, 1:46

12. 5. 2019, 6:35

Jj Mexi mas pravdu nejakou dobu jsem se rozmyslel jestli to tu napisu, chodim sem dlouho, ale jen si ctu. Klasicky dotaz hobika amatera dopadne takhle vzdy :-)
A ano mate pravdu je to nesmysl, ale bavi me to.

Udelam to na tom servu ( zvedne motor tesne nad pcb a pusti) to nejjednodusi

nebo remenem a pres kladku
https://pin.it/5igg2yku7yrltl

Klasickou Z osu nepotrebuji a je prome na vyrobu hodne narocna. (Bydlim v byte)

Pred par lety jsem postavil cnc frezu na drevo ta to zvladne v klidu ale to jsem bydlel na vesnici. A musim rict ze par rad od mistnich jsem opovrhoval a pak to predelaval jako treba metricky zavit na trapez :))))

Jeste napisu ze ta moje hracka na stul je systemu grbl corexy a je to fakt super. Nenarocne na stavbu a tuhost prekvapujici nato ze to stalo 1500,- pracovni plocha na A4 papir
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“