Jak přesný stroj umíme vyrobit ? ? ?

Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2020, 11:29

To asi není otázka na mne Josefe, ale já to brusil na frezce.
Uměl by někdo odpovědět v jakých odchylkách se dělají profi stroje? Jak jsou na tom třeba Kovosvitu? Já vím, že čím přesněji tím lépe, ale nějakou hranici. Co je špatně, co dobré a co excelentně. Nebo jak jsou na tom brusky na plocho.
Já mám tedy zatím 0,03mm na 1200mm. Kolik může mít třeba MCV1016? Bude to v setinách, nebo s se tisícinách? Díky
Sined
Příspěvky: 67
Registrován: 15. 10. 2018, 8:28

18. 2. 2020, 6:35

Stroje od Kovosvitu když vezmu třeba MCV 1270 tak lože rovinnost do 0.01 rovnoběžnost boku pro lineární vedení do 0.01, stojan to samé akorát tolerance do 0.008 , sáně do 0.01 s požadovanou geometrickou kompenzací, stůl do 0.01.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2020, 7:38

Sined díky díky. Takže mám co dohánět. Referenční hranu mám 0.012 na celé délce 1200mm. S tou rovinou tedy ještě budu bojovat.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2020, 7:40

Tu hranu možná budu mít ve finále lepší, když to bude podle lepšího pravítka. Zatím jsem měřil jen hranu.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2020, 7:56

A jak se ti do toho promítne přesnost polohování?
Nebo počítáš rovnou odpovídající odměřování na každé ose.

Já jen že mám na druhý stroj (stavba na důchod :D) šrouby v IT1, v délce 400mm a vím že to není běžné, takže si moc neumím předstvit co použít na takové velké rozjezdy, aby ta cena byla adekvátní.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

18. 2. 2020, 10:26

Kdo jak to dělá přesně je rozdílné. Třeba jeden konstruktér toleroval všechny vodící plochy na přímost, rovinu či souběh ve stovce a bylo jedno zda je to půl metru, nebo deset metrů. Dal jsem mu přezdívku Ferda stovka. Když jsem mu ukázal výkres z TOS Warnsdorf a jejich tolerance lože WNH 13 proti jeho stovce, hleděl jak puk. Ale ty ložata na WHN jsme dělali tak mezi 0,015 až 0,02 mm i na délce necelých 10 metrů. Dílce do dvou metrů pod 0,01 mm a do čtyř metrů do 0,015 mm. Tubusy pro elektrovřeteno max 0,005 mm. A to už není sranda to dodržet. Tam už úřaduje teplotní rozdíl jednoho stupně.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2020, 10:27

Cjuzi, mi jde hlavně o rovinost, protože ta je pro mně d§ležitější. Takže když budu mít šrouby C5, tak mi to moc nevadí, protože budu v 0,05mm, což mi na tvar stačí. Ale rovinné frézování a broušení mně zajímá více, takže chci udělat mašinu tak, aby byla geometricky správná a maxilálně rovna. Proto se ptám na rovinností, kolmosti a pod. jednotlivých ploch a ne na výslednou přesnost při obrábění.
Na šroby jsem se ptal kdysi, zda má smysl honit se za přesností základny, když pak tam dám šrouby, co mají C5 nebo i horší. Přesvědčovali jste mně, že k čemi mi to je, když budu mít mašinu křivou a ještě při změně teploty se mi té celé pohle. Takže spíše bych se chtěl zaměřit na ty roviny, aby to v celé pracovní délce bylo stejné. Budu nejen frézovat, ale i brousit. Mašina bude zároveň rovinná bruska.

Druhá otázka byla, zda se mám či nemám obávat toho, že se konstrukce zkrouti. Jednak je to 73x152cm a výška je jen 22cm. Dole je to na krajích uzavřené pásovinou 20cm, ale vevnitř je jen beton. zatím jsem to měřil jak jsem mohl když to bylo položeno na fréze a po sumdání a uložení na gumové podložce. Bohužel, je to asi jediná možnost jak mohu doma pracovat, abych nerušil vibracemi sousedy. Takže celék bude sedět na 6cm gumové podložce. Zkoušel jsem to tak, že sem to nejdřve položil na ty plocháče a změřil. Pak jsem to položil na ten beton a zase změřil. Nebyl žádný rozdíl. Tedy byl, ale to je spíše chyba měření. Tak samotnou váhou základny se mi to zatím nezkroutilo, tak nevím, zda má cenu se tím zaobírat nebo ne. Poku by se to mělo torzně kroutit, ak mi je celá rovinost k ničemu, že?:(
sloupova frezka 1300x600x700.jpg
Tak nějak to teď vypadá. Kdybych to měl dodělávat, tak bych to oblepil panely 400mm 20tl., sešrouboval a vylil betonem. Měl jsem to jako řešení po přesthování, kdy už nebudu mít problém s výškou garáže. No a jelikož chci dělat ještě tady, tak jsem musel vymyslet něco nízkého. Musí to být na gumě, abych minimalizval přenos do okolí baráku.

Co si o tom myslíte? Bude se kroutit nebo nebude. Zatím jsem měl jen základnu bez sloupu a stopu. To je další tunaa a půl, co by mohla mít vliv na kroucení.

Díky
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2020, 10:34

Josefe, a dá se považovat 0,02mm v celé délce za přijatelné pro broušení na plocho? Jak jsou na tom lože brusek? Je to stejné, hořší nebo lepší než u frézek?
Já stavím amatérsou mašinu co by ale uměla opracovat (frézováním a pak broušením) rovinu s výškovou přesností 0,02mm max. Je jasné, že jsou ještě nepřesností lineáru, ale určitě budou měnší, než doázu obrobit doma lože pod ně:) Je ovšem možné, že až to smontuji, může souuhrou náhod nepřesnost narůst nebo se i zmenšit, že? Takže otázka zní, zda se dá považovat za dostačujívcí přesnost lože pod lineární vedení to, jaká je maximální tolerance výrovby samotnách lineárů? Tedy když budu mít třeba vedení s odchylkou max 0,01mm (výška), tak musím obrobit lože na stejnou hodnotu.

Nevím zda jsem to napsal srozumitelně, tak mně prosím opravte v terminologii.

Díky
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

18. 2. 2020, 10:54

Pokud chceš brousit pohledově, tak je to asi jedno. Pokud ale chceš brousit na přesno, tak to je jiná. Teorie říká, že by jsi měl mít o řád přesnější stroj, než požaduješ toleranci výroby. Dá se říci, že nepřesnosti jednotlivých komponent se vždy sčítají. Že se náhodou vyruší se stane jednou za život. Pravděpodobnější je výhra ve Sportce :( . Takže pro příklad, chceš-li dělat do dvou stovek, tak stroj musí být nejhůř do stovky a ta druhá stovečka bude hodně závislá na ostatních podmínkách obrábění. Já bych se raději držel toho, aby stroj byl v půl stovce. A lineáry na brusku, to není zrovna nejlepší řešení. Myslím pro osu stolu. Tak samo pohon šroubem.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2020, 11:06

No a nebylo by možné s přesným odměřováním os (nebo jen Z) dělat částečnou korekci křivosti stroje?
Tedy obrobím desku - přesně externě změřím - zanesu korekce do stroje, nebo tak nějak.

Přece se přesným měřením a následnou korekcí zlepšují mechanické odchylky i u velkých mašin.
Tak proč toho nevyužít i tady.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2020, 11:13

Jo, proč ne, ale to je asi výšší dívčí. Přece si ale myslí, že ta mechanicka přesnost je důležitější než na inteligentní, která může vnášet další nepřesnosti. Pak ještě systém měření, kalibrace a nonstop seřízování... Nevím, spíše byh se to snažil co jak nejlépe opracovat.
Díky
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2020, 11:18

Mrosconi píše: 18. 2. 2020, 11:13 Jo, proč ne, ale to je asi výšší dívčí. Přece si ale myslí, že ta mechanicka přesnost je důležitější než na inteligentní, která může vnášet další nepřesnosti. Pak ještě systém měření, kalibrace a nonstop seřízování... Nevím, spíše byh se to snažil co jak nejlépe opracovat.
Díky
Tak o tom žádná, ale rozhodně tam odchylky budou a s těmi už nehneš.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

18. 2. 2020, 12:15

Jasně, no uvidíme až to poskládám. Toerie jedná věc, praxe něco jiného:)

Pokusimí se docílit rovinu pro XY 0,01mm. Jem i jasné, že to nebude snadné, ale před rokem jsem nebyl schopný udělat ani 0,5mm:)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7201
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

18. 2. 2020, 1:21

No, chlapče, 0,01mm, držím palce a přeju mnoho elánu.
Pak sem dej měřící protokol.
Třeba něco takovýho, jako jsou ve vlákně o opravě mého Serdi.
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Sined
Příspěvky: 67
Registrován: 15. 10. 2018, 8:28

18. 2. 2020, 1:34

Jedna věc je udělat ideální roviny a přímosti, poté jde o to co se na mašinu nandá, jaký bude stůl jak těžká vřetenová jednotka a další a další věci. Vše má potom vliv na finální geometrii stroje a trefit se napoprvé je přímo husarský kousek.
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“