Křížový stůl (smykadlo XY)

Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2020, 2:57

Engineer

...tak možná bys mohl napsat proč vozíky nevydržej. Proč je to nesmyslná práce. Ale to né. To je ta naše povaha česká, že? Když něco nemám já, běda kdyby to měl někdo jiný. Ztrapňovat a vyvyšovat se, to vy umíte perfektě, ale příspět konstruktivní odpovědí do vlákna, to ne. Když chci něco kritozovat, musím vědět co. Ale evidentně nevíš, takže prosím, raději se nevyjádřuj.

P.S.: Nevím kde se ve vás (nekterých) bere ta zášť a nenávist, ale měli by jste s tím něco dělat:)
xener
Příspěvky: 853
Registrován: 2. 3. 2019, 12:48

1. 3. 2020, 4:06

myslim ze ich uz po sty krat nebavi investovat do teba cas, ako som si vsimol tak v tych svojich inovativnych pokusoch si ides stale po svojih kolajniciach bez ohladu na rady ktore v nich dostavas.
presiel som ich za ten cas co som tu niekolko a nie je to tvoj nazor proti nazoru jednotlivcov co ti pisu rady, je to tvoj boj voci svetovym technologickym standardom posuvanym ti tu ludmi z praxe.
takze sa necuduj ze postupne kazdeho prestane bavit hadzat hrach na stenu, cas sa da investovat aj efektivnejsie.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2020, 4:36

Xener, ja se nedivím. Vážně. Tady je pár lidí co umí věcně odpovědět. Asi většina to neřeší. Raději si řeknot, ty vole, to je ale debil a nechají to být. Ale co mně štvě, to jsou lidi, kteří jen prudí a mají potřebu se vyvyšovat. Nic nepřispějí jen řeknou, že je to špatně. Vědí, že je to špatně, ale nevědí co. Co uměji ovšem perfektně, je vysmívat se. Mrzí mně to, a stydím se za ně. Jenže bohužel... taková je dnešní společnost. O co smutnější je, že se to odehává na fóru pro nadšence.

Děkuji Frantovi a ostatním za konstruktivní příspěvky. Hezkou neděli.
kiko01
Příspěvky: 1594
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2020, 5:06

Vies co, ja si myslim ze tak ako si to tu prezentoval je to genialny napad a mal by si to tak postavit, a nepytat sa tu na nazor. Ak si to chces spravit podla seba tak si to tak postav. Myslim ze je ocividne ze ak by si chcel postavit na prvy pokus nieco funknce tak okopirujes hotovy stroj a nemusel by si konzultovat napady...
r4cv
Příspěvky: 2691
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

1. 3. 2020, 5:09

tak tebe sa zdá, že ti nikto neporadil?
fmodel píše: 29. 2. 2020, 1:34 Když takhle vyfrézuješ jednu dlouhou díru do jedný strany jeklu tak tam musej bejt zavařený žebra ...
r4cv píše: 29. 2. 2020, 6:29 ... na spojenie X a Y sa dáva platňa. je to jednoduchšie.
Cjuz píše: 29. 2. 2020, 9:43 ...Prostě to přesné obrábění nedělat na jeklu ale jinde
miv píše: 1. 3. 2020, 2:19 Tím, že ten jekl vyřízneš, ztrácí smysl. Lepší by bylo použít nižší jekl (placatější) a to zvýšení pro motor dosáhnout třeba dalšími dvěma jekly po stranách. Bude to lacinější a na krut rozhodně lepší.
r4cv píše: 1. 3. 2020, 7:51 ešte lepšie bude dať tam plný profil cca 50x50mm a do neho osadiť lineáry tak, ako doporučuje výrobca.
fmodel píše: 1. 3. 2020, 10:29 No nejdřív to celé povaříš .samozřejmě musíš mít přídavky na obrábění třeba 5mm ,potom to odvezeš do slévárny ...
vypínam tvoje príspevky. howg.
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2020, 6:13

Mrosconi píše: 1. 3. 2020, 2:57 Engineer

...tak možná bys mohl napsat proč vozíky nevydržej. Proč je to nesmyslná práce. Ale to né. To je ta naše povaha česká, že? Když něco nemám já, běda kdyby to měl někdo jiný. Ztrapňovat a vyvyšovat se, to vy umíte perfektě, ale příspět konstruktivní odpovědí do vlákna, to ne. Když chci něco kritozovat, musím vědět co. Ale evidentně nevíš, takže prosím, raději se nevyjádřuj.

P.S.: Nevím kde se ve vás (nekterých) bere ta zášť a nenávist, ale měli by jste s tím něco dělat:)
Jinou odpověď jsem ani nečekal ... napsal jsem Ti celkem přesně, kde máš problém (ten nejvíc křiklavej), jenže ty asi neumíš ani číst ... ale urážet umíš jen co je pravda. :) Slovy klasika, hodně štěstí ve foukání kouře do vody, ale zlato z toho nebude... víc se nebudu vyjadřovat.
Jo a jestli máš pocit, že Ti něco závidím, tak fakt nemám co .... stroje co plodíš bych nechtěl ani kdyby mi za to někdo zaplatil. :wink:
Radislav
Příspěvky: 323
Registrován: 16. 7. 2018, 8:26
Bydliště: Mantov

1. 3. 2020, 8:22

Nejsem nejakej materialovej znalec ale co jsem tak pochytil z praxe tak kazdej matros se krouti kdyz do toho zajedes. A u tech jeklu ,ktery jeste maji poradnou delku jako svine. Kdyz jsme delali odlitky z litiny mam dojem ze to byla GG30 nebo tak nejak v rozmeru 1500x2500mm a byl to zaklad pro lisovaci nastroj s velkym malo prozebrovanym a odlehcenym stredem tak kdyz se chvatalo a kaslalo se na spravny technologicky postup tak po prefrezovani zakladny a nasledne upnuti na ni a frezovani druhe strany po odepnuti odlitku se zakladna respektive cely kus prohnul o nekolik milimetru (3+) do tvaru "U" jako hovno. Samozrejme spravne se to delalo tak ze se odfrezovala slupka z velkych ploch s pridavkem treba 5 milimetru a v nejlepsi pripade hodilo do kopriv na tyden. Dneska se bohuzel na kvalitu sere takze se to do tech kopriv nehazi. Samozrejme se praktikovalo odfrezovani slupky nasledne prefrezovani zakladny kdy se posledni spona delala bez pritazeni obrobku (na volno). A vysledek byl relativne uspokojivej. A co jsem tim chtel rict?

Ze ti co nikdy nebyli svedky takovych veci, Vam neuveri ze nekdy neco takoveho muze nastat. Dokud si to sami neozkousi nebo neuvidi v praxi. Protoze dokonce i nekteri lide z oboru na tyhle věci zapominaji a snazi se je ochcat a nakonec jsou realitou kopnuti do kuli. Skoro jakykkoliv material nepocitam ted granitovy desky atd.. Jsou jako zivy. Jakmile do nich zafrezujes tak se meni. A cim vetsi tim vetsi zmeny nastavaji.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2020, 8:46

Radislave díky za info.
Já mám zatím zkušeností s profily. Tak třeba teď stavím sloupvku. Sloup má 400x500mm a je šroubovaný z profilu L 200x200/20. Spoje jsou z plocháčů 200/20. Hoooodně šroubů a zbytečné práce. Svařovat ale neumím a ani bych to nechtěl. Celkem jsem zalil lehkým betónem a hodil na frézku. Na 1,5m to bylo o 1,5mm dovrtule. Tak jsem srovnal záda a otočil. Předek jsem pak srovnal a odfrézoval žláb pro pohon. Po prvním měření jsem v rovině na 0,025-0,03mm. Nevím nakolik to bylo pokrouceno a nevím co s tím udělal ten beton. Každopádně teď je to jak píšu. Pokud tedy to je jak říkáte, tak by se mi to mělo pokroutit. Ale kdy? Teď po obrobení? Nebo za rok? Teď to neumím porovnat.
Profily co bych rád použil jsou z za tepla válcované S355ky. Budu je opracovávat stejným způsobem. Tedy nejdřív dodělým výztuhy a pak vše zaliju. Až to vyzraje, začnu to obrábět. Seberu možná 1mm. Co by se mělo kroutit? Jaké síly by to kroucení mělo vyvolat? Celek bude jako monoblok, plný betónu.
Nebo mi chcete říci, že například takový Kovosvit nebo Haas odlije rám, po vyzrání ho obrobí a opět nechá popouštět? To přece ale nedává smysl. Když to obrobí, mají nějakou přesnost, ale přidali vnitřní pnutí... pak to jakože hodí zpět aby pnutí odstránili... to se odstrání aniž by se to pohlo??? Nebo jak to dělají?

P.S.: Sorky pokud se někdo urazil, ale už mně to nebaví. Zajímavé je, že někteří umějí i bez urážek říci, že jsem debil. Já nikdy neříkal, že píšete hlouposti, takže věřím většině co napíšete. Někdy mně ale štve, že debata o třeba "A" se během tří odpovědí dostane někde k "XYZ"
Radislav
Příspěvky: 323
Registrován: 16. 7. 2018, 8:26
Bydliště: Mantov

1. 3. 2020, 9:10

Nevim jak to delaji u Haasu nebo Kovosvitu. Ale urcite to budou delat nebo delali podobnym zpusobem jak jsem popisoval. Pokud teda neprisli na lepsi zpusob coz se klidne mohlo stat. Napriklad nektere firmy vyuzivaji mineralni odlitky.

A to :

1. Odlitek je odlit a je z nej odstraneno nejvetsi pnuti.

2. Odlitek se obrobi (nejvetsi plochy) se zarucenymi pridavky pro dany typ odlitku napr. 5mm nekdy 3mm atd..

A to je ten odlitek situovany tak aby se do nej co nejmene hrabalo. To znamena ze vetsina veci jsou v idealnim pripade jako treba ulozeni motoru apod. nebo tak je v zakladnim odlitku a ty z neho beres uz jenom milimetry a ne ze do odlitku vyfrezujes diru jak po granatu.

3. Nasledne prichazi otazka jestli se hazi do "kopriv" nebo se dal nejak odstranuje vnitrni pnuti a nebo maji ozkousene za ty leta na takovym odlitku pri odfrezovani tech ploch pak staci uz jenom znova pak prefrezovat vsechny plochy na cisto a uz to pak drzi.

Je to ale jenom moje domnenka , vyuzivam jenom znalosti sve praxe. A to jsem nikdy nedelal u vyrobce stroje nebo ve slevarne.

Edit: to ze vyplnis profil betonem z nej nedela monolit.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

1. 3. 2020, 9:15

Jaký že to proces vlastně probíhá v těch kopřivách?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Radislav
Příspěvky: 323
Registrován: 16. 7. 2018, 8:26
Bydliště: Mantov

1. 3. 2020, 9:25

Proces v koprivach bych popsal jako postupne zrani. Kdy napriklad litinovy odlitek vlivem stridajicich se venkovnich teplot (treba i slunce,dest atd..) si seda a vnitrni pnuti pomalu dojde do stavu nejakeho minima. Cim dele tim lepe. To ze lezi zrovna v koprivach bych prirovnal ochrane proti zlodejum. Komu by se chtelo neco tahat z kopriv a a ni na to neni poradne videt co to je.

Jestli jsem svoji definici popsal spatne nech mi ji nejaky veteran zde osvetli.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

1. 3. 2020, 9:54

Aha, jasné, děkuju!
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Radislav
Příspěvky: 323
Registrován: 16. 7. 2018, 8:26
Bydliště: Mantov

1. 3. 2020, 10:06

Mrosconi píše: 1. 3. 2020, 8:46 Radislave díky za info.
Já mám zatím zkušeností s profily. Tak třeba teď stavím sloupvku. Sloup má 400x500mm a je šroubovaný z profilu L 200x200/20. Spoje jsou z plocháčů 200/20. Hoooodně šroubů a zbytečné práce. Svařovat ale neumím a ani bych to nechtěl. Celkem jsem zalil lehkým betónem a hodil na frézku. Na 1,5m to bylo o 1,5mm dovrtule. Tak jsem srovnal záda a otočil. Předek jsem pak srovnal a odfrézoval žláb pro pohon. Po prvním měření jsem v rovině na 0,025-0,03mm. Nevím nakolik to bylo pokrouceno a nevím co s tím udělal ten beton. Každopádně teď je to jak píšu. Pokud tedy to je jak říkáte, tak by se mi to mělo pokroutit. Ale kdy? Teď po obrobení? Nebo za rok? Teď to neumím porovnat.
Profily co bych rád použil jsou z za tepla válcované S355ky. Budu je opracovávat stejným způsobem. Tedy nejdřív dodělým výztuhy a pak vše zaliju. Až to vyzraje, začnu to obrábět. Seberu možná 1mm. Co by se mělo kroutit? Jaké síly by to kroucení mělo vyvolat? Celek bude jako monoblok, plný betónu.
Nebo mi chcete říci, že například takový Kovosvit nebo Haas odlije rám, po vyzrání ho obrobí a opět nechá popouštět? To přece ale nedává smysl. Když to obrobí, mají nějakou přesnost, ale přidali vnitřní pnutí... pak to jakože hodí zpět aby pnutí odstránili... to se odstrání aniž by se to pohlo??? Nebo jak to dělají?

P.S.: Sorky pokud se někdo urazil, ale už mně to nebaví. Zajímavé je, že někteří umějí i bez urážek říci, že jsem debil. Já nikdy neříkal, že píšete hlouposti, takže věřím většině co napíšete. Někdy mně ale štve, že debata o třeba "A" se během tří odpovědí dostane někde k "XYZ"
Z toho co jsem tady zkoukl z tveho navrhu a mel bych hrat hru ze se musim toho navrhu drzet a opominul rady co tady padli od fmodela atd.. Tak bych nejdrive vzal profil a obrobil nejlepe vsude s pridavkama a nefunkcni plochy rovnou pokud tam nedojde k deformaci velkyho radu coz nevime. Nasledne navaril tycky co tam mas a nechal nekde vyzihat. A pak bych byl na vazkach ale jelikoz se asi neda ten tvuj "monolit" znova vyzihat po zaliti nebo aspon myslim ze by to nedelalo dobrotu vuci tomu betonu tak teda asi bych to vylil a pak prefrezoval vsechny plochy na cisto po vyzrani. Funkcnost atd.. Neresim.

Proste se snazim o to jak bych to udelal kdyz uz bych musel tenhle koncept dodrzet.
HellGrip
Příspěvky: 1282
Registrován: 21. 5. 2019, 10:26

1. 3. 2020, 10:19

Mrosconi píše: 1. 3. 2020, 8:46 . Někdy mně ale štve, že debata o třeba "A" se během tří odpovědí dostane někde k "XYZ"
- nuž to je kauzálny nexus. A ver, že (nie len) v strojarine je vzťahov navzájom protikladne previazaných dosť.
Pretože sa tu bavíš so starými pardálmi, kt. skrz krištálovú guľu skúseností skĺbených s praxeológiou vidia už X krokov dopredu prečo je to faulty design.
Milan199
Příspěvky: 2928
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

1. 3. 2020, 10:27

Ty jekly jsou fakt průser. Kdysi jsme v nářaďovně dělali kontrolní přípravky na výlisky na auta. Ten základní rám byl z jeklů jako hrom. 10-15 mm stěna rozměry 200 nebo 300, žádný šidítka. Hlídalo se kde je šev, aby se to správně otočilo. Svářeč to vařil "na střídačku", pak se to dalo vyžíhat ...
Když se obrobily dosedací plochy pro ty různé patky a kontrolní doteky / a to jsme to zatraceně hlídali aby se to neprošponovalo !!! /, tak to sedělo na dvě stovky. Za týden to bylo mimo klidně o milimetr ! Proto všechny důležité prvky byly stavitelné a po několika týdnech to šlo na 3D měřák a znovu se to doladilo.

S tím polymerbetonem nemám osobní zkušenost ale ... V roce 1982 nám na fakultě polymerbeton předkládali jako materiál budoucnosti - do 10 let bude KAŽDÝ obráběcí stroj z PMB. Litina je minulost. V roce 2020 musím konstatovat, že jsem viděl z polymerbetonu jediný kloudný stroj a to mrňavou portálu od Mulera.

Zkoušel jsem vylévat jekl 120*120*10 jehož prostředkem vedla trubka 80*10. Brousil jsem to pod vodou, otáčel jsem to pro stejnoměrný úběr z obou stran ... Nakonec jsem to vyhodil. Dneska je to vyrobené z kontilitiny. Vyhrubované, žíhané, opracované s přídavkem, druhé žíhání, broušení nahrubo, umělé stárnutí, broušení. A to jsem sakra rád že to mám ve "stovce" !

V těch nákresech máš mraky nesmyslů // nerozebiratelnost , vozíky se dají montovat i zespodu, nesmyslný rozvor vozíků vzhledem k rozkladu sil ... //, ale ty jekly - to je fakt průser !
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“