Ujasnění měření lin. vedení

RapidoAla
Příspěvky: 23
Registrován: 28. 9. 2020, 3:23

29. 11. 2020, 3:52

Ahoj. Sestavuji cnc frezku a provádím podkladové planžetování pod koleje na lineárních vedeních protože po sešroubování došlo k mírnému prohnutí frezovaných ploch na osách. Nejdříve jsem nastavil spodní koleje, po které jezdí stůl. Granitová deska položena uprostřed stolu v absolutní váze. Nastavena stejná výška pro obě koleje s min. výchylkou, potom jeden vozík nasadit na referenční hranol s kolejnicí a nastavit rovnoběžnost s kolejnicí druhou. Dobrý. Dále na tuto osu upevním stůl na který slícuji granitovou desku. Dám vozík na kolej pevné gantry (druhá osa) a rozjedu spodní stůl dopředu a nastavím na setiny vůči desce a stolu směrem dopředu. Dobrý. Teď zafixuji stůl s deskou a jezdím hodinama po hraně desky vůči kolejnici na gantře, podkládám kolejnici na gantře setiny a dobrý. Přiložím pravítko na kolej a lícuje. Když to zkusím opačně, že dám vozík s hodinama na kolejnici, kterou jsem teď nastavil a měřím ji proti granitu spodní kolmé osy tak měřím samé odchylky. Dám jiný vozík, zase jiné odchylky. Když se pokusím o nastavení aby to bylo bez výchylek tak je kolej jak vlnovka. To samé nelze výškově měřit vozík na jedné koleji a jezdit s vozíkem na koleji druhé. Předpokládám, že to dělá konstrukce vozíku, předpětí a tak.
Takže nejlépe nastavovat stroj úplně bez vozíku až na rovnoběžnost kolejnic. Říkám to správně nebo jsem mimo.
ZAY7045 , CJM250, Diy CNC 4030 fixed gantry, Diy CNC bruska ve stadiu stavby ...
Modros
Příspěvky: 1670
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

29. 11. 2020, 3:57

RapidoAla píše: 29. 11. 2020, 3:52 Ahoj. Sestavuji cnc frezku a provádím podkladové planžetování pod koleje na lineárních vedeních protože po sešroubování došlo k mírnému prohnutí frezovaných ploch na osách. Nejdříve jsem nastavil spodní koleje, po které jezdí stůl. Granitová deska položena uprostřed stolu v absolutní váze. Nastavena stejná výška pro obě koleje s min. výchylkou, potom jeden vozík nasadit na referenční hranol s kolejnicí a nastavit rovnoběžnost s kolejnicí druhou. Dobrý. Dále na tuto osu upevním stůl na který slícuji granitovou desku. Dám vozík na kolej pevné gantry (druhá osa) a rozjedu spodní stůl dopředu a nastavím na setiny vůči desce a stolu směrem dopředu. Dobrý. Teď zafixuji stůl s deskou a jezdím hodinama po hraně desky vůči kolejnici na gantře, podkládám kolejnici na gantře setiny a dobrý. Přiložím pravítko na kolej a lícuje. Když to zkusím opačně, že dám vozík s hodinama na kolejnici, kterou jsem teď nastavil a měřím ji proti granitu spodní kolmé osy tak měřím samé odchylky. Dám jiný vozík, zase jiné odchylky. Když se pokusím o nastavení aby to bylo bez výchylek tak je kolej jak vlnovka. To samé nelze výškově měřit vozík na jedné koleji a jezdit s vozíkem na koleji druhé. Předpokládám, že to dělá konstrukce vozíku, předpětí a tak.
Takže nejlépe nastavovat stroj úplně bez vozíku až na rovnoběžnost kolejnic. Říkám to správně nebo jsem mimo.
co je to za znacku linearu a jake maji voziky predpeti?
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
RapidoAla
Příspěvky: 23
Registrován: 28. 9. 2020, 3:23

29. 11. 2020, 4:02

Na spodní ose Hiwin HGW25CC ZAH ( rozšířené ) a pevná gantra HGH25CA ZAH úzké.
ZAY7045 , CJM250, Diy CNC 4030 fixed gantry, Diy CNC bruska ve stadiu stavby ...
Modros
Příspěvky: 1670
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

29. 11. 2020, 4:05

RapidoAla píše: 29. 11. 2020, 4:02 Na spodní ose Hiwin HGW25CC ZAH ( rozšířené ) a pevná gantra HGH25CA ZAH úzké.
Ja teda mam hodinky na vozíku a merim kolej...ne vozík....jde o to jestli mate referenční hranu a jestli je rovna...jestli to nemate zvlnene kvuli ni....to pak merite s kopirovanou chybou
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Modros
Příspěvky: 1670
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

29. 11. 2020, 4:07

RapidoAla píše: 29. 11. 2020, 4:02 Na spodní ose Hiwin HGW25CC ZAH ( rozšířené ) a pevná gantra HGH25CA ZAH úzké.
A je to origo nebo hiwin z aliexpresu?
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
RapidoAla
Příspěvky: 23
Registrován: 28. 9. 2020, 3:23

29. 11. 2020, 4:16

Takhle jak píšeš měřím pouze rovnoběžnost (jestli se od sebe nerozjíždí). Výšku obou kolejí jsem měřil podle granitu a když dám pravítko tak mi neprosvítí mezeru ani baterka. Když to nastavím s jedním vozíkem na koleji, kterým jezdím a měřím výšku druhé, tak se to nedá. Baterka vykazuje malé mezery. A když dělám kolmost os vůči sobě tak vozíkem po koleji to nejde jsou tam výchylky. každý vozík jinou. Opačně když jezdím po hraně granitu vúči výšce kolejnice druhé osy a nastavím, tak neprosvítím. Když osadím vozík a jezdím proti hraně granitu, nastavím, tak je to vlnovka.
Blbě se to popisuje. Vozíky jsou cncshop.
ZAY7045 , CJM250, Diy CNC 4030 fixed gantry, Diy CNC bruska ve stadiu stavby ...
Modros
Příspěvky: 1670
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

29. 11. 2020, 4:16

https://www.youtube.com/watch?v=i8FQdzl3EN8

takhle se ma merit...ale konstrukce vetsiny stroju tady to nedovoluje
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Modros
Příspěvky: 1670
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

29. 11. 2020, 4:19

RapidoAla píše: 29. 11. 2020, 4:16 Takhle jak píšeš měřím pouze rovnoběžnost (jestli se od sebe nerozjíždí). Výšku obou kolejí jsem měřil podle granitu a když dám pravítko tak mi neprosvítí mezeru ani baterka. Když to nastavím s jedním vozíkem na koleji, kterým jezdím a měřím výšku druhé, tak se to nedá. Baterka vykazuje malé mezery. A když dělám kolmost os vůči sobě tak vozíkem po koleji to nejde jsou tam výchylky. každý vozík jinou. Opačně když jezdím po hraně granitu vúči výšce kolejnice druhé osy a nastavím, tak neprosvítím. Když osadím vozík a jezdím proti hraně granitu, nastavím, tak je to vlnovka.
Blbě se to popisuje. Vozíky jsou cncshop.
Už sem to pochopil co myslis, takze se vozík bude asi naklapet do nějakých uhlu a ne ze by jezdil nahoru vyskove
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Modros
Příspěvky: 1670
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

29. 11. 2020, 4:23

Dej na vozík strojní vodovahu a jezdi s nim.......pokud to bude prava leva tak je takhle zvlneny podklad....na to planzety nepomuzou
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
RapidoAla
Příspěvky: 23
Registrován: 28. 9. 2020, 3:23

29. 11. 2020, 4:28

Tak mi to jedině dává smysl. Když bych osadil všechny vozíky na osu spojené blotňou, tak by to možná mělo smysl měřit. Jinak si ty samostatné vozíky dělají co chtějí. Viděl jsem na netu perfektně profi udělaný korpus s betonu komplet broušený od nějakého kluka z německa a meřil vozíky proti sobě a divil se, že někde udělal chybu.
Nikde není napsáno jak provádět prvotní měření. Musím se učit. Ale nevím, jestli mám problém jen já, že to nikdo ještě nikde nepsal.
ZAY7045 , CJM250, Diy CNC 4030 fixed gantry, Diy CNC bruska ve stadiu stavby ...
Modros
Příspěvky: 1670
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

29. 11. 2020, 4:33

RapidoAla píše: 29. 11. 2020, 4:28 Tak mi to jedině dává smysl. Když bych osadil všechny vozíky na osu spojené blotňou, tak by to možná mělo smysl měřit. Jinak si ty samostatné vozíky dělají co chtějí. Viděl jsem na netu perfektně profi udělaný korpus s betonu komplet broušený od nějakého kluka z německa a meřil vozíky proti sobě a divil se, že někde udělal chybu.
Nikde není napsáno jak provádět prvotní měření. Musím se učit. Ale nevím, jestli mám problém jen já, že to nikdo ještě nikde nepsal.
Vždycky se s tím peru a vždy najdu chybu podkladu....pokud nepoužívám vylozene pojezdy z supliku tak za to muze vzdy stroj :D
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
RapidoAla
Příspěvky: 23
Registrován: 28. 9. 2020, 3:23

29. 11. 2020, 4:40

Beru to tak, že měřím koleje pevné gantry proti slícované granitové desce. Vozík je až další prvek, na kterém může vzniknout nesrovnalost a to je fakt, protože mi to pravítko potvrzuje. Zvlněnost podkladu jsem teď zkoušel měřít hodinami na vozíku proti druhému tlačenému před ním a nic do dvou setin. No uvidím, kde se dopracuji.
ZAY7045 , CJM250, Diy CNC 4030 fixed gantry, Diy CNC bruska ve stadiu stavby ...
Modros
Příspěvky: 1670
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

29. 11. 2020, 4:50

RapidoAla píše: 29. 11. 2020, 4:40 Beru to tak, že měřím koleje pevné gantry proti slícované granitové desce. Vozík je až další prvek, na kterém může vzniknout nesrovnalost a to je fakt, protože mi to pravítko potvrzuje. Zvlněnost podkladu jsem teď zkoušel měřít hodinami na vozíku proti druhému tlačenému před ním a nic do dvou setin. No uvidím, kde se dopracuji.
pokud na takove vzdalenosti nameris dve setiny tak na metru je to bambiliarda
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

29. 11. 2020, 4:50

RapidoAla píše: 29. 11. 2020, 4:40 Beru to tak, že měřím koleje pevné gantry proti slícované granitové desce. Vozík je až další prvek, na kterém může vzniknout nesrovnalost a to je fakt, protože mi to pravítko potvrzuje. Zvlněnost podkladu jsem teď zkoušel měřít hodinami na vozíku proti druhému tlačenému před ním a nic do dvou setin. No uvidím, kde se dopracuji.
Když dáš foto stroje a měřících pomůcek, tak se bude lépe posuzovat jak na to.
RapidoAla
Příspěvky: 23
Registrován: 28. 9. 2020, 3:23

29. 11. 2020, 5:17

Předpokládejme, že mám dobře granitovou desku. První obrázek - měření a nastavení koleje podle hodin tím, že jezdím po hraně desky protí spodní koleji , nastavení ok. Pak druhý obrázek vozík proti hraně desky naopak a jsou tam podstatné rozdíly a když to nastavím kolej podle této varianty a aby mi seděla s hodinami je zvlněná, kdežto u první varianty ne. Obrázek je lepší jak 1000slov že.
Přílohy
1.JPG
2.JPG
ZAY7045 , CJM250, Diy CNC 4030 fixed gantry, Diy CNC bruska ve stadiu stavby ...
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“