Uložení lineárního vedení do drážky

Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22390
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

6. 12. 2009, 11:06

chmm
ted jsem nejak mimo
pokud vim tak drazka nebo hrana se dela proto aby se prisroubovane vedeni neposunulo

takze kdyz vemes nejakou plotnu udelas drazku a das do ni veeni a tu plotnu prisroubujes k tomu profilu tak se ti zase muze posunou ta plotna vzhledem k profilu (leda ze by byl sroubovy spoj mezi plotnou a profilem radove masivnejsi)
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
kiko01
Příspěvky: 1595
Registrován: 27. 10. 2008, 9:06
Bydliště: Martin,Slovakia
Kontaktovat uživatele:

6. 12. 2009, 11:15

radil som mu predsa ze po celkovom ustaveni sa spodny spoj poisti kolikmi proti posunutiu... :wink:
Baltazarek
Příspěvky: 221
Registrován: 21. 5. 2009, 9:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

6. 12. 2009, 11:24

Takze vypadat by to melo nejak jak je na obrazku. Je to pouze pracovni obrazek, tykajici se osy X. Osa Y zde neni resena a neni to take nijak zpevneno. Za malou tuhost Y osy me prosim nekritizujte, bude se resit po navrhu osy X.

Bocnice jsou dural 10mm, pracovni deska je z 3x profil ITEM 160x40 ktery lezi na 10mm duralove desce. Linearni veeni je v tuto chvilku na profilu ITEM 80x40. Obrabet budu plosne spoje, plasty a mozna dural.
Přílohy
osa_x_pracovni_deska.JPG
J0hny
Příspěvky: 506
Registrován: 10. 5. 2008, 1:31

14. 1. 2010, 6:32

Volakde som mal v PDF verzii kompletnu instalacnu prirucku na THK 4 radove vedenia, nemozem to za b..a naist, este aj utahovacie momenty tam boli, a asi 5 sposobov uchytenia, skusim to pohladat na webe a hodim to sem
http://www.hollinapplications.co.uk/pdf ... atalog.pdf str. 75-78
Tak uz to mam: https://tech.thk.com/en/products/pdf/en_a1_322.pdf#1
Nevzdelany samouk, zo vsetkeho trosku, ziadne konkretne zameranie :)
lopollopol
Příspěvky: 124
Registrován: 22. 10. 2008, 6:21

14. 3. 2010, 8:45

Možná se to zde už řešilo ale po pátrání jsem žádné informace nenašel. Zajímalo by mě, zda-li by bylo možné řešit uložení lineárního vedení na Al profil tímto způsobem (viz. obr) aby byla splněna montážní podmínka? Jedná se o přesné kameny vložené do drážky profilu. Nebo poraďte jak nejlíp vyřešit tento problém?
Přílohy
jk.jpg
Baltazarek
Příspěvky: 221
Registrován: 21. 5. 2009, 9:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

14. 3. 2010, 8:58

lopollopol píše:Možná se to zde už řešilo ale po pátrání jsem žádné informace nenašel. Zajímalo by mě, zda-li by bylo možné řešit uložení lineárního vedení na Al profil tímto způsobem (viz. obr) aby byla splněna montážní podmínka? Jedná se o přesné kameny vložené do drážky profilu. Nebo poraďte jak nejlíp vyřešit tento problém?
To by mě také zajímalo jestli se to může takhle řešit. Já mezi ty 2 drážky AL profilu asi vyfrézuji drážku 2mm a do ní to chytnu.
lopollopol
Příspěvky: 124
Registrován: 22. 10. 2008, 6:21

14. 3. 2010, 9:23

Baltazarek píše:
lopollopol píše:Možná se to zde už řešilo ale po pátrání jsem žádné informace nenašel. Zajímalo by mě, zda-li by bylo možné řešit uložení lineárního vedení na Al profil tímto způsobem (viz. obr) aby byla splněna montážní podmínka? Jedná se o přesné kameny vložené do drážky profilu. Nebo poraďte jak nejlíp vyřešit tento problém?
To by mě také zajímalo jestli se to může takhle řešit. Já mezi ty 2 drážky AL profilu asi vyfrézuji drážku 2mm a do ní to chytnu.
Myslíš nějak takto?!
Přílohy
gh2.jpg
Baltazarek
Příspěvky: 221
Registrován: 21. 5. 2009, 9:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

14. 3. 2010, 9:58

lopollopol píše:
Baltazarek píše:
lopollopol píše:Možná se to zde už řešilo ale po pátrání jsem žádné informace nenašel. Zajímalo by mě, zda-li by bylo možné řešit uložení lineárního vedení na Al profil tímto způsobem (viz. obr) aby byla splněna montážní podmínka? Jedná se o přesné kameny vložené do drážky profilu. Nebo poraďte jak nejlíp vyřešit tento problém?
To by mě také zajímalo jestli se to může takhle řešit. Já mezi ty 2 drážky AL profilu asi vyfrézuji drážku 2mm a do ní to chytnu.
Myslíš nějak takto?!
Jojo, takto to chci řešit já. Jenom uvnitř nebude kulatina ale něco jako trojúhelníkový profil. Jinak to u mě řešit nejde.
Uživatelský avatar
.xxx.
Příspěvky: 433
Registrován: 29. 8. 2008, 9:24
Bydliště: cz

14. 3. 2010, 10:13

2lopollopol
.... uz to bylo urcite x-krat receno - mnohem dulezitejsi nez samotny linear je tuhost a presnost jeho ulozeni ... tenhle tvuj prvni ani druhej navrh nema ani jedno z toho - uvedom si, ze presnou polohu ti zajistuje jen par mm AL - takhle to vedeni nikdy presne neustavis a k tomu si jeste predstav jak se to bude chovat, kdyz takoveto ulozeni nekde uprostred v ruznych smerech zatizis 500N, 1000N ...
Baltazarek
Příspěvky: 221
Registrován: 21. 5. 2009, 9:17
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

14. 3. 2010, 10:51

.xxx. píše:2lopollopol
.... uz to bylo urcite x-krat receno - mnohem dulezitejsi nez samotny linear je tuhost a presnost jeho ulozeni ... tenhle tvuj prvni ani druhej navrh nema ani jedno z toho - uvedom si, ze presnou polohu ti zajistuje jen par mm AL - takhle to vedeni nikdy presne neustavis a k tomu si jeste predstav jak se to bude chovat, kdyz takoveto ulozeni nekde uprostred v ruznych smerech zatizis 500N, 1000N ...
Neřešme tet že drážka oslabí ten AL profil. Chceš říci, že drážka 2mm neudrží to lineární vedení na svém místě ? Neřeším tu že se profil prohne, to musí být zajištěno jinak.
Uživatelský avatar
.xxx.
Příspěvky: 433
Registrován: 29. 8. 2008, 9:24
Bydliště: cz

14. 3. 2010, 3:36

Baltazarek píše:
.xxx. píše:2lopollopol
.... uz to bylo urcite x-krat receno - mnohem dulezitejsi nez samotny linear je tuhost a presnost jeho ulozeni ... tenhle tvuj prvni ani druhej navrh nema ani jedno z toho - uvedom si, ze presnou polohu ti zajistuje jen par mm AL - takhle to vedeni nikdy presne neustavis a k tomu si jeste predstav jak se to bude chovat, kdyz takoveto ulozeni nekde uprostred v ruznych smerech zatizis 500N, 1000N ...
Neřešme tet že drážka oslabí ten AL profil. Chceš říci, že drážka 2mm neudrží to lineární vedení na svém místě ? Neřeším tu že se profil prohne, to musí být zajištěno jinak.
v hliniku ani nahodou - par techto vedeni takto vzajemne nikdy neustavis v predepsane rovinnosti a rovnobeznosti... tolerance jsou zavisle na konkretnim pouzitem typu lin. vedeni, jeho presnosti, predepnuti .... a pohybuji se napr. ~7...15 µm

a kdyby se ti to nahodou povedlo ustavit, tak pri zatizeni se to ulozeni hne - vymacka, prohne ci jinak zdeformuje ...

fungovat by to mohlo snad jen pri nejakem bezkontaktnim obrabeni laser, plazma ...
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

15. 3. 2010, 3:14

To XXX: Myslím, že zbytečně strašíš. Tady asi nepůjde o nějaké tisíce newtonů zatížení. A už vůbec ne o nějaké mikrometry. Mně oba vyobrazené způsoby uložení přijdou jako v pohodě pro modelářskou frézku.

Jasně, že maximální povolené zatížení toho lineáru je o řád výše, a abychom ho mohli dosáhnout, musely by být konstrukce a uložení mnohem lepší, ale pro hobby stroj to takhle stačí. Toť pouze můj laický názor.
Petr Spáčil
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

15. 3. 2010, 3:37

Petře, ale to provedení lineáru v hliníkovém profilu, já vidím jako pěknou blbost. Ten hliníkový profil ( mám ho taky na frézce, ale v jiné pozici) je pěkné blato, a to opomíjím přesnost toho profilu, jako takového. Až se začne dotahovat šrouby ten lineár do vyfrézováné drážky v tom profilu, tak se začně ta drážka ROZTAHOVAT a DEFORMOVAT. Ty dva milimetry materiálu v tom hliníkovém profilu nemůžou a taky nic neudrží. A i na té frézce hobby, je zapotřebí, aby ty dílce byli k sobě dotažené na fest a pojištěné třeba modrým loctite. Základna, ke které má být přišroubovaný lineár, tak musí být náležitě tuhá x násobně víc, než je tuhost lineáru jako takového. Jinak potom nemá smysl ten lineár vůbec používat, pokud degraduji jeho kvality nedostatečným uložením do hliníkového profilu. Rosta.
lopollopol
Příspěvky: 124
Registrován: 22. 10. 2008, 6:21

15. 3. 2010, 6:20

Mrkněte na stroje exelcnc (např.: http://exelcnc.com/page35.htm ) Cy vy na to uložení těch lineárů?!
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

15. 3. 2010, 8:27

Ja jsem tam nikde detail ulozeni nevidel. Nemohl byste dat odkaz na konkretni obrazek?? To ze jsou ty lineary ulozeny na hlinikovych profilech nerika nic o tom jak jsou tym ty lineary ulozeny. Krom toho ze at uz jsou tam ulozeny jakkoliv tak to porad nemeni nic na tom ze to svym zpusobem degraduje jejich moznosti. Naprosto rovnocene by v tomto pripade bylo vedeni s podeprenymi vodicimi tycemy, ktere jsou podstatne levnejsi.

Ono ja si taky muzu dat na svuj vrak znak z Rolls Royce a dokonce pouzit i jeho schopnost zatahnuti do kapoty, ale lepe mi to jezdit nebude :oops:

Samozrejme vyrobek prodava duvtip a design, ktery s funkcnosti nemusi (a zpravidla nema) mit nic spolecneho.

Pokud nekdo stavi gravirku tak je fajn pokud si muze dovolit lineary, ale pokud tam da ty podeprene tyce tak v tomto pripade pouze uskodi designu, ale funkcni parametry zustanou zachovany a klesne cena.

Nejake zapousteni do profilu se stenou par milimetru je taky vec designu a nema s funkci nic spolecneho pouze se riskuje zhorseni funkcnich parametru. Nicmene na papire to vypada dobre a takovy vyrobek se na trhu uchyti lepe nez ten s nezapoustenym vedenim. Opravdovym a vyznamnym plusem toho zapousteni je fakt ze to tam nejake nemehlo neprisroubuje uplne nakrivo - to musim uznat :shock:
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“