Krytování... měchy, rolety, panceřové kryty...

Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

26. 2. 2021, 7:35

Ahojky,

zajímalo by mně, co upřednostňujete pro krytování svých mašin. Především Vy, kteří stavíte mašiny jak pro hliník tak i ocel a mokrý proces.

Dostat se k nějaké nabídce na rolety nebo panceřové kryty je dost složité. Neochota prodejců (těch česko-německých) je na mne trochu moc. Číňani nebo Poláci jsou svižnější, ale spíš u měchů.
Ty už ale nechci. Nehodí se to na můj stroj. Jednak cena měchu s ocelovou krycí lištou je cca 7tis na jeden, takže na celou mašinu to výjd nehezká částka.
Osvědčil se mi vlastní roletový systém, ale mám problém s navíjením. Pás s hliníkovými lištami je těžký a tak se mi to moc nechce navíjet. Další problém je padání třísek za pás, takže roleta toho typu taky není řešení. Pro X a přední Y je to v pohodě, tam to mohu nechat viset dolů. Y vzadu se musí navíjet nebo posouvat jak garažové vráta po kolejničkách. Jenže to nějak vázne.

Máte řešení?

Díky
Modros
Příspěvky: 1652
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

26. 2. 2021, 8:03

Mrosconi píše: 26. 2. 2021, 7:35 Ahojky,

zajímalo by mně, co upřednostňujete pro krytování svých mašin. Především Vy, kteří stavíte mašiny jak pro hliník tak i ocel a mokrý proces.

Dostat se k nějaké nabídce na rolety nebo panceřové kryty je dost složité. Neochota prodejců (těch česko-německých) je na mne trochu moc. Číňani nebo Poláci jsou svižnější, ale spíš u měchů.
Ty už ale nechci. Nehodí se to na můj stroj. Jednak cena měchu s ocelovou krycí lištou je cca 7tis na jeden, takže na celou mašinu to výjd nehezká částka.
Osvědčil se mi vlastní roletový systém, ale mám problém s navíjením. Pás s hliníkovými lištami je těžký a tak se mi to moc nechce navíjet. Další problém je padání třísek za pás, takže roleta toho typu taky není řešení. Pro X a přední Y je to v pohodě, tam to mohu nechat viset dolů. Y vzadu se musí navíjet nebo posouvat jak garažové vráta po kolejničkách. Jenže to nějak vázne.

Máte řešení?

Díky
zítra budu vyrábět komplet krytování na můj stroj včetně teleskopických ....pak sem dám výsledek a napíšu jak strašnej voser to byl a že se mu vyhejbám už hodně dlouho...materiál nerez, bodování tig...sjednocení balotina
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

26. 2. 2021, 8:24

Držím palce, pak se určitě pochlub
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2021, 5:30

Pánové, kdyby se vám chtělo něco málo napsat co si myslíte o konkrétních řešení krytování stroje, bylo by to super. Sám za sebe bych nejradeji panceřové kryty, ale ta cena na amaterská stroj za cca 200tis je příšerná. Nechal jsem si zpočítat komplét a bylo by to tak něco kolem 100tis. Mechy s lamelami 45tis, rolety 90tis...

Nejaké nápady na levnější krytování?

Dík:)
Modros
Příspěvky: 1652
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

1. 3. 2021, 5:45

Tak to je dobry ne? Par kseftu a zaplati se to :lol:
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2021, 6:32

Já se divím že na amatérský stroj něco, cokoli, poptáváš v Evropě :D Zkus to poptat v Číně.

Standard jsou teleskopy, sice netěsní, ale něco snesou (i lítající obrobky :D ). Na profi stroj jasná volba, po velkých se dá i chodit... Pokud by to někdo chtěl použít na vlastní stroj, bylo by asi nutné si je hned na začátku projektování vybrat a počítat s nimi...

Nejlevnější a dost funkční je obyč guma. Vše pod ní bude uplně v suchu, ale nejde ji použít všude.
IMG_20201221_145008.jpg
Další možností je takováhle roletka. My ji použily na ATC. V Číně ji vyrobili na míru, stála tísíc nebo 2... možná víc, už nevím, moc drahá nebyla... Ty díry po kraji jsme museli dodělat. Z takhle složené se stáhne úplně úplně :D Nechci si vymýšlet kolik, takže řeknu hodně, z toho obrázku si jde udělat představu.
IMG_20201127_071522.jpg
Na osu Z se dá použít roletka jakou mají stroje od Tajmac (např. MCFV2080). Dala by se i vyrobit. Myslím že to je vcelku jednoduchá, vcelku levná a funkční varianta. Na osu Z i možná lepší než teleskop.

Teď jsme rozebrali Miyano a tam na ose Z je nějaká supr čupr textílie (nebo kůže), která je přes válačky protažená za osu Z, a za sloupem ji napínají pružiny. Taky funkční.
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

1. 3. 2021, 6:53

A co si nechat to teleskopické krytování naohýbat na míru. Chce to pouze zjistit jaký použít gumový profil na těsnění aby to bylo dostupné. Něco jsem již pokusoval a zase tak složité to nebudete, ale je potřeba to nechat přesně naohýbat.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

1. 3. 2021, 7:05

přesně tak, mám to navržené a přesně naohýbané, jako stírátka profily od Hestega.. dostaneš se na zlomek komerční ceny.. první verzi pravděpodobně pošleš do šrotu ale druhá třetí verze je použitelná..
pokud chceš radu tak použíj plech minimálně 1,5mm 2mm je ideální a jen to boduj ideálně v napálených zámcích ... pokud to budeš vařit na tupo k čelu tak se to většinou v té ploše pokroutí a pak to nestírá, to stírátko je schopné pobrat chybku tak do 1mm, pokud se to někde oddálí dál tak to netěsní.. stírátka doporučuji šroubovat, bodování je problematické na výměnu..
na krátké vedení se vykašli na teleskopické mechanismy- zbytečná komplikace
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

1. 3. 2021, 7:06

Já měl vše naplánováno na měchy s kovovými lamelami. Nějak jsem se ale přepočítal. Jak Číňan, tak Poláci chtějí cca 7tis za jeden měch. To je trochu moc. Já vím je to roční práce, ale prostě je to moc drahé. A to je vlastně nejlevnější "komerční" řešení.

Trochu jsem přemýšlel a nejvíce se mi zamlouval systém rolet. Nejdříve jsem to chtěl udělat jak Cjuz, jenže ta moje mrška je 10x težší a vše je tak trochu masivnější, takže i ty rolety. Navíc na oze Y za smykadlem (us loupu) mám málo místa, jen 90mm. Je tosice vše rovné a nejvyšší úroveňjsou lineáry, takže co mně napadlo je vytvořit roletu, která se bude zasouvat jako roleta na kuchyňské lince. Stačí vozíček a kolejnička, která tou pomůže do zatáky (šplhat se podle sloupu), ale to je tak tak. Něco jsem vykutil, ale zetím to nejezní jak bych chtěl. Malý rádius, krátké vedení, prostě pakárna. Ale to by byla cesta. Jinak všehny rolety jsou z gumy 2mm a lepené a nytované lamely z hliníkovách plocháčk. Na navíjení jsem se vykašlal a nechal to volně padat dolů. Tedy Přední Y je v klidku, alespoň to ušetřilo místo a je to i pevnější než měchy. X padá skoro nazem ale dá se to řešit ještě dalšími válečky a propojit navzájem pod smykadlem. Vznikne pak nekonečný pás. Ale asi to necám volně, alespoň bude lepší přístup ke šroubu a vedení.
IMG_20210222_202903.jpg
Dnes jsem ještě řešil Z, protože tam jsem udělal taky stejnou roletu, jenže ta je moc dlouhá a tak jsem zkusil vyrbit teleskopický kryt z věci co seženu v Hornbachu. To by mohlo fungovat, jen jsem zvolil nevhodnou délku.
Účel to splní, takže to už nechám tak:)

Nejaké nápady na alternativní krytování? Musí ovšem zvládat rozžhavené ocelové špony. Moje měchy jsem zničil při prvním větším frézování:( No jo, blbec.
HonzaHorka
Příspěvky: 1012
Registrován: 15. 11. 2009, 2:17

1. 3. 2021, 7:34

RaS píše: 1. 3. 2021, 7:05 přesně tak, mám to navržené a přesně naohýbané, jako stírátka profily od Hestega.. dostaneš se na zlomek komerční ceny.. první verzi pravděpodobně pošleš do šrotu ale druhá třetí verze je použitelná..
pokud chceš radu tak použíj plech minimálně 1,5mm 2mm je ideální a jen to boduj ideálně v napálených zámcích ... pokud to budeš vařit na tupo k čelu tak se to většinou v té ploše pokroutí a pak to nestírá, to stírátko je schopné pobrat chybku tak do 1mm, pokud se to někde oddálí dál tak to netěsní.. stírátka doporučuji šroubovat, bodování je problematické na výměnu..
na krátké vedení se vykašli na teleskopické mechanismy- zbytečná komplikace
Můžeš dát odkaz na ty stírátka? Já jsem prototyp udělal z 2mm plechu. Finále je myšleno 2mm nerez.
Modros
Příspěvky: 1652
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

21. 3. 2021, 3:56

Tak zatím takhle...je to test...nemohl sem dát plnej rozsah a nemám ještě dorazy kvuli hlučnosti
Přílohy
iiolo.mp4
(6.46 MiB) Staženo 161 x
IMG_20210321_170103 (1).jpg
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Modros
Příspěvky: 1652
Registrován: 31. 3. 2019, 7:58

21. 3. 2021, 4:09

až to budu mít tak hodim video...už mám i Zetko....
Masso, stroje všemožný, autoservis, amatérské závody Nissan GTR
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2021, 4:11

Hezký, tak se pak zase pochlub. Já to do budoucna budu chtít rovněž takto:)
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2021, 5:27

Je to fakt luxus
Lukas_2
Příspěvky: 523
Registrován: 6. 11. 2017, 3:58
Kontaktovat uživatele:

21. 3. 2021, 6:21

Jo, to vypadá fakt dobře :wink:
BF30 přestavěná, Optimum F100 přestavěná
Kamodel.cz
Mach4
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“