Referenční hrany - úvaha

Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

27. 2. 2021, 7:05

Ciao:)

zamýšleli jsem se někdy nad smyslem referenčnch hran? Nechci polemizovat nad jejích smyslem, ale zajímá mně co si o tom myslíte.

Je mi jasné, že pro instalací se potřebuji od něčeho "odpíchnout". To se ale dá úspěšně vyřešit x způsoby. Postavil jsem dvě extrémní frézky, které referenční hrany neměly vůbec a na geometrii se to nijak neprojevilo. Na dalších strojích jsem již referenční hrany použil. Jednou to bylo pomocí připevněných pravítek, podruhé už klasicky (dopělě), tedy frézovaná hrana a přitlačná lišta.
Více možností už snad neexistuje.

Ať už Hiwin tak i TBI Motion mají v manuálu uvedeno pár způsobů jak vedení správně instalovat. Je tam i možnost instalace vedení úplně bez referenčí hrany. Podmínkou je použití silnější šrouby (min 10,9). To jsem taky udělal na mé betonové potvoře. Před rozebíráním stroje jsem to důkladně proměřil a porovnal, žádná změna nenastala. Takže dle mého názoru ty šrouby udrží kolejnici ve stejném místě i bez hrany.

Proto se ptám konstruktérů... Jaký je hlavní smysl referenční hrany? Je to instalační pomůcka? Nebo je to aretace bez které se kolejnice může hýbat? Je to zřejmě obojí, ale zajímalo by mně co převažuje, zda fixace polohy nebo snadnější instalace.

Jak jsem psal v úvodu, nezpochybňuji fakt, že se u drtivé většiny strojů hrany používají.

Díky za Vaše názory a fajn den !
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 2. 2021, 7:49

kdyz ten stroj bude robustni a bude schopen vyvinout pri frezovani nejake reakcni sily a vibrace tak ti spravna montaz kolejnice se zajistenim proti posunu umozni udrzet dlouhodobe geometrii
jinak ta referencni hrana je tam kvuli tomu ze kolejnice sama o sobe neni rovna a pri montazi dotlacenim k hrane ktera rovna ma byt si ji das do roviny
pri tve montazi bez hrany jsi mohl mit stesti na rovny kus nebo jsi to v ramci lehkeho dotazeni treba doklepaval na hodinky nebo nevim co se delo ale kdyz jsi byl spokojeny s rovinnosti a pri praci se ti to nehlo tak je to pro tvou aplikaci asi dostacujici
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

27. 2. 2021, 7:58

Mrosconi píše: 27. 2. 2021, 7:05 Ciao:)
To jsem taky udělal na mé betonové potvoře. Před rozebíráním stroje jsem to důkladně proměřil a porovnal, žádná změna nenastala. Takže dle mého názoru ty šrouby udrží kolejnici ve stejném místě i bez hrany.
Nejprve poznámka mimo. Vždycky jsem přemýšlel JAK budeš ten stroj likvidovat. Řopíky v pohraničí jsou jsou taky dost problém.

Kolejnice je vždy lepší přitáhnout i k boku. Výrobce z principu negarantuje, že kolejnice je rovná.

U menších strojů jsem to ale nedělal. Měl jsem na to přípravek na který jsem kolejnice stáhl do boku a utáhl k základně. Nikdy s tím nebyly problémy.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

27. 2. 2021, 10:53

Ta referenční hrana je velká pomoc při ustavování. Ještě je třeba upozornit, že každý výrobce, alespoň ti solidní, udává moment utažení. Podle toho je třeba volit i pevnostní šrouby. Vzpomínám si na případ, kdy se změnil dodavatel a utahovalo se stejným momentem nebylo možné to udržet po dotažení v přímosti i s referenční plochou. I přizval se zástupce dodavatele a ani ten nevěděl proč. Pak jsem se náhodou podíval do papírů a zeptal se na momenty utažení. Když se to utáhlo na jejich (menší) moment, bylo to OK. Nějak jsme jim to zapomněli říci, proč se to najednou dařilo. :)
atlan
Příspěvky: 3343
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

27. 2. 2021, 11:37

Preco si komplikovat zivot? Referencna hrana, doklepnut utiahnut zmerat, malo byt ok.

Bez hrany to tam budes merat povolovat tukat ak to bude krive.
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

27. 2. 2021, 11:39

atlan píše: 27. 2. 2021, 11:37 Preco si komplikovat zivot? Referencna hrana, doklepnut utiahnut zmerat, malo byt ok.

Bez hrany to tam budes merat povolovat tukat ak to bude krive.
Ona někdy ta výroba ref hrany může znamenat dost komplikací = zdražení.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

27. 2. 2021, 11:52

Milan199 píše: 27. 2. 2021, 11:39
atlan píše: 27. 2. 2021, 11:37 Preco si komplikovat zivot? Referencna hrana, doklepnut utiahnut zmerat, malo byt ok.

Bez hrany to tam budes merat povolovat tukat ak to bude krive.
Ona někdy ta výroba ref hrany může znamenat dost komplikací = zdražení.
Z vlastní zkušenosti mohu říci, že to vyjde levněji, teda u delších kolejnic než metr určitě. Ta výroba to tolik neprodraží, než si pak vybere montáž.
Milan199
Příspěvky: 2907
Registrován: 18. 8. 2010, 9:04

27. 2. 2021, 12:14

Josef píše: 27. 2. 2021, 11:52
Milan199 píše: 27. 2. 2021, 11:39
atlan píše: 27. 2. 2021, 11:37 Preco si komplikovat zivot? Referencna hrana, doklepnut utiahnut zmerat, malo byt ok.

Bez hrany to tam budes merat povolovat tukat ak to bude krive.
Ona někdy ta výroba ref hrany může znamenat dost komplikací = zdražení.
Z vlastní zkušenosti mohu říci, že to vyjde levněji, teda u delších kolejnic než metr určitě. Ta výroba to tolik neprodraží, než si pak vybere montáž.
Určitě je to na posouzení konkrétního stroje, dle jeho předpokládané přenosti a použití. Pokud budeš mít vyžebrovaný prostorový odlitek tak tam to lůžko pro kolejnici moc pnutí neuvolní. U malých strojů / do 300 / kde je použita místo odlitku deska to problém je.
Větší díly už to určitě chce spíše litinové a přesně obrobená lůžka kolejnic.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

27. 2. 2021, 12:52

V mém případě výroba hrany je komplikace, protože jsem si vymysles systém broušení, pro který jeden výstuek nad rovinu (referenční hrana) je překážka. Při další mašině jsem chtěl použít frézování a už to tak super nebylo. A tu narážím na problématiku přesností obrábění. U kolegy jsme změřili hrany na starším Haasu a zrovna rovné to nebylo. Na délce 1m to pokud se nepletu bylo ujeté +/-0,1mm. ve všech směrech. To mi tedy moc referenčně nepříjde. Ale budiž. Chtěl jsem docílit vyšší přesností. Osvědčila se mi metóda celoplošného broušení na příměrné desce. Takto jsem postavil dvě mašiny které jsou opravdu roovné. Nula svařování, 40mm stěny, žebrované, takže nějaké pnutí by mohlo odpadnout. Přidělal jsem si tam jako hranu pravítko třídy 0 a to slouží jak hrana. Je s tím ale taky opruz.
Pro mně sílové obrábění je tolik, co utáhne běžný 3kW motor. U toho velké síly nevznikají, takže proto se nic neděje. Tak si říkám, zda se mám do budoucna s tím párat, dělat to pouze frézováním a ne broušením, což mi celkem vadí. Zda nepoužít přípravek pro ustavení (dočastnou hranu, kterou pak mohu klidne odstránit. Taktot ot mám na jednom pokusu a taky to funguje. Nic se neděje, nehýbe. Vše je rovné. Tedy rovné natolik, kolik dovoluje granitové pravítko třídy 00.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 2. 2021, 12:56

kdybych tohle nameril u obrabeciho stroje *ktery neni samo domo) zcela vazne bych ziskal pochybnosti o svem mereni a o svem etalonu rovinnosti!!!
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

27. 2. 2021, 3:01

Ten Haas mohl být klidně rovný, jak když střelí. Tu odchylku od přímosti mohlo zavinit obrábění. Stačí, když se neuhlídá teplota a v místě obrábění (frézování, broušení) se zvedne o pár stupňů, je zakřivení na světě. Tu referenční hranu bych doporučoval i když je horší výroba. Zajistí souběh kolejnic. A když nebudou dosedací plochy kvůli technologii ve stejné výšce, dát mezi vozík a plochu na níž by měly vozíky sedět dolícovací podložky, kterými pak ještě lze v případě potřeby doladit geometrii.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

27. 2. 2021, 5:17

Měřeno při generálce. Proto se vždy ptám na to jak máte rovné mašiny.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

27. 2. 2021, 5:55

Nějak mně uniká, co jste měřili a jak jste to měřili. Myslel jsem, že jste díl obrobili a pak na té samé mašině měřili. Pokud by to bylo tak, je špatná technologie obrábění. Pokud by mašina ukazovala odchylku na rovném kusu měřeném jiným způsobem, je křivá mašina. To se dá zkontrolovat např. pomocí pravítka.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

27. 2. 2021, 7:38

Měřilo se klasicky, teny něco pravítky, něco strojní váhou. Bavím se o tom, že referenční hrany i samotá rovinnost pod lineáry byla v toleranci 0,1mm. Proto narážím na přesnost obrábění ve fabrice. A v rámci úvahym zda by nebylo lepší obrábění frézováním nahradit lepší technologii.

Ty moje pokusy, to je něco jiného. Už jsem se posunul dál. Osobně bych tedy zůstal o osvedčené techniky broušení, jenže to mohu jen rovnou plochu bez referenční hrany. Tím ale jsem docílil krásnou rovinnost o které si ten Haas může jen zdát. Ale bohužel bez klasické hrany.
Proto vznikla tato úvaha. Teoreticky hranu nepotřebuji. Na instalací si ji vytvořím z granitového pravítka. Pak už pokračuji podle te první kolejnice. Mi šlo o to, zda si mohu být jistý tím, že kolejnice velikostí 30mm šroubovaná seshora šrouby M8 třídy 12.8 do 30mm hluboké díry z S355 bude dostatečné zajíštění polohy a kolejnice se nevyhne díky půsubení sil při obrábění.
Instalací umím provést krásně rovně.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 2. 2021, 8:40

Mas podrobne info k tomu mereni te plochy pod linearem toho haase?
Delka v ktere se vyskytovala takovato odchylka presnou situaci plochu na ktere byla zmerena vuci cemu byla zmerena ta odchylka a presne cim a jakou metodou
Me to opravdu prijde jako nesmysl. Nebot se nejedna o plochu ktera se opotrebovava. Tj mohl se pouze zkrivit ram stroje. A nebo byt vadne mereni. O haasech se traduje mala tuhost ale ze by delali vylozene geometricke zmetky to se mi nezda. A 0.1 je sakra ulet.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“