Referenční hrany - úvaha

Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

27. 2. 2021, 10:12

Když se ho zeptáš co měřil a jak měřil, tak dostaneš odpověď "klasicky, něco tak a něco jinak" a babo raď. Pokud není alespoň malůvka od ruky a výsledky co kde a jak, potom je to těžké. Přesnost obrábění ve fabrice záleží na obráběném kuse, obráběcím stroji a tom, kdo to dělá. Zpravidla to nejvíce ovlivní bod 1 a ještě více bod 3.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

28. 2. 2021, 7:21

To je jasné. Jenže ty stroje, tito operátoři, z tohoto materiálu této mašiny vyrábějí. Možná je to standard. Možná to nebyla chyba.
Já se honím za každou setinou, abych měl lóže rovné a možná chci až příliš. Když si vzpomenu jak byla křivá BF45, tak vše co jsem od té doby postavil je luxus.
Kdyby se našel někdo kdo pracuje třeba u MAS nebo DMG a řekl... Plocha pro vedení na mašině s rozjezdy 600x600 se dělá ve třídě přesností 0, tak bych měl super jasno.
Možná chci přespříliš a zbytečně. Každopádně si myslím, že pokud má lineární vedení 4 setiny toleranci výšky, měla by být plocha pod nimi ve stejné toleranci. Ono když se to špatně sejde, tak rázem může být skoro desetina. Taktéž přímost.
Kdysi zaznělo, že MAS dělá lóže v 1 setině. Zda ale na celou délku nebo na 300mm, netuším. Každopádně u toho HAASu to setina nebyla.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

28. 2. 2021, 7:27

Nikdy jsem nepotkal normalni masinu ktera by byla ulitla takhle moc
Treba mas krive pravitko a haas i bfka byli rovne nez jsi je zkrivil podle toho pravitka :lol: :lol: :lol:
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

28. 2. 2021, 7:48

Já né. To známý. Nemám HAAS.
Zkládám, že mám pravítka rovnější než to co umím obrobit. A když mi to potvrdí tří metódy měření, tak snad to je věrohodnější než založení, že nějaká ikdyž dobrá a tuhá mašina umí obrobit takovou plochu ve stovce. Sam stále říkáte, že to není téměř možné. Co chi, když jsem se přiblížil setině:)
Takže Robo, neee, nemám.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

28. 2. 2021, 9:53

ono je vůbec zajímavé, že vezměš nějakej válcovanej hutní profil, ten doma na koleně obrobíš a celá mašina je dokonalá pod stovku, nadruhou stranu přeměříš komerční mašinu a ta je na hovno v desetině.. jako srovnávat cokoliv s BFkou, která má funkční plochy hrubě frézované s Ra když bůh dá 25 :D se prostě nedá..

já třeba repasoval Brother TC225 a když jsem položil lineár k referenční hraně tak po ustavení a jezděním hodinkama na jednom vozíku lineáru a měřením druhého lineáru to lítalo tak ve 3-5tisícinách v celém rozsahu stroje cca 600mm a v podstatě není v mých silách se dostat někam níž v celém rozsahu.. přitahuješ jak blbec na moment začátek sedí pak dotáhneš všechno a zase to někde uletí třeba 0,007 a jedeš pořád dokola dokud tě to baví..nebo dokud si neřekneš dost to je dobrý..
ale měřit v domácích podmínkách něco v délce 600 pod stovku a dělat závěry že to ti japonci, amíci nebo kdokoliv jinej udělali blbě na záladě mého měření bych si teda netroufnul..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

28. 2. 2021, 10:30

Jestlize jsi v domacich podminkach vyrobil nejake pravitko a pak soudis ze je podle nej komercne vyrobeny stroj spatne o 0.1 mm nevime zatim na jake delce a o jake plose se vubec bavime. Tak jsi myslim zcela odpovedel na moji otazku. Prijd si tvoje pravitko omerit na granitovem hranolu ktery je na takoveto ucely vyroben s garanci do 1um. Dej predem vedet abychom natopili mistnost na predepsanou teplotu a pocitej ze i tvoje pravitko se bude muset par hodin natemperovat.
Mrosconi píše: 28. 2. 2021, 7:48 Já né. To známý. Nemám HAAS.
Zkládám, že mám pravítka rovnější než to co umím obrobit. A když mi to potvrdí tří metódy měření, tak snad to je věrohodnější než založení, že nějaká ikdyž dobrá a tuhá mašina umí obrobit takovou plochu ve stovce. Sam stále říkáte, že to není téměř možné. Co chi, když jsem se přiblížil setině:)
Takže Robo, neee, nemám.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

28. 2. 2021, 12:16

Roro, co máš stále s nějakým pravítkem??? Já mám granitové 1m ve třídě 00, taktéž stůl 1000x630mm i úhelník 400x250mm v 00. Dokonce i vodováhu s regulací rozteče a korekcí náklonu v přesnosti 0,02mm/1m, takže zase ze mně nedělej takobvéhu hňupa.

Škoda, že se jiní nepochlubí, jak přesné mají mašiy. Možná to zbytečně moc žeru, ale zajímá mně to z hlediska porovnání především těch vychvalovaných starčím "jetých" mašin. Bohužel se nikde tyto informace nevyskytují. Kdyý už někde něco zazní, tak je to, že stůl byl prohlý o 0,1mm a to je vše.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

28. 2. 2021, 12:20

promin blbe jsem si to precetl
pochopil jsem z toho ze mas tak presne pravitko jake umis obrobit

v tom pripade asi ta masina fakt je takhle kriva
ale jak se to mohlo stat na to nemame od tebe dost informaci
ale pochybuju ze to v 0.1 obrobili
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

28. 2. 2021, 12:29

RaS píše: 28. 2. 2021, 9:53 ono je vůbec zajímavé, že vezměš nějakej válcovanej hutní profil, ten doma na koleně obrobíš a celá mašina je dokonalá pod stovku, nadruhou stranu přeměříš komerční mašinu a ta je na hovno v desetině.. jako srovnávat cokoliv s BFkou, která má funkční plochy hrubě frézované s Ra když bůh dá 25 :D se prostě nedá..

já třeba repasoval Brother TC225 a když jsem položil lineár k referenční hraně tak po ustavení a jezděním hodinkama na jednom vozíku lineáru a měřením druhého lineáru to lítalo tak ve 3-5tisícinách v celém rozsahu stroje cca 600mm a v podstatě není v mých silách se dostat někam níž v celém rozsahu.. přitahuješ jak blbec na moment začátek sedí pak dotáhneš všechno a zase to někde uletí třeba 0,007 a jedeš pořád dokola dokud tě to baví..nebo dokud si neřekneš dost to je dobrý..
ale měřit v domácích podmínkách něco v délce 600 pod stovku a dělat závěry že to ti japonci, amíci nebo kdokoliv jinej udělali blbě na záladě mého měření bych si teda netroufnul..

Evidentně jste mně vůbec nepochopili. Já psal, že kolega na svém Haasu při generálce naměřil dosti značné odchylky. To mně potěšilo, jelikož jsem v garážových podmínkách vytvořil na mé frézce hotový výrobek v rozměru jaký jsem chtěl ve velmi slušné toleranci. To jste řekli Vy. Já se tím nechválil. Když zaznělo, že pokud jsem se dostal na 0,015mm na délce metru tak co bych ještě chtělm, nabyl jsem přesvědčení, že je to dobý výsledek.

Taky jsem se ptal a na to stále není odpověď, zda má smysl se tímto zavývat, když samotné vedení v kategorii "Přesný" má pro velikost 30mm tolerancí výšky (na vozíku) 4 setiny. Jasně, pokud se mi povede něco obrobit v lepší kvalitě, budu jen rád. Ma otázka celouu dobu zní stejně... kde je ta hranice, kterou mám dostáhnout? Je to oněch 0,04 nebo jít o třidu výš na 0,02?

Mohu se zeptat jak vypadá lože te Tvé frézky od Brotheru?. Myslím tím jak jislé jsou stěny, kolik to asi váží, kolik to má žebrování apod.

Díky
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

28. 2. 2021, 12:35

robokop píše: 28. 2. 2021, 12:20 promin blbe jsem si to precetl
pochopil jsem z toho ze mas tak presne pravitko jake umis obrobit

v tom pripade asi ta masina fakt je takhle kriva
ale jak se to mohlo stat na to nemame od tebe dost informaci
ale pochybuju ze to v 0.1 obrobili
Robo v pohodě:)

Viděl jsem nějaké ty fimmy z továrny Haasu a obrábějí to na velkých portálech, ale už ve filmu to nevypadalo že by se s tím nějak párali. Ale o to mi tak nejde. Spíše mně zajímá, co se stane s takovou mašinou po pár létech provozu. Když vycházím ze založení, že to obrobili třeba na 2 setiny, tak pod lineáry se to asi těžko může vydřít. To není kluzná plocha. Napadá mně pouze špatné ustavení stroje a to se zkroutí. Však jsem viděl ty procesy při instalací. Asi se nepočítá tím, že mašina bude natolik tuhá, že bude třeba stát na dvou místo 3 nebo více nohách a nic se nestane.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

28. 2. 2021, 12:44

Tak po case se zkrouti kazda zle ustavena masina, mira zavisi na dokonalosti konstrukce. Kdyz je to rychlokvaska tak se zkrouti sama od sebe i pri dobrem ustaveni. Kdyby se mi hnula masina o 0.1 tak je to na okamzitou reklamaci. Je to mimo vsechny ocekavatelne meze.
Brothera jsem nemeril, zatim nebyl duvod to sundavat. To az po nejakem zabehnuti s novym systemem za normalnich teplot a overeni stavu stroje. Kdyz to sundam tak bude moznost to zkoumat.
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

28. 2. 2021, 12:48

Je opravdu dosti těžké ti něco poradit, když ty nejsi ochoten napsat co a hlavně jak to měříš a alespoň v ruce nakreslit a uvést výsledky. Slovo klasicky je nicneříkající. Obávám se, že žádný, alespoň trochu solidní, výrobce obráběcích strojů uvedl na trh stroj s osou, která by byla na přímost horší než polovina uváděné přesnosti v dokumentaci. Souběh kolejnic do stovky je OK. Tolerance výšky vozíků se řeší dolícovacími podložkami. Alespoň u profi.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

28. 2. 2021, 1:48

ten Brother co jsem psal já, tak ten má litinovej základ, litonovej sloup atd.. nevím co tě zajímá konkrétně, třeba ta křížová část kde jsou vozíky Ynu a referenční hrany pro X lineáry má tak 70kg rozměr cca 400x800x100 zespodu žebra
tady je krásně vidět to co nechápe dnešní stavitel a číňan, když chci stroj s pojezdem X 500mm tak ten základ je širokej 800 a na něm jezdí to 500 že to na krajích lehce překoukne do strany.. naopak dnešní BFky a podobné sráče to mají přesně naopak.. základ širokej sotva 200mm a jezdí jim to 400 v XL verzi 500 a na krajích se to naklápí.. na tom nemůžeš nikdy nic změřit přesně..

a ty vozíky, sice mají toleranci v dokumentaci třeba ty 0,04 nicméně pokud koupíš solidního výrobce a koupíš je najednou v sadě tak to bude výrazně přesnější
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

28. 2. 2021, 2:27

jojo, souhlasím. No já mám 650x400mm a rozměry smykadla (křižáku) jsou 1100x350x140mm. Síla stěny 38mm, plné žebrování. Hlavní tvar je z jednoho kusu, jen žebrování je montované. Váha je vyšší. Základna není tak široká jak bych chtěl, ale to jde do budoucna změnit. V mém případě jsou vozíky 475mm od sebe (Y).

Lineáry mám TBI TR30H a extra dlouhé vozíky. Nevídím rozdíl mezi Hiwinem a TBI.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

28. 2. 2021, 2:31

Jinak koukám, že ten Brother je podobná váhová co ta moje "skoroa BFka".
RaSi? Mohu se zeptat jaké největší silové obrábění to zvládne? Prostě co jsi na ton nejtěžšího dělal. Budu mt další porovnání. Díky
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“