chování lineárního ložiska

Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

26. 2. 2018, 1:25

eco píše:Pánové díky. Já musím vyjít z hotových tištěných domků, které mají rozměr takový, že je v podstatě jedno, jestli dám dvě krátké nebo jedno dlouhé.
To dá rozum že jedno dlouhé ,protože když tam napereš dvě tak ten tištěnej domek trochu povolí a ložiska budou nekolineární ,ale budou svírat nějakej úhel tak že budou jako banán a tím budou mít větší tření.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
eco
Příspěvky: 16
Registrován: 4. 5. 2017, 8:18
Bydliště: Ostrava

26. 2. 2018, 2:49

fmodel píše:
eco píše:Pánové díky. Já musím vyjít z hotových tištěných domků, které mají rozměr takový, že je v podstatě jedno, jestli dám dvě krátké nebo jedno dlouhé.
To dá rozum že jedno dlouhé ,protože když tam napereš dvě tak ten tištěnej domek trochu povolí a ložiska budou nekolineární ,ale budou svírat nějakej úhel tak že budou jako banán a tím budou mít větší tření.
Takže potvrzuješ co jsem si původně myslel, i když pokud to půjde, chci otvory pro ložiska vystružit.

Máte někdo tip odkud nakoupit nějaké rozumné ložiska, myslím tím ne THK a podobné, to se na moji aplikaci jaksi cenově nehodí.
Vím o CNC shop, Exvalos (FBJ ložiska) Ebeco, Matis a pak ebay a jiná čína.
Nepotřebuji tam nic extra ale zase ne nějaký totální šrot.
Jedině ten Exvalos uvádí výrobce, ostatní mají cenu +- stejnou nebo vyšší ale bez uvedení výrobce ložisek, takže třeba Ebeco má cca 2-3násobnou cenu za ložisko oproti Exvalos, ale taky to může být totéž jen s patřičnou přirážkou... :(
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 2. 2018, 3:17

Ale proboha na řezačku pěnového polystyrénu je to snad jedno, ne? Tam bych klidně dal ta nejlevnější kuličková pouzdra z Číny za 10Kč.
A pokud se tam dají 2 kratší ložiska a bude to lehce mimo osu - je to na závadu? Když se to napřed nasadí na tyčku a teprve pak se domky přitáhnou, tak ta tyčka si to srovná. A případná drobná odchylka bude fungovat jako "předpětí", protože ta pouzdra mívají spíš odchylku průměru do plusu, a tak bývají na tyči spíš volná.
Ano, není to mikronová strojařina. Ale vůle se tak vymezí, a pokud si pak pořádně srovná kolmosti os, tak to může jezdit i docela přesně.
eco
Příspěvky: 16
Registrován: 4. 5. 2017, 8:18
Bydliště: Ostrava

9. 3. 2018, 9:45

Tak včera mi došly tyče a lineární ložiska, vzal jsem prodloužené ložiska. Ložiska jsem musel vymýt v benzínu, protože zadrhávaly. Po vymytí už chodí jakžtakž.
Některé ložiska LM10LUU mají vůli že se volně otáčí i radiálně.
U LM16LUU je zase stírací kroužek tak měkký, že při pohybu ložiska má snahu srolovat se dovnitř ložiska a brzdí pohyb po tyči...
Naposledy upravil(a) eco dne 16. 3. 2018, 9:56, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

9. 3. 2018, 10:35

to co popisuješ není vůbec normální, ložiska 10mm dlouhá jsem objednával přímo z číny a každé bylo zataveno ve folii a chodí dokonale hladce , tyče jsem bral : http://eshop.exvalos.cz/cs/linearni-ved ... -10h6.html" onclick="window.open(this.href);return false;
a taky perfekt bez jakého koli škrábanečku.

a byl to cnc shop nebo cnc inshop ?
.
eco
Příspěvky: 16
Registrován: 4. 5. 2017, 8:18
Bydliště: Ostrava

9. 3. 2018, 11:22

Ložiska LM10 byly zataveny, LM16 zabaleny v sáčku ale ne zatavený sáček, vše nakonzervováno.
Ložiska po vybalení ze sáčků zadrhávala, tyč byla samozřejmě čistá, otřená, po výplachu v benzínu je to lepší ale ještě ne 100%

Tyče mají drobné škrábance, nic velkého.

Ptám se na to proto, že jsem to nikdy nekupoval a myslel si, že na kalených tyčích hned tak něco škrábanec neudělá.
Naposledy upravil(a) eco dne 16. 3. 2018, 9:50, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2018, 1:33

Než v benzínu, je lepší kuličkové vedení potopit do petroleje, vytáhnout a poklepavat po čistém papíru, a hned je vidět, jestli z toho kuličkového vedení něco vypadává, a samo tuto akci dělat tak dlouho, až z těch kuličkových pouzder už nic nevypadne. A je dobré si s tím vyhrát. Já jsem ten vakl kuličkového vedení na vodících tyčí, vyřešil - první bylo přesné změření, kolik že to kuličkové pouzdro vaklá na té tyči. A potom udělat vzorový kus ( etalon) na pokus kolik že to vlastně chce, nebo jak má být velký přesah v tom domečku, kde se lisuje to kuličkové pouzdro - někde už jsem tady o tom psal, i s rozměry toho přesahu. Aby to kuličkové pouzdro zalisované v domečku, se pohybovalo bez-vůle, na té vodící tyči. A co se týká "poškrábaných" vodících tyčí - tak to jsi dostal asi to, co nikdo na prodejně do ruky by si nevzal ani náhodou. Já jsem kupoval jak kuličková pouzdra tak vodící tyče, u HIWIN - Brno. A že je trapéz prohnutý, také špatně- prohnutí na 1m bych toleroval tak do 0,2 - 0,4mm ale jestli je trapéz prohnutý do zmijovky, tak se dá použít, jako přísada výztuže do betonu. Víš za kvalitu se platí, a jestli něco kupuješ za cca 1/10 - 1/5 běžné ceny, tak může být problém. Jeden člověk slintal blahem, jak koupil levně kleštinový unašeč R11 + kleštiny, za cca 400 - 500Kč, no že mu fréza šmajdala v tom unašeči cca 0,08mm, to už ho asi nebolelo. Rosťa.
eco
Příspěvky: 16
Registrován: 4. 5. 2017, 8:18
Bydliště: Ostrava

9. 3. 2018, 1:56

U těch ložisek beru, že jsou docela levná, ale tyče a šrouby mi oproti jiným prodejcům levné nepřipadají.
Je pravda, že šrouby jsou C15 class 200, jiné nevedou, i když jejich dodavatel je umí...
Naposledy upravil(a) eco dne 16. 3. 2018, 9:51, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

9. 3. 2018, 7:14

no ja nevim
tohle je stejne uplne jina aplikace nez to na co jsou tyhle komponenty vymyslene
takze nevim zda je na miste rozmrzelost nad tim jestli to beha tak ci onak
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
eco
Příspěvky: 16
Registrován: 4. 5. 2017, 8:18
Bydliště: Ostrava

9. 3. 2018, 10:44

robokop píše:no ja nevim
tohle je stejne uplne jina aplikace nez to na co jsou tyhle komponenty vymyslene
takze nevim zda je na miste rozmrzelost nad tim jestli to beha tak ci onak
Sice nevím, k čemu jsou přesně komponenty (ložiska+tyče)vymyšlené, podle mne na lineární posuv, ale to nic nemění na tom, že to nechodí jak má.
Co za komponenty by jsi tedy použil ty?
Naposledy upravil(a) eco dne 16. 3. 2018, 9:52, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

10. 3. 2018, 10:08

Ano tyče a kuličkové vedení. se dá použít i u hobby frézky ( já to tak mám viz. moje stránky) ale záleží na provedení těchto dílů. Důležité je mít TLtřeba k těm kuličkovým pouzdrům, ale mám takový pocit, že pokud kupuješ něco v levném provedení třeba ty kuličková pouzdra, budiž i prodávaná v cnc shop, (tak prodejce k nim asi nemá TL), takže asi nic nevyreklamuješ, protože se nemáš o co opřít, i tak jejich použití je snad použitelné jako vedení pro posouvání třeba beden ve skladech apod. Kolega Pascal_CZ si taky kdysi koupil to kuličkové vedení i s hliníkovým domečkem, bylo levné cca 300 - 400Kč, ale ta sestava měla vůly na tyči cca 0,2mm. Takže pokud kupuješ u firem T.E.A. nebo HIWIN, tak tam jsou k těm kuličkovým vedením TL, takže pokud je psaná vůle třeba +0,01 a ono to má 0,03 tak se to asi dá reklamovat, i když si nejsem zcela jistý jak by se to provádělo. A co se týká poškrábaných vodících tyčí, tak ty bych nebral ani náhodou, s tím už nic neuděláš - to je prostě zmetek, kde vznikl, to není důležité, ale kalená broušená tyč, musí mít povrch jako sklo, samo že ješte musí být vyrobená v toleranci h6 - takže reklamace.
eco
Příspěvky: 16
Registrován: 4. 5. 2017, 8:18
Bydliště: Ostrava

16. 3. 2018, 1:12

Mám nabídku z Ebeco na ložiska CRB a podle vyjádření pána z Ebeco s nimi nemají problémy, cena je pro mne ještě přijatelná LM10LUU 297Kč bez DPH, LM16LUU 382Kč bez DPH.
Tapézy chci vzít typ KUE (C45-1.0503) Tr 10x2, tyče W10 a W16.
To bych asi neřešil, ceny za tyče a trapézy jsou +- všude stejné, levnější byly od Exvalosu nebo tyče INA, já bych to ale raději vzal vše u jednoho dodavatele.

Další na ložiska ISB od Exvalosu LM10LUU 380Kč bez DPH, LM16LUU 490Kč bez DPH, tyče LJMA 10H6 a LJMA 16H6 - tady jsou nějak levné ty tyče oproti jiným.

Nabídka ložisek od Hiwin je JBL-10AWW 522Kč bez DPH, JBL-16AWW 689Kč bez DPH. TyčeW10/W16+trapézy obdobná cena jako jinde.

Jsou nějaké zkušenosti s těmi ložisky CRB, ISB? Cenově nejsou špatné.
Ještě mám nabídku na ložiska MTM, ti ale nedělatí tandémové ložiska.

Děkuji za všechny podněty.
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“