chování lineárního ložiska

Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

13. 3. 2012, 2:49

Ahoj,

jsem naprostý začátečník, sehnal jsem za pár korun na své první CNC z čehosi vybrakovaný lineární 8mm setík dvou vodících tyček a dvou dlouhých vozíků se zadomečkovanými páry lineárních ložisek alá "LM8UU".

Tyčky jsem očistil, vozíky profouk luxem a celé to naolejoval (k tomu později). Pokud vozíky už uvedu do pohybu, jede to pěkně hladce, pokud ale vozík rozjíždím, někdy musím překonat docela velký, jakoby pružný odpor (jakoby se napínal nějaký vlasec, což se možná i napíná :)), je to v pořádku? Také to pocitově jezdí o něco lépe horizontálně než vertikálně (na potvoru to chci provozovat vertikálně).

Doplňující otázka se týká toho naolejování - olej na šicí stroje asi nebyl dobrý nápad (četl jsem před chvílí toto vlákno)? Měl bych se pro správné promazání také pídit po "Fuchs - RENOLIT LZR 000"?

Díky, T.
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 15. 3. 2012, 10:23, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
kalin.oleg
Příspěvky: 313
Registrován: 15. 7. 2006, 5:37
Kontaktovat uživatele:

13. 3. 2012, 3:12

Ten "napínavý" pohyb na začiatku môže byť spôsobený prachovkami ložisiek - poväčšine sú prachovky gumo / plastové pružné a zvyknú priliehať k tyčke, takže senzibilný jedinecc môže prekonanie toho materiálu chápať ako jemný odpor. Inak by malo ložisko mať bezodporový chod.
Mazivo - bežná vazelína by IMO mala stačiť, samozrejme nejaké fajnovejšie plastické mazivo nemôže uškodiť.
Počas práce s CNC možno fajčiť...
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

13. 3. 2012, 4:30

Hmm, že by to bylo těma prachovkama? To mě nenapadlo, zkusim to pozorovat :)

Ten obyčejnej olej se z toho mám pokusit nějak vypudit?

Díky, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
kalin.oleg
Příspěvky: 313
Registrován: 15. 7. 2006, 5:37
Kontaktovat uživatele:

14. 3. 2012, 9:17

Môžeš skúsiť vymyť olej napríklad v benzíne, potom dobre vyfúkať stlačeným vzduchom a následne natlačiť vazelínu.
Počas práce s CNC možno fajčiť...
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

15. 3. 2012, 10:22

No a vadí tam nebo tam jen třeba rychleji zdegraduje a bude potřeba dříve vyměnit?

(omlouvám se za asi blbou otázku, ale pokud by tam momentálně nevadil, nechal bych to být - nemám dílnu, kutim doma v normálně obývaném pokoji, takže např. pro vás asi prkotina vymejvání něčeho v benzínu je pro mě docela komplikovaný tásk)

Díky, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
kalin.oleg
Příspěvky: 313
Registrován: 15. 7. 2006, 5:37
Kontaktovat uživatele:

15. 3. 2012, 12:03

Pokiaľ tam nemáš rastlinný olej z kuchyne, tak podľa môjho laického názoru tam ten olej nevadí. Vazelína by ho teoreticky mohla vypudiť, keď ju tam natlačíš.
Počas práce s CNC možno fajčiť...
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

15. 3. 2012, 3:16

Tak to jsi mne uklidnil, díky (je to tato klasika), T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

18. 3. 2012, 9:37

Víš, já jsem kdysi uvažoval, že budu to kuličková pouzdra mazat olejem, z nějakého zásobníku, myslel jsem, když jsem ještě ty kuličková pouzdra neměl, že ty kuličková pouzdra jsou těsněné guferem, ale tam jsou pouze jenom stěrací kroužky, a ty ještě mají vůli, takže ten olej by ti rychle z toho kuličkového pouzdra vytekl. Takže použivej ten tekutý tuk RENOLIT LZR 000, nebo nějaký jiný, ale musí mít ty parametry stejné, nebo velmi podobné. Rosťa
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8870
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

20. 3. 2012, 3:13

To sedí, okamžitě to naolejovalo i ty vodící tyče. Zatim to nechám tak, dostavím zbytek stroje a časem pořídim ten RENOLIT nebo něco podobného. Díky, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
eco
Příspěvky: 16
Registrován: 4. 5. 2017, 8:18
Bydliště: Ostrava

26. 2. 2018, 10:13

Dovolím si zadat svůj dotaz zde, je výhodnější z nějakého důvodu dvě ložiska LMxxUU za sebou v jednom domečku nebo jedno ložisko LMxxLUU, tzn dlouhou verzi, nebo je to jedno.
Teoreticky si myslím, že jedno delší ložisko je lepší než dvě kratší za sebou?
Děkuji za odpovědi. :D

PS: pokud by to někomu tady vadilo, tak prosím o přesun.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 2. 2018, 10:42

Dvě krátká si můžeš dát dál od sebe, případně si ještě mezi ně přivést mazání.
Kdybych to dělal já: když bych neměl místo, tak jedno LUU. Kdyby mě místo neomezovalo, tak 2x UU.
Uživatelský avatar
Bob
Příspěvky: 702
Registrován: 5. 10. 2007, 12:02
Bydliště: Slavkov u Brna
Kontaktovat uživatele:

26. 2. 2018, 11:36

Mex píše:Dvě krátká si můžeš dát dál od sebe, případně si ještě mezi ně přivést mazání.
Kdybych to dělal já: když bych neměl místo, tak jedno LUU. Kdyby mě místo neomezovalo, tak 2x UU.
Já mám tedy použitá dvě kuličková vedení a mezi nimi viz. foto ( bočnice portálu a v spodní části je vidět hlavička maznice, která je umístěná do volného prostoru, mezi těmi kuličkovými pouzdry) akorát se nesmí zapomenout, před lisováním toho kuličkového pouzdra, odstranit tu část toho stíracího kroužku, která stírá - ne kroužek celý, aby mazivo mohlo proniknout do drážek toho kuličkového pouzdra, ono by asi, pokud se tlakuje dekalamitkou, se tam dostalo taky, ale proč to "rvát na silu".
Přílohy
PA070069.JPG
eco
Příspěvky: 16
Registrován: 4. 5. 2017, 8:18
Bydliště: Ostrava

26. 2. 2018, 11:48

Pánové díky. Já musím vyjít z hotových tištěných domků, které mají rozměr takový, že je v podstatě jedno, jestli dám dvě krátké nebo jedno dlouhé.
Je to na CNC řezačku XPS.
Mě šlo spíše o to, že jsem někde četl, že bývá problém s tím, když nejsou ložiska nějaká lepší, aby to chodilo volně ale bez vůlí.
Třeba THK mají balení dva kusy, jakoby spárované, tak nevím.
Čili jestli z mechanického hlediska je v tom rozdíl (s přihlédnutím že domky jsou tištěné na 3D tiskárně...)
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

26. 2. 2018, 12:03

No když máš domky tištěné na 3D tiskárně, tak je to fakt jedno.
To bys možná mohl koupit se slevou i ložiska bez kuliček a nacpat tam antiperle. ;-)
(pro mladší: to bývaly takové malé peprmintové cucací kuličky)

Ale vážně: 2 ložiska jsou operativnější, pokud mají každé svůj domek. Pokud budou v jednom domku a nebudeš tam doprostřed dávat mazání, tak je to asi fuk.
eco
Příspěvky: 16
Registrován: 4. 5. 2017, 8:18
Bydliště: Ostrava

26. 2. 2018, 1:09

Ty antiperle nejsou špatný nápad :lol: taky si je pamatuji.
Teď vážně, je to odporová řezačka, takže ty tištěné domky jsou v pohodě, nepůsobí na ně prakticky žádné síly, posuv jede cca 200-300mm/minutu.
Odpovědět

Zpět na „lineárni vedení“