BF 20 osa Z - ložisko

Prestavba na cnc, provoz údržba opravy
jirka7
Příspěvky: 97
Registrován: 9. 10. 2006, 8:12

24. 3. 2008, 5:05

Našel jsem na nejakem foru obrazek pripojeni ozubeneho kola na osu Z. Zde je primo na matku prisroubovano kolo. Jenze zde neni radialni lozisko na konci BF20 osy Z. To axialni lozisko snese tuto silu ?

Mne se to nezda, ja spis premyslim, ze cely trapez vyndam, navrtam a nasroubuji z jedne jeho strany kus hridele nebo zde dam nejakou pruznou spojku. Na hridelku teprve dam lozisko a dale ozubene kolecko.
Tak se mi to zda lepsi.

Jinak taky uvazuji o vymene za kul sroub napr. z gravirovane.sk. Jen nevim jak presne musi byt umistena matka. Zajima me predevsim v radialnim smeru. Takove to vyfrezovani mista pro matku, ulozeni a znovuvyfrezovani, ... , tomu se chci vyhnout.

Jirka
[/img]
Přílohy
Nakreslena osa Z a pripojeni oz.kola.
Nakreslena osa Z a pripojeni oz.kola.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

24. 3. 2008, 5:27

trapez vymenit - urcite
bez toho nedosahnes uspokojiveho vysledku a uz vubec ne na Z kde je velka hmotnost vreteniku
po vymene za kul. sroub zvednu vreteno otacenim sroubu dvema prsty
predtim se mi to protacelo i v klestich :(

a kdyz uz budes v tom tak je treba uplne predelat loziskove slozeni
tedy axialni radialni loziska
to co je tam z vyroby je CNC nepripustne

matici lze upevnit bez zasahu do masiny
musis si vymyslet a vyrobit vlastni domek na matici ale jde to bez toho aby jsi musel frezovat nebo vrtat do masiny
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
jirka7
Příspěvky: 97
Registrován: 9. 10. 2006, 8:12

24. 3. 2008, 7:00

To ja chapu, ze nejlepe vymenit za kul. srouby. Ja mam BF rok a zatim jen lezi ladem. Mam v planu koupit 3xprofistep, trafo, motory jiz mam 4NM i kdyz to je az moc, ale mam je. Investovat do kul sroubu zatim vaham, proto se ptam na trapez. Nyni mi staci, kdyz to pojede a i kdyz tam bude prevod 5:1. Kdyz by to bylo 10Kc za kulick sourby, tak jo, ale ... .

Jak je to tedy s tim obrazkem a zatizeni lozisek na Z, kdyz zde jsou axialni loziska a da zde ozubene kolo s prevodem ? To snese to axial lozisko ?

Tady jsem nasel nejake stranky o prestavbe, jiz tady taky prosly.
http://www.dirt-page.de/metall/cnc/umbau1.htm
Chci se zeptat:
1.Na ose Z ma lozisko, dokonce ho vsunul do puvodniho plaste, ale nevidim tak nejake jisteni v axialnim smeru ? To nevadi ?
Ja bych zde dal nejradeji dve douvrada kul. loziska. Jedno na zacatek a druhe na konec.

2. Na Z je matka na kul sroub snad svarovana. To se neboji, ze se to zkrouti ? Neni mi neustale jasne to ulozeni matky kul. sroubu respektive jeji prisroubovani. Jaka zde musi byt presnost ? Napr dve setiny ? Nebo to delate nastavitelne ?


Jirka
robokop píše:trapez vymenit - urcite
bez toho nedosahnes uspokojiveho vysledku a uz vubec ne na Z kde je velka hmotnost vreteniku
po vymene za kul. sroub zvednu vreteno otacenim sroubu dvema prsty
predtim se mi to protacelo i v klestich :(

a kdyz uz budes v tom tak je treba uplne predelat loziskove slozeni
tedy axialni radialni loziska
to co je tam z vyroby je CNC nepripustne

matici lze upevnit bez zasahu do masiny
musis si vymyslet a vyrobit vlastni domek na matici ale jde to bez toho aby jsi musel frezovat nebo vrtat do masiny
jirka7
Příspěvky: 97
Registrován: 9. 10. 2006, 8:12

24. 3. 2008, 9:11

Omlouvam se, jiz to vidim.
Na Z ose ten svarenec je domecek. Ma zde dva staveci srouby, ktery nejspise seridi v radialnim smeru matku kulickoveho sroubu.

Na X ose je jeden sroub pro serizeni. Y osu nevidim.
http://www.dirt-page.de/metall/cnc/umbau1.htm

Pomoci stavecich sroubu tedy vsichni serizuji v kolmem smeru kul sroub. Presne se to asi udelat neda ?

Jirka
jirka7 píše:To ja chapu, ze nejlepe vymenit za kul. srouby. Ja mam BF rok a zatim jen lezi ladem. Mam v planu koupit 3xprofistep, trafo, motory jiz mam 4NM i kdyz to je az moc, ale mam je. Investovat do kul sroubu zatim vaham, proto se ptam na trapez. Nyni mi staci, kdyz to pojede a i kdyz tam bude prevod 5:1. Kdyz by to bylo 10Kc za kulick sourby, tak jo, ale ... .

Jak je to tedy s tim obrazkem a zatizeni lozisek na Z, kdyz zde jsou axialni loziska a da zde ozubene kolo s prevodem ? To snese to axial lozisko ?

Tady jsem nasel nejake stranky o prestavbe, jiz tady taky prosly.
http://www.dirt-page.de/metall/cnc/umbau1.htm
Chci se zeptat:
1.Na ose Z ma lozisko, dokonce ho vsunul do puvodniho plaste, ale nevidim tak nejake jisteni v axialnim smeru ? To nevadi ?
Ja bych zde dal nejradeji dve douvrada kul. loziska. Jedno na zacatek a druhe na konec.

2. Na Z je matka na kul sroub snad svarovana. To se neboji, ze se to zkrouti ? Neni mi neustale jasne to ulozeni matky kul. sroubu respektive jeji prisroubovani. Jaka zde musi byt presnost ? Napr dve setiny ? Nebo to delate nastavitelne ?


Jirka
robokop píše:trapez vymenit - urcite
bez toho nedosahnes uspokojiveho vysledku a uz vubec ne na Z kde je velka hmotnost vreteniku
po vymene za kul. sroub zvednu vreteno otacenim sroubu dvema prsty
predtim se mi to protacelo i v klestich :(

a kdyz uz budes v tom tak je treba uplne predelat loziskove slozeni
tedy axialni radialni loziska
to co je tam z vyroby je CNC nepripustne

matici lze upevnit bez zasahu do masiny
musis si vymyslet a vyrobit vlastni domek na matici ale jde to bez toho aby jsi musel frezovat nebo vrtat do masiny
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2008, 7:23

idealni slozeni je dve axialni loziska kvuli vymezeni sroubu
prodavaji se takova ktera se tam daji dat bez uprav
horsi je to s radialnim kterym se musi nahradit ta kluzna plocha v litine
tedy ta horni deska se musi pretocit na vetsi prumer a dat tam nejake miniaturni lozisko
ale dost male na to aby ta zbyla neodsoustruzena plocha mohla fungovat pro ty axialni loziska
veslere nastaveni je pak na desce se sroubem nastavit nulovou vuli
desku se sraoubem umistit prisroubovat drzak matice na supposrt a vytocit az nahoru pote ustredit desku a sesroubovat
zadne staveci srouby

jediny zasah do puvodniho stroje je to soustruzeni pro lozisko

novy sroub samozrejme nema ozubene kolo
tedy vyrobit zaslepku na klicku
a remenici osadit na konec sroubu
v zadnem pripade misto klicky


motory 4Nm jsem pouzival v kombinaci s trapezy na to abych si vyrobil nezbytne dily pro prestavbu

tejral jsem se s tim cca rok nebo spis dele a pak jsem to vyhodil resl rozdal lidem z fora
nemelo to valny smysl
spolehlive to tahalo pri rychlostech 50mm/min
a kdyz jsem neco hodil na stul tak ani tohle nebylo prilis spolehlive

ty trapezy chodili dost priserne

ale klidne si to vyzkousej taky
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
RadekCX
Příspěvky: 622
Registrován: 14. 7. 2006, 10:12
Bydliště: Č.Budějovice
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2008, 7:33

robokop píše: motory 4Nm jsem pouzival v kombinaci s trapezy na to abych si vyrobil nezbytne dily pro prestavbu

tejral jsem se s tim cca rok nebo spis dele a pak jsem to vyhodil resl rozdal lidem z fora
nemelo to valny smysl
spolehlive to tahalo pri rychlostech 50mm/min
a kdyz jsem neco hodil na stul tak ani tohle nebylo prilis spolehlive
chces rict, ze 4Nm motor s prevodem nedokazal vytahnout vic nez 1mm/s? Tak tim se tedy moc nechlub - ten motor ti pres ten sroub rozmacka ruku na kasi.
RadekCX
======================================================================
http://www.cncnet.info - problematika CNC a automatizace
http://www.jakjevenku.info - webová meteostanice
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2008, 8:43

ne nedal to
4Nm microcon, jejich koncovej stupen ,ejich zdroj
vse priserne poddimenzovane az na ten motor

naprosto katastrofalni kombinace

vse v doporucene konfiguraci prodejce a to jeste neumelo mluvit poradne s machem

sila tam samozrejme byla ale pri velmi nizkych otackach
naprosto nepouzitelnych
tedy momentova charakteristika padala priserne rychle dolu

dalsi desetitisice za koncove stupne jsem utracet nehodlal
navic s nejistym vysledkem, z vice smeru mi bylo potvrzeno ze motory jsou extremne mizerne

ja se tim nechlubim microcon se tim chlubi

ja jen poukazuju na to na co muze narazit a asi i narazi protoze ta BFka neni duralova hracka ale pekne tezkej kus litiny


vsadil jsem na jistotu, na odmerovani
dal jsem tam serva 2Nm
kdyz jsem to prvne testnul na trapezech tak jsem je dost slusne zahral :)
jezdil jsem s nima kolem 10 metru/min
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
jirka7
Příspěvky: 97
Registrován: 9. 10. 2006, 8:12

25. 3. 2008, 10:08

Nebylo by jednodussi do toho kouzku zeleza dat dvourade radialni kulickove lozisko ? V katalogu SKF uvadi, ze muze byt v axialnim smeru 1/2 zatizeni oproti rad. jestli jsem se neprekoukl. To by stacilo nebo ne ?

Jinak s tim vrskem me to nenapadlo tj. zadny staveci sroub.

Trosku jsem premyslel nad osou X. Rekl bych, ze nepotrebuji domecek s lozisky k sroubu na obou stranach. Zase bych pouzil domecek jen na jedne strane do dvouradeho loziska. Chci pouzit valcovane srouby s nepredpatou matici teda pokud nesezenu nic jinyho. Kdyz jsem se dival tady do fora, tak ty srouby mohou byt pekne krive a v tom pripade by mi vyhovovalo jen domecek na jedne strane na BF 20L.
Tam se asi stavecim sroubum nevyhnu. Leda, ze bych ignoroval ty koliky u boku co ma BF 20L a taky dotahl az to bude v rovine.

Jirka
robokop píše:idealni slozeni je dve axialni loziska kvuli vymezeni sroubu
prodavaji se takova ktera se tam daji dat bez uprav
horsi je to s radialnim kterym se musi nahradit ta kluzna plocha v litine
tedy ta horni deska se musi pretocit na vetsi prumer a dat tam nejake miniaturni lozisko
ale dost male na to aby ta zbyla neodsoustruzena plocha mohla fungovat pro ty axialni loziska
veslere nastaveni je pak na desce se sroubem nastavit nulovou vuli
desku se sraoubem umistit prisroubovat drzak matice na supposrt a vytocit az nahoru pote ustredit desku a sesroubovat
zadne staveci srouby

jediny zasah do puvodniho stroje je to soustruzeni pro lozisko

novy sroub samozrejme nema ozubene kolo
tedy vyrobit zaslepku na klicku
a remenici osadit na konec sroubu
v zadnem pripade misto klicky


motory 4Nm jsem pouzival v kombinaci s trapezy na to abych si vyrobil nezbytne dily pro prestavbu

tejral jsem se s tim cca rok nebo spis dele a pak jsem to vyhodil resl rozdal lidem z fora
nemelo to valny smysl
spolehlive to tahalo pri rychlostech 50mm/min
a kdyz jsem neco hodil na stul tak ani tohle nebylo prilis spolehlive

ty trapezy chodili dost priserne

ale klidne si to vyzkousej taky
Naposledy upravil(a) jirka7 dne 25. 3. 2008, 11:03, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2008, 10:31

no mozna no
ale prije mi pak celkem slozite zajisteni toho loziska samotneho
zbytecne moc prace

co se tyce te krivosti sroubu nebude to tak hrozne
ale ty koliky co tam maji bych bral s rezervou
nebyva to prilis dobre svrtane takze stejne museji ven a seridit kdyz je matice u toho cela pak prevrtat

na soudruhy je kladen veliky narok co se poctu kusu tyce
takovej soudruh udela nekolik set masin za den a tam se nejaka nesouosost proste vyskytne temer vzdy
oni proste nemaji cas najet s tim stolem az na konec aby ta matice byla u cela kdyz to pasujou proti sobe
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
jirka7
Příspěvky: 97
Registrován: 9. 10. 2006, 8:12

25. 3. 2008, 11:07

Je spatny napad na te ose X, ktera je u BF 20L dlouha dat domecek na lozisko k kulick sroubu jen z jedne strany ?

Preci v radialnim smeru by ten sroub nemel byt namahan.

Funkci rybin by ten kulickovy sroub nemel delat nebo ne ?
Ci z casti ano ?

Jirka
robokop píše:no mozna no
ale prije mi pak celkem slozite zajisteni toho loziska samotneho
zbytecne moc prace

co se tyce te krivosti sroubu nebude to tak hrozne
ale ty koliky co tam maji bych bral s rezervou
nebyva to prilis dobre svrtane takze stejne museji ven a seridit kdyz je matice u toho cela pak prevrtat

na soudruhy je kladen veliky narok co se poctu kusu tyce
takovej soudruh udela nekolik set masin za den a tam se nejaka nesouosost proste vyskytne temer vzdy
oni proste nemaji cas najet s tim stolem az na konec aby ta matice byla u cela kdyz to pasujou proti sobe
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 3. 2008, 11:38

BF20L je hovadina uz od pohledu
ta delka je uplne silena
myslim ze se to musi kousat a prohejbat v pruznosti klinu v rybinach
kdyz na to dam napr 10kg delicku a samozrejme ji musim dat na konec

nastesti ja mam tu kratkou

domecek na obou stranach urcite
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
jirka7
Příspěvky: 97
Registrován: 9. 10. 2006, 8:12

30. 3. 2008, 9:09

Jeste se chci zeptat, davate domecky s lozisky i na Y, a Z, myslim tim na druhou stranu.

Osa Y je docela kratka a tak se mi zda, ze by domecek na druhe strane nemusel byt. Je nevim zda na teto frezce jsou k necemu ty rybiny, jak tady nekdo psal tj. zaroven ten kulickovy sroub nedela vedeni. Napada me leda dat ten domecek na druhou stranu frezky tj. cele to provrtat pro osu Y.

U te osy Z si to taky nedokazi predstavit, jak bych dal jednoduse na druhou stranu domecek. Nahore to je pridelany a smerem dolu to drzi vahou cele vreteno... .

Jinak jak silny musi byt motor na tu osu Z, pokud tam dam kulickovy sroub, bude stacit 2.5 NM ? Ze bych to dal naprimo pres spojku.

Predem dik za info.

Jirka
robokop píše:BF20L je hovadina uz od pohledu
ta delka je uplne silena
myslim ze se to musi kousat a prohejbat v pruznosti klinu v rybinach
kdyz na to dam napr 10kg delicku a samozrejme ji musim dat na konec

nastesti ja mam tu kratkou

domecek na obou stranach urcite
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

31. 3. 2008, 8:06

ty loziska tam dej
minimalne na X

ja mam 2Nm serva lita to s obrovskou silovou rezervou
ale to se tezko srovna protoze to servo ma ve chvili nouze neco kolem 10 Nm
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
chip
Příspěvky: 6
Registrován: 7. 2. 2013, 5:35

9. 2. 2013, 9:23

Nerad oživuji starší téma, ale stránky http://www.dirt-page.de/metall/cnc/umbau1.htm" onclick="window.open(this.href);return false; už jsou "dole". Nemá někdo zálohu, nejlépe i s obrázkama. Uvažuji o koupi BF 20 s následnou přestavbou na CNC.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 2. 2013, 11:42

kup radsi KX3
je na to vhodnejsi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Frézky asijské produkce - Optimum, Bernado, Warco, Sieg, Proma, Optimum, a tak dále a tak dále“