BF 20 L přestavba na CNC - seřízení/vůle

Prestavba na cnc, provoz údržba opravy
Odpovědět
jirka7
Příspěvky: 97
Registrován: 9. 10. 2006, 8:12

6. 3. 2015, 8:17

Zdravím,
mám předělanou BF 20L na kul. šrouby. Viz obrázek. Na ose Y není úplně přesně domeček nevím, kde je problém, zda v kolmosti, souososti ... .Pokud dotáhnu domeček, tak mi jde ztuha kul šroub. Pokud ještě dotáhnu rybinu, tak se to ještě více přitáhne a jde ještě hůře.
Co by jste mi radili za postup, úpravu ?
Předem díky za náměty
Přílohy
DSC_0015.jpg
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

6. 3. 2015, 9:26

A kdo to dělal, ty? Jak je ten domek usazený? Zkoušel jsi ho po povolení dotahovat a zjišťovat zda se to zhoršuje?
Jak víš že je ta plocha kolmá na osu šroubu? Jak se to chová když je matice dále od šroubu?
Když dojedeš matkou až k domku, odšroubuješ domek a otočíš jím dokola, opíše to na základně kroužek, nebo to škrtá jenom někde?
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

6. 3. 2015, 9:53

mám BF20 také předělanou, domek jsem nechal původní, jen čínské kosoúhlé ložisko jsem vyměnil (za zde koupené 3200)

kde jsem ale narazil na problém byla drážka na přitažení původní matky, ta nebyla úplně kolmá, tam jsem musel ladit

mám pocit, že to šlape OK
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
jirka7
Příspěvky: 97
Registrován: 9. 10. 2006, 8:12

7. 3. 2015, 12:56

jova píše:A kdo to dělal, ty? Jak je ten domek usazený? Zkoušel jsi ho po povolení dotahovat a zjišťovat zda se to zhoršuje?
Jak víš že je ta plocha kolmá na osu šroubu? Jak se to chová když je matice dále od šroubu?
Když dojedeš matkou až k domku, odšroubuješ domek a otočíš jím dokola, opíše to na základně kroužek, nebo to škrtá jenom někde?
Samozřejmě jsem zkoušel povolit. Vychází mi tam dát podložku pod domek na jednu stranu či pohnout s domkem o max 0.1- 1mm (domek je kalená ocel tj. trošku přibrousit, nepřevrtám mu díry.). Přemýšlím, jestli bych se pomocí hodinek či nějakého přípravku nedoměřil, nezkusil srovnat. Ono jaký má být nejlepší postup při sesazení/seřízení ? (Mám tři místa uložení tj. na konci šroubu, uprostřed matka, na začátku šroubu.)

Jirka
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

7. 3. 2015, 2:42

Všechny tři středy musí být v ose, osa šroubu rovnoběžná s rybinami a plochy na které to budeš dotahovat kolmé na osu šroubu. Brousit domek je nesmysl. Musíš upravit ty dosedací plochy. Asi bych začal tím středem který se dá nejhůře opravit (seřídit). Například přední ložisko. Když ho utáhneš bez lože, musí být šroub v ose s rybinami pokud se to někam po dotažení vyhne, je třeba začít rovnat tu dosedací plochu na těle frézy. Pak přijde na řadu matice a koncový ložiskový domek. Zase, dotáhnu jenom matici a měřím kam se to vyhne. Základem je rovný šroub, otáčet a měřit.
Uživatelský avatar
petrgr
Příspěvky: 152
Registrován: 12. 2. 2011, 9:26

8. 4. 2015, 7:49

Největší problém je kolmost šroubu na suporty. Když se ale zaškrabou a dopasují, pak to jde. Ještě jsem přidal na obě strany všech suportů mazací filcová stírátka, která přimazávám olejem. Pak jdou suporty naprosto hladce.
MišoS
Příspěvky: 101
Registrován: 24. 1. 2011, 10:44
Bydliště: Bratislava

9. 4. 2015, 7:23

chb píše:mám BF20 také předělanou, domek jsem nechal původní, jen čínské kosoúhlé ložisko jsem vyměnil (za zde koupené 3200)

kde jsem ale narazil na problém byla drážka na přitažení původní matky, ta nebyla úplně kolmá, tam jsem musel ladit

mám pocit, že to šlape OK
Tak neviem či sa Číňan niekam posunul, ale ja som vykuchal z tej mojej BF 20 pri prerábke na každej osi len ložiská axiálne :?:
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

9. 4. 2015, 8:40

v návodu k mašině je výkres dílů a ložiska jsou uvedena typem - a já tam mám popsány dvě varianty osazení - dvojice ložisek nebo jedno dvojité
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
Odpovědět

Zpět na „Frézky asijské produkce - Optimum, Bernado, Warco, Sieg, Proma, Optimum, a tak dále a tak dále“