Jacobs kužel

Prestavba na cnc, provoz údržba opravy
Odpovědět
Rambo007
Příspěvky: 189
Registrován: 9. 6. 2013, 7:56

27. 12. 2016, 10:53

Po stromeček jsme dostali tuto mašinku. Na http://www.tumlikovo.cz" onclick="window.open(this.href);return false; jsem zjistil, že to co jsem považoval za MK2 ( a všude v technických parametrech píší MK 2) je kužel Jacobs tedy KM 2 s vnitřním závitem. Jak se do toho upínají klasické vrtáky a frézy s MK 2 ? Jde to vůbec?
20161227_095333.jpg
Přílohy
20161227_095512.jpg
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 12. 2016, 11:11

oboji je MK2 akorat frezovaci se zajistuje sroubem prez vnitrni zavit protoze by se pri frezovani uvolnil
pri vrtani se to nestane
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
almac
Příspěvky: 715
Registrován: 28. 5. 2015, 6:35
Bydliště: Liberec

27. 12. 2016, 11:12

kužel bude klasika Morse Mk2. Vrtáky samodržně a frézy upínacím šroubem skrz vřeteno, se závitem M10. Gratuluji ke koupi, jedinou nevýhodu této frézky vidím v tom, ze nemá moc tuhý sloup s vřeteníkem (dá se zpevnit pomocnou konstrukcí, jak tady na fóru už někdo prezentoval). Mám podobnou Proma FP-25 (se sloupem, ve vřeteně Mk3). Jinak první fotku můžeš směle posílat známým jako PFko :D A.
SN 20, SM 16 B, FN 25
brutal
Příspěvky: 600
Registrován: 2. 9. 2014, 7:49

27. 12. 2016, 11:17

Podle mne se Jacobs kužel jmenuje krátký kužel např. pro uchycení vrtačkového sklíčidla na trn, byl to předchůdce dnes užívaných B16, B18 apod. To co ty řešíš je MK2 s unašečem vs. MK2 s vnitřním závitem. První se používá hlavně ve vrtačkách, druhý ve frézkách. Takže jestli máš na vrtáku nebo fréze unašeč, nepůjde do vřetena frézky narvat, jedině použít redukci.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

27. 12. 2016, 11:25

brutal píše:Podle mne se Jacobs kužel jmenuje krátký kužel např. pro uchycení vrtačkového sklíčidla na trn, byl to předchůdce dnes užívaných B16, B18 apod.
Pozor Jakobs kužel není to co B! Ale máš pravdu je to pro uchycení hlaviček
brutal píše:To co ty řešíš je MK2 s unašečem vs. MK2 s vnitřním závitem. První se používá hlavně ve vrtačkách, druhý ve frézkách. Takže jestli máš na vrtáku nebo fréze unašeč, nepůjde do vřetena frézky narvat, jedině použít redukci.
MK s unešečem se dá použít, ale pokud se jedná o frézu ta by se mohla při působení radiálních sil uvolnit.

Unašeč se dá případně do kužele ze závitem koupit - třeba zde:
http://www.arceurotrade.co.uk/Catalogue ... w-In-Tangs" onclick="window.open(this.href);return false;
Naposledy upravil(a) Zdenek Valter dne 27. 12. 2016, 11:29, celkem upraveno 1 x.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 12. 2016, 11:25

ty s unasecem tam narvat jdou jen se musi vyndat ten vtahovaci sroub
pak tam muzes rvat sklicidla a vrtaky morse stejne jako do vrtacky
vytuknes to skrz vreteno tou dirou pro vtahovaci sroub
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 12. 2016, 11:29

unasec netreba
nema se kde oprit a pri potrebe vetsiho kroutaku nez je zdravo stejne oddelas plastova kola uvnitr prevodovky
to stuzeni sloupu je fajn ale ve chvili kdy to bude tuzsi budes mit tendence vic zabirat a zase to skonci oddelanim prevodovky
kamos ma bf20 uz 10 roku
vetsinou na ni delam ja
bezne i titan a pod.
kola v prevodovce puvodni
motor vymenenej za 3f + menic
zadne vyztuhy
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
brutal
Příspěvky: 600
Registrován: 2. 9. 2014, 7:49

27. 12. 2016, 11:47

Zdenek Valter píše:
brutal píše:Podle mne se Jacobs kužel jmenuje krátký kužel např. pro uchycení vrtačkového sklíčidla na trn, byl to předchůdce dnes užívaných B16, B18 apod.
Pozor Jakobs kužel není to co B! Ale máš pravdu je to pro uchycení hlaviček
Jo jo, Jacobs je trochu jiný, u nás jsem ho snad nikdy neviděl, všude ve sklíčidlech mám ten B typ. Ale třeba americká videa na YT jsou těch Jasobsů plná, tak předpokládám že tam tenhle kužel frčí pořád.

Mimochodem fakt jde u téhle frézky nějak "ruzumně" vyndat vtahovací šroub? Já bych asi u své staré ruské mašinky musel rozebrat půlku vertikální hravy, abych to dostal ven.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

27. 12. 2016, 11:51

jo asi za 10s i s hledanim klice
vrchni konec vretena vypada jako silnostenna trubka s vnejsim zavitem
skrz jde ten sroub ktery ma na sobe prstenec ktery zabranuje propadnuti sroubu vretenem
nad prstencem pokracuje zhruba stejne tlusty jako prochazi vretenem a konci po par mm ctyrhranem
sroub je prekryt prevlecnou matici ktera se sroubuje na vreteno na ten vnejsi zavit
ta slouzi k zachytu axialni sily pri vytlacovani kuzelu tim sroubem pri vyndavani nastroje

tj rozborka = vysroubovani te prevlecne matice a vytahnuti vtahovaciho sroubu
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

27. 12. 2016, 6:07

brutal píše:
Zdenek Valter píše:
brutal píše:Podle mne se Jacobs kužel jmenuje krátký kužel např. pro uchycení vrtačkového sklíčidla na trn, byl to předchůdce dnes užívaných B16, B18 apod.
Pozor Jakobs kužel není to co B! Ale máš pravdu je to pro uchycení hlaviček
Jo jo, Jacobs je trochu jiný, u nás jsem ho snad nikdy neviděl, všude ve sklíčidlech mám ten B typ. Ale třeba americká videa na YT jsou těch Jasobsů plná, tak předpokládám že tam tenhle kužel frčí pořád.

Mimochodem fakt jde u téhle frézky nějak "ruzumně" vyndat vtahovací šroub? Já bych asi u své staré ruské mašinky musel rozebrat půlku vertikální hravy, abych to dostal ven.
Zde rozměry Jacobs kuželů:
Jacobs an B tapper.png
Zde zdroj
http://www.arceurotrade.co.uk/Catalogue ... bar-Thread" onclick="window.open(this.href);return false;
kliknout na odkaz "chuck tapper dimension" v políčku details.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Odpovědět

Zpět na „Frézky asijské produkce - Optimum, Bernado, Warco, Sieg, Proma, Optimum, a tak dále a tak dále“