Otáčky vřetena BF45/ZX7045 a další klony

Prestavba na cnc, provoz údržba opravy
Odpovědět
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

26. 10. 2017, 10:00

Hezký den,

konečně jsem se rozhoupal a koupil v Polsku ZX7045 s větším stolem a obyčejným 1400ot 3f motorem. Doma mám pouze 230V, takže budu muset vyměnit motor, nebo ho řídit frekvenčním měničem. Mám ještě HF vřeteno + měnič 2,2kW co mi zůstalo po Kompasu F600. Potřebuji dva rozsahy otáček. Nízké pro ocel a vrtání a vysoké pro frézování 6-8mm frézami do hliníku. Mám dvě nebo tři možností, jak toho docílit.
První je ta, že místo motoru 3f koupím silnější 1,5 nebo 2,2kW 1f (stejná velikost 90, osa 24mm) a budu mít rozsah otáček 95-1600 nebo kopím rychlejší motor a budu mít 190-3200ot. Obojí je fajn pro velké frézy a vrtání. Ne pro převažující hliník. Investice cca 4.500Kč za nový motor.
Druhá možnost je složitější a dražší, ale taky varianta. Koupit stejný motor 2,2kW 3f 2800ot. a k němu měnič. Výsledné otáčky by mohly být od 1400-5600ot. To by mi dalo rozsah 95-6400ot. Pro můj hliník stále málo.
Třetí varianta bez zásahu do převodovky by byla trošku krkolomná, ale kdo ví, možná by to fungovalo. Místo původního motoru bych přes nějaký držák nasadil klasické elektrořeteno s redukovanou hřídeli. Tedy do kleštiny bych vrazil hřídelku 12mm a přes pružnou spojku pak hřídel 24mm. Takové spojky existují, jen je třeba přesně provrtat dírku pro hřídel. Elektrovřeteno má rozsah 6-24000ot. Ložiska v převodovce a soukolí (údajně přesně broušené) by měly snést min 12000ot. To bych považoval za strop. V takovém případě bych dostal výsledný rozsah 407 až 13714ot. OT by se mi líbilo nejvíc. Otázka je, zda takové otáčky vydrží vřeteno a vůbec celá převodovka. Spíše si myslím, že je to absurdní.
Další možnost je vyměňovat celou hlavu, ale kdo ví kolik to má kilo a jak těžko to bude demontovat a opět usadit. Možná že to bude řešení, ale toho bych se chtěl vyhnout.
Poslední možnost mně napadla ještě taková, že na vstupní hřídeli (myšleno od motoru) změním převodový poměr. Je tam pastorek a s pomocnou hřídelí jde odhadem v poměru 1:6 do pomala Kdybych tam nacpal jiné soukolí (co se vejde fyzicky), tak bych opět mohl docílit vyšších otáček. Jenže stále stejný problém. Kolik snese frézovací hlava jako komplet.

Pak mně ještě napadla další věc, když vyhodím z hlavy posuvový mechanismus vřeteníku, zůstane mi místo na usazení HF vřetene. Sice bude mimo osu, což mně štve, zároveň drasticky omezí rozsah posuvů, ale asi to mechanicky jinak nepůjde, že?

Moje otázka tedy zní? Jaké jsou maximální možné otáčky originálního vřetene? Kolik to prostě vydrží? Kterou variantu by jste vybrali Vy a proč?

Díky
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

26. 10. 2017, 10:05

než budeš vymejšlet všelijaké kraviny.. tak si vem FM roztoč to na dvojnásobek, trojnásobek a poslouchej ty zvuky, šáhni si na vřeteník a uvidíš hned jak je na tom ta převodovka .. nevěřím tomu že by dala dlouhodobě bez újmy 12000 a ani polovinu..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

26. 10. 2017, 10:37

Myslím si to samé, že ty točky to nedá. Viděla jsem nějaké video, kdy to tahali na 9tis, ale nevěřím, že to dlouhodobě vydrží alespoň 5-6tis. Prostě jinak než z elektorvřetem to asi nepůjde. Díky
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2687
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

27. 10. 2017, 8:56

Pro informaci; klon BF25, třífázový motor a měnič. Při 4000 otáčkách (cca 90 Hz) se mi po chvíli začne kouřit z vřetene, jak se začne vypařovat olej. Oni dobře věděj, proč nastavujou u těhle strojů maximální otáčky někam kolem 2300.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

27. 10. 2017, 3:10

Plastové kolečka, křivé vřeteno a pod. Mi to kouřilo i na menších otáčkách😎
Odpovědět

Zpět na „Frézky asijské produkce - Optimum, Bernado, Warco, Sieg, Proma, Optimum, a tak dále a tak dále“