4 osa pro frézku - aneb soustruh ala Mrosconi:)

Prestavba na cnc, provoz údržba opravy
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

29. 12. 2017, 3:43

Mrosconi píše:Trochu vedle Milane. Psal jsem, že budu obrábět z tyčoviny max 50mm. Tuhost jsem počítal pro teoreticky maximum. Takže kdo plete? Možná jsem něco málo objasnil, ale poloměr a průměr poznám. Ta sorky, buď jsi něco nepřečetl, nepochopil, nebo možná to já napsal blbě. Nicmene, stále nedostával odpověď, jen ironické poznámky. Kdybyste byli nad veci, jak tady vždy píšete, tak by jste napsali bodové, to je špatně, to dobře a proč. Tak jsem si představoval fórum, ale šeredně jsem se spletl. Já nemám problém s přijetím kritiky. Mám ale rád chlapsky jednání, věčně a stručně. Místo toho kecy.
No, jestli nutně toužíš po chlapské :mrgreen: a konkrétní informaci - tak já s tím teda nemám sebemenší problém.
Pokud chceš obrábět 11700 průměr 50, tak když ten kramařinec bude udělaný jak by měl být (viz třeba jakákoli 4 osa na jakoukoli normální komerční mašinu) a celý to bude vážit nějakých 1000 :) kg, tak to tak nějak (pomalu) půjde.
Btw, celý tento thread je přesně stejně padlý na hlavu jako když se zeptám: Chci fotit závody Formule 1 v večerních hodinách :mrgreen: pomocí http://www.pinhole.cz/cz/pinholecameras/dirkon_01.html" onclick="window.open(this.href);return false; :shock: a ty odpovíš "no to je fakt pitomost". A já se znova zeptám? a co když to budu chtít fotit jenom pro sebe? :mrgreen:
Odpověď opět jednoduchá - pokud jsi slepý, tak no problém, fotit to půjde, akorát se na to nepůjde dívat :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Takže obrábět na tom určitě půjde, ovšem s výsledkem přesně odpovídajícím tuhosti a hmotnosti.
r4cv
Příspěvky: 2681
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

29. 12. 2017, 4:01

milan584 píše:... a celý to bude vážit nějakých 1000 :) kg,
to si asi prestrelil, myslím že by sa mohol zmestiť do cca 100-150kg - 4-tá os s pohonom a sklučovadlom.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

29. 12. 2017, 4:29

r4cv píše:
milan584 píše:... a celý to bude vážit nějakých 1000 :) kg,
to si asi prestrelil, myslím že by sa mohol zmestiť do cca 100-150kg - 4-tá os s pohonom a sklučovadlom.
Celé je jaksi CELÉ - takže celá mašina, tunu.
A aby to šlo dobře, tak spíš minimálně 2t - protože ikdyž si upnu 150 kilovou "děličku" (osu) na gumovou mikromašinu, tak tam 11700 stejně rozumně obrábět nepůjde - protože 11700, kupodivu není žádný bláto.
A ro nemluvím o tom, že ten "výpočet" dělal (viz hned na začátku) pro 11700 s průměrem 250 (!!!!) :mrgreen:
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2017, 7:33

Výpočet byl pro stanovení potřebných otáček podle doporučených řezných rychlosti. uvedl jsem, že maximu je 250mm, což je točny průměr. Z toho jsem pak vypočítal síly na obrobek abych mohl vyřešit rozložení zátěže na ložiska a deformace vřetene i vrstevníků, protože řeším kompromis, a to čím jak nejkratší vřeteník, protože nemám místo. Chtěl jsem aby jste mi napsali, zda otáčky co jsem započítal na konkrétní hodnoty průměru obrobku odpovídají praxi.
Místo toho jste začali řešit něco jiného a diskuze šla do prdele.

Stále si nerozumíme 😂
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2017, 7:41

Jinak co se týče váhy celé mašiny, tak 270kg byla original ZX7045ka, 235kg železa má nosná konstrukce + 6 pytlů po 40kg betonu. Sloup je zesílený, základna vylita, sloup rovněž. Jde to trochu poznat. Ne nějak zásadně, ale bez problémů jsem testoval 2b 12mm frézou při 6500ot posuvem 350mm/min, 6mm do hloubky drážku. Před vystižením max 2mm.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2017, 8:33

Ja bych tuhle debatu prerusil a navrhnul jedno
Mrosconi by si ted mel stoupnout k soustruhu a to jak dvoutunovymu tak k cinskymu 100kg na stul
a zkusit si udelat jeden realnej obrobek
tj odhrubovat dost materialu a pak na presno a na pekne povrchy

pak by jsme se meli vratit k tematu

jsem si sakra jistej ze se pak debata bude ubirat jinak
ale do te doby je to o nicem
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

30. 12. 2017, 8:41

tedy k věci
píšeš " Kdybych uvažoval že obrábím ocel třídy 11700, tak doporučená Vc je pro hrubování v rozmezí 15-40. Na čisto pak 20-60m/min. Z toho tedy vypočítám otáčky a eventuálně krouťák. "

čím budeš obrábět? krumpáčem? protože, kdyby jsi se podíval na jakékoliv plátky, tak by jsi zjistil, že ty řezné rychlosti doporučené výrobcem jsou podstatně vyšší třeba 120-350 i víc m/min pro hrubování až po dokončování, z toho ti pak samozřejmě vylezou uplně jiné otáčky..
nicméně tebe by měla zajímat tuhost sestavy, protože to je to, co dělá obrábění obráběním.. nicméně to ty vůbec neřešíš..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2017, 1:12

RaSi řeším tuhost. Ale v rámci možností. Nemůžu tam dát něco silnějšího, protože je to pouze nástavba k frézce a ne soustruh. Potřebuji dělat pouze konkrétní výrobek a ten jsem doteď pizdil na Proma SM-300 E. Já nechci dělat monstrum, jen aby to nebylo horší než ten mini soustruh. Sklíčidlo je tam velké z důvodu, abych mohl protahovat polotovar vnitřkem a neměl odpad. Dělám 85mm dlouhé čepy na světla z hliníku nebo oceli. Většinou do průměru 25mm, ale občas i 50mm. Když to zvládla mini Proma, která měla 35kg, tak snad moje vřeteno, které je několikrát pevnější to zvládne taky.

Řezné podmínky jsou popsány na Internetu různě. Ty, co jsem uvedl byly z manuálu k soustruhu OPTIturn D 420x1000. Mašině několikrát větší. Chtěl jsem vědět, jaké můžou nastat maximální síly a tak jsem dle inženýrské práce jednoho student "konstrukce vřeteníku soustruhu" dosazoval parametry. Našel jsem i jiné, diametrálně jiné. Proto jsem zde psal, zda se na to můžete zkušeným okem kouknout a porovnat zkušenostmi z praxe, zda je to tak nějak reálné, nebo ty hodnoty jsou nesmyslné.
Do teď mi ale nikdo neodpověděl.

Představoval jsem si odpověď typu:
Já mám soustruh SV18 a na něm točím z ocele 11700 obrobek +/-80mm v průměru nožem s VDB destičkou s SK šponu 0,75mm posuvem 400mm/min a otáčky mám 1200ot.

Chápete co chci?

Teď zrovna upravuji přírubu na sklíčidlo TOS 125/3 z mé původní 4. osy. Mám to na MR50 šnekové převodovce. Původně jsem potřeboval, aby se to jen točilo. Frézuji na tom ty čepy, protože Proma 300 skončila ve šrotu.
Příruba je z ozubeného kola 12B-22 (řetězové kolo), které mělo už hotovou díru na hřídel i s pérem. Zuby jsou kalené. Zbrusil jsem je a vyrobil z něho přírubu. Hruboval jsem 12mm 3b SK frézou Ap=6mm, Ae=12, otáčky 1300, posuv 35mm/min. Ve výsledku mám vřeteno na ose a povrchově hází 0,03mm. Po upnutí válce 12mm (dlouhá 150 fréza) se mi házení zmírnilo na 0,01 až 0,02mm, což je určitě lepší, než jsem měl předtím na Promě, která stejným postupem měla 0,17mm!
Já vím, že to pro vás nejsou žádné přesnosti, ale mně to stačí.
Když jsem se kdysi ptal, jakou frézku do 300kg koupit, většina radila staré mašiny. Tam ale pro mně cesta nevedla, protože jsem asi nenašel tu pravou. Prohloupil jsem a koupil ZX7045, tedy BF46ku. Je to šrot, ale rozhodně lepší, než jsem měl předtím a parametry mi splňuje co jsem chtěl. Takže zkuste se prosím vžít do mé role. Máte omezený prostor i prostředky a nemáte to jako práci ale koníček. 95% času potřebujete frézovat a zbytek chcete dělat "sériovou" výrobu jednoho výrobku. Když mám možnost to zautomatizovat, tak to rozhodně udělám. To byl můj cíl od začátku. Taková mašina co bych chtěl neexistuje, tedy ne v rozmezí 150-200tis.

Kdysi jsem se ptal, zda můžete napsat své zkušenosti z obrábění na konkrétních strojích. To nebylo proto, že to chci zkoušet na své pidimašince, ale pro srovnání. Ani to se neobešlo bez ironických připomínek. Prostě žádná odpověď jen výsměch. to je pro Vás tak těžké to pochopit?

No nic, nemá to smysl. Od Vás se odpovědí nedočkám. Takže hooooodně štěstí do nového roku
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

30. 12. 2017, 1:31

ty zkus pochopit druhou stranu, že to takhle nejde..
hobíci vždycky argumentujou tím, že to může být bastl, že povrch nemusí být nic moc, že cena nerozhoduje, čas je netlačí tak jak chceš pak porovnat něco co ti někdo napíše? jeden napíše, že dělá na 300kg soustruhu 4mm šponu, už ale nenapíše, že se to klepe jak ratlík, že výrobce doporučí třeba 0,2mm na ot a on to šudlá 0,02 a jen tupí plátky, že jeden čep dělá 10minut s jedním plátkem natož druhej 2minuty a jeden plátek má na 20ks třeba, to že jeden člověk musí každej výrobek měřit a je rád, že se trefí do 0,03mm druhej změří jeden kus a dalších 20 má ve 0,01 atd atd..
pokud chceš nějaké takové srovnání udělat vezmi ten svůj čep, dojdi si někam a udělej si ho na různých strojích, to jediné bude objektivní, protože internet snese hodně a nejvíc je slyšet ten kdo nejvíc křičí ačkoliv třeba doma má akorád pilník.... :D

k těm řeznejm podmínkám, ono ani nejde o to najít nějaké maximum co to dá, ale najít nějaké efektivní maximum.. můžu vzít novou frézu a nahulit ji do materiálu a udělat výrobek za minutu a bít se do prsou jak to jde rychle, ale k čemu mi to je když takhle udělám 10ks a je po fréze.. hobík bude dělat jeden kus tak si řekne je to OK.. druhej dělá 10000ks a tak ekonomika bude uplně jinde.. sníží záběr dostane se třeba na 1,3minuty a fréza vydrží třeba 3násobek... obecně si ty nástroje nechaj líbit strašně moc, a ty řezné podmínky se můžou strašně lišit.. musel by jsi porovnávat pořád to samé..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

30. 12. 2017, 1:53

Proma 300 skončila ve šrotu.
To je škody nadělaný, někdo by byl rád, kdyby ji měl. :D
www.mosaznevyrobky.cz
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2017, 1:57

Mrosconi
Kdybys radsi misto ty slohovky sel k nejakymu soustruhu udelal bys lip

Uz me to zacina i stvat
Pindani o nicem
Mazej si to jit nekam vyzkouset abys pochopil ze se ti tu snazi pomoct a ze ty jsi ten kdo netusi
Jen se tu snazis nekoho presvedcit o sve pravde ktera je jen snem a suchou teorii
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

30. 12. 2017, 4:38

robokop píše:Mrosconi
Kdybys radsi misto ty slohovky sel k nejakymu soustruhu udelal bys lip

Uz me to zacina i stvat
Pindani o nicem
Mazej si to jit nekam vyzkouset abys pochopil ze se ti tu snazi pomoct a ze ty jsi ten kdo netusi
Jen se tu snazis nekoho presvedcit o sve pravde ktera je jen snem a suchou teorii

Ne nejde o suchou teorii jsou to jen sny.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2017, 7:31

Co vás štve? To, že si chci vyrobit něco podle sebe? Přece na tom budu dělat já, a ne vy. Tak proč vás tolik sere?
Ok, už se raději nebudu ptát, protože odpovědi se stejně nedočkám.
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

30. 12. 2017, 7:43

Mrosconi píše:Co vás štve? To, že si chci vyrobit něco podle sebe? Přece na tom budu dělat já, a ne vy. Tak proč vás tolik sere?
Ok, už se raději nebudu ptát, protože odpovědi se stejně nedočkám.
Nás má něco štvát? Myslím, že je to naopak!!!
Tebe štve, že Ti nikdo už nechce odpovídat na Tvoje nesmyslné dotazy. ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

30. 12. 2017, 7:51

me stve sahodlouhe placani o nesmyslech
neochota spolupracovat s lidmi kteri se ti snazi dobre poradit atd...
spousta jinych lidi normalne prijde, zepta se, dostane odpoved, zkusi to, a ma vyreseno
ty porad hledas v tech radach jak to podle nich neudelat

mozna by bylo lepsi kdyz si ses tak jistej ze ten tvuj nesmysl bude stat za neco se vyprdnou na plkani a dokazat nam rovnou jak ti to perfektne slape
v opacnem pripade se tu snad na nic uz ani neptej paklize ty rady nehodlas vyuzit
protoze to pak je jen plytvani casem zdejsich lidi ochotnych radit
urcite je tu spousta jinych co si tech rad budou vazit
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Frézky asijské produkce - Optimum, Bernado, Warco, Sieg, Proma, Optimum, a tak dále a tak dále“