4 osa pro frézku - aneb soustruh ala Mrosconi:)

Prestavba na cnc, provoz údržba opravy
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

30. 12. 2017, 9:00

Mna by aj tak zaujimalo co sa rozbilo na tej prome300.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

31. 12. 2017, 7:37

Před dvěmi lety, když jsem zvažoval koupí frézky, nevěděl jsem jak to funguje. Potřeboval jsem frézou do obýváku panelákového bytu, která nebude dělat rámus. Od samého začátku tedy hledám kompromis. Mezitím jsem zjistil, že spoustu věcí chci dělat jinak a s tím že změnily i požadavky na stroj. Stále nemám moc místa, ale je to trochu lepší. Proto hledám řešení, které mi komerční stroje nenabízí.

Není to tak, že si nevážil Vašich rád. Ba naopak! Vše co mi kdo připomínkuje znovu zvažují a hledám řešení. Chci pochopit celou problematiku a tak se ptám na vše možné. Předtím šintó však vyhledávání na internetu, takže alespoň něco vím. To jsou ale teorie. Chci je porovnávat se zkušenostmi z praxe. Tu osobně nemám a ani kdybych se postavil k profi mašině, tak je tak rychle neziskam. Proto se ptám.

A jaký je výsledek? Na otázku dostanu odpověď, že je to nesmysl, ale bez udání důvodu. Žádné argumenty, jen sarkastické poznámky. Nulová hodnota! Proč potom odpovídače?

Když se mne někdo zeptá, jak má nafotit modelku na kterou nasype mouku a chce aby každé zrníčko bylo ostré, tedy aby to byla kulička a ne čára, tak mu řeknu, že potřebuje rychlou zábleskovými lampu. Nebo silné slunko. A taky mu vysvětlím, proč tomu tak je. Neříkám mu, že je to nesmysl, že to s lampou, co má délku hoření záblesku 1/700s neudělá. Potřebuje 4x rychlejší. A ukážu na příkladech.
Co uděláte Vy? Řekněte že je to kravina a tím to hasne. Jak se má pak člověk něco naučit a pochopit, když to takto řešíte? Nebo se bojíte konkurence? To snad ne. Nechci házet všechny do jednoho pytle. So
Pomsta lidí umí hezký a srozumitelně vysvětlit, proč to dělat tak a ne jinak. Kolik z Vás mi odpověděli na otázky? Co je hloupého na tom, zeptat se na to zda postup výpočtu je správný? Kdo mi to odpověděl? Nikdo. Místo toho jen holé plácání a bez jediného argumentů říkáte, že je to nesmysl.
Nechci nikoho urážet a jak jsem napsal v úvodu. Vážím si jakékoliv reakce a obzvlášť té, že mi někdo něco potvrdí nebo vyvrátili. Ale stačí napsat, že indukční čidla se dávají vždy kolmo a ne ve směru. Místo příkladů abych se nekoukal na CauCau ale jinde bych ocenil alespoň jednoho výrobce. Nejen že je to pitomost. Tak to bohužel je. Množství prázdných slov a žádná informace.

Když nechcete toto pochopit, nereaguje prosím na ve články.

Díky a užijte si dnešní večer😁
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

31. 12. 2017, 7:39

pokud vim tak dost konkretni i presne odpovedi jsi dostal
navic i to stoupnuti si k soustruhu na dve hodiny ti da 100x vic nez teorie v tomhle vlaknu

klidne ti dohodnu takovou exkurzi u kamose na dilne kde si to muzes zkusit
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7201
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

31. 12. 2017, 8:33

Mrosconi píše: Když se mne někdo zeptá, jak má nafotit modelku na kterou nasype mouku a chce aby každé zrníčko bylo ostré, tedy aby to byla kulička a ne čára, tak mu řeknu, že potřebuje rychlou zábleskovými lampu. Nebo silné slunko. A taky mu vysvětlím, proč tomu tak je. Neříkám mu, že je to nesmysl, že to s lampou, co má délku hoření záblesku 1/700s neudělá. Potřebuje 4x rychlejší. A ukážu na příkladech.
A budeš to taky dělat stejně ochotně, až ten tazatel bude stý v pořadí, bude ti po vyslechnutí jeho prvních pěti slov jasné, že foťák viděl jenom na obrázku a z předchozí skušenosti s ním budeš vědět, že si stejně nedá poradit?
....
ještě něco
jestli chceš/potřebuješ občas nějaký obráběný díl, určitě bude efektivnější, když si někde seženeš nějakou učebnici technického kreslení a technologie pro průmyslovky a naučíš se udělat normální papírový výkres požadovaného dílu - a stačí od ruky
když totiž přijdeš za soustružníkem s výkresem který má hlavu a patu, díl je vyrobitelný, jsou tam smysluplné tolerance atd, tak s tebou bude jednat jako rovný s rovným
když to poptáš třeba tady na foru, tak ti to velmi rychle někdo nabídne a udělá
když přijdeš s nějakejma barevnejma kostičkama na telefonu ze kterých je na první pohled vidět, že veškerá vědomost v díle skrytá je z prvního tutorialu, a ještě se budeš čertit že se s tebou nechce nikdo bavit, tak se nediv
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7201
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

31. 12. 2017, 10:08

poslední pokus abys neměl pocit že tě nikdo nemá rád
konkrétně k tomu tuším poslednímu návrhu vřeteníku
domeček nelze ze sešroubovaných desek, není to tuhé, při montáži vzniknou chyby v řádu desetin mm až jednotek mm
bylo by to šíleně pracné až nemožné vyrobit třeba s ohledem na vzdálenost osy díry od základny za kterou to chceš přišroubovat - a to mluvím o jedné rovině v prostoru, i u takovéhle hračky to musíš to mít v toleranci do 0,01mm aby to šlo smontovat atd
správné řešení - celý domek udělat z jednoho bloku litiny nebo alespoň hliníku, díry pro ložiska vyvrtávat z jedné strany na jedno upnutí, funkční průměry odstupňované od největšího po nejmenší
vřeteno (hřídel) - zapomeň na trubku, nepřiděláš k ní unašeč pro univerzálku a už vůbec ne pokud tam budeš mít průměry stylem malý - velký - malý
takhle bys to i blbě vyráběl
silnostěnnou trubku stejně v malém nekoupíš
správně - kus kulatiny o pr. tak 120 nebo 160 podle toho co na to chceš upnout, silně doporučuji tam udělat konec jako je na modernějších soustruzích na mezipřírubu s krátkým kuželem, od toho postupně zmenšovat průměry
ložiska - za unašeč dvě kosoúhlá , musí mít proti sobě buď rovnou nebo přes distanční vložky staženy vnitřní i vnější kroužky (!!!!) nelze vymezovat vůli maticí,
na vzdálený konec jedno kuličkové, lépe válečkové s vnějším kroužkem axiálně volným
to cos navrhoval je prostě kopa nesmyslů
asi jako když tě někdo bude přesvědčovat, že tu modelku v mouce vyfotí mobilem
až zjistíš, že jen výše napsané je min. tak za 10-20kkč, a že to pilníkem a ruční vrtačkou fakt udělat nejde, tak .....
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

31. 12. 2017, 10:14

jenže problém je to, že takhle to doma stejně na tom co má neudělá.. a pokud si to nechá někde udělat, tak to nezaplatí :D začarovaný kruh..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

31. 12. 2017, 10:26

atlan píše:Mna by aj tak zaujimalo co sa rozbilo na tej prome300.
Nechal jsem ji sousedovi. Za ty peníze to asi není špatný soustruh, obzvlášť, když děláš malé věci především z plastu nebo hliníku. Nejdřív mi stačil, protože jsem potřeboval dělat takové malé dívky. Pak jsem změnil technologií a už mi nestačil.
Kromě toho, že koník byl vys než vřeteno a že se veškeré třísky sypaly rovnou na převod posuvu, to není špatný stroj. Je ale třeba trochu no dopravit. Teď už vím, že je pro mne malý, ale pokud máš konkrétní zadání, tak je celkem v pohodě.
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

31. 12. 2017, 11:03

Testone díky za reakci, přesně tak ti představuji diskuzi na fóru.

Základ vřeteníku je hliníkový blok (mám od minula 200x160x90mm), tak jsem ho chtěl využít, protože jak říkám, tlačí mně místo.
Tak jak píšeš jsem to chtěl dělat. Nejdříve srovnám kostku na rozměr, pak odfrézuji díru ze dvou stran na hrubo, pak upnu na pevno, udělám díry na šrouby a nakonec na jeden průchod srovnám díru pro ložiska. Včera jsem něco podobného zkoušel (mám universální nožovou hlavu do 225mm průměru) a na 80mm hloubce se mi povedlo udělat rozměr 50mm s přesností 0,02mm. Když to ještě poladím, tak snad to půjde. Otázka je, co jsem schopná změřit obyčejnou el. posuvkou:)
Nejdříve jsem chtěl udělat osu z kulatiny 160mm, ale nakonec jsem to zjednodušil. Výpočtově co do tuhostí celé mašiny nemá (ne)tuhost samotné hřídele vřetene velký význam. Bezešvý trubka 70mm tl. 10mmby měla dostatečně stačit. Ložiska mám průměru 60mm (již jsou doma). Nejdříve srovnám hřídel podle vnitřku a pak stáhnu konce na 60mm. Uprostřed zůstane asi 69mm. to by podle tabulky mělo ložiskům stačit. nepředpokládám ale, že se mi to povede na poprvé, takže tu hřídel pak budu dělat asi znovu. Teď využiji co mám koupeno. Na hřídeli bude unášeč (příruba) z hotového řetězového kola. Mám tam i průměr v H7 i drážky pro péra... Až to sestavím, pokud se to povede, tak pak nakonec srazím osazení pro sklíčidlo a nasadím. Stejným způsobem jsem dělal současnou hlavu a funguje dobře. Na rozdíl od první varianty, kterou mi utočil kamarád na svém velkém soustruhu, jenže nebyla hřídel v převodovce... a tam vznikly odchylky.
Ložiska jsou pevně na hřídeli. Únosností by mi stačila 1/50 toho ložiska, takže podle ujištění jednoho konstruktéra, který navrhuje převodovky je to v cajku. Uvidíme. Víko slouží jako regulace předpětí. Bude mít válcové osazení, aby to tlačilo na vnější kroužek ložiska. Ty jsou tedy do X. Ještě tam bude gufero a na konci řemenice.
Při mém pracovním nasazení bude mašina soustružit asi 1h týdně. Takže jak stále opakuji, není to soustruh a nikdy nebude.
frezovaci vřeteno 2,2kw 8000ot.jpg
soustruh 2,2kw 1920ot.jpg
Já vím, že to není tak jak by to mělo vypadat, ale co do celkové tuhostí sestavy to bude rozhodně huhší, než je sloup a stůl ZX7045ky. Nejhorší bude pro mně na osa. Otatní věci jsou frézování, takže tam jsem už trochu přesnější, ale hřídele se bojím:)
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

31. 12. 2017, 11:17

Testone ti rekl presne jak to ma vypadat
Ty sis z toho vzal jeden stripek a pak zas vsechno uplne naopak
Proc?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7201
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

31. 12. 2017, 11:27

to je marný
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

31. 12. 2017, 11:29

atlan píše:
Mna by aj tak zaujimalo co sa rozbilo na tej prome300.


Nechal jsem ji sousedovi.
Soused má šrotiště? :wink:
www.mosaznevyrobky.cz
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

31. 12. 2017, 11:33

heh
do srotu to neni
ma to spoustu omezeni
ale sikovny lidi s tim dokazou zazraky
napriklad myslim martin hora tady z fora dela na necem podobnym
a u vetsiny jeho vytvoru tu vetsine lidi pada brada
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

31. 12. 2017, 11:41

Nelíbí se mi, když se mění výpověď:
Frézuji na tom ty čepy, protože Proma 300 skončila ve šrotu.

Nakenec se dozvíme, že skončila u souseda, tak ta moje otázka je si myslím na místě. :(
www.mosaznevyrobky.cz
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

31. 12. 2017, 11:48

robokop píše:Testone ti rekl presne jak to ma vypadat
Ty sis z toho vzal jeden stripek a pak zas vsechno uplne naopak
Proc?
Protože vycházím z toho, co umím sám udělat. Předpokládám, že jde především o hřídel. Nebo co je ještě špatně? Já si nemůžu dovolit 30cm vřeteník a 20kg hřídel. Porovnejte to s tou malou Promou.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22384
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

31. 12. 2017, 12:19

mozna by ses mel vic zamyslet a pak ti mozna dojde ze nejsi schopnej to sam udelat aby to bylo obstojne

ono to zacne treba u te trubky
co to ma byt za material?
jak tlustostena?
kde ji prodavaji v mensim mnozstvi nez 6 metru?

jen z tohodle ti vyjde ze budes vrtat kulatinu protoze tu trubku v nejakym vhodnym materialu hadam nesezenes
a rozhodne ti nebudou rezat kousek

jak na to chces dat tu prirubu?
kdyz mas problem sehnat i kus materialu a vymyslis ze pouzijes jako polotovar nejaky hotovy kolo
jak to spojis?
jake kvality bude mit ten spoj?
tuhost, presnost, tvarovou stalost?

kde si to nechas ohrubovat?
tepelne zpracovat?
brousit?
kolik to bude stat?

tohle fakt nikam nevede
prosim zkus ted odpovedet na jednu kazdou z tech otazek
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Frézky asijské produkce - Optimum, Bernado, Warco, Sieg, Proma, Optimum, a tak dále a tak dále“