4 osa pro frézku - aneb soustruh ala Mrosconi:)

Prestavba na cnc, provoz údržba opravy
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

27. 12. 2017, 6:52

to nebyla rada aby tě urazila, ale aby jsi se zamysel.. :D
a to zamyšlení ti ušetří i peníze, protože nebudeš muset kupovat trubku a shánět soustružníka, protože tak jak to plánuješ to skončí ve šrotu..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2017, 9:52

RaSi a ostatní. Kdyby jste četli moje příspěvky pečlivě, nemohli by jste psát takové hlouposti. Myslel jsem si, že se zde na fóru něco nového dozvím, ale ve většině případů jsou to jen frajerské řeči a politikaření. Celou dobu se bavíme o amatérské kategorii. Já taky nesrovnávám nějaký kompaktní amatérský foťák ala Sony A7 s profi technikou PhaseOne. Prostě jsem amatér.
A kdyby jste to četli, víte, že nemám v plánu obrábět 1W motorem na 40kg konstrukci průměr 250mm šponou 1mm.
Zamysleli jste se nad tím, jak se staví mašina, co vše je třeba vzít v úvahu? Já ano, a proto to počítám.
Mimochodem nejběžnější zátěž bude kolem 400N. Na to nepotřebuji silnější motor než je 700W a s doporučenou Vc pro hliník, který chci obrábět mi vychází nejčastější otáčky mezi 300-900ot. Celá konstrukce nebude mít 40kg, když jen motor váží 18kg. A je součástí stolu, takže pro výpočet tuhosti beru v potaz celek.
Maximální zátěž na ložiscích (včetně předpětí) nepřekročí nikdy 1800N a deformace vřetene není větší než 0,01mm, což mi stačí.

Zklamali jste mně. Čekal jsem seriózní profesní diskuzi a místo toho jen frajeřina a nafoukanost.

Děkuji všem, co jste konstruktivně odpovídali a pokud budete chtít, můžete dále.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

28. 12. 2017, 10:04

Mrosconi píše: Díky za nabídku, ale to asi bude na mně velké a těžké. Mám to na stůl frézky, která nemá zrovna velkou nosnost, takže se musím vejít tak do 40kg včetně motoru.
a nechceš si tedy své požadavky nejdřív trošku ujasnit sám, vždyť nevíš co jsi psal před pár dny..

frajeřit můžu, protože už jsem stál jednou u soustruhu a jednou u frézky, což je v obou případech asi víc jak ty.. :D neber to jako povýšenecké řeči, jen radu, si to nejdřív někde osahej a pak můžeš řešit kraviny..

být tebou tak jdu cestou dvou strojů, frézka a soustruh.. jakýkoliv domorobo slepenec obou bude s největší pravděpodobností stát za nic, ale dokud nevyzkoušíš neuvěříš.. kresli si dál nesmyslné malůvky, proš to alespoň nenakreslíš tak jak ti to tady lidi raděj? uložení vřeteníku, jak dát ložiska jsem tady jenom já popisoval několikrát i s jasným popisem proč tak a ne onak.. máme to psát do každého tématu znova a znova?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2017, 10:05

vubec si to neber osobne
oni se ti snazi jen poradit a pomoct
proste uz si v strojarine neco vyzkouseli a vedi ze tohle neni cesta
ver jim maji to podlozene zkusenostmi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

28. 12. 2017, 10:47

Mrosconi píše:RaSi a ostatní. Kdyby jste četli moje příspěvky pečlivě, nemohli by jste psát takové hlouposti.
proč bychom s tím ztráceli čas?
Mrosconi píše:Myslel jsem si, že se zde na fóru něco nového dozvím, ale ve většině případů jsou to jen frajerské řeči a politikaření. Celou dobu se bavíme o amatérské kategorii. Já taky nesrovnávám nějaký kompaktní amatérský foťák ala Sony A7 s profi technikou PhaseOne. Prostě jsem amatér.
Jenže myšlení je v Tvém případě protimluv. Celou dobu Ti tu všichni radí, ale ty si to děláš stejně po svém - vymýšlíš si kraviny - papír nebo výkres snesou všechno, ale realita je prostě jinde.
Mrosconi píše:A kdyby jste to četli, víte, že nemám v plánu obrábět 1W motorem na 40kg konstrukci průměr 250mm šponou 1mm.
Zamysleli jste se nad tím, jak se staví mašina, co vše je třeba vzít v úvahu? Já ano, a proto to počítám.
Proč bychom s Tvými nesmyslnými vizemi ztráceli čas?
Zvlášť když Ty sám neprojevíš elementární snahu něco nastudovat. Někde jsi tu psal, že znalosti se nedají nastudovat - ano pro lenocha je to opravdu obtížné si přečíst odbornou literaturu a získat alespoň základní teoretické znalosti.
Mrosconi píše:Mimochodem nejběžnější zátěž bude kolem 400N. Na to nepotřebuji silnější motor než je 700W a s doporučenou Vc pro hliník, který chci obrábět mi vychází nejčastější otáčky mezi 300-900ot. Celá konstrukce nebude mít 40kg, když jen motor váží 18kg. A je součástí stolu, takže pro výpočet tuhosti beru v potaz celek.
Maximální zátěž na ložiscích (včetně předpětí) nepřekročí nikdy 1800N a deformace vřetene není větší než 0,01mm, což mi stačí.
Zde je jasný příklad toho, že Ty sám nevíš co chceš - ze čtvrté osy pro frézku z nadpisu vlákna - si rozjel debatu o soustruhu - popisuješ nesmyslný pohon pro tento účel.
Mrosconi píše:Zklamali jste mně. Čekal jsem seriózní profesní diskuzi a místo toho jen frajeřina a nafoukanost.
Nebereš -li rady zkušených vážně a chápeš je jako nafoukanost ..... prostě s Neználkem se taková diskuse vézt prostě nedá SORRY!
Mrosconi píše:Děkuji všem, co jste konstruktivně odpovídali a pokud budete chtít, můžete dále.
No jestli se bude ještě někomu s uraženou chudinkou bude chtít mluvit ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

28. 12. 2017, 11:09

robokop píše:vubec si to neber osobne
oni se ti snazi jen poradit a pomoct
proste uz si v strojarine neco vyzkouseli a vedi ze tohle neni cesta
ver jim maji to podlozene zkusenostmi
kdyby takto fungovali doktori....,jiste dame se ti znali a zkuseni vedci take smali a rikali jaka je to hloupost, kdyz se snazila rozbit atom
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5189
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

28. 12. 2017, 11:20

filla píše:
robokop píše:vubec si to neber osobne
oni se ti snazi jen poradit a pomoct
proste uz si v strojarine neco vyzkouseli a vedi ze tohle neni cesta
ver jim maji to podlozene zkusenostmi
kdyby takto fungovali doktori....,jiste dame se ti znali a zkuseni vedci take smali a rikali jaka je to hloupost, kdyz se snazila rozbit atom
Jenže ta dáma měla něco nastudováno a nebyla líná si něco vyzkoušet sama ;-)
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
chb
Příspěvky: 3787
Registrován: 12. 3. 2013, 7:24
Bydliště: Havl. Brod

28. 12. 2017, 12:01

filla píše:
robokop píše:vubec si to neber osobne
oni se ti snazi jen poradit a pomoct
proste uz si v strojarine neco vyzkouseli a vedi ze tohle neni cesta
ver jim maji to podlozene zkusenostmi
kdyby takto fungovali doktori....,jiste dame se ti znali a zkuseni vedci take smali a rikali jaka je to hloupost, kdyz se snazila rozbit atom
je to trochu jinak, třeba ta dáma neměla internet :-) - dnes když prohlédnu internet a nenajdu tam dle mého nápadu hotovou věc - tak mohu uvažovat zda to ještě nikoho nenapadlo (super, pak si to dám patentovat) a nebo už to mnozí zkoušeli a takto to prostě nefunguje. No - a kam patří tento nápad ?
Víťa - BF20 - upraveno na CNC + Mach3 + SS, soustruh CJM250, MK3 Průša, ostřička nástrojů
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

28. 12. 2017, 12:17

chb píše:
filla píše:
robokop píše:vubec si to neber osobne
oni se ti snazi jen poradit a pomoct
proste uz si v strojarine neco vyzkouseli a vedi ze tohle neni cesta
ver jim maji to podlozene zkusenostmi
kdyby takto fungovali doktori....,jiste dame se ti znali a zkuseni vedci take smali a rikali jaka je to hloupost, kdyz se snazila rozbit atom
je to trochu jinak, třeba ta dáma neměla internet :-) - dnes když prohlédnu internet a nenajdu tam dle mého nápadu hotovou věc - tak mohu uvažovat zda to ještě nikoho nenapadlo (super, pak si to dám patentovat) a nebo už to mnozí zkoušeli a takto to prostě nefunguje. No - a kam patří tento nápad ?
Do kategorie "o čem se zase bude mlátit prázdná sláma v nekonečném threadu"
Motto: "s ERS-50 a bez znalosti ohmova zákona, z součástek nakoupených v GESu, https://cdn.alza.cz/ImgW.ashx?fd=f3&cd=BO535r2" onclick="window.open(this.href);return false; v garáži fakt nevyrobím"
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

29. 12. 2017, 11:26

Chlapi, 4 osu mám, ale neni průchozí. To co na tom potřebuji dělat je malý čep a pak osmá pro tříkolku. Nemá to být soustruh. Nemám na samostatný soustruh místo a ani využití. Jelikož jsem si to už předtím vyzkoušel pomocí 4 osy frézováním, je to vlastně soustruh. Takže pro mě účely vyhovující. Já se nesnázím postavit monstrum, jen osu, co umí bez problémů prostrčit vřetenem 45mm průměr a přitom se vejde na stůl malé frézky. Takže opakují, není to ani soustruh ani 4 osa. Takže ještě jednou. Budu mít malé síly ale velké vřeteno kvůli průchodu.

Od Vás jsem očekával jedinou věc a to aby jste mi potvrdili nebo vyvrátili výpočty a z nich plynoucí návrh.

Mimochodem by jste mohli napsat své připomínky na uložení. Já vím, že se to tak u vřeteno soustruhu nedělá, ale to je jiná záležitost.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7176
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

29. 12. 2017, 11:29

takhle jak to vřeteno máš je to dobrý tak akorát na cirkuli na palivo a i tak blbě
už se to tu řešilo 100x, nikdo z nás nemá čas a náladu to psát po 101
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

29. 12. 2017, 11:30

Mrosconi píše:Pánove soustružníci prosím o pomoc.

Počítám si jaké asi jsou řezné síly a s tím související ložiska a pod. a narazil jsem na problém. Chápu to dobře?

Stanovím si teoretický úběr tedy výšku třísky Ap (h) na 1mm. Pak posuv na otáčku s (f) na 0,3 mm/ot. pro hrubování a 0,1mm pro finišování a dosadím do vzorce a výjde mi, že pro maximální průměr obrobků (250mm) je řezný odpor 1240MPa. Z toho mám řeznou sílu 372N a z toho potřebný krouťák 46,5N.m.

Kdybych uvažoval že obrábím ocel třídy 11700, tak doporučená Vc je pro hrubování v rozmezí 15-40. Na čisto pak 20-60m/min. Z toho tedy vypočítám otáčky a eventuálně krouťák.

Nejčastěji budu dělat z ocelové kulatiny 50mm takový čep. Pro něj tedy mi vyjdou otáčky 96-255ot. pro hrubování a posuvy 29-76mm/min. Na čisto pak otáčky 127-510ot. a posuvy 13-51mm/min.

Nemusíte to počítat, jen když stím děláte dennodenně, víte to z hlavy. Je to tak nějak reálné? Bavíme se o malém soustruhu s vřetenem 160mm a váhou dejme tomu 200kg:)

Řeším to kvůli zpřevodování. Nevím, zda budu potřebovat vyšší otáčky než co mi vyšly. Nejmenší obrobek by byl kolem 20mm a tam mám při stejných podmínkách max 1592ot. Naopak pokud bych zvolil něco velkého, třeba 160mm průměr, tak minimum mi vychází 30ot.
Motor mám 4pól z původní frézky, tedy 1,1kW (s měničem) nebo menší 0,8kW ze staré vrtačky. Když to hodím do pomala 3:1, dostanu 480ot a 21Nm.. Dejme tomu, že s měničem budu mít 25-100Hz, takže bych měl 240-960ot. bez změny převodu.

Chápu do správně, nebo je to všechno jinak?

Díky
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

29. 12. 2017, 11:32

testone píše:takhle jak to vřeteno máš je to dobrý tak akorát na cirkuli na palivo a i tak blbě
už se to tu řešilo 100x, nikdo z nás nemá čas a náladu to psát po 101
...tak proč píšeš? Sorky, ale jste vážně frajeři.

Takže díky všem a hodně štěstí v novém roce. Už nebudu otravovat.
milan584
Příspěvky: 2130
Registrován: 12. 5. 2009, 2:17
Bydliště: na jihu

29. 12. 2017, 11:42

Mrosconi píše:Chlapi, 4 osu mám, ale neni průchozí. To co na tom potřebuji dělat je malý čep a pak osmá pro tříkolku. Nemá to být soustruh. Nemám na samostatný soustruh místo a ani využití. Jelikož jsem si to už předtím vyzkoušel pomocí 4 osy frézováním, je to vlastně soustruh. Takže pro mě účely vyhovující. Já se nesnázím postavit monstrum, jen osu, co umí bez problémů prostrčit vřetenem 45mm průměr a přitom se vejde na stůl malé frézky. Takže opakují, není to ani soustruh ani 4 osa. Takže ještě jednou. Budu mít malé síly ale velké vřeteno kvůli průchodu.

Od Vás jsem očekával jedinou věc a to aby jste mi potvrdili nebo vyvrátili výpočty a z nich plynoucí návrh.

Mimochodem by jste mohli napsat své připomínky na uložení. Já vím, že se to tak u vřeteno soustruhu nedělá, ale to je jiná záležitost.
Jo a ten "malý" :mrgreen: čep je z tyčoviny průměr 50, 11700 (viz přispěvek na předchozí straně). A "výpočet" :mrgreen: spočívá v tom, že se počítá moment pro tyč s průměrem 50, co má :mrgreen: poloměr 125mm (viz průměr 250 na opět předchozí straně).
Začal bych s tím, že bych si pokusil objasnit matematické vazby mezi "poloměr" a "průměr". :shock:
Uživatelský avatar
Mrosconi
Příspěvky: 1978
Registrován: 22. 2. 2015, 6:30
Bydliště: Netřebská 47, Praha 6 Ruzyně
Kontaktovat uživatele:

29. 12. 2017, 3:13

Trochu vedle Milane. Psal jsem, že budu obrábět z tyčoviny max 50mm. Tuhost jsem počítal pro teoreticky maximum. Takže kdo plete? Možná jsem něco málo objasnil, ale poloměr a průměr poznám. Ta sorky, buď jsi něco nepřečetl, nepochopil, nebo možná to já napsal blbě. Nicmene, stále nedostával odpověď, jen ironické poznámky. Kdybyste byli nad veci, jak tady vždy píšete, tak by jste napsali bodové, to je špatně, to dobře a proč. Tak jsem si představoval fórum, ale šeredně jsem se spletl. Já nemám problém s přijetím kritiky. Mám ale rád chlapsky jednání, věčně a stručně. Místo toho kecy.
Odpovědět

Zpět na „Frézky asijské produkce - Optimum, Bernado, Warco, Sieg, Proma, Optimum, a tak dále a tak dále“